MIDDELBURGSCHE COURANT. 1859. 17 September. N° 112. Zaturdag Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den ayond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending V3n advertenties kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. töinncnlanösclif tijöingcn. üliddelhurs IK september. Uit Vlissingen schrijft, men ons heden f In de vorige week werd deze gemeente bezocht door de heereil Hornemann, ingenieur der polytechnische school Ie Ko penhagen, Lutterman, directeur, en Toll, conducteur der water bouwkundige werken in Hanover, die voor rekening hunner respectieve regeringen eene wetenschappelijke reis maken en ten behoeve van hun onderzoek ook dit gewest bezochten. Na zich bij den beer A.Schraver, opzigter van den waterstaat alhier te hebben aangemeld, zijn zij door genoemden opzigter met de meeste bereidwilligheid rondgeleid en heeft hij hun in de gele genheid gesteld om alles wat op hun vak betrekking had in oogenschouw te nemen. Genoemde heereu hebben hunne hooge ingenomenheid betuigd met het vele wetenswaardige dat van kunstwerken alhier te zien wao. Daarna hebben zij ook he1 naburige Breskens bezocht. Gisteren bevonden zich alhier de heereu professoren Vrolik, von Baumhauer en de hoofdingenieur van Oordt., tot onderzoek der proeven die genomen zijn met eenige soorten hout, welke door indrijving van teerolie en andere middelen geacht worden bevrijd te zullen zijn van de verwoestingen door den zeeworm veroorzaakt, en die tot dat eindejjsedert langen tijd aan de hoofden in het water hebben gelegen. De uitslag van dat onderzoek i* ons niet. bekend. Wij vernemen dat de heer dr. II. J. van Eek, thans bij ver nieuwing benoemd tot burgemeester der gemeente Axel, voor nemens is zijn ontslag Ie nemen als lid van gedeputeerde staten, waartoe hij in de onlangs gehoudene zomervergadering der pro vinciale staten werd benoemd. Gisteren is voor de arroridissemeuts regtbank alhier behan deld de zaak van E. H. Kooman. vroeger wijnkooperskneeht alhier, beklaagd van 1. diefstal, gepleegd door een loonbediende ten nadeele van zijnen meester, en 2. van in junij 1S59 den heer H. J. Dronkers in geschrifte met moord te hebben bedreigd, zonder dat deze bedreiging echter met eenig bevel of voorwaarde is verzeld gegaan. Na het verhoor van zes getuigen, zijnde een zevende wettig verhinderd tegenwoordig tezijn, heeftde heer substiluur-officier van justitie geconcludeerd dat, voor het eerste feil, den beklaag de bij dagvaard te laste gelegd, niet het wettig bewijs geleverd zijnde, hij alzoo te dier zake mogt worden vrijgesprokenen ten aanzien van .het tweede feit betoogd dat zulks wettig en over tuigend bewezen is, waarom hij, naar aanleiding der artikelen 305 en 300 van het wetboek van slrafregt.rekwireerdeschuldig verklaring van den beklaagde hieraan en veroordeeling in eene gevangenisstraf voor den tijd van ten minste twee en ten hoogste vijf jaren en eeue geldboete van ten minste f 50 en ten hoogste f 300, benevens in de kosten. De uitspraak is bepaald op aanstaanden donderdag. Inde op 13 dezer gehoudene vergadering van de directie en commissarissen der Nederlandsche handelmaatschappij, is het volgende drietal kandidaten opgemaakt voor de vervulling der met 1 november aanstaande, ten gevolge der aftreding van den heer Tra Kranen, vacerende betrekking van directeur dier maat schappij, te welen le kandidaat de heer A. van Bosse, 2e de j heer M. H. Insinger, 3e de heer J.T. Liotard. Men verzekert dat de regering in de aanstaande zit ting dei- kamers slechts één ontwerp nopens de spoorwegen zal indienen, waarbij de t.weeconcession, voor zoo veel noodig, zullen worden goedgekeurd en bekrachtigd. Men meent dat daardoor de af doening der zaak bevorderd zal worden. Z M. de koning is