MIDDELRURGSCHE N0 114. Donderdag 1859. COURANT. 22 September. t3inrtmlartös£l]f tijtringen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrna' kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Jliddelhurg 21 september. lade zitting der tweede kamer van gisteren is opgemaakt de nominatie van drie leden, ter aanbieding aan Z. M. den ko ning, om daaruit een te kiezen tot voorzitter voor dit zitting jaar. Op die lijst zijn geplaatst de heeren van iteenen, Dullert en Meeussen. De laatste dagen kenmerkten zich voorde gemeente Aarden burg door eene reeks van raadsbesluiten en verordeningen, als: besluit tot subsidiegedurende 13 jaren met f350 'sjaars voor eenen steenweg van daar naar Middelburg in Oost-Vlaanderen; 2. regeling lager onderwijs eene school, en hoofdonderwijzer ad f 1000, twee hulponderwijzers ieder f 300 a 400, een kweeke- ling f40; 3. eervol ontslag aan den hoofdonderwijzer (bereids eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs in Utrecht aanvaard hebbende) en 4. vermindering van het maximum van den hoofdelijken omslag. De belasting op de dranken is ook in de gemeente Eede, met het oog op de kosteu der regeling van het lager onderwijs inge voerd. Maandag is het voorloopig verslag van de commissie van rap porteurs van de tweede kamer over de wetsontwerpen tot rege ling van het geneeskundig bestuur rondgedeeld. De indruk, welke de voordragten in het algemeen hebben gemaakt, was zeer verschillend. Tegenover het gunstig oordeel van sommigen stond dat van anderen over, die juist in de veranderingen, welke door de eersten als verbeteringen werden beschouwd, volslagen gemis aan vastheid van beginselen meenden te bespeuren. Naar wij vernemen zal op de aanstaande staatsbegrooting voor 1860, een post van f 200,000 worden uitgetrokken, ten behoeve van den bouw van een paleis van justitie, naast het in aanbouw zijnde hotel van liet ministerie van koloniën, opliet Plein te 's Hage, benevens de noodige herstellingen aan het ge bouw voor de bureaux van de geneeskundige dienst, in het lange Voorhout. Het wordt bevestigd dat de graaf van Vlaanderen Neder land zal bezoeken. In de dagbladen van Brussel leest men, dat het belgische hof aan dat van 's Hage den wensch van den graaf heeft kenbaar gemaakt om zich herwaarts te begeven, en dat de koning van Nederland in de meest hartelijke bewoordingen heeft geantwoord, dat hij den graaf met genoegen zal ontvan gen. Uit Luxemburg wordt den 15 dezer geschreven, dat de exploitatie van den spoorweg tusschen Arlon en die stad op dien dag zou aanvangen. De reizigers zullen zich op één dagi door middel van éénereg!streekscbe9poorweggemeenscbap,van Brussel naar Luxemburg,Thionville, Mel z en Saarbruck kunnen begeven. De inwijdingfeesten, die naar bet schijnt gezamenlijk door de.groothertogelijke regering, de stad Luxemburg en de spoorweg-maatschappij zullen worden gegeven, zijn op den 4 en 5 October aanstaande bepaald. del en scheepvaart te behouden en zoo mogelijk te vergrooten en aaugegeven hetgeen door de regering kan gedaan worden, om de pogingen der nijveren in ons land in dezen te bevorde ren en te ondersteunen. De commissie, door den minister van binnenlandsehe zaken Simons ingesteld om een onderzoek te doen naar de vermoede lijke gevolgen der doorgraving van de landengte van Suez, voor den haudelcu de reederijen van Nederland, heeft zich van hare taak gekweten. Haar uitvoerig verslag ziet thans het lichthet vormt, met de daarbij behoorende bijlagen, een boekdeel van niet minder dan 256 bladzijden. Daarin worden niet enkel de gevolgen geschetst, maar ook de wegen en middelen