van het corps; bij het wapen der artillerie, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenants G. F. W. Borel, H. W. van Hasselt en J. Badon Ghijbeu, van het wapen, tijdelijk gedetacheerd, de eerstgemelde bij het leger in Oost-Iudie, de twee laatstgenoemde bij de landmagt in West-Indiebij het regement veldartillerie, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenants J. Romein, K. M. Verschoor, J. Carp, H. Hattinga Raven, G. A. Ramaer en H. Zegers Veeckens; bij het lste regement vesting-artillerie, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), de 2de luitenants J. F. Goudriaan, J. H. Vrancken, G. A. Brunings en L. J. Risseeuw, allen van het corps; bij het 2de regement vestingartillerie, tot lsten luite nant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenants M. J. Souten- dam, C. M. B. VV. Redemagni, F. H. Usener, C. F. Schochen A. J. C. de Roo, allen van het corps; bij het regement rijdende artillerie, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenants A. C. baron Bentinck en H. A. Woortman Spandaw, beide van het corps. Benoemd door den consul generaal te Bergen in Noorwegen tot zijnen vice-consul te Langesund, de heer H. N. Gundersen. Benoemd door den nederlandschen consul generaal te Lon den, tot zijnen vice-consul te Swansea, de heer G. T. Strond. Benoemd door den nederlandschen consul voor de staten Zuid-CarolinaNoord-Carolina en Georgie tot zijnen vice- consul te Savannah, de heer Carl Epping. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 5 augustus, aan den oost-indischen ambtenaar rar. P. Brunsveld van Huiten, laatste lijk procureur-generaal bij hethooggeregtshof van Nederlandsch Iudie, thans met verlof hier te lande, op het daartoe door hem gedaan verzoek, onder toekenning van pensioen. Kerk- en aclioolnieuw*. Naar wij vernemen heeft ds. I. I. Knap, predikant bij de hervormde gemeente te Vlissingen, het op hem uitgebragte beroep naar Losdorp (provincie Groningen) aangenomen. De heer J. Dommisse te Vlissingen, candidaat bij de hervormde gemeente, is beroepen tot predikant te Stavoren, welk beroep bij heeft aangeuomen. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Yerseke is beroepen de heer J. P. Nonhebel, thans te Vaarsen. Woensdag is te Amsterdam ter vervanging van wijlen dr. J. van Giise, tot hoogleeraar bij het seminarium der doopsge zinde gemeente benoemd de heer J. de Hoop Scheffer, predi kant bij die gemeente aldaar. Bij besluit van Z. M. den koning hebben onderscheidene openbare onderwijzers in de provincie Znidholland, voorloopig voorden tijd van driejaren vrijheid verkregen, om de betrekkin gen van directeur, administrateur, of opzigter van burgerlijke begraafplaatsen te bekleeden, zoo mede om de bedieningen van lijkbezorger, enz. waar te nemen. Marine en leger. "Uit Hellevoetsluis schrijft men van den 18 dezer; Alhier wordt voor buitenlandsche dienst in gereedheid ge'oragt Zr. Ms. schroefstoomschip J. C. Dirks, vermoedelijk bestemd voor Indien. Men verwacht spoedig de in dienst stelling van dien bodem, Van de miliciens der ligting 1858, die op den 1 april jl. de verschillende korpsen in activiteit zijn opgekomen ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden, zullen die genen, die bij de regementen infanterie en vestingartillerie, het korps pontonniers en het bataillon mineurs en sappeurs zich in werkelijke dienst bevinden, en niet door het lot voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen, om tot aanvulling van ont brekende vrijwilligers onder de wapenen te blijven, op den 1 october aanstaande met onbepaald verlof naar hunne haardste den terugkeeren. Koloniën. Blijkens een bi) het departement van koloniën uit Cura§ao ontvangen berigt, heeft de benoemde gouverneur van Suriname, de heer R. F. van Lansberge, den 13 julijjl. het bestuur van Curapao en onderhoorigheden aan zijnen opvolger, den heer J. D. Crol overgegeven. SSurserlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 21 dezerD. Labruijere, jm. 25 j met J. Peeman, jd. 22 jaren. Vlissingen, van 13 tot 20 augustus. Gehuwd: E.T. Goddefrov, jm. 25j., met L. C. Janssen, jd. 22j H. Smitjm. 