MI DDE L B URG SCII E N°- 99. Donderdag 1859. COURANT. 18 Augustus. 0mnenlanöscl)f bijtringen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertenties kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendraa kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 1? augustus. Ji. maandag avond heeft bij de gewone exercitie van de dienstdoende schutterij opliet Molenwater alhier, de plegtige installatie plaats gehad van jhr. mr. J. W. M.Schorer, bij konink lijk besluit van 10 julij jl. benoemd lot tweeden luitenant, benevens van de heeren mr. C. J. Pické en jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys, die bij besluit van de zelfde dagteekeuing zijn bevorderd tot lste luitenants. Onderstaande circulaire is dezer dagen door de commissie voor de provinciale bibliotheek van Zeeland toegezonden aan de verschillende geleerde genootschappen en inrigtiugen in Ne. derlana, aan de gedeputeerde staten der onderscheidene pro vinciën, aan de besturen der voormalige steden van Zeeland, aan de leden der provinciale staten, aan de directeuren en de in Zeeland woonachtige leden van het Zeeuwscli genootschap der wetenschappen, enz. Die commissie bestaat uit de heeren mr. G. A. Fokker, lid van gedeputeerde staten, mr. S. van der Swaime, griffier der staten, en J. P. van Visvliet, archivaris. De brief luidt als volgt *Het gemis aan eeue openbare bibliotheek in Zeeland, ge voegd bij de omstandigheid, dat de provincie reeds in het bezit was van enkele verzamelingen van boekwerken over geschie denis, regtsgeleerdheid, wetgeving, letteren enz., welke te zamen eenen niet onbelangrgken grondslag voor cene bibliotheek uitmaken, deed gedeputeerde staten van dit gewest, om aan het bestaande eene doelmatige en voor de beoefening der weten schap gewenschte bestemming te geven, in het begin dezes jaars besluiten tot de oprigliug eener Provinciale bibliotheek, met het voornemen om die eerlang voor alle geleerden en belang stellenden op gezette dagen, en naar een daarvoor te maken reglement, ten gebruike te stellen. «'Zij benoemden tevens de ondergeteekendeu als commissie tot het verzamelen, ordenen en rangschikken der boekwerken, het opmaken van eenen catalogus, en het houden van toezigt op het van de bibliotheek te maken openbaar gebruik. //Ofschoon wij nu met belangstelling de ons opgedragen taak hebben aanvaard, gelooven wij, tot bereiking van het doel waar naar wij wenscheu te streven, de medewerking noodig te hebben van alle personen en ligchamen die op eenigerlei wijze in staat mogten zijn onze pogingen te ondersteunen, hetzij door ge schenken, het zij door ruiling van hetgeen men wederkeerig dubbel mogt hebben of missen kan, hetzij door belangrijke boekwerken of verzamelingen aan de provincie in bruikleen af te staan. //Terwijl wij de eer hebben liet. bovenbedoeld besluit van gede puteerde staten van Zeeland ter uwer kennis te brengen, ver oorloven wij ons ook uwe welwillende medewerking, tot het door hen beoogde doel, in te roepen. Wij zullen niet dankbaar heid alle, al of niet zeldzame boekwerken, welke DEd. aan de provincie ten geschenke of in bruikleen mogt willen geven, voor haar in ontvang nemen, en verklaren ons volgaarne bereid om alle door u te doene voorstellen omtrent ruiling van boeken onzerzijds zoo veel mogelijk te beantwoorden." f Eergisteren heeft te Vlissingen een treurig ongeval plaats gehad. Vijf arbeiders, die aldaar werkzaam zijn doch leNieuwe- sluis te huis behooren, waren als naar gewoonte jl. zaturdag naar huis gegaan om maandag terug te kceren, zoo als zij dan ook werkelijk deden. Toen zij mei hunne sloep zoo vergena- derd waren dat het tijd werd om naar de haven teloopen, lieten zij de sloep voor de wind omgaan, doch te laat, want eer deze schot genoeg had, dreef zij dwars tegen de ankerketting