öuilmlanösrtir tijdingen. dijk eene tweede omring- of laagkade gelegd. Deze is thans voltooid en heeft eene uitgave gevorderd van f 5300. Walcheren. Ter verdediging vau het strand aan den zooge- naamdenVygeter, te Zoutelande en Domburg, en van den oever aan de Zuid watering, zijn vijf ronde in de lengte afdalende rijs- hoofden gemaakt, bezwaard met doornikschen steenwaarvan de kosten, die voor rekening van den polder zijn, hebben bedra gen f 11,410. Om de afneming van een gedeelte van den oever en van het strand aan Westkapelle tegen te gaan, en tevens eene doelma tige losplaats voor de vaartuigen met dijksmaterialen te maken, is voor rekening van den polder, op het zuideinde van den "Westkapelschen zeedijk, een open paalhoofd gemaakt, met een rond over de lengte afdalend rijshoofd daaronder. Dat paal hoofd is voorzien van een plankier en vau een dubbel ijzeren spoor; het is lang 71 el en breed tusscheu de 'ouitenrijen der palen, 5 eide koppen der palen ziju 2.30 el en bet plankier is 1,70 el hoog boven den gewonen vloed. l)e kosten hebben bedragen de som van f21.800. Aan de Zuidwatering is eene dijksverhooging en profilsver- betering uitgevoerd van f2050. Het in 855 en 1856 gemaakte staketwerk, op het buiten be loop van den zeedijk aan de Westwatering, is over 163 el ver lengd. De kosten bedroegen f 6680. Het staketwerk, dat bij de werken van Vlissingen aanvangt, strekt zich alsnu noordwestwaarts uit, over eene lengte van 606 el. Nieuto- Neuzenpolder. In het schor vóór dezen polder is bewesten den dijkshoek aan het zoogenaamde Westgat op den 2deu februarij 1858 eene aanzienlijke afschuiving ontstaan, door welke de laagwaterrand is teruggeschoven, bij peilraai 1, 110 elbij raai II, 115 el; bij raai III, 155 elbij raai IV, 100 el, en bij raai V, 40 el. Op den 13den junij 1858 is aan het noordwest gedeelte van het schor vóór dezen polderbij den zoogenaamden koepel, weder een oeverval, ter lengte van 90 el, ontstaan. Hoewel zonder onmiddelijk gevaar voor den dijk, zijn deze herhaalde afschuivirigen en de steeds voortgaande verdieping van den stroom langs den oever, zoo vele blijken van heigeen dezen polder bedreigt, wanneer de steeds teruggaande laagwa terrand den Teen van den dijk zal bereikt hebben. Door het polderbestuur is aan het Weslgat, tusscheu de raai- jen IS en 19, een stuk, lang 60, breed 20 el. en bij den koepel aan den laatst ontstanen val, een kraagst,uk, ter oppervlakte van 1195 vierkante el gezonken; terwijl, behalve de noodige ballast voor deze stukken, tusschen de peiiraaijen 25 en 30, 250 last viivoordsclie steeu is gestort. Deze werkzaamheden met de vernieuwing van 4400 vierkante el rijsbeslag, met 100 last doornikschen steen bezet, en de verdere onderhoudswerken aan de dijken, hebben f11,400 gekost. Groecle en Baanstpolder. Dein 1857 aangevangen dijksver- betering aan den BaanstpoMer, is op het zelfde profil over eene lengte van 115 el voortgezet, oostwaarts sluitende aan het vol tooide aardewerk. De zee'oreker wordt door 1955 vierkante el rijsbeslag verdedigd. Tegen het. beloop van den in het afgeloopen jaar gemaakten zeebreker, is eene oppervlakte van 1012 vierkante el rijsbeslag door vilvoordsche steengiooijiag vervangen. Wijders is tusscheu de hoofden no. 5 en 6eenekleibekleeding van het duin gemaakt, ter lengte van 40 el, onder een buiten be loop van 4 op 1, kruinshoogte van 5,50 el, eu gemiddelde dikte van 60 duim. De kosten der gezamenlijke werken, alleen