MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Zaturdag 20 Augustus. Thtrtlumirtghtgm 6tnttmlnnösfl]c tijöingrn. \s L\° 100. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. V AN HET RIJKSBESTDCR.PItüVINClALE ES GEMEENTEBESTUREN. Vergadering van den gemeenteraad te Vlissingen, te houden op zaturdag den 20 augustus 1859, des namiddags ten 1 ure: De te behandelen punten zijn 1. Benoeming van een lid voor de plaatselijke schoolcom missie. 2. Idem vaneen gemeentesecretaris. 3. Idem van een 2den opzigter over dc begraafplaats, tevens grafdelver. 4. Vaststelling bedrag eener bijdrage in de kosten van den bouw eener 2de kerk voor de uederduitsche hervormde gemeente. 5. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden voor den gemeenteraad. 6. Conditiën verpachting tolgeld op den straatweg tusschen Middelburg en Vlissingen. 7. Goedkeuring rekeuingroomsch katholiek parochiaal arm bestuur over 1858. 8. Opneming boeken en kas van den gemeenteontvanger. 9. Adres van de heeren de Groof eu Elauder, om afstand van meerder grond tot oprigting eener gasfabriek, en aanvraag om concessie tot liet leggen van de gaspijpen. 10. Daarstelling vau een huisje voor de brugwachters. 11. Plan voor de daarstelling van eeno school voor on-en minvermogenden op de groote markt. Middelburg 19 augustus. In de zitting van de eerste kamer der staten generaal van heden werd het wetsontwerp, betreffende het loezigt op de spoorwegen, met 19 tegen 9 stemmen aangenomeu. Eergisteren is alhier de Siste algemeeue vergadering gehou den van dirigerende en honoraire leden der binnen deze gemeen te gevestigde teeken akademie. De voorzitter opende de vergadering op de gewone wijze, deed verslag van den staat der inrigting en van eenige daartoe betrekking hebbende bijzonderheden. De penningmeester deed vervolgeus verantwoording van het beheer der geldmiddelen, waarvan de rekening ten bewijze der goedkeuring door drie der heeren honoraire leden is ondertee kend; daarna zijn weder ter aflossing uitgeloot twee aandeelen a f 100 in de geldleening groot f 6000, en wel no. 39 en no. 57. Na opening der naambriefjes van de vervaardigers der be kroonde prijsteekeningen, zijn de leerlingen binnen gelateu en de volgenden opgeroepen tot het aannemen der toegekende vereeringen, uit handen van den wethouder jhr. W. H. de Jonge, bij afwezigheid vau den heer commissaris des kouings de gewone zilveren medaille vari 's konings wege, de primus van de 1ste klasse in de bouwkunde Jan de Munck uit handen van een der leden van het bestuur, de groote bronzen medaille ge slagen op den stempel der akademie, de primus van de 1ste klasse naar prent Nathan Joachim Spier, en de primus van de 2de klasse in de bouwkunde Cornells Felle Cz.de drie kleine bronzen medailles.de primus der 2deklasse naar prent Johan nes Jacobus Vink, de primus der 4de klasse in de bouwkunde Johati Hendrik Will, eu de primus der klasse naar ornement Jacobus Johannis Hollebrands. Getuigschriften zijn uitgereikt aan Gerrit Johannes de Lignie, Pieter Johannes Volkers, Leen- dert Johannes van der Harst, Dirk Albertus de Koster eu Lam- bertus van der Heijdt. Daarna zijn door den heer A. H. G.Eokker, voorzitter der commissie van bestuur over de industrieschool, boekgeschenken enz. uitgereikt aan de volgende leerlingen, te wetenA. Sence, Anton Houpt, J. de Ridder, J. H. Kneteman, J. A. dc Man, W. Kanaar, P. Tak en J. 13. Hollebrands. De leerlingen zijn, zoo te zarnen als de bekroonden in het bijzonder, door den voorzitter doeltreffend toegesproken. De voorzitter bragt tea besluite de hulde der erkentenis van dirigerende leden, aan de heeren beoordeelaars der prijsteeke