Aan het parlement is van regeringswege eene bill voor gedragen, bepalende dat in het indiscbe leger hoogstens 30,000 man europesehe troepen,officieren en onderofficieren medegere- kend, mogen gebezigd worden. Verder wordt Hr. Ms. gouver nement bij die bill gemagtigd om jaarlijks 6000 onderofficieren en manschappen, tot het indische leger behoorende, in het ver- eenigde koningrijk en op de britsche eilanden aan te werven en in dienst te houden. In het lagerhuis is, gelijk men weet, door lord Elcho voorgesteld aan Hr. Ms. gouvernement de deelneming aan een congres tot regeling der italiaansehe aangelegenheden te ontra den. Dit voorstel vond weinig bijval en is door den voorsteller ingetrokken, nadat de ministers verklaard hadden iu de tegen woordige omstandigheden, en tenzij deze eene voor Itaiies zaak gunstige veraudering ondergingen, deelneming aan een congres niet raadzaam te achten. Daar nu de parlementszitting met het eind dezer week afloopt, zal het ministerie in den tusschentijd tusschen deze en de volgende zitting volle vrijheid hebben om naar goedvinden tot de regeling der italiaansehe zaken mede te werken of niet. Zoo oordeelt althans The morning post. Het zelfde blad komt andermaal terug op de ontwor pen italiaansehe confederatie en noemt een Ilaliaansch staten - verbond met Oostenrijk aan het hoofd een onding. Mogt het nogtans tot sland komen, dan zal Oostenrijk na de nederlaag van Solferino verkregen hebben, wat het na den wapenstilstand van Milaan in 1848 te vergeefs trachtte te verkrijgen, zijne erkenning namelijk als lid van de italiaansehe confederatie. Elf jaren geleden verzet.teden Napels en Rome zoowel als Sardinië zich tegen de bemoeijiugen van Oostenrijk, want alle italiaan sehe staten zagen hunne onafhankelijkheid bedreigd door den invloed, weikeu Oostenrijk op de confederatie zou kunnen uit oefenen. De bladen behelzen een opstel van Mazzini, getiteld de europesehe Coup d'état. Daarin ontwikkelt hij zijne bekende theorie, dat namelijk Italië slechts door zich zelf de vrijheid kan terug bekomen. Den vrede van Villafranca noemt Mazzini eene nieuwe heilige alliantie tusschen de drie staten die thans het despolismus in Europa vertegenwoordigen, Oostenrijk, Erankrijk en Rusland. Hij voorspelt nu de verdeeling van Turkije als naaste gebeurtenis in de toekomst en een oorlof tegen hel geïsoleerde Engeland. De verklaring van den heer Stephenson, onlangs in de bijeenkomst der onderzeesche telegraaf-maalschappij aan den dag gelegd, dat de onderzeesche kabels gemiddeld niet langer duren dan 10 jaren, vindt tegenspraak van de zijde van een zaakkundige, die beweert dat zc goed gemaakt en gelegd 5 a 20 jaren kunnen duren. Tot voorbeeld daarvan wijst hij op den eersten kabel van Dover naar Calais, die voor negen jaren ge legd en nog zoo goed is als in den beginne Hij geeft toe, dat de onderzeesche kabel naar 's Ilage die gunstige resultaten niet oplevert, maar dit is te wijten aan de lijn zelve, welke gebrekkig zamengesteld is, eu gelegd werd in weerwil van de deswege ge dane waarschuwingen. Den 8 dezer zijn de twee stoom luigen, eene met raderen en een met eene schroef, van het monsterschip de Great Eastern (vroeger Leviathan geheeten) voor het eerst iu beweging ge- bragt, en bevonden uitstekend goed te werken. De aanleggers dezer onderneming koesteren de hoop dat zij, niettegenstaande alle vroeger ondervonden tegenspoeden, volkomen aan het groote doel zal beantwoorden. Het vaartuig zal den 21 of 23 dezer de rivier afvaren en in het begin der volgende maand zijn proeftogt doen. Uuitsclilaml. "VVecnenl2 augustus. De ministers wonen, dagelijks de zit tingen bij der commissie, belast met het in