©uitrnlanDscljc tijdingen. 3rrtijöingm. belang eener verbinding van Vlissingen met de hollandsche koopsteden. Men twijfelt, of deze in die verbinding een bijzon der voordeel zullen zien. De beslissing zal afhangen van het geen van den aanleg van den Zeeuwschen spoorweg voor den handel mag worden verwacht. Is het te denken, dat te Vlissingen, ten gevolge van dien spoorweg niets dan eenige transito- ofexpediliehanöel zal ont staan ten koste van Antwerpen, van Rotterdam of van Dord recht, dan zal de weg aan de hollandsche handelssteden geen voordeel brengen. Maar dan zou het ernstige overweging ver dienen, of het raadzaam ware, voor een zoo weinig beduidend doel zoo groote uitgaven Ie doen. Er mag echter vau den Zeeuwschen weg betere verwachting worden gekoesterd. Waar de eigen handel op eenigzins groote schaal gedreven wordt, bestaat volstrekte behoefte aan een aau- tal inrigtingen, die in Zeeland thans niet, of slechts in geringe mate aanwezig zijn. Op eene handelsplaats heeft men behoefte aan banken, kassierderij, makelaardij voorts aan groote maga zijnen en entrepots; zaken die men niet met. eenen tooverslag, noch doer het leggen van eenen spoorweg in het aanzijn roept. In de hollandsche koopsteden nu zijn die inrigtingen voorhan den. De connection en handelsbetrekkingen zijn in Zeeland niet bij de kooplieden te vinden in den omvang, waarin die in de hol landsche koopsteden worden aangetroffen. Ligt er nu voor de zeeschepen groot voordeel in, te Vlissingen hunne ladingen te lossen, dan zal, wanneer de communicatie niet het binnenland slechts goed verzekerd is, heiligt gebeuren, dal actieve handels huizen te Amsterdam of Rotterdam agentschappen te Vlissin gen vestigen, zonder nogdeu hoofdzetel hunner zaken derwaarts te verplaatsen. Men heeft meermalen gewezen op Vlissingen als eene haven, bij uitnemendheid geschikt als uitgangspunt van eeue transatlantische zeevaart; het verdient vermelding, dat. nog op dit oogeitblik in Noord Amerika in het congres wordt gehandeld over het subsidiëren eener lijn van stoomschepen naar de noordelijke europesche havens, waarbij men gewaagt vau de wenschelijkheid, 0111 eene nederlandsche of belgische haven aan te doen. Indien de haven van Vlissingen voor zulke zaken of ondernemingen iu aanmerking kwam. zouden de voor- deelen vau die voorhaven in de eerste plaats verzekerd worden aan Antwerpen, indien de hollandsche koopsteden niet dan langs eenen hoogst aanzienlijken omweg Vlissingen kouden bereiken. Hierop sleunt het gevoelen, dat het voor de hollandsche ste den zoo wel als voor Zeeland zelf, van belang is. dat de gemeen schap met Vlissingen zoo veel mogelijk worde bevorderd. Ook de zoo hoogst aanzienlijke binneuhaudel, die uit Zeeland met de zuidhollandsche koopsteden, vooral in de producten vau den zeeuwschen landbouw, gedreven wordt, zal daardoor worden bevorderd. Hierop volgen in de memorie eenige financieele beschouwin gen, ten deele ook ten betooge dat. eeue rentegarautie van 4£ pc. van rijkswege onontbeerlijk is; voorts de beantwoording vau eenige speciale bedenkingen op enkele artikelen der concessie, en eindelijk eene korte opgave vau de gronden waarop de wijzi gingen berusten, thans iu de concessie gebragt. Kngelaiid. Londen 11 september. The times van eergisteren beschouwt in een hoofdartikel de jongste tijdingen uit China, en drukt de vrees uit dat de zware nederlaag, door de Engelschen aan den mond van den Peiho geledenalthans ten deele aan onvoorzigtiglieid van den engelschen vlootvoogd te wijten is. Het blad doet opmerken dat, het. daarbij geleden verlies grooter is