aangewe zen, om bij de veranderde omstandigheden ons aandeel in han De gemeenteraad van Antwerpen heeft in zijne bijeenkomst van jl. zaturdag (na langdurige beraadslaging en na het verwer pen van onderscheidene voorstellen, welke deels strekten om eene andere plaats aan te wijzen en anderdeels om de beslissing nog te verdagen) besloten om de beurs weder op te bouwen op de zelfde plaats waar de vorige stond, met vrijlating om daarbij zooveel van het omliggende terrein te onteigenen als zal blijken noodig te zijn. Als vervolg op de in ons uommer van 15 dezer medegedeelde bijzonderheden, ontleend aan het jaarlijksch verslag over de openbare werken, deelen wij nog het onderstaande mede. Afdamming der Ooster Schelde. Kanaal door Zuidbeveland. Volgens de, krachlens zijner Majesteits besluit vau den 8 fe- bruarij 1855 no. 71 gewijzigde voorwaarden der concessie, moest het kanaalwerk met den 1 januarij 1859 in gereedheid zijn ge- bragt, of de concessie was vervallen. Tegen het naderen van dat tijdstip heeft de maatschappij zich aan de regering gewend, met blootlegging ran bareu toestand. Zij vroeg geldelijke hulp en ontheffing vau sommige haar bij de concessie opgelegde verpligtingen, ten einde het bereids sedert den aanvang des jaars gestaakte werk te hervatten en binnen een nader te stellen termijn op te leveren. Dit verzoek is van de hand gewezen. Niettemin is men, op eene nadere aanvrage van de zijde der maatschappij, met haar in overleg getreden, en hel gevolg hiervan is geweest dat, behoudens bekrachtiging bij de wet, met haar eene dading is getroffen, die in den aanvang van 18ö9 aan de goedkeuring der wetgeving zou worden onderworpen. De maatschappij wordt daarbij ontheven van de verpligtiug tot het maken van het kanaal met zijn toebehooren en bekomt bet waarborgkapitaal terug. Maar zij draagt daarentegen aan den staat in eigendom over al de reeds uitgevoerde werken aan het kanaal, met al de door haar voor het kanaal en de verdere werken aangekochte gronden, de huizen en gebouwen daarop staande, en voorts al de materialen, stoom- en andere werktui gen, niets uitgezonderd. Overigens wordt de uitgifte in erfpacht gehandhaafd voorzoo veel de twee reeds aangelegde polders betreft, en wordt boven- dieu eene oppervlakte van slechts 4000 bunders, te nemen vóór die polders, iu stede vau de oppervlakte van 14000 bunders, bij de concessie van 1849 bedongen, aan de maatschappij in erf pacht afgestaan. Volgens opnemiDg en waardering door of van wege den hoofd-ingenieur van den waterstaat in de provincie Zeeland, gedaan in augustus 1858, vertegenwoordigen: de reeds vergraven en nog niet vergraven gronden, tezamen ruim 99 bunders groot, waarvan de maatschappij aan den staat afstand doet, eene waar de vanf 148,555,00 is aan het kanaal reeds verwerkt voor eene som van306,430,90 en hebben de huizen, gebouwen, materialen, stoom- en andere werktuigen, aan den staat overgaande, eeue waarde vann 291,200,00 totaal f 746,185,90. Tegenover deze waarde blijft de maatschappij in het bezit van de erfpacht der rijks gronden in twee door haar aangelegde polders, en bovendien nog van eene oppervlakte, geschikt om door werken tot opslibbing verbeterd cu na verloop van jaren ingepolderd te worden. Voorts wordt het waarborgkapitaal aan de maal schappij niet terug gegeveD, dan tegen overlegging van het bewijs dat de schulden der maatschappij aan Nederlanders, wegens uitge voerde werken, zijn gekweten. 