ié ÖuitmUmÖscljÊ tijïiimjcn. Bij koninklijk kabinets-rescript van 14 dezer, is de minister van staat, minister van koloniën, gemagtigd, om aan den luit. ter zee der 2de kl„ F. H. P. van Alphen, ridder der 4de k). van de Militaire Willemsorde, namens Z. M. te doen uitreiken de eeresabel, met. het opschrift^Koninklijk eereblijk voor betoon de dapperheid" tot belooning van zijn moedig en beleidvol gedrag bij de expeditie tegen de kampong -Saribanoa, op het eiland Sepora, in de maand april 1859, tot. bestraffing der moor denaars van deu luit. ter zee der 2de kl. J. P. Uyttenhooven en van twee inlandsche matrozen. Benoemd, bij besluit van 17 dezer, met ingang van 1 novem ber aanstaande, lot directeur der Nederlandsche handelmaat schappij, de heer A. van Bosse, wethouder van en assuradeur te Amsterdam. Z. M., in aanmerking nemende dat, door de uitvaardiging der v/et van den 20 augustus 11., (staatsblad no. 93), houdende bepalingen op de loodsdienst voor zeeschepen, de taak der bij 's kouings besluit van den 12 augustus 1852 ingestelde com missie tot. herziening der verordeningen op de dienst van het loodswezen, kan geacht, worden te zijn ten einde gebragt, heeft goedgevondenbij besluit van 9 dezer, de genoemde commissie te ontbinden, onder dankzegging voor de door haar aan den lande bewezene goede dienstin in het belang en de veiligheid der scheepvaart en den bloei van den handel. De gemelde commissie bestond uit de heeren D. G. Muller, secretaris-generaal bij hel departement van marine, als voorzit ter: en als leden J. F. A. Coerlzen, schoutbij nacht,inspecteur, generaal over het loodswezen enz.; N. Tra Kranen, F. J. Plate, H. li. van der Sande, D. Dionkers, H. B Onnes.gecommitteer de leden uit de kamers van koophandel en fabrieken te Amster dam, Rotterdam, Dordrecht, Middelburgen Groningen; A.E. Thierens, kapitein-luitenant, ter zee, inspecteur over het loods wezen enz. te Vlissingen; L. C. Pabst, commies bij bet depar tment van marine (sedert overleden), en E. de Kanter, hoofd commies bij gezegd departement, lid en tevens secretaris. Voorts wordt bij gemeld besluit den staatsraad in buiten gewone dienst mr. I. Boeije almede dank gezegd voor de bereid vaardige hulp, waarmede hij die commissie heeft terzijde gestaan tot opheldering van zoodanige punten van regtskundigen of administratieven aard. als waarop zijue voorlichting door de commissie is verlangd. SiecroJogie. Den 13 dezer is te Velp op zijn zomerverblijf overleden mr. C J. van Assen, emeritus hoogleeraar in de regtsgeleerde facul teit aan de hoogeschool te Leyden, ridder der orde van den Nederlandscheu leeuw, grootofficier van die der Eikenkroon en staatsraad in buitengewone dienst. Den 16 dezer overleed te's ilertogenbosch mr. J. L. A, Luyben, lid van de tweede kamer der staten-generaal, raads heer in het provinciaal geregtshof van Noordbrabaut, en kom- mandeur der orde van den Nederlandschen leeuw. Den 8 julij II. is te Calcutta in zestigjarigen ouderdom overleden de zwitsersche zendeling Lacroix, geboort ig uit Neuf- ebatel. Reeds in het jaar 1821 werd Lacroix door het te Rot terdam gevestigde zendeling-genootschap naar Chrisurach in Oost Indie gezonden. Volle 38 jaren is hij voor de verspreiding des Christendoms in Oost Indie werkzaam geweest. Men dankt het hem dat er eene aansluiting tot stand kwam tusschen al de zendelingen in Bengalen, en zelfs in Europagafzijne werkzaam heid op meer dan eene plaats aanleiding tot verzoening van elkander vijandige gemoederen. lieph- en