dan het gelieele verlies der brilsche vloot bij den aanval op Sebastopol van 17 October 1S5en noemt het een zeer smarte lijk en vernederend, ja schier ongelooflijk feit, dat zulk een verlies door Chinezen aan Engelschen is toegebragt. The times besluit aldus: Wat. er ook vóór of bij hel, treffen aan den mond vau den Peihozy voorgevallen, wij weten nu reeds genoeg om bedaard maar nadrukkelijk te verlangen dat er voor eiken droppel engelsch bloed, welke daarbij vergoten is, vclko- ineue voldoening worde gevorderd en genomendat. de barba ren, voor welke verdragen geen band zijn, alt hans de gevolgen van het verhreken derzelve ondervinden, en dal. Engeland en Eraukrijk, of Engeland des noods alleen, aan die trouwelooze horden zulk eene tuchtiging geven, dat de naam van Europe aan voortaan in geheel China als een reispas gelde." Eluitscliliind. Weeuen 14 september. De OesterreichischeCorrespondenz wederspreekt ten stelligste het gerucht dat op nieuw troepen naar Italië worden gezonden, en zegt dat dit gerucht waar schijnlijk zijnen oorsprong te danken heeft aan de talrijke traus- porten van verlofgangers, die naar hunne haardsteden terug- keeren. De keizerlijke verordening op de inrigtingen de regteu der proteslantsche gezindheden in Hongarije en nabij gelegene landen, waarbij gelijke verordeningen aan de protestanten in de Kroonlanden worden toegezegd, heeft algemeen een zeer bevre digenden indruk gemaakt. Ten aanzien der kerkelijke zaken en de uitoefening der eeredienst worden degemeenten gesteld onder het toezigt der synoden, welke op gezette tijden zullen bijeen komen. Aan de gemeenten wordt, tevens, behoudens dit. toe zigt, veel vrijheid toegekend in de benoeming van schoolonder wijzers, van ouderlingen en predikanten. Berlijn 13 september. De regering heeft geantwoord op een adres, den prins regent door ingezetenen van Stettin toegezon den, die daarin verlangden dat Pruissen het initiatief tot het voorstellen van hervorming in den duitschen bond nemen zou. Namens den prins regent verklaart de ministergraaf von Schwerin, onder dankbetuiging voor de bewijzen van getrouw heid, vertrouwen en vaderlandsliefde, hoe de jongste gebeurte nissen op nieuw bewezen hebben dat wel veel gebrekkigs de bondswet aankleeft, en datom Duitschland krachtig naar buiten te doen zijn en hel inwendig te ontwikkelen, de krachten onderling verbonden moeten zijn en de hondsconstitutie eene verandering in dien geest. moet. ondergaanmaar dat de pruis- sische regering zich nog door de uitdrukking van het nationaal gevoel noch door eigene overtuiging van den weg mag laten voe ren, dien de achting voorde regten van anderen voorschrijft. Zij gelooft derhalve in dit oogenblik het vaderland van meer dienst te zijn door beslaanderegtstoestanden overhetgeheeleduitsche grondgebied te bevestigen, dan door ontijdig op eene herziening der bondswet aan te dringen. De prins regent zal nogl hans blij ven waken en te zijner tijd Pruissens en Duitschlands belan gen voorslaan, terwijl hij vertrouwt dat zij eikander de hand zullen bieden, om zich onderling ten naauwste te vereenigen. flBeltfie. Terwijl te Brussel toebereidselen gemaakt worden om de sep temberfeesten dit. jaar met ougemeenen luister te vieren, daar de ter eere van het nationaal congres van 1830 opgerigtezuil plegtig zal worden ingewijd, zijn de beide groote staatspartijen in Belgie werkzaam om ieder hare helden te verheerlijken en door eene openlijke demonstratie een blijk van hare kracht te geven. Van den kant der liberale partij is het. plan goopperd om den heer Rogier, den tegenwoordigen