MIDDELRURGSCHE COURANT. 13 September. N° 110. Dingsdag 1859. Deze courant verschijnt des din^sdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrca- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. töinnnüunösdir tijöingcn. niddelhurg 13 september. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt Ier inzage een overzigl van den handel te Lubeck, gedurende het jaar 1858. "Wij ineenen den belangsiellenden te moeten opmerkzaam maken, dat hel eerste suppletoir kohier der d;recle gemeente belasting, bekend onder den naam van hoofdehjken omslag, ter gemeente secretarie ter inzage ligt. Uit Bath werd ons zaturdag geschreven Gisteren namiddag had de stoomboot Telegraaf no. III liet ongeluk in hei Oostpul op de Ouster Schelde op een anker of steen te s!ooienwaardoor zij een zware lekkagie bekwam en verpligt was omhoog ie zetten. Een gedeelte der lading, be staande uit rozipien enz., is zwaar door zeewater beschadigd. lieden nacht heeft men, na de lekkagie gestopt te hebben, de reis voortgezet. Door de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, te Zierikzee, zijn de ingezetenen aldaar gewaarschuwd voor het gebruik van po:ten en pannen niet een zoogenaamd glaszuur overtogen, tot. liet bereiden van spijzen. De Nederlandsche staatscourant van 11 en 12 dezer behelst het programma voor de pleglige opening der vergadering van de staten generaal te 's Gravenhage, op maandag den 19 dezer. Bij de dezer dagen Ie Amsterdam gelioudene jaarlijksche algemeene vergadering van hel Genootschap ter bevordering der genees-en heelkunde, onder voorzitterschap van den heer dr. Gildemeester, is onder meerderen lot gewoon lid benoemd de heerS. Sr. Curonel, med doctor alhier. Men schrijft uit 's tiage, dal de begrooting voor 1860 nog steeds een onderwerp van overweging bij den ministerraad uit maakt. De raad van state zou toch een hoogst ongunstig advies hebben uitgebragt over de begrootiug van hel departement. van oorlog, welke niet minder dan 4 tonnen gouds hooger zou zijn dan die van het vorig jaar. Men wil ook welen dal de minister van financiën het plan zou koesteren, om het zegel op de dagbladen binnen kort te doen vermindereu of af te schaffen, in verband met de toege zegde herziening van de wet op hel zegelregt. De brusselsche correspondent der Amsterdamsche courant meldt dat de graaf van Vlaanderen, als hij eerlang Nederland hezoekt.de noodige schikkingen zai maken betreffendeeene bijeenkomst der koninklijke familien van Nederland en Belgie, welke gehouden zal worden ter gelegenheid van de feesten te Luxemburg te geven, bij de opening van den spoorweg, uie liet groothertogdom aan Belgie. Frankrijken Duilschland verbindt. Men zegt dat. de prins van Oranje binnen kort een uitstapje zal doen naar helgroot hertogdom Luxemburg. Door de uitgevers Longman co., te Londen is aangekon digd dat eerlang bij hen in hel engelsch het licht zal zien Zedekundige zinnebeelden van Jacob Cats en Robert. Farley, met spreuken, spreekwoorden en spreekwijzen van alle natiën. Het werk zal versierd worden met houtgravuren naarde plaat jes in Cats' werken voorkomende en talrijke vignetten. De uit gevers vertrouwen dat. het engelsche publiek dit werk met genoegeu zal ontvangen //daar de zinnebeelden en andere werken van Jacob Cats sedert twee eeuwen in ieder huis iuHol- land eene plaats vonden en ook bij onze (engelsche) voorouders gunstig stonden aangeschreven, wegens de zcdeleer daarin ver vat en de geest ige teeken meren waardoor Adriaan van der Veune die zedelessen