MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 103. Zat ur dag 1859. 27 Augustus. m bot msmmmmam Mtmnmimmi Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van advertenties kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Tlïmlionöigtngm De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt, bekend, dat de gemeenschap over 's rijks militaire brug vóór de nieuwe omwalling builen de Zandijksche poort der vesting Veere, ten gevolge van aan die brug Ie doene herstellingen, van en met den 5 tot en met den 17 september aanstaande zal ge stremd zijn, en dat de gemeenschap tusschen de vesting en den straatweg naar Middelburg zoo lang zal moeten plaats hebben door de Warwijksche poort langs den Boschweg. Middelburg den 25 augustus 1859. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. De gedeputeerde stalen van Zeeland maken bekend dat, ten gevolge der verplaatsing van het veerhuisje aan de zuidbeve- Jandsche zijde van het Sloe, tijdelijk en tot nadere mededeeiing de overbrenging van reizigers van die zijde, des nachts, van 10 ure des avonds tot. 4 ure des ochtends, alleen zal kunnen ge schieden in geval aan den veerman vooraf is kennis gegeven dat zulks wordt, verlangd. Middelburg den 26 augustus 1859. S. VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. ©innenlartöschf tiihtnnen. TSirïdelfcurg; augiiistiis. Gedurende eenige weken zijn ingenieurs bij de algemeene dienst van den waterstaat bezig geweest met het doen van waarnemingen tot. het overbrengen der hoogte van het Amster- damsche Peil (A.P.) naar verscheidene punten in de provincie Zeeland. Wij vernemen dat, die arbeid te Neuzen, Ellewouts- dijk, Breskens en Vlissingen bereids zoo verre gevorderd is, dat deze ingeuieursde provincie wederom hebben verlaten, De regtbank heeft heden uitspraak gedaan in eene gisteren behandelde zaak van het opeubaar ministerie tegen den heer N. van der Hucht, ontvanger der directe belastingen alhier, beklaagd van op den 24 mei dezes jaars aan een persoon, die zich in strijd met het verbod om op zijn kantoor te rooken, al daar met een brandenden sigaar bevond, dien sigaar uil den mond te hebben geslagen. Aangezien bij de onlkentenis van den beklaagde, slechts één getuige de aanklagt volkomen bevestigde, heeft de regtbank het feit niet wettig en voldoende bewezen verklaard en den beklaagde mitsdien, overeenkomstig de conclusie van het open baar ministerie, vrijgesproken. Te Axel is tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer P. J. Ivruijsse, en te Philippine de heeren J. W. Schoemaker en P. van Hurk Sr. Naar men verneemt, kan spoedig te gemoet worden gezien het voorloopig verslag over het zeer omvangrijk ontwerp nopens den accijns op het gedisteleerd. Dat nopens de geneeskundige wetten blijft alsdan nog over en wordt ook eerlang verwacht. Als een voorbeeld van een zeldzaam vroegen oogst in dezen zomer wordt uit Ooltgensplaal. (eiland Overflakkée) gemeld, dat aldaar den 20 dezer een tachtigtal zakken van te velde staande zeeuwsche (straalsburgsche) uijezaadbollen zijn inge- oogst. Niemand aldaar kan zich herinneren dit ooit zoo vroeg te hebben bijgewoond, daar het in gewone jaren van den 10 tot den 20 september geschied/;. Wat overigens de opbrengst aaugaat, moeide kwantiteit zeer gering zijn. Men verneemt dat dezer dagen bij de regering l.e 's llage de tijding is ontvangen, dal de telegraafkabel voor de verbinding van Singapore via Banka met Batavia, aan boord van eene j stoomboot, genaamd Bahiana, uit Liverpool zou gestoomd zijn. Door Z. M. den koniug is aan Z. K. H. den prins van Oranje toegezonden een prachtig met zilver gemonteerd jagtgeweer. j