minister van binnen- landsche zaken, een blijk van nationale erkentelijkheid aan te bieden, inzonderheid wegens zijn aandeel aan de daarst el ling van hel belgische spoorwegneten er worden overal in den lan de geldelijke bijdragen voor de uitvoering van dat plan ingeza meld. Terwijl die inzameling voortgaat, wordt thans van de andere zijde voorgesteld den heer Barthélemy Du-mortier, een van de woordvoerders der conservative partij iu de kamer van volks vertegenwoordigers, van wege het belgische publiek eenen eere- penning aan te bieden, en er is eeneinschrijving opengesteld om het geld tot bekostiging van dat eereblijk bijeen te brengen. De heer Dumorlier heeft bij de revolutie van 1830 eene voor name rol gespeeld en zich sedert steeds als eenen warmen, ja hartstogtelijken voorstander van de zaak der geestelijkheid doen ken uen. Frankrijk. Werkelijk zou de Monileur reeds dingsdag twee belangrijke stukken hebben medegedeeld, waarvan liet een betrekking had op de verhouding lusschen Frankrijk ca Engeland.cn het andere op de regten der dagbladpers, ware het niet dat de eerste secre taris van hetchinesche gezantschap de treurige bevestiging had komen overbrengen vau de reeds voor eenige dagen medege deelde verraderlijke handelwijze der Chinezen en de slag'ting door hen te weeg gebragt onder het fransch-ehgelsch eskader» hetwelk het. vreedzame doel had om aan het traktaat van Tsieu- Tsing gevolg te gaan geven. De in de hoofdstad achter geblevene leden van den minister raad hebben het althans beter geoordeeld orn vooraf nadere instructie» van den keizer zei ven af te wachten. Deze schijnen reeds dingsdag avond te zijn ontvangen, zoo dat de Monileur in zijn no. van woensdag bereids kou incdedeelen dat tusschcu de Irausche en cngelsche regeringen onderhandelingen gevoerd worden om die trouweloosheid der Chinezen te kastijden en van het hof vau Peking zoodanige genoegdoening teeischen als eeue zoo lage en verraderlijke handelwijze verdient. Onze regering schijnt zelfs voornemens te zijn een zeer belangrijk aandeel iu deze expeditie te nemen. Men spreekt van een landingskorps van 1200 man onder opperbevel vau gene raal Wimpfen, thans bij bet leger van Lyon, en wien inden italiaanschen oorlog eene soortgelijke zending zou zijn opge dragen op de kusten van Vcnetie. Dat deze gezamenlijke wraakoefening van de twee verbon dene mogenheden aanleiding geeft tot het gerucht als of hunne verstandhouding ook in andereopzigten wederom veel verbe terd is, laat zich ligteüjk begrijpen. Men is dan ook reeds zoo ver gegaan van te verzekeren dat keizer Napoleon het met lord Palmerston eens geworden was over de grondslagen van een congres voor de reorganisatie van Italië. Dit. congres zou uit gaan van de stelling dat aan de italiaansche bevolkingenhefc regt toekomt om in de eerste plaats te beslissen over hun toe komstig lot. Het is bijna overbodig te zeggen dat dit gerucht nog door niets gestaafd of bevestigd wordt. Te Algiers is van het. ministerie van koloniën berigt ont vangen dat, in afwachting der wet tot verleening van concessie voor het aanleggen van spoorwegen in Algerie, de werkzaam heden op het terrein lot daarstelliug van eenen spoorweg van Bouffarick naar Blidah van regeringswege onverwijld hervat zouden worden, zijnde daarvoor eene som van 600,000 fr. uit de schatkist beschikbaar gesteld. Italië. Blijkens een telegram uit Zurich zijn de werkzaamheden der voorloopige conferentie thans geheel geschorst, terwijl de gevolrnagtigden nadere inslructien van hunne regeringen af wachten. Men spreekt van eene tweeledige toenadering, eenerzijds