MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 111. Donderdag 1859. 15 September. Deze courant verschijnt des diujjsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vhssia- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertputien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs ran gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekeudma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. liimticnUuiiisrlic tijöimjcn. 14 september. Door de alhier gevestigde commissie tot het examineren van varenslieden Ier koopvaardij, zijn op gisteren na afgelegd examen,diplomas uitgereikt als eersten stuurman voor de groote vaart, aan de heeren A. M&bteudam, 13. J. J. van der Worp en A. van der Moer. De Nederlandschc maatschappij tot bevordering van nijver heid heeft eene gouden medaille uitgeloofd aan dien gezag voerder van de uederlandsche koopvaardij vloot, die hel besle extract journaal, gehouden naar de voorschriften van het Koninklijk nederlandsch meteorologisch instituut, zal hehbeu ingeleverd, terwijl aan hel naastbij komend journaal de tweede gouden medaille zal worden uitgereikt. Journalen ter mededinging, welke vóór 20septemher 1861 worden ingezonden door lusschenkomsl der m onderscheidene plaatsen gevestigde commissien. zullen voor 1 ocloberlS61 aan de maatschappij worden overgemaakt. In eene plcgtige zitting op jl. maandag morgen is de nieuw benoemde president der arroudissemenls regtbank te Goes, de heer mr. J J van Demse, geiustalleerd. In de vergadering van den gemeenteraad te 's Heer Arcnds- kerke op jl. zaturdag. is beuoamd lot secretaris, de heer J. C A. Vermande, ontvanger dier gemeente. De heer P. A. van Dorsselaer, te Hontenisse, die als raadslid afgetreden en herkozen werd, en dien teu gevolge ook als wet houder aftrad, is als zoodanig herkozen. De heer Wieuiawski, de beroemde v iolist, die onlangs te Os- tende eeu concert gegeven heeft, dat door de groothertogin Helena van Rusland werd bijgewoond, is ernstig ziek. Hij is aan eene jonge eugelsche verloofd. Groothertogin Helena heeft hem, bij haar vertrek nu Osiende, eene prachtige bracelet met diamauten oorhangers voor zijne beminde achtergelaten. Door den minister van binneulaudsche zaken is dezer dagen 'L. M. den koning eeu verslag aangeboden over de openbare werken in het jaar 185S. Wij oatleenen daaraan de volgende mededeeliugen, welke meer m het bijzonder betrekking hebben op de provincie Zeeland: Wester Schelde. Aan den calamiteusen polder Borsseleu is de voor eenige jaren aangevangen ouderzeesehe oeververdedi ging bij het kustlicht, door middel van steenslorling, j»J858 voortgezet door liet storten van 2900 last gewonen doorntk- schen steen en van 650 last gewonen vilvoordscheu steen, waarmede de open vakken tusschen de strooken die in 185'/ zijn aangebragt, Ier breedte van 10 el, met gelijke tusschen- vuinite over 200 strekkende el bewesten den zoogenaamde» hoek van Borsseleu, thans zijn aangevuld. Dit werk is aanbe steed voor eene som van f 24,000. Aan den calamiteusen polder Ellewoutsdijk liep de oever on- middelijk aan den voet van den zeedijk, tusschen dedykpaleu 46 en 48, om het fort, onder een steil beloop van 11 op 1 naai de diepte. Dit punt werd, blijkens de in den aanvang van dit jaar ge dane peilingen, meer en meer aangevallen door den stroom, waardoor groote schade aan of doorbraak van deu zeedijk, die daar ter plaaise een gering profil heeft, le duchten was. Tot verdediging van dit punt over de meest aangevallen lengte is in 1858 geplaatst een grondstuk, ter grootte van 104-7$ vierkaulee), en een kraagstuk ter oppervlakte va» 2555 vierkante el, bestort met 240last gewonen dooruikscheu en 240 last gewonen vilvoordscheu steen, en is voorts, tot aansluiting var. laatstgenoemd stuk aan den wal. 210 vierkante el rijsbeslag vernieuwd. Deze werken