jl. dingsdag middag van zijne buiteniand- sche reis in de residentie teruggekeerd. Z. K. E.de keurvorst van Hessen en zijne gemalin, de prinses van Hannau, zijn woensdag van het grootstedelijk badhuis le Seheveilingen naar Hessen teruggekeerd, Z. M. de koning heeft bepaald dat de gouden medaille, aan zijne ordonnances geschonken voor trouwe dienst, gedragen zal worden aan een oranje lint met een blaauweu balk in de breedte. Door liet. bestuurder landbouwkundige school te Groningen is tot onder-directeur van die inrigting benoemd, de heer Jacob Boele, ter vervanging van den heef Jongkindt Coniuck, die on langs met. de betrekking van directeur der koloniën van welda digheid te Erederiksoord is bekleed. Heiioeonlu^en es» Sieshaiten. Benoemd, bij besluit van 10 dezer, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Capelle,VrijhoeveCapelle en Sprang (hoofdplaals Capelle) de heer I. Buys, thans ontvanger der zelfde middelen te Worrner. Vergunning verleend bij besluit van 11 dezer, aan mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, referendaris bij het ministe rie vanbinnenlandschezaken, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Verdiensten van Adolf van Nassau, hem door Z. H hertog van Nassau geschonken. Benoemd bij besluit van den 14 dezer, met ingang van den 1 oclober aanstaande, bij het d-ep;'rhein«ut. voor de zaken der hervormde eeredienst enz.: tot hoofdcommies.de heer M. W. L. van Alphen, thans commies; tol commies, de heer J. C. L. van llonstede. thans adjunct-commies; tot adjunct-commiesen, de heeren E. H. van Diepen, thans eerste klerk, en J. J. Bergs- ma, dr. in het romeinsch en hedendaagsch regt, dr. in de god geleerdheid, wonende Ie Utrecht. Benoemd bij besluit van 2 dezer, de heer D. Hens, tot ambte naar ter beschikking van den gouverneur der nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea. lierk- «nu sRiioMiinieuwii. De heer G. D. Kruyf, predikant, te Zaamslag, heeft bedankt voor het op hem uitgebragte eenparige beroep naar de her vormde gemeente van Sluis. Ter vervulling van de vacature, ontslaan door het vertrek van dr. I. J. Doedes en het bedanken van ds. Beets, is by de nederduitsche hervormde gemeente le Rotterdam, uit het vorige zestal het volgende drietal predikanten opgemaakt; W. T'. Griethuysen, te Harlingen; 11. Worst, te Epe, en A. G. Jans, te Westzaan. Jl. maandag werd te Hulst op Feestelijke wijze herdacht dat. de heer mr. F. van Deinse gedurende vijfentwintig jaren het ambt van districts schoolopziener had vervuld. Al de hoofd- en hulponderwijzers van dat district benevens vele andere belang stellenden hadden zich in den namiddag van dien dag vereenigd in de benedenzaal van het raadhuis, waar zich ook de leden van het gemeentebestuur en verscheidene dames bevonden. De feestvierende werd liter door eene commissie binnenge leid en op hartelijke wijze toegesproken, terwijl hem een fraaije zilveren inktkoker met toepasselijke inscriptie werd aangebo den, welke door hem met dankbetuiging is aanvaard. Deze genoegelijke zamenkomst werd afgewisseld door het zingen van toepasselijke liederen en eenige voordragten. Marine cdi legen*. Met den lsten october a. s. zijn overgeplaatst van Zr. Ms. wachtschip teVlissingen: op Zr. Ms. korvet Juno, bestemd naar Oostlndie, de luitenant ter zee 2de klasse H. J.Sloltz van der Sloot; op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, om gedetacheerd te worden op het kostschip te Rotterdam, de officier van admi nistratie 3de klasse G. H. C. van Nnysop Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd ophetinstructie-vaartuig Ura nia. de adjunct, administrateur J. A.Lagaay, en zijn met dien zelfden datum op hef. wachtschip te Vlissingen geplaatst de luitenant, ter zee 2de klasse