NcIiuulnleuwM. Uit het op den 20 julij jl. door den kerkeraad der evang. lu- thersche gemeente te Leiden geformeerde zestal van predikan ten ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer P. A. Roll naar Amsterdam, is vrijdag^het navolgende drietal opgemaakt: Beudeker te Edam, Lublink Weddik te Zutphen, en Westhoff te Middelburg, waaruit vervolgens werd beroepen de heer J. P. G. Westhoff te Middelburg. ^iaritie en leger. j- lieden morgen is te Vlissingen iu het drooge dok gezet Zr. Ms. fregat Ceres, bestemd om lot drijvende batterij te worden ingerigt. De schout bij nacht A. baron Collot d' Escury is met den 15 dezer eervol ontheven van het bevel van Z.M.korvet Jnno.en is mitsdien den J 6 daaraanvolgende het bevel over dien bodern opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee R. C. Sloos. De zeildagen van Zr. Ms. stoomschepen Admiraal Koop man, bestemd riaar Oost Indien, en Vesuvius, bestemd naar de West Indien, zijn bepaald op den eersten October aanstaande. Eene proef, te Texel op de Horst genomen met een stuk geschut van de zelfde fabriek als die waar het stuk is gegoten hetwelk onlangs op de kanonneerboot Propatria sprong, heeft ten gevolge gehad dat ook dat stuk is gesprongen. Men had evenwel voorzorgen geuomen dat niemand kon gekwetst wor- -Jl. z&lurdag is met goed gevolg van de werf der neder- landsche stoombootmaatschappij te Fijenoord, te water gelaten Z. M. transportschooner Frans Naerebout. Blijkens een bij het departement vau marine ontvangen telegrafisch berigt., is Zr. Ms.schroefstoomschip het Loo, onder bevel vau den luitenant ter zee der lsle klasse J. van Gogh, op reis naar Oost Indie, den l5den dezer maand te Plymouth aan gekomen. Alles was wel aan boord. Afloop verlioopliijren en aanliesteilin^eie. Middelburg 16 september. Een woonhuis met erf en tuin, in de Sint. Geertruidstraat, H no. 100, grondlasten f28,42. Verkocht voor f 2650. Breskens 15 september. Het voormalige fort Willem I aldaar, met de daarbij behoo- rende gebouwen en gronden. Onder nadere goedkeuring ver kocht voor f 3850. Meteorologisclie waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. September ]859. 3 3 Wind 60 .H Kracht. s P3 a Id betrekkelijke vochtigheid. .9 C/3 o; 60 Pt Laagste temperat cnverschil met de hoogste. Aanmer kingen. 11 W.NW. 10 770.5 15.8 0.70 9.31 0.0 11.0 f 8.5 buijig bewolkt 12 W.t.N. 2,5 769.6 16.2 0.66 9.07 2.5 12.0 9.C ligt bewolkt. 13 Zo. t. Z. 7 757.9 18.6 0.66 10.41 0.0 11 0 "10.C betrokken. 14- O.ZO. 12 758.3 12.0 0.89 9.48 2.0 9.0 9.0 dik buijig. 15 NOost. 3 750.8 15.2 0.7S 10.08 1.0 9.0 "10,0 betr. buijig. 16 No.t.N. 2 748.9 15.6 0.76 10.23 0.0 8.5 "10.0 bewolkt buijig 17 NOost. 2 753.1 16.1 0.79 10.71 1.0 9.0 9.5 betrokken. Tlierinounetersti&BHS. 16 sept. 's avonds 11 ure. 54 gr. 17 o 's morgens 7 54 n h 's middags 1 58 u 's avonds 11 56 18 i 's morgens 7 56 n 's middags 1 62 u 's avonds 11 n 52 *- 19 's morgens 7 54 u 's middags 1 51 h China. Uit de bijzonderheden welke omtrent de door Engeland en Frankrijk aan den mond van den Peiho geleden nederlaag mede gedeeld worden, blijkt dat de Oiiinezen aanmerkelijke vorderin gen in de krijgskunst hebben gemaakt; zij hadden deu mond der rivier op drie plaatsen met ingeheide en door dwarshouten ver bonden palen versperd; zij lieten de engelsche kanonneerhoolen door de eerste versperring heen dringen en openden het vuur eerst toen deze tusschen twee versperringen in de naauwle waren; het vuur van hunne batterijen was goed gerigtzij hadden de vaste affuiten, welke