Ouitcnlimciscl]c tijdingen. Bij besluit van den 10 dezer, wordt 1. het vierde district van j belonniiig, behakeniiig en verlichting vereenigd met het derde i district, en dien ten gevolge de benaming van het tegenwoor dige vijfde, zesde en zevende district veranderd in die van vier de, vijfdeen zesde district j 2. de luitenant terzee der lste klasse J. W. van Bisseltck, thans vervullende de betrekking van in specteur over het loodswezen, de betouning, bebakening en ver lichting iu het vierde district ter standplaats te Amsterdam, overeenkomstig art. 18 der «vet van den 28 augustus 18ól (Staatsblad no. 126) met den laatsten dezer, op zijn verzoek, eervol afgevoerd utt het corps zeeofficieren der nederlandsche marine, en aan hem, met ingang van den eersten octwber aan staande, opgedragen de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting iu het vierde district, ter standplaats Hellevoetsluis. Marine en leger. Men schrijn ons uit Vlissingen 13 dezer: Zr. Ms. fregat prins Hendrik der Nederlanden, dat tot eene drijvende batterij zou worden tngerigt en waaraan men reeds druk bezig was te werken, is thans geheel voor de dienst afge keurd. en zal nu zoo spoedig mogelijk zoo ver worden bijgetim- merd dat, het weder uil het clrooge dok kan worden gehaald en alsdan waarschijnlijk voor afbraak zal worden verkocht. DeNeptuiitis ligt reeds sedert verscheidene dagen gereed, om door Zr. Ms stoomschip Cycloop naar liet Nieuwediep te wor den gesleept, doch het. ongunstige weder heeft dn tot nog toe verhinderd, ofschoon het detachement schepelingen dat onder begeleiding vande luitenants ier zee lste en 2de klasse R.W. G. Arendsende Wolft en C. tl. Bogaeri, gemelde batterij zal over brengen, reeds verscheidene keeren en ook heden aan boord is geweest, doch telkens onverrigter zake op het wachtschip moet lerugkeeren. Men vreest alzoo dat het jaargetijde Ie ver zal vorderen alvorens die batierij kan worden overgebragt en ze dus liier zal moeten overwinteren. Zr. Ms. brik De wesp is gisteren uit de haven en op dereede gehaald en zal zoo spoedig mogelijk weder met de boolsmans- leerlmgen gaan kruissen. Iu gevolge Zr. Ms. besluit van den 9 dezer, wordt het. te ilellcvoetsluis liggende schroefstoomsclnp der 4de klasse Cor nells Dirks met den 21 dezer in dienst gesteld, en hel bevel daarover opgedragen aan den luitenant ler zee der lste klasse JF. Koopman. Voorts worden op gezegden bodem geplaatstde luitenants ter zee der 2de klasse C. Eeg, als lste officier: G. M. Rnyscli Lehman de Lelinsfeld, C. F. T. van Woelderen; de adelborst der lste klasse F. Li. Cobiijnde officier van administratie 3de klasse J. C. Coops. Zr. Ms. schroeistoomschip liet !oo, onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse J. van Gouh, is iu den morgen van den 12 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Uosi [udie- Men verneemt dat, het examen voor onder-officieren der infanterie, kavallerie en artillerie uit liet leger, ter verkrijging van den rang van 2den luitenant, inde maand november aan slaande, niet te 's Hage, zoo als vroeger door de dagbladen ver meld werd, maar Ie Breda zal plaats hebben. Molonien. Een telegram, gedagteekend Batavia 25 julij 1S59, meldt: De sultan van Ban dj er mast n heefr. afstand gedaan van den troon en bevindt zich thans te Batavia." Stateii-generaal. De thans aan de leden van de tweede kamer rondgedeelde memorie van beantwoording der regering op het voorloopig verslag der afdeelingen nopens de concessie der Zuider spoor wegen, bevestigt, voor zoo veel de rigfing der lijnen betreft, het daaromtrent reeds in ons nommer van jl. zalurdagmedegedeeld bcrigt. Terwijl volgens art. 28 der oorspronkelijke concessie de lijn Vlissingen-Rozeudaal eerst moet gereed zijn vier jaren nadat.de weg