G. W. C. Westenberg, de adelbor sten 1ste klasse J P. Noorduyn, A. G. Weslerouen van Meele ren en G. J. Buyskes. f De drijvende batterij Neptunes is gisteren middag door de sleepboot Union II, uit de haven van Vlissingen naar de reede gesleept, alwaar de sleeptrossen aan boord van Zr. Ms- stoomschip Cycloop werden overgenomen, dat omstreeks 3 ure met. de batterij naar het Nieuwediep is gestoomd. Volgens heden morgen ontvangen berigt, zijn beide te Texel aangekomen. Volgens particulier schrijven uil Oost Indien, zou Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, koinmandant de kapitein-luitenant ter zee A D. S Clarkson, den 23 jalij jl. van Balavia zijn vertrok ken, met bestemming naar Nederland. In het. vervolg zal er op ieder oorlogschip door het gou vernement worden verstrekt, een draaiorgel of tweeaccordeons, verscheidene boekwerken alsmede dominéspellen en kienspel len ten einde de matrozen hunne ledige uren zoo aangenaam en nuttig mogelijk te doen doorbrengen. Donderdag zouden de troepen uit liet kamp bij Zeyst ver trekken, met achterlating van de noodigedetachementen van de regernenlen infanterie tot. het. opruimen van de legerplaats enz. Het aantal Zwitsers uit Italië, dat voor Oost-lndie dienst neemt, groeit dagelijks aan. Zij komen meerendeels van Mar seille, werwaarts zij uit Italië gerigt waren. Men verwacht alzoo dat de aanvulling van het getal manschappen, dat dit jaar naar de Oost zal worden gezonden mei 1400 man, spoedig zal kunnen plaatshebben. i Men verneemt dat er thans voor bet leger hier le lande niet minder dan 120 vacat uren zijn voor den officiersgraad, zoo dat de onder-officieren, die zich weldra aan het officiersexamen onderwerpen, de hoop hebben, indien zij eeuigermate aan de vereischlen voldoen met de epauletten versierd te zullen worden. Bioloiaseifi Aan de thans peroverlandroaij onlvangene herjgten uit Bata via, loopende tot 25 juli] ontleenen wij het volgende: Nopens den stand der zaken op de zuid-en ooslerafdeeling van Borneo wordt, gemeld dat. op den 11 junij de commissaris met vijf kompagnieu van het 9de bataiilon infanterie, de deta chementen artillerie en sappeurs, en eene landigsdivisie van Zr. Ms. stoomschepen Ardjoeuo, Montrado en Celebes, sterk 110 man, onder bevel van den luitenant ter zee der 2de klasse E. H. P. van Alphen, mitsgaders de ambulance, naar Marlapoera (de residentie van deu sultan ten N. N. O. van Baujermasin) is ver trokken. Nadat men den 12den aldaar was aangekomen en het aan de kust verzamelde vijandig gezinde volk door een gewapende ver kenning verjaagd had, meldde zich bij den commissaris aan de rijks beslierder van Banjertnasin, pangeran Hidajat-Oellah, benevens 4 prinsen, die allen de beluiging hunner gehechtheid aflegden met hun leedwezen dat. zij niets wisten noch hadden kunnen voorkomen van de verradelijke plannen, oulangs uitge voerd, die door hen aan den sultan werden toegeschreven. Op den 15 junij aebarkeerde de reserve en bezette de kraton, ter vervanging van den voorlroep, die op dien dag, onder bevel van kapitein Oijen, van Martapoera vertrok en den regteroevcr van den Riam-Kauan volgende, op den lSden Pcngaron be reikte, juist toen eene bende van een duizendtal Moeningers gereed stond bet etablissement op nieuw aan te vallen. Zij namen dadelijk de vlugt. Op dezen togl heeft de ingenieur van het mijnwezen Rani, als vrijwilliger, de kolonne tot gids gediend. Slechts bij Soengiraja werd op den I7den tegenstand onder vonden; een duizendtal gewapende Moeningers en Dajaksparr had zich daar genesteld om de troepen te overvallen. Met eene onverwachte beweging links uit de flank liet de kapitein van Oijen er op iuslorïüen eji dreef den vijand op de vlugt, na hem t

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1