hun vroeger beletteden juist te schieten, door beweegbare vervangen, en hun geschut was zoo goed gemaskeerd, dat de vestingwerken geheel het voorkomen hadden van ongewapend te zijn. Volgens een berigt hebben de Chinezen zich bij deze gelegenheid voor liet eerst ook van holle projectielen bediend. Het vermoeden wordt dan ook geopperd dat zij in hunne toerustingen door europesche deserteurs gehol pen geworden zijn. Omtrent de eigenlijke aanleiding tot de voorgevallen botsing zijn de ontvangen berigteu nog onvolledig. Volgens sommige opgaven was van wege het chinesche gouvernement aan den engclschen en franschen gezant te kennen gegeven dat zij niet met oorlogschepen en soldaten in de hoofdstad des rijks mog- ten komen, maar dat hun vrijheid gegeven werd om zich over land met een gewoon gevolg naar de hoofdstad te begeven de gezant der Vereenigde staten heeft zich, schijnt het, naar dat verlangen gevoegd en ongehinderd de reis naar Peking kunnen voortzetten. Ktifg-eland. Londen 17 september. Een officieel verslag van den admiraal Hope omtrent het gebeurde aan den mond van den Peiho is van regeringswege ter kennis des publieks gebragt. Het stemt in de hoofdzaak met de reeds bekeude berigten van particulieren overeen, en behelst geene nieuwe bijzonderheden van belang. Ten einde de herstelling der in China ondergane nederlaag te bespoedigen heeft Hr. Ms. gouvernement bevel naar Indie gezon den om aldaar onverwyld troepen voor den oorlog tegen China bijeen te brengen en af te zenden. De dagbladen zijn alle, zonder onderscheid van politieke kleur, van oordeel dat, eene nieuwe expeditie tegen China nood zakelijk is, hoe wenschelijk het in de tegenwoordige tijdsom standigheden ook zou zijn dat Engeland zijne geld- en strijd middelen geheel voor zijue veiligheid in Europa en in Indie kon bezigen. Zelf3 diegenen, welke den chineschen oorlog van 1857 afkeurden omdat de aanleiding daartoe iu een onbeduidend en voor verschillende beschouwingen vatbaar geschilpunt lag, zeggen dat de oorlog thans, nu het de heiligheid der verdragen geldt, noodzakelijk is, dewijl anders alle veiligheid in het ver keer met de volken van oostelijk Azie zou verloren gaan. Onder de dagbladen is er één, hetwelk mogelijk acht dat er van Engelands zijde iets gedaan is waarin de Chinezen naar hunne begrippen en op hun standpunt eene verongelijking of trouwbreuk konden zien het is The morning star, het orgaan van de manchesterscne school, welke eiken oorlog schuwt en bovenal de bevordering der volksbedrijvigheid beoogt. Het genoemde blad raadt aan het gouvernement, de regtmatige verbit tering over de ondergane nederlaag iu te toornen en niet dadelijk een besluit te uemen, maar nadere berigten af te wach ten. ten einde te kunnen beoordeelen of er welligt van de zijde der Europeanen provocatie heeft plaatsgehad. The daily press zegt, dat in sommige kringen verzekerd wordt, hoe vreemd het ook moge luiden, dat de engelsche zaakgelastigde in China, de heer Frederick Bruce, een brief heeft ontvaugen van de chinesche autoriteiten, waarin deze te kennen geven, dat de keizer hen bevolen heeft den heer Bruce mede te deelen, dat de aanval van de forten te Takou op de engelsche schepen een vergissing was, waarover de keizer zijn diep leedwezen betuigt; dat de mandarijnen, die zich aan de belediging hebben schuldig gemaakt, onthoofd zijn, en dat de keizer zich gelukkig zoude rekenen den heer Bruce te Peking te ontvangen en de zaak op eene vriendschappelijke wijze te schikken. Alhier