door de watering gedragen, beliepen f 8825. Benueiniu^en en besluiten. Benoemd, bij besluit van 17 dezer, tot ingenieur verificateur van het kadaster aan het departement van financiën, de heer L. A. C. J. van Akeri, thans landmeter der 1ste klasse van het kadaster, werkzaam bij genoemd departement. Benoemd, bij besluit van dien datum, tot ontvanger der in- en uitgaande regten te Eysden (landzijde), de heer J. Ph. Jans- sens.surnumerairderdirecte belast ingen, in-en uitgaande regten en accijnsen ter provinciale directie in Limburg. Goedgevonden, bij besluit van 18 dezer, den lsten luitenant W. O. baron Snouckaert van Schauburg, Zr. Ms. adjudant, toe te staan het aannemen en dragen van de versierselen van rid der der orde van Adolf van Nassau, hem door Z. H. den hertog van Nassau geschonken. .Vccrologie, De beroemde ingenieur Isambard Kingsdom Brunei, de zelfde die het plan voor de Great Eastern heeft ontworpen, is don derdag te Londen overleden, nadat hij reeds den 5den dezer dooreen aauval van beroerte was getroffen. Hij was de zoon van sir Mark Isambard Britnel, den ingenieur van den Theems- tunnel, en werd in 1806 te Portsmouth geboren. De overledene was ook de ontwerper en ingenieur van de Great Western, het eerste stoomschip, dat den Atlautischen oceaan overstak. 3ffarine en leger. f Gisteren avond is ter reede van Vlissingen gearriveerd en daarna onmiddelijk in het dok gestoomd Zr. Ms. stoomschip Cycloop, komende laatst van Hellevoetsluis. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen De admiraal van Wasse- naer, onder bevel van den kapitein ter zee jhr. H. J. L. T. de Vayues van Brakell, laatst komende van Lissabon, is maandag ter reede van Texel aangekomen. Zondag morgen ten 8 ure is Zr. Ms. stoomjagt De leeuw, onder bevel van den luitenant ter zee lst.e klasse J.M.de Jongh, van Hellevoetsluis gestoomd, met bestemming naar Coblenz. Naar men verneemt zal Z K. H. de prins van Oranje daar aan boord komen. Afloop verkoopingen en aaaCiesteilingen, Vlissingen 21 september. Een winkelhuis en erf, staande eu gelegen aldaar injde lange Walstraat, wijk E no 8, kadastraal bekend sectie E no. 137, doende aan grondlasten f 13,60. Verkocht voor f 1331. §taten generaal. Jl. maandag is de zit ting der staten generaal door den koning met de volgende rede geopend Mijne hceren Bij het weder openen uwer gewone vergadering mag ik u de verzekering geven van mijne goede verstandhouding met de builenlandsche mogendheden. Ik ontvang van alie regeringen betuigingen vau vriendschap. Onze binnenlaudsche aangelegenheden geven stof tot tevre denheid en hoop op vooruitgang. In de onderscheidene takken van het algemeen bestuur, in het bestuur van gewesten en gemeenten heerscht orde, gepaard aan de handhaving van de burgerlijke en godsdienstige vrijheden der ingezetenen. De middelen, door de wet mij verleend ter versterking onzer weerbaarheid, worden nuttig aangewend. Uwe gezindheid om daartoe mede te werken, de vaderlandsliefde van mijn volk. onlangs weder gebleken in de bereidwillige opkomst der dieust- pligtigen, en de uitmuntende geest, dien zee-en landmagt be stendig doen blijken, geven mij het vaste vertrouwen, onder alle omstandigheden de onafhankelijkheid en het grondgebied des rijks te zullen kunnen bewaren. Op het gebied van kunsten en wetenschappen behoudt Neder land eervol zijne plaats. De landbouw, voorgelicht door wetenschap en ervaring, gaat voort nuttige verbeteringen in je