van Rotterdam tot Maastricht voor de exploitatie zou zijn geopend en met de werken aan die lijn niet begonnen mogt worden vóór dat de weg Rotterdam-Maastricht voltooid was, is thans ook wijziging in dat gedeelte der concessie gebragt. De lijn Vlissingen-Rozeiidaal is namelijk met de andere, wal. aan vangen voltooging betreft, gelijk gesteld. Na verkregen magtigingdes konings is alzoo aan de vroegere concessionarissen, de heeren Brediusen van Sijpesteyn, veree- nigd met mr. William Siewerlsz van Reesema te Rotterdam, concessie verleend tot het aanleggen en exploderen van de daarbij genoemde spoorwegen. De uitbreidingen wijziging van de concessie op den vermel den voet, zal echter den staatop eeneaanzienlijke vermeerdering van uitgaven komen te staan. Het kapitaal voor den aanleg van de beide wpgen van Rot terdam naar Maastricht en van Vlissingen tot. Breda, bedroeg f 35,600.000. Het wordt voor de. thans geconcessioneerde wegen berekend f 48.600 000 te zulten bedraden. Het bedrag der rentegarantie, dat volgens de concessie, gelijk die op den 22 april dezes jaars was verleend, kou klimmen tol een maximum van f 1,602.000 's jaars, kan alzoo thans ten gevolge van de genoemde verhooging van kapitaal een jaarlijkscli bedrag van f 2.187 000 beloopen. Tot bestrijding van de kosten van aanleg van bruggen en andere buitengewone werken, wordt thans aan de concessiona rissen boven de bereids toegekende subsidien verleend een sub sidie van zeven millioen gulden voor rivierovertog'en in den weg van Arnhem tot Venlo, en van een millioen voorden over- togt van de Maas bij Grave. Deze lasten echter kunnen uit, de baten, welke aan het einde dezes jaars beschikbaar bevonden zullen worden, heslreden worden. De aanbieding der begrooting voor 1S60, die zoo kort op handen is, zal van zelve de eigenaardige gelegenheid opleve ren om dit iu bijzonderheden en door opgave van cijfers te sta ven. De regering meent dan ook, mei hei oog op het. zeer spoe dig aanbreken van dat. tijdstip, kortheidshalve zich hier van het noemen dier cijfers te mogen onihouden. fneaiiceinteraaii van fioes. Zitting van 25 augustus. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren de Knokke van der Meulen cn Saaijmans Vader, buiten de gemeente, Hucharl en van Voorst Vader, on gesteld. Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting wordt be sloten aan J. M. van der Made voor 14 jaren van af I October I860 ad f' 100 per jaar te verpachten een perceel, kadaster sec tie B no. 241, groot, 70 roeden 40 cl, en aan den zelfden voor 99 jaren in erfpacht ad f22 per jaar af te staan 22 roeden 10 el gronds liet eerste met vergunning om den grond uit te graven ten dienste vener daar te stellen fabriek van gebakken steen en draineerbuizen, en het tweede tot het stichten van arbeiders wo ningen. In verband met dezen laatst genoemden afstand wordt een gedeelte weg aan de openbare dienst onttrokken. Daarna worden in behandeling gebragt: a. de gemeente rekening over 1858, met dc verantwoording van burgemeester en wethouders, en wordt, op voorstel van de commissie voor het financiewezen, besloten bij voorraad den omvang te bepalen op f 51934,24, den uitgaaf op f 48829,95, en alzoo liet goed slot op f 3104,29 b. dc rekening van het burgerlijk armbestuur en het weeshuis, beiden over 1858, cn worden deze, overeenkomstig het voor stel iter voornoemde commissie vastgesteld, die van liet armbe stuur, in ontvang op f6341,05, iu uitgaaf op f4382,49s, en alzoo met een.goed slot van f 1938,55.] die van het weeshuis in ontvang op f 21590,fiS, in uitgaaf op f 16329,96, en alzoo met een goed slot van f 5260,70 c. de begrooting van de kosten voor de dienstdoende schutterij in deze gemeente, en overeenkomstig het voorstel der zelfde commissie deze met eene