gereedheid brengen van eene ontwerp-constitutie. Leden dier commissie zijn de heeren van Rechbvrg, Thun, Clain Martinitz, Wolkenstein en von liubner. Door den heer van Schmerljng zijn eenige hervor mingen voorgesteld, welke overeenkomen met die van den heer von Bach. De commissie is echter tegen beide gestemd. Volgens de berlijnsche correspondenten van eenige dagbla den alhier, heeft, de oostenrijksche regering aan die van Pruissen eene vertrouwelijke verklaring gedaan, betreffende zekere uit drukkingen in het bekende manifest van onzen keizer. De Oesterreichische correspondenz zegt dat eene goede ver standhouding tusschen de beide groote duitsche mogendheden eene wonschelijke zaak is, doch het blad verklaart het berigt nopens genoemde vertrouwelijke verklaring ongegrond. De Wiener Zeit., dringt in zijn niet,-officieel gedeelte op de volledige uitvoeringen handhaving der te Villafranca vastge- steldevredespreliminairen aan, en zegt bepaaldelijk dat de her stelling van het gezag der regtmatige souvereinen in Midden- Ilalie een van de voorschriften van het te Ziirich Ie maken vre desverdrag zal zijn. Berlijn 11 augustus. Z. K. H. de prins regent is nog een dag vroeger uit Ems herwaarts teruggekeerd dan was aangekon digd. Van alle zijden begeven zich de leden van het koninklijk geslacht «aar deze residentie, ter zake van den toestand des konings, die wel niet verergerd is, maar altijd veel bekomme ring schijnt in te boezemen. Het gisteren uitgegeven bulletin aangaande den toestand des kouings hield het volgende in u Z. M. heeft, een rustigen nacht, gehad. De verschijnselen, die door de drukking op de hersenen veroorzaakt worden, zijn niet weder verergerd. De toestand van Z. M. is als gisteren." Volgens bijzondere berigten uit Berlijn van den 9 dezer, door deKölniscbeZeilung medegedeeld, zou dezer dagen bij het pruissische kabinet eer.e vertrouwelijke verklaring van de oostenrijksche regering out.vangen zijn betrekkelijk de beschul digingen, die zij tegen Pruissen met opzigt, tot de bemidde lingsvoorstellen geopperd had, en die sedert gebleken zijn door een misverstand veroorzaakt te wezen. Meu meende dat eene openlijke verklaring te dien aanzien van Oostenrijk niet te ver wachten was, omdat daarbij eene door den keizer zeiven gebe zigde uitdrukking zou moeten gelogenstraft worden. Het. zelfde blad meent te weten dat de pruissische regering thans stellig besloten heeft bij de bondsvergadering een plan tot versterking van de duitsche Noordzeekust voor te stellen, en drukt de verwachting uit dat, bijaldien dit voorstel onver hoopt van de zijde der Zuid-duitsche staten tegenstand mogt ontmoeten, Pruissen de middelen zou weten te. vinden om deze gewigtige zaak iu weerwil van den bondsdag behoorlijk tot staud te brengen. Munchen 14 augustus. De laatste zittingen der kamer van afgevaardigden van Beijeren, zijn gekenmerkt door belangrijke beraadslagingen. In de zitting van gisteren heeft de vergade ring zich onledig gehouden met. een voorstel van een der leden, strekkende om hel gouvernement uit te noodigen tot het doen der noodige stappen, ten einde te geraken tot een hervorming van den duitschen bond. Met 87 tegen 45 stemmen is daarop eene gemotiveerde motie van orde aangenomen, waaruit men schijnt te mogen opmaken dat de vergadering niet afkeerig is van het beginsel van het voorstel. ISelfirie. De centrale afdeelingder belgischc kamer van vertegenwoor digers heeft haar rapport over de voordragt der regering tot versterking van Antwerpen uilgebragt. Zij zegt daarin, dat hij het onderzoek in de afueelingen 26 leden zich vóór, 4 tegen het beginsel der voordragt verklaard en 37 zich buiten stem ming gehouden