1) Kanaal van Brugge naar Sluis. In den nazomer van 1857 zijn de aardewerken voor de doortrekking van het kanaal van Brugge tot in de oude haven of kaai van Sluis aangevangen en verder, gedurende den volgenden winter, met ijver voortgezet. In het voorjaar van 1858 is met de afdamming en ontgraving van den siffbn aanvang gemaakt. Dit werk werd daarna in den afgeloopen zomer uitgevoerd, zonder dat men daarbij veel overlast van water ondervond. Ook de herstelling der wederzijdsche kaaimuren had iptusschen Hetsaizoeu was voor de werkzaamheden zoo bijzonder gun stig, dat reeds op den 21 september 1858 de plegtige opening van de verlenging des kanaals, iu bijzijn van de nederlaudsche en belgische autoriteiten, kon plaats hebben. Het verlengde gedeelte kanaal is daarna voor de scheepvaart opengesteld. Het werk is uitgevoerd door de gemeeute Sluis, ouder ge not van subsidien van het rijk en de provincie, en vau vrijwil lige bijdragen van particulieren, de laatsten groot f4590. De staten van Zeeland zouden aanvankelijk een renteloos voorschot groot f 8000 geven, aflosbaar in 25 jaren, doch wij zigden later hun genomen besluit, in dien zin, dat bij een ren teloos voorschot van f4000, een subsidie van f4000 zou worden verleend. De kosten waren, toen het werk door de gemeente werd aau- vaard, begroot op eene som van f 38,400; later bleken zij echter te zullen bedragen f 44,541. De meerdere kosten zijn hoofdza kelijk het gevolg van den siffon, die van uitsluitend belang voor de omliggende polders, maar niet voor de gemeente is. Daar iutusschen Sluis buiten de mogelijkheid is, zoo wel om die meerdere kosten te dragen ais om het verleende voorschot terug te geven, is het door het rijk verleende subsidie van f 26,000 verhoogd met f 5000 en zal aan de gemeente telken jare worden uitgekeerd een vijf en t wintigste gedeelte van het renteloos voorschot ad f4000, dat in 25 jaren moei worden ge restitueerd. Calamiteusepolders in Zeeland. In het afgeloopen jaar is men wederom voortgegaan om, zooveeltie beschikbare fondsen dit toelieten, de meest blootgestelde vakken van de zeedijken aan de calamiteuse polder te verbetereu, op de wijze als in de vorige verslagen is beschreven. Aan de gezamenlijke polders is, in het afgeloopeu jaar, de2e verbetering aangebragt over eene lengte van 4831 el. Tot verzekering van het beloop der nieuwe buitenbermen, heeft over die gcheele lengte eene dekking met sleenglooijing en met steen bezwaard rijsbeslag plaats gehad. Zoo wel hiertoe, als tot vervanging van audere versleten bedekkingsmiddelen, werden in den loop van het jaar 1858 tegen de zeedijken der calamiteuse polders gezamenlijk gelegd 46,670 vierk. el sleenglooijiug en 80,000 vierk. el rijsbeslag. Hierdoor is de voor het vervolg te onderhouden oppervlakte wintermat nogmaals met 35,300 vierkante el verminderd. Aan den calainitenscn Kleinen Huissenspolder is de zeedijk, tusschen de dijkpalen 10 en 13, over eene lengte van 244,30 el overgehaald, ter plaalse waar iu 1851,1853 en 1S55 dijkvalien hebben plaats gehad met het leggen vau 4000 vierkante el rijs beslag, is dit werk aanbesteed voor fSOOO. Aan de watering Walsoorden vorderde bet opruimen van het pakwerk aan de oude vervallen haven en steeneu veerdam, met het doortrekken van den buitenberm des zcedijksdaar ter piaatse het leggen van 550 vierkante el rijsbeslag en het trekken der palen van den gewezen havendam, eene som van f 1699. Ten gevolge van den op den 2den februarij 1S5S ontstanen afslag van de duinen aan de oude Hoeve, noordzijde van den polder vau Schouwen, werd achter den aldaar liggenden zand- De wetftot bekrachtiging dezer dacj tweede kafffêr der staten geiteraai, in-lf 1859 met{10.tegen 11 stemmed verworpen.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1