tusschen de kabinetten van Parijs en Londen, betrekkelijk de te scheuken voldoening aan de uitgedrukte wenschen door de bevolking van Middeii-Italie, en aude/deels tusschen Oosten rijk en Frankrijk. Het valt. moeijelijk hieraan geloof te slaan, ten zij Oostenrijk heeft afgezien van de herstelling der vroegere vorsten, en daar tegeuover ook Engeland eenige toenadering zou hebben be toond. Een aantal aanzienlijke inwoners te Turijn hebben aan het bestuur een adres gerigt, waarin verzocht wordt, dat dit zij ne medewerking verleeue, tot oprigting van een monument te Parijs, als blijk van dank der Italianen aan keizer Napoleon en de fransche natie Erzullenin alle steden van het koningrijk comités worden benoemd, om dit doel te bevorderen. Te Florence is den 9 dezer een Te deun» gezongen, ter zake der aanneming door den koning van Sardinië van het aan geboden gezag van Toskane. Te Modena en Parma gelooft men dat. na de aanneming van het plebiscit, betreffende de aanhech ting van laatstgenoemd hertogdom bij Sardinië, de heer Fa- rini den titel zal aannemen vau regent voor koning Victor Emmanuel II. Al de handelingen zijner regering zouden ge schieden in naam van zijne sardinische majesteit. De constit uerende vergadering van Parma heeft maandag met algemeene stemmen aangenomen hel voorstel lot inlijving van het hertogdom bij liet koningrijk Sardinië, onder den soep ter der roemrijke dynastie van Savoije. De vergadering heeft vijf afgevaardigden aangewezen, die eene deputatie uitmaken enden koning den volkswensch over brengen zullen. De voorstellen, die in de zitting van maandag gedaan waren, zijn met eenparige stemmen aangenomen. Zij beslaan in de volgende: 1. tot oprigting van een gedenkteeken in de dom kerk. ter eere van de Parmesauen, die in den onafhankelijk heids-oorlog gesneuveld zijn. en 2. tot het. slaan eener medaille» ter herinnering aan de vrijwilligers, die aan den oorlog deel heb ben genomen. Voorts zijn de volgende voorstellen in overwe ging genomen: 1. tot. bevestiging van de dictatuur van den heer Fariui2 tot uitvaardiging van du sardinische constitutie, en 3. tol. stichting var. een fonds, ten einde aan de venetinansche vrijwilligers met geldelijke bijdragen te hulp te komen. Het koningrijk Etrurië, dat men thans schijnt Ie willen herstellen, was (reeds met. herinnering aan de vermaarde Eiru- riërs of Et rusken uit den ouden romeinschen tijd die in het jaar 87 vóór de tegenwoordige jaartelling door de Romeinen werden onderworpen) in 1801 door Napoleon I opgerigt, bij liet trac- taat van Luneville, dat tevens het nieuwe koningrijk aan den jeugdigen Lodewijk van Parma, zoon van den infant Ferdinand 111, schonk. Lodewijk overleed in 1803, en toen werd liet etrurische rijk bestuurd door zijne weduwe, Maria Louiza, dochter van Karei IV, koning vanSpan|e, als voogdes over haren minderjarigen zoon Karei Lodewijk, die den naam van Lodewijk II aannam. In 1S08 werd het koningrijk Etrurië bij hel fransche keizerrijk ingelijfd en vormde drie departementen die der Middellandsche zee, van den Arno en van deOmbrone. In 1809 werd het, koningrijk op nieuw gevestigd voor Elisa, Napoleons, zuster, die echter niet den titel vau koningin, maar dien van groothertogin van Toskan aannam. Deze vorstin re geerde tot 1814, toen werd het groothertogdom Toskana aan Ferdinand II teruggegeven, wien het was ontnomen geworden. Het barkschip Regina Maris, gez. S. Ouwehand. is den 21 julij te Batavia aangekomen van New Castle, (N. S. Wales); schip en equipage waren in oeden staat.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3