voeren. Deze bron der natio nale welvaart vloeit dit jaar niet zoo mild ais het uitzigt had doen hopen. Voor het gemis echter van een buitengewonen oogst heeft overvloed van veevoeder eenigc vergoeding geschonken. iu weerwil van den nadeeligen invloed dien iedere oorlog uitoefent, was de handel niet minder levendig en mogten ook andere takken van nijverheid zich in ruim vertier verheugen. Scheepsbouw en reederyen hebben nog te kampen met de be zwaren die hunnen bloei en hunne uitbreiding ook iu het vorige jaar tegenhielden. De opbrengst van 's lands gewone middelen is voldoende. De toestand der schatkist zal gelegenheid scheuken om met kracht de hand te slaan aan de uitvoering van groote werken van algemeen nut. Betrekkelijk den aanleg van spoorwegen zullen u onverwijld op nieuw voorstellen worden gedaan. Voor den aanleg van een korteren waterweg van de hoofdstad naar de Noordzee zal mede uwe toestemming tot het beschikken over 's rijks geldmiddelen gevraagd worden. Door deze kostbare ondernemingen zullen zoo aanmerkelijke lasten op de toekomst gebvagt worden, dat het raadzaam zal zijn aan de vroegere voornemens tot wijziging van het bestaan de belastingstelsel, voor zoo verre daaruit eene vermindering der gewone inkomsten van den staat zou voortvloeien, geen gevolg te geven, dan nadat de omvang bekend zal zijn der uit gaven, die voor groote werken zullen worden gedaan. lutusschen gedoogt de ruimte der in de schatkist beschik bare middelen met schulddelging voort te gaan; op nieuw zal u daartoe een wetsontwerp worden voorgelegd, Wanueer ik den hoogst hevredigeuden toestand van 's lands geldmiddelen dankbaar erken, en overweeg, dat die grooten- deels de vrucht is der voordeelen door de Oost-Indische bezit tingen van het rijk opgeleverd, dan besef ik niet minder mijne roeping om den bloei en de verdere ontwikkeling dier bezittin gen te bevorderen. De offers, tot dat einde en tot handhaving van het gezag aldaar vereischt, worden met geen karige hand gebragt. Mogt dat gezag bedreigd worden, dan reken ik niet alleen op mijne zee- en landmagt, die bij Djambi en Retell haren moed eu haar beleid zoo scliit lerend hebben aan den dag gelegd, maar ook op de vaderlandsliefde van het in Indie gevestigde deel van het nedcrlandsche volk. De moordtooneclcu van Banjermas- sing zullen niet ongestraft blijven, en de onderwerping van Boni zal met kracht worden voorlgezet. In de West-Indische koloniën heersc'nen rust en orde. Het onderzoek van het wetsvoorstel tot afschaffing der slavernij aldaar, heeft in uwe vorige zitting tot geeue afdoening mogen leiden. Eerlang zal een gewijzigd outwerp aan uwe beraadsla ging worden onderworpen. Uwe werkzaamheden, mijne heeren! zullen weder menig vuldig zijn. Nieuwe wetsontwerpen zullen aan uw onderzoek worden voorgesteld, en de gelegenheid zal u gegeven worden de behandeling te hervatten van andere, wier afdoening de tijd in uwe vorige zitting niet heeft toegelaten. Moge de taak, die u wacht, door u voleindigd worden onder den zegen van den Almagtige, bij het behoud van rusten vrede, tot heil van het vaderland Ik verklaar de gewone vergadering van de staten generaal te zijn geopend. ISngelanrt. Londen 19 september. The observer deelt mede dat de rege ring nadere beriglen afwacht, alvorens een besluit ten opzigte van China te nemen. Evenwel is naar Indie bevel gezonden om troepen naar China te zenden, en zonder die bevelen af te wach ten, heeft lord Canning