illustreerde." Inden grooten schouwburg te Amsterdam zal weder een nieuw groot vaderlandsch tooueelsluk worden opgevoerd van den heer mr. J. van Lennep. Dit stuk. verdeeld in vijf bedrijven, is getiteld: //Een Amsterdamsche jongen, ofhet buskruid ver raad in 1622." De eerste vertoonhig daarvan was bepaald op zaturdag den 10 dezer. Den 7 dezer is mei veel plegtigheid door den commissaris des koniugs in de provincie Noord Brabant, de eerde steen gelegd van de kapitale schutsluis in hel fort Crevecoeur, hij 's Herto- genhosch, in tegenwoordigheid van gedeputeerde staten der provincie, burgemeester en wei houders vati's Hertogenboscli en een aantal andere autoriteiten. Te Nieuwediep heeftin den avond van den 4 dezer een ma troos van het schip Wiliem de Clercq dadelijk na de komst van dien 'oodem uit Oost Indie, een anderen matroos, met wien hij reeds op reis oneenigheiri had gehad. met. een daartoe expresse- lijk geslepen mes 14 steken toegebragt. Er bestaat nog eenige hoop op behoud van liet leven; de moordenaar is gevat. Ten gevolge van nasporingen, hij het departement van finan cien gedaan, in het bureau der rebulen,ziju twee vermiste brie ven mei geldswaarde, verzonden van Warmond en van Elburg in 1856 en 1587, ontdekt onder de onbekende brieven. Bij deze gelegenheid is tevens gebleken, dat de niet-bezorging der brie ven is veroorzaakt door onnaauwkeurigbeden, van de zijde der afzenders in de adressen begaan. De bedoelde brieven zijn van wege gezegd departement aan de afzenders teruggegeven. Den 7 dezer is de Great Eastern de Theems afgevaren, in den beginne voortgestuwd door vier krachtige stoomslepers die voor en achteraan dit gevaarte bevestigd, het voorkomen had den van kinderspeelgoed, en daarna door de kracht, zijner eige ne werktuigen, zoo van schroef als van raderen. De bogt van Blackwell, welke door ervaren loodsen als hel meest gevaarlijke puilt was aangegeven, heeft, niet het minste bezwaar opgele verd, en het schip is behoorlijk in het dus genaamde Lange-rak voor Gravesend ten anker gekomen. Aldaar zou hel de loodsen aan boord nemen, welke het naar de Nore moeien brengen. De belangstelling was algemeen en hel. herhaalde vreugde gejuich, naar mate het schip zijnen weg vervorderde, niet gering. gleiMieiuingen «ai besluiten. Benoemd bij beschikking van den minister van marine van 8 dezer, dc adelborst der 2de klasse bij het Koninklijk insti tuut voor de marine te Willemsoord, J. L. vou Lese.hen, met. ingang van den 16 dezer, tot adsislent bij den scheepsbouw bij 's rijks werf te Vlissingen. Bevorderd, hij besluit van 8 dezer, tot kommandeur der orde van den Nedcrlaudschen leeuw.de lieer mr. M. baron Mackay, gecommitteerde der regering bij de Maatschappij van welda digheid. Goedgevonden bij besluit van 5 dezer, den kolonel J. 11 König, kommandant van het koloniaal werfdepot, onder toe kenning van een eervol ontslag uit die betrekking, ter beschik king van het departement van oorlog te stellen; en bij het wapen der infanterie te benoemen, tot majoor kommandant van het koloniaal werfdepot, den kapitein der lste klasse M. W. Seelig, van hel korps; enden lslen luilenanl-kivarliermeesler G. C Berghauser, die bij besluit van den 1 dezer, voor den lijd van één jaar op non-activiteit is gesteld, alsnog voor eenen onbepaalde» tijd op de non-activiteit te handhaven. Eervol ontslag verleend bij besluit van 4 dezer, aan den heer H. A. Schreuder, als officier van gezondheid der 1ste klasse voor de dienst der nederlaudsche bezittingen ter Kuste