hebben, terwijl de kamer thans 111 leden telt wier geloofsbrieven goedgekeurd zijn. Van legen bedenkingen door de diplomatie ingebragt, is in het rapport geene sprake. Van elders weet men dat in de afdeelin- gen door de ministers geruststellende mededeeiingen omtrent de gezindheid van het fransche gouvernemeut zijn gegeven maar het rapport vermeldt, alleen de inlichtingen die in de cen trale afdeeling van de regering gevraagd en ontvangen zijn. Met 4 tegen 3 stemmen heeft de centrale afdeeling besloten aan de kamer de aanneming der voordragt aan te raden. Den 16 dezer zal de kamer weder eene zitting houden. Fran li rij li. Parijs 14 augustus. Het officiële dagblad behelst heden weder een aantal benoemingen in de orde van het Legioen van eer. Voorts bevat het een decreet, waarbij bepaald is dat te Mar seille eene kapel zal worden toegeweid aan de nagedachtenis der soldaten van de marine, die in de dienst van het vaderland zijn gesneuveld in de veldslagen van Afrika, net üoslen en Ita lië. Dagelijks zal daar te hunnen behoeve de mis gelezen worden. De Moniteur deelt voorts mede dut Z. M.de keizer, bij gele genheid van het op morgen te vieren Napoleonsfeest aan 1127 veroordeelden Ier zake van misdrijven of overt rediugen,geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf heeft verleend. Dit laatste besluit beantwoordt alzoo niet aan de gespannen ver wachting, volgens welke men reeds voor eenige dagen eene belangrijke amnestie aan staatkundige veroordeelden heeft te gemoet gezien. Men ging zelfs zoo ver van te verzekeren dat aan een groot getal gedeporteerden de vrije terugkeer in het vaderland zou worden toegestaan, zonder dat. daaraan eenige bezwarende voorwaarde voor hun zou zijn verbonden. Eindelijk behelst, de Moniteur nog eene mededeeling, hou dende dat, aangezien Z. M. de keizer heeft besloten voor het, oogenblik een legerkorps van 50,000 man in Lombardye te houden, dien ten gevolge onderscheidene korpsen, welke zich mede loffelijk hebben onderscheiden, zoo als het 3de regement Zouaven en hot lsle regement van het vreemdenlegioen, niet zullen zijn vertegenwoordigd by den plegtigeu inlogt der troe pen in de hoofdstad. Overigens verzekert men dat Z. M. de keizer hel voornemen moet hebben om geenprlei toespraak tot de troepen te rigteu en ook geen dagorder uit te vaardigen. Dat stilzwijgen wordt reeds bij voorraad uitgelegd als een bewijs dat zich nieuwe moeijelijk- heden in den staatkundigen toestand hebben voorgedaan. Daarentegen verzekert men dat eenige bezwaren, welke zich aanvankelijk tusschen de fransche en russische kabinetten had den voorgedaan, in der minne zijn uit den weg geruimd en tus schen beide regeringen thans de meest gewenschte overeen stemming heerscht. Het. schijnt bepaaldelijk het streven onzer regering te blijven om de vredesvoorwaarden van Villafranca stiptelijk na te leven en alzoo de meest mogelijke zorg te dragen dat de wettige vor sten op hunne troonen in de hertogdommen hersteld worden. De Moniteur deelde gisteren het berigt mede dal. markies de Nerli den keizer een schrijven van zijnen souverein heeft over handigd, waarbij de groothertog Leopold II var. Toskaue, aan Z. M. kennis geeft van zijnen troonsafstand ten gunste van zijnen zoon, den nieuwen groothertog Eerdinand IV. De be woordingen, waarin dit officieele berigt inden Moniteur vervat is, zijn zeker niet zonder beteekenisen worden aangevoerd als een bewijs te meer dat de keizer nadrukkelijk hoopt te Flo rence, Parma en Modena den vroeger beslaanden staatkundi gen toestand te herstellen. Te Rijssel loopt het gerucht dat die stad de hoofdplaats zou worden van een groot militair kommandement, waarvan het opperbevel