toelage uit de gemeentekas van f530,10, vast te stellen in ontvang en uitgaaf op 1 636,40; d. de rekening van den agent van kazernering over 1857 en 1858 en, volgens voorstel dier zelfde commissie, besloten deze vast te stellen, in ontvang op f 290,95 jin uitgaaf op f 135,39], en alzoo met een goed slot van f 155,56, en de commissie van kazernering te magiigen, om van de in kas zijnde gelden, ten name van het fonds, weder aan te koopen f 100 inschrijving op het grootboek der 4 pet. nationale schuld. Daarna worden ter tafel gebragt cn overgelegd de door bur gemeester cn weihouders opgemaakte begrooting van inkom sten en uitgaven dezer gemeente, voor dc dienst van 1860, met de daarbij behoorentle memorie van toelichting en de door het bestuur van het gasthuis en van liet burgerlijk armbestuur inge- zondene begrootingen hunner respectieve adiniuistratien bei de voor de dienst van i860 en vergezeld van memorien van toelichting alle welke begrootingen worden gesteld in handen van de commissie van het financiewezen tot onderzoek. Hierbij heeft de wethouder van Kerkwijk, voorzitter van het burgerlijk armbestuur, doen opmerken dat op de begrooting voor daft bestuur geen subsidie van de gemeentestaat uitgetrok ken. De verhoogde pachtsommen van landerijen en het ver minderd getal weezen enz. stellen het bestuur in staat die bij. drage voor hei tegenwoordige te ontberen, en men vleil zich dat zulks ook voor het vervolg het geval moge zijn. Voorts is besloten tot den openbaren verkoop van 66 olmen boonten. Eindelijk wordt, naar aanleiding der medegedeelde zienswijze van den minister van justitie in eeneu brief van den commissaris des konings (ld. 19 augustus 1859, besloten, om voor rekening der gemeente te dragen een vijfde in de kosten van den bouw van het regtsgehouw, te voldoen in jaavlijksche termijnen van f500, te beginnen niet 1860, en worden burgemeester en wet houders tevens gemngtigd, om aan zijne exc. den minster van justitie op te helderen de verrekening eener bereids door deze gemeente verstrekte som eri waarde van f 4661,04 op het aan deel door deze gemeente bij tc dragen in de kosten van den bouw der nieuwe gevangenis, voor dc daarin te maken vertrek ken, bestemd tot bewaring van policie-gevangenen. Ten slotte worden medegedeeld de navolgende ingekomen stukken a. de door gedeputeerde staten verleende goedkeuring aan do vastgestelde rekening der dienstdoen ie schutterij, over 1858; b. het koninklijk besluit van 30 julij II., houdende goedkeu ring van do wijziging in de heffing van het waaggeld c. het door de plaatselijke commi-sie van geneeskundig toe- voorzigt ingezonden huishoudelijk reglement; d. eene door de commissie voor de provinciale biblioteek van Zeeland ingezondene kennisgeving van deoprigting dezer biblio theek en aanbeveling van deze in de algemeene en bijzondere welwillende medewerking en e. twee verzoeken om kwijisclielding van hoofdelijken omslag, op welke later zal worden beschikt. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. Zitting van 6 september. Afwezig de heer Saaijmans Vader, De secretaris afwezig zijnde wordt vervangen door den com mies ter secretarie C. V. Lauer. De resumtie der notulen wordt aangehouden. Aan de orde is de beeediging en installatie dor heeren van Kerkwijk. Sinallegange en Soutendnm, herbenoemde raadsle den, die op uitnoodiging van den voorzitter achtereenvolgens in zijne handen dc gevorderde eeden afleggen en met eene korte toespraak worden geluk gewenscht en geïnstalleerd. Daarna wordt de lieer van Kerkwijk, die door zijne aftre ding als raadslid heeft opgehouden wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand te zijn, als zoodanig herkozen met 9 stem men, zijnde telkens eene stem op den beer van den Bosch uitge- bragt. Op