36 j., mei C.Tijs,jd. 44 jaren. BevallenJ. M. de Koning geb. Krijger, z- M. H. P. Smit geb. Willemse, d. A. J. Droogendijk geb. Meijer, d. J. Schoys- man geb. Vermeesch, d. M. D. Streefkerk geb. Naerebout, d. M. Meijer geb. Wols, z. A J. Frederiks geb. Terdie, d. J. M. van !):erendonck geb. Buitendijk z. M.C. Corbelijn geb. Heesen. Overleden; J. Pervoost. man van T. Petten, 42 j. G Stolk, 3 m. Ii. L. Meskes, z. 10 m. A. J. Luiting, d. 4 m. J. Clarce, man van M. Melse, 64 j. N. Laport, d. 18 m. L. Minderaa, man van P. Maquelin, 32 j. H. M. J. Diermanse, z. 3 jaren. Goesvan 13 tot 20 augustus. Gehuwd: C. Duvekot.jm. 27j-, met J. de Schipper, jd. 22j. A. Mieras, jm. 21 j., met K. Verburg, jd. 18 j. M. Bruschetto, jm. 28 j., met A. M. Verheeke, jd. 28 jaren. BevallenA. de Wijs geb. de Vlieger, d. P. Witterstein geb. Hes, z. J. de Hond geb. Liefbroer, z. J. den Boer geb Buys, z. P. van Lier geb. Molhoek, z. W. de Buck geb. Karelse, z. G. Elsman geb. Meyler, z. S. M. vau Dalen geb. Steendijk, d. Overleden: C.J. Reynhout, vrouw van J. Adam,23j. M. de Jonge, vrouw van C. Komijn, 64 j. J. C. Adam,z. 16 dagen. Zierikzee, van 13 tot 20 augustus. Gehuwd: F. Leydekkers, jm. 24 j-, met J. M. Mosselman, jd. 28 jP. de Graaf, jm. 23 j., met P. Keieman, jd. 22 jaren. BevallenJ. S. van Meerendonk geb. Herrikhuizen, z. E.van Zaaien geb. van der Jagt, z. J. Geense geb. Hage, d. J. Schults geb. Schulink, d. K. Schikker geb. Gast, zoon. OverledenJ. IC. Kister, z. 7 j. J. Kinnie, man van A.Peute, 33 jaren. B. N. Hopmans, z. 4 ni. C. Schults, d. 3 m. J. Pie- terse, d. 7 maanden. Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Augustus 1859. Q Wind 6b a tb W j| Thermometer C. 11 c Spf «3 liegen. Laagste temperafc cnverschil met de hoogste. Aanmer kingen. 14 Zuid. 3 758.7 23.3 0.69 14.35 0.0 16.0 t 9.0 betr. buijig. 15 Z. ZW. 12 759.2 18.8 0.77 12.24 0.0 13.0 9.0 betrokken. 16 W.t.N. 8 765.U 18.9 0.71 11.33 3.0 14.0 9,0 bewolkt buijig 17 zo. to. 3 767.7 18.9 0.86 13.91 0.0 14.0 9.0 dik betrokken. IS Oost. 3 766.5 20.4 0.74 13.02 0.0 12.5 </10.0 bewolkt. JU 0. t. Z. 2 767.5 21.6 0.72 13.65 0.0 14,5 -/ 9.5 betrokk. bew. 2U NO.t.N. 2 767.5 22.0 0.80 15.43 0.0 14.5 -/10.0 betrokken. TSiermometerstaml. 19 august, 's avonds 11 ure. 64 gr. 20 's morgens 7 64 n u 's middags 1 76 0 's avonds 11 n 62 p 21 's morgens 7 66 n 1 's middags 1 a 70 u 's avonds 11 u 63 /r 22 it 's morgens 7 64 n n 'a middags 1 72 n Stateu-generaa). De eerste kamer heeft in hare vrijdag gehoudene zitting het wetsontwerp betrekkelijk het gebruik der spoorwegen (zoo als wij uog in de tweede editie van ons vorig no. hebben medege deeld) aangenomen met 19 tegen 9 stemmen. De leden die zich tegen verklaarden, waren de heeren van Wessem, Blankenheyn, van Rijckevorsel, van Dam van Isselt, Hartevelt, Regout, Borski, van den Dries en de Villers de Pité- Bij de beantwoording van sommige bedenkingen heeft de minister van binnenlandsche zaken aangemerkt, dat, indien men van de zijde der regering een deugdelijk toezigt op de spoorwegen verlangt, men haar de middelen moet verleenen om zich des noods te kunnen doen gelden. Nopens art. 41 heeft de minister aangemerkt, dat de regering voornemens is om het regt van naasting niet op de bestaande spoorwegen toe te pas sen, voor het tijdstip dat die naasting, volgens de consessie, toch zoude kunnen plaats hebben, en dat iu elk geval de wetge ving de middelen daartoe zou moeten aanwijzen en verleenen. <Reinecnteraail vau Vlissingen. Zitting van 20 augustus. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heer Borghstyn. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing en na het oudergaan eerier kleine aanvulling goedgekeurd. Daarop wordt overgegaan tot de benoeming van een lid van de plaatselijke schoolcommissie, waartoe van dat collegiein de vorige zitting is ingekomen eene aanbeveling van een dubbeltal, bestaande uit de heeren W. F. Loman en jhr. mr. L. F. van Pan buys. Terwijl het stembureau is zamengesteld uit de heeren Dutilh en van Uije Pieterse, wordt bij eene eerste stemming de heer W. F. Loman met algcmecne stemmen als zoodanig benoemd. Ten anderen wordt met het zelfde bureau overgegaan tot de benoeming van eenen gemeente secretaris, waarvoor van bur gemeester eu wethouders mede de aanbeveling van een dubbel tal is ingekomen, bestaande uit de heeren P. Forbes Wels en jhr. mr. J. W. M. Scliorer. Bij eene eerste stemming wordt de heer P. Forbes Wels met 11 stemmen als zoodanig benoemd, terwijl 1 stem was uitgebragt opjhr. mr. J. W. M. Scliorer. Door den voorzitter wordt mede gedeeld dat nader nog een adres was ingekomen van jhr. mr. L. F. van Panhuys, die mede naar gezegde betrekking solliciteert. Ten derden gaat de vergadering over tot de benoeming van een tweeden opzigter over de begraafplaats, tevens grafdelver, voor welke betrekking mede nog een sollicitant zich bij adres heeft aangemeld. Bij eene eerste stemming bekomen Wille boord Stroo 5, W. Sohicv 4, S, de Rijke 2 stemmen en P. Wou- terse 1 stem. Bij de tweede vrije stemming wordt Willeboord Stroo benoemd met 7 stemmen, terwijl op W. Sohier4 cn op P. Wouterse 1 stem was uitgebragt. De verdere uitvoeriug hiervan wordt aan burgemeester en wethouders overgelaten. Aan de orde is de bepaling van het bedrag der bijdrage, welke van wege de gemeente zal worden verstrekt aan den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente alhier, voor den bouw eener tweede kerk. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders wordt dat bedrag bepaald op f 1000 met 11 stemmen tegen 1 ("van den hoer J. A. Schmidt.) De voorzitter benoemt tot leden eener commissie tot het on derzoeken der geloofsbrieven van de onlangs benoemde leden van den gemeenteraad, de heeren Uyttenhooven, Schultz cn Winkelman. De vergadering wordt geschorst voor den tijd dat deze commissie zich tot dat doel verwijdert. Bij de hervatting der werkzaamheden wordt bij monde van den heer Uyttenhooven verslag uitgebragt, waarvan de conclu sie strekt om de heeren W. de ICruyff, Th. van Uije Pieterse, J. C. Dutilh en N. J. B. de Vey Metsdagh, wier geloofsbrieven zijn in orde bevonden, toe te laten als leden van den gemeente raad. Dien overeenkomstig wordt telkens door dc vergadering besloten, voor zoo veel noodig bij afwezigheid van de tegenwoor dig zijndepersonen, gedurende de beraadslaging over hunne ge loofsbrieven. Door den voorzitter worden overgelegd de voorwaarden waarop zal geschieden eene verpachting van het tolgeld op den straatweg tusschen Middelburg en Vlissingen voor het jaar 1860, welke eenstemmig worden vastgesteld, even als zij voor het thans loopende jaar in werking zijn. Do reeds bij de leden ter inzage rondgezondene rekening van het roomsch katholijk parochiaal armbestuur over 1858, groot in ontvang f2746,83 en in uitgaaf f 2694,25, en alzoo sluitende met een