vormt zich eene commissie om voor de bevolking van Midden-Italie geld, wapenen en anderen stoffelijken bijstand in den strijd voor hare onafhankelijkheid, te verzamelen. Een van onze invloedrijkste mannen, lord Shaftesbury, de beroemde menschenvriend en de schoonzoon van lord Palmerston, staat aan het hoofd dezer onderneming. The times verzekert dat het gouvernement inlichtingen omtrent de vereeniging der spaansche troepen in de nabijheid van Gibraltar gevraagd, en daarop een ontwijkend of onvolle dig antwoord heeft ontvangen. Decorrespondent van The times te Florence meldt dat den 26 augustus tusschen de pauselijke regering en Spanje een tractaat is gesloten, volgens hetwelk Spanje zich verbindt om, in geval de fransche troepen Rome mogieu verlaten, den kerke- lijken staat door spaansche^troepen te doen bezetten. Het moet een geheim tractaat zjjn, waarvan slechts weinige personen to Rome kennis dragen. Blijkens eene opgave in The daily news, telt de engelsche vlootjn de chiuescheen japansche wateren, noordelijk van Sin gapore, thans 40 schepen, gewapend met 309 stukken en bemand met ongeveer 3900 koppen; de fransche vloot inde waleren van China en Cochin China 24 schepen, met 268 stuk - keu; het noord amerikaansch eskader slechts5 schepen, van welke niet meer dan 3 teu oorlog zijn toegerust, en de russische vloot 12 schepen, gewapend met 125 stukken. Blijkens de door engelsche dagbladen medegedeelde berig ten uit Melbourne van den 16 julij jl. wasde heer Gisbourne, de bekende engelsche ondernemer, aldaar aangekomen om voor stellen te doen tot telegrafische verbinding van Australië met Nederlandsch en Britsch Indie. Men dacht dat zij althans bij de regering van Victoria geenen ingang zouden vinden, dewijl die kolonie, in de vrees des moederlands voor eenen inval van buiterilandsche vijanden deelende, al de beschikbare geldmid delen voor fortificatiën scheen te willen bestemmen. E£ ugslantl. Petersburg 16 september. Een extra blad van de Invalide russe meldt heden, dat, volgens een mondeling berigt van den kolonel Grabbe, Gunip in denKaukasus is bestormd5 kanon nen zijn genomen. Schamyl, zijne beide zonen en de geheele familie der Murieden zijn gedood of gevangengenomen. De Russen hadden bij dien laatsteu strijd nog geen 100 dooden. fiSuiiscIilaiid. Den 16 dezer is te Frankfort door de ldden der nationale partij eene vergadering gehouden, die door 150 personen werd bijgewoond. Iu deze bijeenkomst is het volgende besluit genomen: Daar het te Eisenach en Hanover ontworpen plan ter vorming eener nationale partij in Duitschland, ten doel heb bende de bevordering van eenheid en vrijzinnige ontwikkeling van het groot gemeenschappelijk vaderland, thans tot stand is gekomen, zoo verklaart de vergadering zich bij deze te hebben geconstitueerd tot eene vereeniging, welker zetel te Frankfort aan den Main zal gevestigd zijn en die zich tot taak stelt//het vaderlaDdsliefend doel dezer partij door alle haar ten dienste staande wettige middelen te bevorderen, en in het bijzonder er naar te streven, om de natie een zoo helder mogelijk begrip te geven van het doel en de middelen der over het geheele duitsche vaderland verspreide beweging." Het bestuur der vereeniging zal worden toevertrouwd aan eene commissiejvan twaalfleden. Uit de Preussische National Zeitung blijkt dat de oosten- rijksche regering, hare denkbeelden betreffende deze beweging reeds heeft kenbaar gemaakt in eene nota aan al de duitsche

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2