zou toevertrouwd worden aau maarschalk Nvel Vrijdag avond en nacht hebben er weder talrijke arresta- tien van Italiaueu plaats gehad. Men beschouwt dit echter al leen als een voorzorgmaatregel en geenszins als het gevolg der ontdekking van eeuigeriei zamenzwering. Waarschijnlijk zal aan die vreemdelingen wel spoedig weder de vrijheid geschon ken worden. De maarschalk Pélissier, hertog van Malakoff, heeft bij eene dagorder van 6 dezer van de troepen, welke het nabij de duit sche grenzen te vereenigen observatieleger moesten uitmaken, afscheid genomen. Hij zegt. hun eenvoudig dat hij zich van hen verwijdert, en dat het niet noodig is geweest het observatie- leger te mobiliseren, maar niet dat het ontbonden wordt. Particuliere berigleu melden dat het fransche oefeningseska- der in de Middellaudsche zee verminderd en tot de sterkte van slechts 6 vaartuigen gebragt zal worden. Van onderscheidene punten der kust ontvangt men berigt dat er nieuwe vestingwerken aangelegd of de bestaande hersteld worden. Zoo is men in Normandie, in Bretauje, aan den kant van Marseille en zelfs in Algerie bezig de aanstalten tot verde diging der kust na te zien en te verbeteren. Het aantal vreemdelingen, dat hier is aangekomen, is reeds buitengewoon groot, terwijl de verschillende treinen steeds nieuwen toevoer brengen. Hoe veelvuldig dus hier ter stede de gelegenheid ook zij om onderdak te komen, zullen de laatst, aangekomeneu met moeite herberging vinden. Over de wapeningen iu Erankrijk en Engeland beval het Journal desdébats een artikel, waarin vrede en eendragt gepre dikt, en de noodzakelijkheid betoogd wordt, dat er een einde korne aau alle wrok eu vrees, waartoe geen grond bestaat. Van verschillende zijden wordt verzekerd dat de heer Veuillot, hoofdredacteur van L'univers, kraukzinnig gewor- deu is. Italië. De tijdingen uit Ziirich zijn en blijven onbeduidend. Het eenige wat men van de handelingen dier vergadering weet, is dat zij den wapenstilstand voor een onbepaalden tijd verlengd heeft. De vice-president der republiek, Erey Herose, heeft aau de gevolmagtigden een diplomatiek diner aaugeboden, hetgeen door een dergelijk diner bij den franschen gezant gevolgd zal worden. Volgens een telegram uit Bern heeft de conferentie zaturdag ook eene zitting gehouden, welke echter alleen door de gevol niagtigden van Erankrijk en Oostenrijk werd bijgewoond en van 3 tot 5 ure duurde. Een kabinetskoerier van Parijs was aangekomen. Overigens maakt de conferentie nog geene snelle vorderin gen. Men schijnt nog te wachten op de terugkomst van den heer von Meysenbug. Oostenrijks tweede gemagligde, die om nadere instructien naar Weeneu is vertrokken. Volgens een der dagbladen hebben de beraadslagingen tot hiertoe alleen betrekking gehad op de aanwijzing der grensscheiding van Venetie en .Lombardye. Uit Elnrence wordt van vrijdag berigt, dat de afgevaar digden van Toskane 's morgens naar de hoofdkerk zijn gegaan om den zegen des hemels over de vergadering af Ie smeeken. Het volk heeft hun luide toegejuicht. Eene missive van do rege ring is met geestdrift ontvangen. Door degeheele stad ziet meu plakkaten, metLeve koning Victor Emmanuel Blijkens de jongste berigleu uit Rome werd aldaar alge meen verzekerd dat de kardinaal Antonelli, die als staatssecre taris sedert lang aan het hoofd van het pauselijke gouvernement staat, zich eerstdaags naar lsehia zou begeven, om aldaar eeui- gen tijd door te brengen. Sommigen zagen daarin een voor bode van zijne aftreding als staatssecretaris, en meenden dat de paus zich door den aandrang van keizer Napoleon lot eene kabinetsveraudering had la'en bewegen.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3