goed slot van f 52,58, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters dat de boeken en kas van den gemeente ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden, bedragende het saldo in kas f 21,257,61. Geschiedt voorlezing van een adres van de heeren de Groof en Flander, waarbij zij in gevolge de hun dd. 4 october 1858 ge dane mededeeling, kennis geven dat zij bij koninklijk besluit van 10 junij 1859 concessie bekomen hebben tot het oprigten eener gasfabriek op het perceel, bekend bij het kadaster onder sectie E no. 506 binnen deze gemeente. Dierhalve vragen zij afstand van dat terrein in erfpacht, benevens vergunning om de gaspij- pen door dc straten der stad te mogen doen leggen voor den duur van een tijdvak van dertig jaren. Hierover grijpen eenige discussicn plaats omtrent het regt verstand van het verzoek,waarna met algemeene stemmen wordt besloten 1. definitief aan adressanten gratis in erfpacht af te staan voor den tijd van 99 jaren,het gemelde terrein, thans in erf pacht bij den lieer J. B. de Grooff; 2. bun toe te staan den op bouw hunner fabriekgebouwen in eene regte lijn, dus met verbreeding van het tegenwoordig terrein aan de straatzijde 3. een gedeelte van de daaraan grenzende brandgangen in te nemen tot op eene breedte van twee ned. ellen, en 4. hun concessie te verleenen tot het leggen der gaspijpen enz.door de straten, voor een tijdvak van dertig jaren. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene mededeeling van burgemeester en wethouders, dat zij het voornemen hebben ten gebruike der brugwachters te doen daarstellen een steenen ge bouw nabij de Beuvsbrug, waarvan de kosten worden geraamd op f200. Door den voorzitter wordt overgelegd een door den gemeen tearchitect ontworpen plan voor de daarstelling van een school gebouw voor on- en minvermogenden op de groote marktmet teekeningen en begrooting van kosten totcen bedragvan f 25,000. Hij stelt voor deze stukken te stellen in handen van de commis sie,welke zich vroeger met dit onderwerp heeft onlediggeliouden. De heer Winkelman geeft in overweging om reeds nu een besluit te nemen, waar de bedoelde school zal gebouwd worden, het zij in het Groenewoud, het zij op de groote markt, daar zijns inziens altijd later de noodige wijzigingen kunnen worden aan- gebragt in het plan. De heer Schultz daarentegen verklaart zich zeer tegen dat denkbeeld. Hij gelooft dat men gcene beslissing omtrent de plaats kan nemen, zoo lang dit plan niet onderzocht is aange zien mogelijk verlangde wijzigingen belangrijken invloed op dc begrooting zouden kunnen uitoefeneu. Na nog eenige discussie woidt het voorstel van den heer Winkelman, hetwelk ondersteuning geniet van de heeren J. P. i Smith en J. A. Schmidt, in omvraag gebragt, en staken daar over de stemmen, zoodat de beslissing volgens het reglement van orde behoort te worden aangehouden tot eene volgende zitting. Door don voorzilter wordt medegedeeld dat de voormalige agent van policie Goudsbloem ten gevolge van in djenst der gemeente gekregene gebreken zich met zijn gezin in komraer- vollen toestand bevindt en hij voor rekening van de'gemeente Rotterdam, zijn onderstandsdomicilium, wordt verpleegd. Hij acht het biliijk dat deze gemeente iutusschen eenige tegemoet koming aan zijn gezin verstrckkc. De beslissing hierop wordt mede aangehouden tot de volgende zitting, en daarop deze gesloten. Uuitmlanöscljc tijöincjm. ICngelund. Londen 19 augustus. De toon onzer dagbladen wettigt liet vermoeden, dat men eene gewapende interveutie in de hertog dommen, ten behoeve der verdreven dynastien niet lijdelijk zou

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2