van de aldaar ter reede liggende stoomboot Cycloop aan, waar door zij vol water sloeg. Aau.twee man mogt het gelukken zich aan de Cycloop vast te klemmen, waardoor zij gered werden, doch de overige drie moesten hun graf in de golven vinden. Uit Wiesbaden wordt van 13 dezer gemeld,,dat onder de aanzienlijke personen, in deafgeloopene week bij Z. M. onzen koning ten disch geuoodigd, ook behoorden de minister van Pruissen von Usedom en de vertegenwoordiger van Engeland bij den hertog van Nassau, sir Alexander Malet. Vrijdag jl. was de keizerin-moeder van Rusland met haar gevolg van Ems vertrokken, en kwam omstreeks half zes met een stoomjagt te Biberich aan. H. M. werd aldaar ontvangen door Z. M. den koning der Nederlanden, den hertog, de herto gin en prins Nicolaas van Nassau, met gevolg. Na een kort vertoef en na de grieksche kapel bezocht te hebben, zette H. M. de reis verder naar Zwitserland voort. Het verblijf te Ems scheen zeer gunstig op de zwakke gezondheid van H. M. ge werkt te hebben. Sedert de laatste acht dagen bad zich het getal bezoekers van Wiesbaden, eerstschaars, bijna verdubbeld. Na een droogte van meer dan tien weken was vrijdag voor het eerst weder regen gevallen, waaraan groote behoefte bestond. 11 ii. KK. HH. prinses Frederik en prinses Maria zijn zon dag van de badplaats Ems op het buitengoed, het Huis de Pauw, teruggekeerd. Z. D. H. de keurvorst van Hessen is zaturdag middag met een talrijk gevolg in de residentie aangekomen. Z. D. H. zal eenigen tijd op het badhuis te Seheveaingen verblijven om de baden te gebruiken. Sedert eenige dagen is de toevloed van vreemdelingen te Scheveningen zeer aanzienlijk gewerden. Daaronder bevinden zich zeer hooggeplaatste personen. Men leest in het Algeracen handelsblad Wij vernemen dat de lieer N. Tra-Kranen, tot heden direc teur der Handelmaatschappij alhier, in de plaats van wijlen den heer P. C. Teeugs, is benoemd lot president van de factorij van dat ligchaam in Nederlandsch Indie. Wij twijfelen niet of deze keuze zal algemeen bijval vinden, uit hoofde van de erkende bekwaamheden en regtscliapenheid van dien heer. Zondag morgen ten half twaalf ure is, bij gelegenheid van den naamdag van Napoleon, in deroomsch katholyke kerk St. An- tonius en Lodewijk, te 's Graveuhage, na iiet eindigen der dienst, een plegtig Te Deum gezongen. Zijne exc. de baron d'André,gezant vanZ.M. den keizerder Franschen, en de.leden behoorende tot het gezantschap, bevonden zich aan het altaar. Door mgr. Vecchiotti, apostolisch internuntius, werd het Te Deum laudamus aangeheven. Al de leden van het corps diplo matique, gekleed in gaiacostuum, woonden deze dienst bij. Na den afloop dezer plegtiglieid was er groote receptie bij den franschen gezant. Ten 6 ure heeft bij den baron d'André een groot diner plaats gehad, terwijl des avonds 'net hotel des minis ters prachtig verlicht was. Uit de provincie Groningen verneemt men dat aldaar alge meen, doch vooral in de hoofdstad en in de gemeenten op de klei, eene epidemie heerscht van koortsen, als sedert de beruchte jaren 1826 en 1S27 niet is voorgekomen. De sterfgevallen zijn evenwel gelukkigerwijs niet veelvuldig, en in zoo verre onder scheidt zich de tegeuwoordige epidemie zeer gunstig van die der genoemde rampspoedige jaren. Dezer dagen werden in een der couranten ongunstige berigten gegeven over den stand der aardappelen in het Westland. De stoompost zegt thans, volgens ingewonnen information in loco, deze geruchten, als hoogst overdreven, voor onnaauwkeurig te kunuen tegenspreken. Het aardappelengewas leverteven als de druiventeelt in het Westland over het algemeen een geruststel lend en verblijdend schouwspel op. De opbrengst belooft in kwantiteit zoo groot te zijn dat, gesteld (en dit is trouwens niet het geval) er een vierde gedeelte