vorderden eene uitgaaf van f9950. Ten einde den Ioenemenden achteruitgang van den oever vóór den calamiteusen polder Oud en Jong Breskens tegen te gaan, werd, behalve de reeds in 1857 aangelegde werken, nog tusschen de dijk palen 20 en 21 een rijshoofd gelegd, eu voorts aan het zeeëinde eeu dwarsstrooms rijzen stuk gezonken, ter oppervlakte van 1776 vierkante el, heiwelk, benevens de land- einde van het hoofd, is belast met 786 last tafelbazall. Dit werk werd aangenomen voorde som van f 11.300. Ooster Schelde Toen op den dykyal van 9 op 10 February 1856, aan de Wjlhelmina- en Oost beveland polders, het aan deze zandige kust onvoldoend bevonden stelsel van met tusschen- ruimte gezonken dwarsstroomsche stukken, vervangen werd door eene aaneeugeslo'ene, zwaar 'oestorte bezinking langs den laagwalerrand, bepaalde men zich den onderzeeschen oever vóór den val te bezetten met kraagslukken die over eene lengte van ruim 300 el, de breedte van gemiddeld 40 el uit den laag walerrand, den oever tot de diepte van 10 el bij laagwater ver dedigden. Men nam zich toen voor, de zeeivaartsclie uitbrei ding dier bezinking alleen dan voort tezetten, wanneer de aan vallende stroom meerdere verdediging noodzakelijk zou maken. De peilingen in maart 1858 gedaan, wezen eene verdieping van den onderzeeschen oever voor den rand der bezinking van 1856 aan, en, zoo wel de kosi bare sedert dat jaar uitgevoerde j werken, als de noodzakelijkheid om dit, punt, van den Wilhclmi- napolder te behouden, maakten eene zeewaartsc.be verbreeding der ouderzeesehe defensie noodzakelijk. Hiertoe is in het afgeloopen jaar gezonken een kraagstuk, groot 3600 vierkante el. hetwelk, met een gedeelte der vroegere bezinking, werd bestort met 768 last gewonen dooruikscheu en j 216 last vilvoordschen slee». Wijders is beoosten de» haven- dam van het Goesche sas eene steenbestorting, even als aan de west nol van Oost heveland. uitgevoerd. Deze werken vorderden gezamenlijk eene uitgaaf van f 20,600. Aan den calamiteusen polder van Stavenisse is op den 2i februari) 1858 een dijk val ontstaan in de west nol, tusschen de peilraaijen 34 eu 35, waardoor de laagwalerrand 90 el werd ingekort. Vermits aan het behoud van de nol veel gelegen was voor de verdediging var. den achtergelegen zeedijk, is de steile rand onmiddelijk afgevlakt eu met 1300 vierkante el rijsbeslag ge dekt, terwijl voorts langs deu voet des werks of den nieuwen laagwalerrand een kraagstuk werd gezet van 1300 vierkante el. Dit werk kostte f 6242. Een dergelijke doch nog aanzienlijker dijk val ontstond in den zeedijk van dien zelfden polder, op den 11 en 12 augustusl 858. De zeewering was daardoor tot meer dan halfweg het binnen dijksbeloop, zeer nabij tot aan den heil van den dijk. in de diepte weggezonken Nadat hel gelukt was het doorbreken derge- heele bedijking te verhoeden, is deze eefiigzins binnenwaarts dooreen nieuwen dijk vervangen, strekkende langs den rand van de afschuiving. De aangewende voorzieningen en het. geheel vernieuwen van dit dijkvak bebbeu gekost f 11,458. De op den 2 maart 185S ontstane gevaarlijke val in den onder zeeschen oever en den dijk te Flaauwers, polder Schouwen, is door bezinking en steenbestorting beschermd, de zeedijk weder onder profil gebragt en verdedigd door rijsbeslag, bezet met. vilvoordschen steen. De kosten van deze werken hebben bedragen f 11,760. Aan den calamiteusen Vlietenpolder ontstond op 29 augus tus 1858 een belangrijke dijkval, waardoor de zeewering beoos ten deoostnol, over eene lengievan nagenoeg 220 el, beschadigd werd. De onmiddelijk aangewende middelen hebben echter den dijk aldaar doen behouden. De daartoe strekkende werken, niet ectie verandering van het I dijksprofil en de verdediging van den zeedijk, zijn voltooid voor eene som van f 17.490. Kanaal van Neuten. De oever vóór en