uitnoodiging des ministers, besluit de raad zijn besluit tot heffingeener belastingop liet gedistilleerd in zoover re wijzigen, dat in plaats van het woord alles, worde gelezen het binnen-en buiteiilandsch gedistilleerd van 10 graden sterkte, meerdere of mindere hoeveelheid naar evenredigheid. De processen verbaal tot verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten generaal op den 31 augustus jl. worden overgelegd, en daarna de vergadering gesloten. Amerika. De dagbladen van Rio Janeiro van den 14 augustus jl. deelen bijzonderheden omtrent den reeds bekenden afloop der ministe riele crisis mede. Daarin wordt beweerd dat. de reden der aftre ding van het hraziliaansclie kabinet gelegen was inde heftigheid eu de persoonlijke hatelijkheden «aardoorde beraadslagingen der kamer vau volksafgevaardigden zich in den laatsten tijd hadden gekenmerkt, en verder m de moetjeiijkheden welke het reglement van den senaat aan de afdoening der zaken in den weg legde. Deze twee redenen hebben, naar de van wege het afgetreden ministerie in de heide kamers pegevene inlichtingen, het genoopt om van den keizer zijn ontslag of wel magti- ging lot verdaging der kamers en lot ontbinding der kamer van volksafgevaardigden te vragen; dit laatste minder verkieslijk achtende, heeft de keizer het aanbod der ministers om hunne portefeuilles neder le leggen, aangenomen. Vervolgens heeft de voorzitter van hel nieuwe ministerie, de heer Ferraz. lid van den senaat en gewezen voorzitter van liet besl uur der provincie llio grande do Sul, aan de beide kamers het. programma van liet optredende bewind medegedeeld. Het verschilt niet van dc beginselen en de belofien der vorige ministeriel). Het verklaart dat het gouvernement in zijne be trekkingen met. het. buitenland opregte vredelievendheid lot rigtsnoer, en vriendschappelijke betrekkingen met alle andere staten, zoo veel 's rijks eer eu belangen medebrengen, ten doel zal hebben. Ten aanzien van het. binnenlandsche bestuur verkondigt hel programma van het nieuwe kabinet diepen eerbied voor de constitutie en voor de regten der wetgevende kamers, het voornemen om de medewerking en diensten van alle mannen van talent, zonder onderscheid van politieke kleur, in te roepen, regt vaardigheid en gematigdheid in de handelin gen der regering, en strenge spaarzaamheid in het besteden van 's lands gelden. Knffelaud. Londen 10 september. Eene telegrafische depeche, zaturdag morgen ten tien ure van Portland afgezonden, meldt het na volgende omtrcntdeaankomsi van de Great Eastern en omtrent een noodlot tig onheil, door dat reuzenstoomschip op zijnen togt ondervonden De Great Eastern heeft alhier het, anker geworpen. Bij het passeren van deNore btj Hastings heeft er ten zes ure des avonds eene verschrikkelijke uitbarsting plaats gehad in den schoor steen van een der ketels op liet voorschip de betimmering van den grooten saion en van de hutten benedendeks is geheel ver nield; dertien stokers werden door het vuur of het kokend waler gekwetsttwee daarvan zijn sedert gestorven, een derde is in het water gesprongen en verdronken. Men vreest voor het leven van vijf andere slagt offers. Als door een wonder is geen van de passagiers gekwetst geworden. Met, uitzondering van den gesprongen schoorsteen zijn het schip en de overige ma chinesin behoorlijken slaat gebleven." Volgens latere depeches was de Great Eastern, na den vori- geu avond voor Hastings leri anker te zijn gekomen, des zatur- dags morgens van daar onder zeil gegaan. Hij is ten vijf ure des morgens ontmoet op de hoogte van St. Catherine op het eiland Wight. Hoezeer het Moniteur-artike! in de politiek sedert vrijdag op den voorgrond staat, wordt toch het eventueel europeesch con-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2