geheel van mislukte, de rest nog meer dan voldoende zoude zijn, om in de behoefte te voor zien. Men leest in het Dagblad van Zuid holland en 's Gravenhage-" f Aan het einde van de woensdag gehoudene gewone vergade» ring van den gemeenteraad van Haarlem, heeft de voorzitter, mr. P. M. Tutein Nolthenius, medegedeeld dat hij, naar aanlei ding van de jongste verkiezingen, zich genoopt heeft gevonden zijn ontslag in te dienen, daar de overgroote meerderheid der kiezers door onverschilligheid getoond heelt zich weinig te laten gelegen liggen aan de zamensteliing van den gemeente raad. Met leedwezen ziet de burgerij den loop welken de zaken nemen en beklaagt zich nu in stille, dat zij niet gewaakt heeft toen het tijd was, waardoor de pogingen van hen, die twist en tweedragt en onrust stoken en aanblazen, zouden verijdeld geweest zijn. Jhr M. Salvodor, als iid van den raad herkozen, ofschoon nog onder het vonnis dat hem zijne burgerschapsreg- ten outzegt, was onder het publiek bij deze geheele raadsverga dering tegenwoordig. BeRoemiugen en toesluiten. Benoemd, bij besluit van 8 dezer, bij het wapen der infante rie van het leger in Oost Indie tot 2den luitenant, de heer E. Heek, thans 2den luitenant bij de luxemburgsche jagers. Benoemd, bij besluit van 13 dezer, tot ridder cler orde van den Nederlandschen leeuw W. F. C. Hamtuing, ridmsester bij het 3de regement dragonders en zulks ter zake der door dien officier in vroegere jaren bewezene goede diensten bij de bul p- maréebaussée in Noordholland en Utrecht. Benoemd, bij besluit van 12 dezer, tot ambtenaar der eerste klasse voor de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indiemr. A. Makkers, mr. J. W. S. van der Aa, mr. P. A. Matthes, mr. P. C. E. Sprecht Grijp en jhr. mr. H. L. Wichersen tot die der tweede klasse: dr. A. J. Bergsma, T. F. Boerlage, F. G. van Delden, jhr. C. de Gijselaar, G. H. M. Harloff, T. Heytiug, H. P. F. Hoijer en H. J. van der Leeuw. lierk- enscli«oilnieuw-ii. Naar men verneemt wordt de ook hier te lande door zijne ge schriften zoo gunstig bekende fransche leeraar Napoleon Rous- sel eerstdaags in Nederland verwacht, waar hij zich voorstelt te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht en Leyden me- dedeelingen te doen wegens de tegenwoordige godsdienstige op wekking in Ierland, waarvan hij onlangs ooggetuige mogt zijn. Blijkens eene missive van z. exc. den minister van binneu- landsche zaken, moet de verklaring van ongeschiktheid van eenen onderwijzer voor de waarneming zijner betrekking, door gedeputeerde staten, krachtens het 2ile lid van art. 20 der wet op het lager ouderwijs, worden afgegeven voor het door den gemeenteraad te verleeuen eervol ontslag, omdat dit, blijkens genoemd wetsartikel, moet gegeven worden op grond van onge schiktheid. Hieruit is echter niet af te leiden, dat de verklaring van gedeputeerde staten aau liet oordcel van den gemeeuteraad wordt onderworpen, wijl in tegendeel art. 26 uitdrukkelijk be paalt, dat de ongeschiktheid van den ouderwijzer wordt aange nomen op de verklaring van den districts-sclioolopziener en van gedeputeerde staten. De eenige vraag, die aan den gemeente raad ter beantwoording wordt gesteld, is, of hij in die aange nomen ongeschiktheid genoegzaam grond vindt, om den onder wijzer een eervol ontslag Ie verleenen en dat, wanneer de raad mogt meeuen daartoe niet te moeten overgaan, gedeputeerde staten, krachtens het 5de lid van art. 22 der wet, den onder wijzereen eervol ontslag kunnen verleenen. Marine en tégggr. Zr. Ms. stoomschip Cycloop is/j&ien mAjgen fc>n Vlissin gen naar llellevoetsLuis vertrokkfen., islepeqdé Zq. Mi.'fregat de Ruijter, hetwelk op de laatstgemejdj! plaalV'van schropf-stoom- Termogenzal worden voorzien. v s

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1