reeds de troepen, bestemd om naar En geland terug te keeren, naar Chiua gezonden, ter bescherming van den handel. Sir Rose tot opperbevelhebber der britsche troepen in Indie benoemd, ter vervanging van lord Clyde, heeft het kom- mando aanvaard. De vestingwerken van Douvres, waaraan in de laatste jaren veel gearbeid werd, zullen eerlang eene nog verdere uit breiding ondergaan, tot welk doel de regering eene som van 150,000 p. st. heeft aangewezen. The morning post wijdt hoogen lof aan den volhardenden moed van Schamyl, die na vijf en twintig jaren lang de schrik der llussen inden Kaukasus geweest te zijn, nu ten laatste door een verraad der zijnen in hunne handen is overgeleverd. Het dagblad berekent dat gedurende het vierde eener eeuw jaarlijks gemiddeld 20,000 man in den Kaukasus zijn omgekomen en Schamy! derhalve Rusland een half millioen meuschen heeft doen verliezen. Het artikel wordt besloten met den wenschdat het bof van Petersburg den dapperen verwonneling grootmoe dig behandelen zal. EBiaiiscSllasuI. Weenen IS september. Tot opheldering van een berigt, be treffende het opgeld van 15 pet. op de coupons der nationale leening, dient dat de regering bij de laatste schorsing van beta ling iu specie verklaard had, dat zij van drie tot drie maanden openbaar zou maken, met hoeveel agio de coupons, bij inwisse ling tegen papier, zouden aangenomen worden. Als gevolg daarvan dient nu, dat dit voor de drie eerstkomende maanden op 15 pet. berekend is, zoodat men voor elke 100 fl. in coupons 115 fl- in papier ontvangt. In de laatste drie maanden was het opgeld op 25 pet. bepaald. De Oesterreichische Zeitung treedt in eene ontwikkeling barer iuzigten wegens staat en kerk. Eene afscheiding van staat en kerk, zegt zij, is onmogelijk, maar de staat moet door zijn gansche wezen heen toonen dat hij de kerk niet is, dat hij zich van de kerk onderscheidt, eu dit doet hij door elk op zedelijken grondslag gevestigd kerkgenootschap, hetwelk hij als zoodanig erkent en zijne bescherming waardig acht, zich op zijne eigen- dommelijke wijze te laten uitbreiden, besturen en ontwikkelen. Deze onderscheiding nu wordt door het keizerlijk patent van I september uitgedrukt en door den slaat erkend dat de evange lische kerk in hare sfeer het zelfde regt heeft als de roomsch katholieke. In de hoofdkerk te Salzburg brak den 16 dezer brand uit en vernielde het hoofddak en het koepeldak, terwijl de kerk zelve en de toren gespaard bleven. Te Oelsnitz in Voigtland heeft den 14 dezer een vreese- lijke brand gewoed en binnen achttien uren tijds 300 van de daar staande 399 huizen vernield. Na het jaar 1729 was die plaats door geen zoo zwaren brand geteisterd. Fp.ui Iirijh. Parijs 19 september. Het blijkt dal meu toch wel eenigen grond had voor het vermoeden dat eerlang eenig officieel docu ment het licht zou zien ten opzigte der regten en vrijheden van de drukpers. Alleen in den vorm heeft men zich vergist, want. het officieele dagblad deelt te dier zake geen decreet mede, doch neemt toch lieden eene circulaire op, welke ter zelfderzake door den minister van biuuenlaudsche zaken is gezonden aan alle prefecten van het keizerrijk. De minister zegt daarin dat hij het, in gevolge het decreet waarbij de gedane waarschuwingen zijn vervallen verklaard, uoodzakelijk acht om de grondbeginselen van dat stelsel in herinnering te brengen. Het decreet van 1S52, zoo gaat de mi-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2