ningen en aan de leermeesters. De jaarlijksche plegtigheid hiermede geëindigd zijnde, ver kregen de leerlingen van 2 tot 3 ure de gelegenheid om met den rang bekend te worden, waarin hunne prijsteekeningen na be oordeeling waren geplaatst, zijnde ook op dien dag en den daar op volgenden, aan het publiek de gelegeuheid gegeven om de prijsteekeningen en het verder ten toon gestelde te bczigtigen. Wij vernemen dat jl. zondag namiddag, toen -zich ook boven deze gemeente gedurende geruimen tijd een onweder ontlastte, door den daarop gevolgden hagelslag in de gemeente Nieuw en Sint Joosland vrij belangrijke schade is aangebragt. Sommige hagelsleenen hadden de grootte van geweerkogels. De nog te veld staande paardeboonen zijn o. a. bij vier landbouwers over eene uitgestrektheid van een drietal bunders zoo goed als geheel verloren. Z M. heeft aan het gemeentebestuur van Neuzen vergunning verleend om, binnen de verboden kringen der vesting, op het bovenvlak van den Molendijk en op het daaraan sluitende ge deelte van den Koedijk, eene grindbaan te doen aanleggen. Even als in den hortus te Amsterdam staat thans eene Agave americana, of zoogenaamde lOOjarige Aloë ook in den kruid tuin der leydsche hoogeschool in bloei. Deze plant heeft ook nog dit eigenaardige dat de ontwikkeling vau de bloeiwijze ab normaal is, daar de bloemstengel, die anders met bijna onge- loofelijke snelheid in de hoogte ontwikkelt, zich bij deze plant reeds bij de basis in een aantal stengels heeft verdeeld, welke dien ten gevolge wel is waar aanmerkelijk lager zijn gebleven, maar, daar elk dezer stengels zich weder in een tal vau zijde- lingsche stengels splitst, wordt hierdoor een bosch van bloem stengels gevormd, 't welk aan de plant een geheel eigenaardig aanzien geeft. Bedenkt men hierbij dat van dit alles in het begin van april jl. nog niets anders zigtbaar was dan eene neiging tot bloeijen, dan verhoogt dit den indruk. Een aantal zeldzame, en voor eiken bezoeker merkwaardige en fraaije gewassen uit alle luchtstreken, met welke deze inrig ting in den laatsten tijd is verrijkt, wekken tevens de opmerk zaamheid van eiken beminnaar van dit gedeelte van het rijk der natuur. Nog dezer dagen zijn met het schip Doggers bank, gezagvoer der Valeutein, 4 wardsche kisten met levende planten in den besten toestand uit Oost Iudie te Leyden aangekomen terwijl met het schip Almonde gezagvoerder Surie, weder 3 dergelijke toestellen zijn aaDgebragt, welke insgelijks, zoo wel wat de zeldzaamheid der voorwerpen, als den staat waarin zij overkwamen betreft, niets te wenschen overlieten. Men schrijft uit Berlijn dat de door Alexander von Humboldt nagelaten bibliotheek, met uitzondering der handschriften, door den gezant der Vereenigde Staten voor 40,000 dollars is aangekocht. Uit Breda wordt aan de Amsterdainsche courant geschreven Van goed onderrigte zijde wordt hier het berigt verspreid, dat het examen der onderofficieren aspirant 2de luitenants eenige jaren achtereenvolgend te dezer plaatse gehouden, thans, in gevolge koninklijk besluit, te 's Gravenhage zal worden afge nomen. Voorts verneemt men dat bedoeld examen veertien da gen later zal aanvangen dan gewoonlijk geschiedde, en dus ongeveer in het midden van november. Uit Oostburg meldt meu ons dat sedert eenige dagen ook daar in omloop en bereids door velen geteekcad is, een adres van adhcesie aan de, door verschillende zeeuwsche gemeentebesturen en corporatien ingediende vertogen aan de tweede kamer der staten generaal, opzigtens den Zeeuwsch-limburgschen spoor weg. Naar men verzekert, is het ontwerp op het tarief der regten van in-, uit en doorvoer weder, onveranderd in hoofdbeginsel, aan het onderzoek van den raad van state onderworpen. Men meldt uit St. Petersburg dat de heer de Brouwer van Hogendorp concessiounaris geworden is van den aan te leggen spoorweg van Moscou naar Saratoff. De heer van Hogendorp heeft zich ten deze geassocieerd met eenige aanzienlijke perso nen in het buitenland. Degeheele linie zal binnen zes jaren voor de communicatie moeten opengesteld zijn. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat eene weduwe, zekere Lijntje Huisman, te Alblasserdam woonachtig, en 52 jaren oud, binnen kort voor de vijfde maal in den echt zal treden. Woensdag avond is een pleiziertrein, van Parijs terug komen de en naar Brussel bestemd, in de nabijheid van het station Arras op de haltplaats van Souraain, uit het spoor geraakt Daarbij werden onderscheidene rijtuigen verbrijzeld en een vijf tigtal personen verwond, waarvan enkelen gevaarlijk, zoo dat o. a. aan eene dame aanstonds de laatste hulpmiddelen der roomsche godsdienst werden verschaft. Het meerendeel der- gewonden heeft, na voorloopig aangebragte heelkundige hulp, zijne reis naar Brussel vervolgd, waar men een uur te laat aan kwam, terwijl zich eene ontelbare menschenmassa, die reeds per telegraaf van het gebeurde ouderrigt was, aan het station vergaderd had. Men schrijft het ongeval toe aan zorgeloosheid van een machinist, die in staat van dronkenschap moei verkeerd hebben. Benoemingen en bestuiten. Benoemd bij besluit van 29 julij, jhr. W. L. F. C. van Rap- pard, president van de staatscommissie voor de regeling van de zaken van de Maatschappij van weldadigheid, tot ridder groot kruis der orde van de Eikenkroon. Aecrologtc. Onze gemeente heeft een treurig verlies geleden door het overlijden v'an den heer mr. Samuel de Wind, vice-president van het provinciaal geregtshof in Zeeland en ridder der orde van den Nederlandscheu Leeuw. Na eenigen tijd iu verzwak- kenden toestand te hebben verkeerd, overieed hij in den afge- loopeuen nacht, in den ouderdom van 66 jaren. De heer de Wind, in deze gemeente geboren, ontving zijne vorming als regtsgeleerde aan de Leydsche akademie en vestig de zich in 1S14 alhier als advocaat, werd iu 1819 benoemd tor. substituut-officier, in 1834 tot officier van justitie bij de arrou- dissements regtbank, en in 1838 tot vice-president van het provinciaal geregtshof in Zeeland. In al deze betrekkingen heeft hij zich steeds door ongewone bekwaamheid en voor - beeldigen ijver onderscheiden. Nog vele andere maatschappelijke betrekkingen werden door hem voor korleren of langereu tijd bekleed. Gedurende eenige jaren was hy lid van den, toen stedelijken, raad; sedert het overlijden van den hoogleeraar de Jonge, voorzitter van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, en bij afwis seling lid of bestuurder van verscheidene instellingen van open baar nut en weldadigheid. Dat de heer de Wiud zich ook als geschiedkundige een g.m- stigeu naam heeft verworven, is algemeen bekend. Zijne veelvul dige in tijdschriften opgenomene verhandelingen eu afzonder lijk uitgegevene werken, waaronder vooral zijne Bibliotheek der nederlandsche geschiedschrijvers moet genoemd worden, deden hem kennen als een gestreng onderzoeker en juist beoordeelaar. Onderscheidene geleerde genootschappen hebben hem dan ook op vereerende wijze het lidmaatschap geschonken. Niet alleen in den kring zijner familie en vrienden, maar ook bij de reglerlijke magt en in vele burgerlij,k'e.betrek-kingen, zal de herinnering aan den algemeen 'geachteu man, zgbe veelvul dige kennis en zijnen gezeiligen omgang l^wg.levendig pjjven.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1