van Guinea, thans met verlof hier te lande, op het daartoe door hem gedaau verzoek. Eervol ontslag verleend bij besluit van 5 dezer, aan den heer P. P. Cammans, op zijn verzoek, als ontvanger der directe be lastingen en accijusen te Burum, behoudens aanspraak op pensioen. Erkend bij besluit ran den 4 dezer, de heer P. I- van Oglrop als vice-consul van Mexico voor Amsterdam en Rotterdam. Necrologie. Zaturdag is te 's Gravenhage overleden de heer H. J. de Meijier, referendaris bij bel departement van koloniën, belast met de conlröle der indisclie bezittingen en remises, ridder der orde van den Nederlandsche» Leeuw. frierli- eUNcliooIiiieuwii. Beroepen hij de hervormde gemeente: te Scherpenisse c. a, (classe Zienkzee) de heer M. van Leeuwen, te Elspeet; te Yer- seke (classe Goes) de heer J. C. Simon Thomas, te Zoutelande. Marine en leger. Volgens particulier berigt van Lissabon, is Zr. Ms.fregatmet stooinver nogeu De admiraal van Wassenaer, kommandant de kapitein ter zee jhr. H. J. L. T. de Vaynes van Brakell. den 2S der vorige maand aldaar gearriveerd. Men had gedurende de reis niets dan stille of tegenwind gehad en bij gevolg altijd moeten slootnen, en had twee dagen te Plymouth vertoefd om kolen in te nemen. Hel detachement koloniale troepen was dadelijk overgenomen aan boord van het zeilree liggende neder- landsch schip Aicor, welke laatste bodem reeds den volgenden morgen in zee was gegaan met bestemming naar Batavia. Den 1 dezer zou Zr. Ms. fregat Wassenaer weder naar het Nieuwe diep terugkeeren het kan aizoo reeds spoedig aldaar worden binnen verwacht. Wij vernemen dat het Z. M. den koning heeft behaagd, dezer dagen eene aanmerkelijke uitbreiding te geven aanjret corps officiereu van gezondheid en parmaceuten bij het leger in Nederlandse!) Indie. Die uitbreiding gaat gepaard mei verbe terde uitzigteu op bevordering, vooral tot de boogere rangen. Van deze maatregelen zal het onnnddelijk gevolg zijn eene meer omvattende geneeskundige verzorging bij het indische leger. Hij zal tevens weldadig werken bij epidennëu onder de inlandsche bevolking, en tot verspreiding van nuttige kundig heden. Z. M. heeft bij besluit van 31 augustus jl- no. 62. bepaald dal hoven en behalve het getal van 1600 militairen, dal, in ge volge besluit van 1 februari) 11. no. 101, gedurende dit jaar naar 's rijks overzcesclie bezittingen zal worden gezonden, in den loop van dit jaar nog J 400 militairen voor bet leger in Oost Indie zullen worden bestemd, zoo dat er in het. geheel dit jaar 3000 man derwaarts zullen worden gezonden. Den 9 dezer heeft de generaal majoor Gey van Pit - lius de verandering der aardewerken van het fori Eifprins, te Helder, aan K. Prins te Papendrecht voor f 38.500 aanbesteed. De generaal heeft ook de aanzienlijke onder handen zijnde wer ken dezer uitgestrekte stelling in oogenschouw genomen. Naar men zegt, zal aan deze nog meer uitbreiding worden gegeven. SSiatrgcrlijlie st&nri. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 11 dezer: Jhr. Mr. P. D. van Citters, jm. 28 j. met J. E. Ermerins, jd 25 j. Mr. F. Brevet, jm. 24 j. met M. A. J. Benteijn, jd. 22 j. Vlissingen, van 3 tot. 10 september, Gehuwd J. MoUr^AZlme f M. W. Lucas, Quermann, jm. 5Jj. mtHJ. P.l3a,elanie, jd. 46de fang, jm. 29 j. met Aytó;-Sia'i, jd. 23j; fcw Bevallen: tyt.J.Jansen geb. Doucet,z. L.^can wijk geb. Klapje)def. z. J C. Clee geb. Kuypersra geb. van Luijkj\z;~C. Mcijneke geb. Tapper, d. M.v hoven geb. Korssen, d.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1