Z. K. H. de prins van Oranje is uil het kamp van Zeyst in de residentie teruggekeerd. De broeder des keizers van Oostenrijk, reizende ouder den naam van graaf Lubereck, heeft de residentie weder verlaten en zich begeven naar Leyden en vervolgens naar Amsterdam. In de engelsche bladen wordt medegedeeld dat den 20 dezer door de olficieren, geattacheerd bij het arsenaal Le Woolwich, proeven zijn genomen met een nieuwen, door een onzer land- genoolen, Ferdiuaud Silas, uitgevonden toestel tot het wisselen van nacht-signalen op zee. Die proefneming heeft de be3le resul taten opgeleverd, aangezien daaruit is gebleken dat het daar mede verspreide licht in sterkte dat der thans bestaande toestel len overtreft., terwijl de daartoe gebezigde brandstof, die niet door indompeling in het water gebluscht kan worden, 10 a 12 uren achtereen een bleek rood licht afwerpt, hetwelk gedurende al dien tijd gelijkmatig voortbraudt., zonder in het minst te ver- fiaauwen. De nieuwe toestel, bekend onder den naam van "Pho- toplior," is naar het oordeel vau deskundigen, niet slechts als signaal-licht, maar ook ten gebruike op de vuurtorens aan te bevelen. In de buurtschap Oosterhuizen' (gemeente Apeldoorn) is voor weinige dagen e-verlede.: jan Kersenberg, iuden ouderdom van 104 jaren. ESeneeimiQgen en öesSnilen. Goedgevonden, bij besluit, van 20 dezer, tijdelijk in dienst te stellen: als directeur der gestichten te Omniersclians en Veen- huizen J. van Konijnenbergen; als adjunct-directeur van het gesticht te Ommerschaus A. Hulst; als adjunct-directeuren van de geslichten te Veenhuizen, no. 1, C. W. Reusing no. 2. J. F. Krieger, en no. 3, S. B. Drijber. Overgeplaatst, bij besluit, van 19 dezer, de 2de luitenant G. E. C. Guffroy, van het 3de regenient vesting-artillerie, in rang en ancienneteit bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indie. Beuoemd bij besluit van 7 dezer, den schrijver der 1ste klasse bij het departement van oorlog W. de Kurvcr, tot bur gerlijk ambtenaar met den rang van adjunct-commies, en aan den adjunct-commies bij genoemd departement W. G. F. Ber nard den rang te vcrleenen van commies. I&erli- enscïawoïiiietavs. Door den algemeenen kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente le Amsterdam is maandag, ter vervulling der vaca ture van eene predikantsplaats, veroorzaakt door het, overlijden van den heer W. van der Leeuw, en voortdurende door het bedanken van den heer E. Lauriliard, het volgende alphabetisch gestelde twaalftal uitgebragl: de heeren 11. P. Berlage, theol. doet. te Zall-BommelG. H. Fabius JCz., te IJsselsteinJ. Hooykaas Herderschee, te Nijmegen; G. P. Kits van Heynin- gen 11 z., le Deventer; J. J. L. ten Kate, te Middelburg; J. P- de Keyser, te ArnhemJ. W. van der Leeuw Wz., te Alkmaar; J. J. van Oosterzee, theol. doet. te Rotterdam; T. Poortman, te Zwolle; J. Romeny HJz., te LeeuwardenW. Scheller, theol- doet. te Enschede; J. G. Schuuring JDz., te Hoorn. Opljulij jl. bedroeg het aantal candidaten tot de dienst bij de nederlandsche hervormde kerk 139. Op 1 januarij 1859 was dit getal 148, en op 1 julij 1858, een jaar te voren, 130; zoodat over het geheele jaar genomen het getal vermeerderd is met 9, en in het laatste halfjaar verminderd mei 9. In deze maand augustus hebben de provinciale kerkbesturen wederom examens afgenomen en toelatingen tot de predikdienst verleend, zoo dat het geheele aantal candidaten tot de dienst bij de nederlandsche hervormde kerk thans tusschen de 170 a 180 zal bedragen, na aftrek van eenigen, die in den loop van de maanden julij en augustus eene beroeping hebben ontvangen. Door de heeren mr. C. W. J. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, mr. A. J. van Beeck Calkoen, mr. C. L. Schuilen totPeursum en dr. 11. H. Kemink, is te Utrecht opgerigt eene Christelijke hervormde burgerschool. Ais hoofd-onderwijzer dezer school is aangesteld de heer W. Vos, tot dus verre hoofdonderwijzer te Aardenburg. Deze school is in twee hoofd-afdeelingen verdeeld en bestemd voor kinderen van beiderlei kunne. Het schoolgeld der le afdeeliug is f 4, en der 2e afdeeliug f9 in de drie maanden. De schoolboe ken zijn hieronder begrepen. De leeftijd der kinderen is boven de 5 jaren. Deze school zal geopend worden met 1 October a. s. en gevestigd zijn aan het Domskerkhof aldaar. SSarïtae era legea*. In plaats van den luit. ter zee 2de klasse H. Walter, is aan boord van Zr. Ms.schroefstoomschip ReinierClaeszen, liggende te Hellevoetsliiis, geplaatst de luit. ter zee 2de klasse W. Maas Geesteranus. Van Plymouth wordt den 21 dezer geschreven Gisteren morgen arriveerde alhier het nederlandsch oorlogsfregat Admi raal van Wasseuaer, ouder bevel van den kapit. ter zee jbr. H. J L. T. de Vaynes van Brakell, van het Nieuwediep, bestemd naar Lissabon. Deze bodem salueerde de nationale en admi raalsvlag, hetwelk door de citadel eu het wachtschip te Devon- port. werd beantwoord. Iu den loop dezer week vertrekken ongeveer 600 jonge lingen van het instructie-bataillon te Kampen, rnet een maand verlof naar hunne respectieve haardsteden. De voorgaande weeic zijn wederom ruim èeu oOtul ingelijfd, terwijl er ongeveer du met graden naar de verschillende regementen zijn vertrokken de gezondheid der jongelingen is over hel algemeen uitmuntend. Naar men verneemt, is de le officier van gezondheid der 2de klasse Persille, t hans leeraar aan de kweekschool voor mili taire geneeskundigen te Utrecht, met den 1 september a. st. eervol uit die betrekking ontslagen en overgeplaatst bij het garnizoen te Nijmegen, zullende hij aldaar worden vervangen door den officier van gezondheid le klasse Timmerman, van liet garnizoen te Leeuwarden, zijnde tevens de officier van gezond heid Je klasse Pilgrim van Deveuler naar laatstgemeld garni zoen verplaatst. Naar men verneemt zal, ten gevolge van liet steeds toene mend getal zieken onder de militairen te Amsterdam, eene compagnie van het 3de bataillon 7de regement infanterie uit Delft naar die stad worden gedetacheerd, ten einde in de ge wone dienst te kunnen voorzien. Afloop verlioopics^en en saanbested.incest. Heden is aan het lokaal van het provinciaal bestuur alhier aanbesteed 1. Het verhoogen en verbeteren van een gedeeltedes zeedijks aan het district Flaauwers (polder van Schouwen), aanvangen de bij dijkpaal 14 en eindigende bij dijkpaal 24, over 1000 el lengte; 2. het herstellen der sfeenen uitwaleringsiuizen van den polder Oud-Noordbeveland en van de watering Walsoor den, met het leveren van de benoodigde bouwstoffen, in twee perceelen; en 3. het bouwen vaneen woonhuis voorden werk baas aan de calamiteuse watering Scherpenisse, niet het leveren van al de benoodigde bouwstoffen. Daarvan zijn aannemers geworden voor het eerste perceel, de heer G. Dekker te Slie- drecht, voor f11,500; vogr het t weede perceel, voorüud Noord- bevelaud de heer J. Bertou te Biervliet, voor f2900; en voor Walsoorden P.EIenbaaste Zierikzee, voorf7200; en voorliet, derde perceel de heer .T. Muller te Scherpenisse, voor f 2421,34. fheiTEiiotneterstarKE. 24 august, 's middags 3 ure. 80 gr. 's avonds 11 's morgens 7 's middags 1 's middags 3 's middags 6 's,wonds 31 /tS-Ai^gens 7 - - '*S's mj^lasrs 1 25 26 GS 67 85 86 S0 72 72 f 70 'V

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1