wederzijds de haven- dijken van dit kanaal heeft, volgens de voorjaarspeilingen van I 1858, voornamelijk digt bij dezen dijk, weinig verandering ouder I gaan. I Na de bestorting van 2285 last doornikschen steen, voor f 13,900, is cfe oever aan de buitenzijde van eiken dam over eene lengte van 300 el nagenoeg geheel met steen bedekt, en voors- j hands schijnt, dit het gevolg te hebben, dat de onderzeesche oever aldaar niet steiler wordt en de diepte niet toeneemt. Daar hel gevaar voor de havendammen minder dreigend is, en de verdere gedeelten van den oever niet onmiddelijk zulke kostbare verdedigingswerken vereisehten, heeft men in 1858 geene verdere bestoriingen ondernomen. Intusschen blij ft de gesteldheid van den oever zorgwekkend; de oever boven laag water wordt wel langzaam maar voortdu rend verlaagd, waardoor de oeverrand sieeds eenigzins terug gaat, en de ko k. welke men aan de westzijde der havendam men in de Wester Schelde vindt, met de aanzienlijke diepte van 40 a 45 el beneden laag water, op omstreeks 120 el uit den oeverrand, breidt zich vooral west waarts uit, Ie. afwachting dat een bepaald onderzoek kan worden inge steld omtrent de oorzaken dezer zoo schadelijke verschijnselen en daartegen maatregelen kunnen worden genomen, heeft men de rijshoofden boven laag water opgemaakt, ten einde den oever daar. zoo mogelijk, te bevestigen, en de oeverwerken van de havendammen met steen bezet om het kostbaar onderhoud der groote oppervlakte rijsbeslag te verminderen en deze later, met weinig kosten, door steenglooijingen te kunnen vervangen. De verlaging der westelijke binnensluis te Neuzen eu het overbrengen der dubbele draaibrug over dien kauaalarm naar de bi na en sluis, is uitgevoerd. De verschillende besclioeijingen der schut kolken en buiten de sluizen te Neuzen, zijn bijna allen in zoodanigen toestand, dat zij in een betrekkelijk kort tijdsbestek vernieuwd moeten worden. Deze besclioeijingen worden, naar mate de behoefte zulks vordert, door muren van zuilen bazalt vervangen. Eeu aanvang is reeds gemaakt met eene der besclioeijingen huiten de west- of waaijersluis. In het belang van handel en scheepvaart tevens, is de bazalt- munr daar ter plaatse zoo veel verlengd, en door trapsgewijze verlagingen bestrating, zoo ingerigt., dat die tot laad-en los plaats voor schepen kan dienen. Van dit. werk, voor f 15,800 aanbesteed, was de fundering bij het einde van 1S5S voor meer dan de helft, voltooid. IIet vervangen der beschoeijingen van de schutkolk der west- sluis door bazalt muren, gezamenlijk 195 cl lang, is voor f22,985 aan besteed. Het bouwen van steenen land hoofden aan de dubbele draai brug te Sluiskil, en van een vak kaaimuur te Sas van Geut, is voltooid. Behalve de i» 1857 aanbeslede bcgrindiug van 4000 e! lengte van liet westelijk jaagpad, langs dit kanaal, welk werk voltooid is, werd iu JSöS aanbesteed de begrinding van 4100 ei voor f 9468. Wanneer ook dit werk voltooid zal zijn, zal, behalve eene lengte van 3320 el, het geheele jaagpad begrind ziju. Het planten van 2200 stuks kanadapopulieren op de dijken van het gewezen zijkar.aal van Axel naar Hulst, is verrigt doch de aanbesteding tot voortzetting dezer beplating is, uit hoofde der te hooge annnemiugssom, voor alsnog niet goedge keurd kunne» worden. (Wordt vervolgd.) Slenoemingen en tiesIuiten. Eervol ontslag verleend bij besluit van 9 dezer, aan den heer A. Bliek, op ziju verzoek, als burgemeester der gemeente Nieuw en St. Jooslanden tot burgemeester dier gemeente benoemd jhr. mr. J. W. M. Schqrer. Tot bjwggmtw^ler der gemeente Axel bencféitfd dr..H. J.van Eek.-* Verleend bij besluit va» óifïifSlezerl&in dMffikepensioneer den kapitein der infanterie Van/K& legeöupSedal^ndschSUidie C. E T v J. Kern, de titulaire rang'^ui ma^ori

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1