proeven plaats hebben met een getrokken kanon (canon rayé) van eene andere constructie. In de legerplaats bij Zeyst zullen proeven worden genomen met een' electro-magnetischen veld-telegraaf van eene zeer eenvoudige constructie. Met de inrigting daarvan is belast de kapitein der artillerie F. A. T. Delprat. De toestellen moesten den 15 aug. gereed zijn en worden vervaardigd door den heer Logeman Ie Haarlem zij zijn zoodanig iugerigt. dat zij gebruikt zullen worden zonder galvanische batterij. Uit laatstgenoemde legerplaats wordt gemeld, dat de oefenin gen onafgebroken worden voortgezet. Z. K H. prins Frederik heeft bij legerorder zijne tevredenheid over de goede houding der troepen uitgedrukt, inzonderheid over de batterijen veld- en de halve batterij rijdende artillerie. Uit de legerplaats bij Milligen schrijft, men jl. vrijdag: Heden morgen ten 6 ure zijn de prijzen van Z. M. den konins alhier verschoten. Ten 12 ure nam de schietstrijd, voor de officieren der legerplaats, eenen aanvang en werden de prij zen behaald als volgt: 1ste prijs, een gouden horologie met ket ting, door den 2den luit. Korevaar van het ade reg. inf., 2de prijs, een officiersrandsel, mitsgaders een dubbele kijker, door Uenlsten luit. Moorman van het 1ste reg. inf. en 3de prijs, eene passer- en vuurdoos, door den lsten luit. Schuurman van het reg. grenadiers en jagers. Gedurende den tafeltijd werden verschillende toasten uitge- bragt, en bijzonder door den kommanaant der legerplaats, op Z. M. en waren alle officieren dankbaar voorde simpathie die het leger in het algemeen en de legerplaats bij Milligen in het bijzonder van Z. M. mogt ondervinden. Het muziekkorps van Apeldoorn heeft dezen middag, zoo wel officieren als miuderen, eenige aangeuame oogenblikken ver schaft. €9ost-indisc3ae koloniën. Batavia 10 junij. Yan Bandjermasiu ziju lijdingen ontvan gen, loopende tot den 29 mei. De toestand is daar verbeterd. Op de hoofdplaats kan men de rust nagenoeg als hersteld beschouwenterwijl de vrees voor eenen aanval van buiten door de maatregelen van verdediging geheel geweken schijnt te zijn. Pengaron is niet verder aangevallende zoogenaamde Moe- ningers, die uit alle districten vandesultans-en gouverriements- l&udeu helpers tot zich getrokken hehbeu, bepalen zich om bij Lokkambat, Danau Talak en Soengie Raija te waken tegen pogingen, om de gemeenschap met Baucijermasin te herstellen. Het was evenwel door tusschenkomst van den rijksbest uurder gelukt, een brief van Baudjermasin naar Pengaron te zenden. De aan den moord te Kalangau ontkomen vrouwen en kin deren zijn opgespoord en worden te Bandjermasiu verzorgd. De aankomst van Zr. Ms.stoomschip Celebes en de rustige loestand van de hoofdplaats hebben den kolonel Andresen de j gelegenheid gegeven den stand van zaken te Marabalian en Poeloe-Petak op le nemen, en maatregelen aan te wenden om j het verder verloop van de bevolking op de eerste plaats legen te gaan eti den terugkeer der Dajaks op de tweede plaats le bevorderen. Te Marabalian verwachtte meu nog steeds cien aanval van het voornaamste hoofd der Dajaks, den toemenggoeng Soeroe Patti, die volgens geruchten gereed zou staan om, vereenigd met Djalil van Amontei, aan het hoofd van liet volk van Benoewa Lima met eenige duizenden af te komen om de plaats le vernie len, en vervolgens op de hoofdplaats af te gaan; door angst gedreven-, had het gegoedste deel der bevolking besloten om naar Bandjermasiu te verhuizen, hetgeen echter is kunnen worden belet. De verschijning van het stoomschip Celebes op de Boven Barilo heeft de vrees voor dien aanval doen verminderen. Een 500 tal Dajaks is te Poeloe-Petak teruggekeerd. De in leven gelatene kinderen van den zendeling Hoffmeister waren nog niet opgespoordliet hoofd, hetwelk die kinderen heeft opgenomen, is evenwel hekend en aangemaand om hen naar Pocloe-PeUk te brengen. Op laatstgenoemde plaats gaat men voort het zoutpakhuis 1ot, tijdelijke versterking in te rigten. De bezetting bestaatthans aldaar uit 40 bajonetten en eenige gewapende matrozen van de Ardjoeno. De Tjipannas onderhoudt de gemeenschap tus- scheri die plaats eti Marabalian. waar de bezetting tot op 80 man is gebragt. In dc rivier van Sampit zijn 9 personen, die aan de plunde ring van Poeloe-Petak en waarschijnlijk ook aan den moord der zendelingen hebben deelgenomen, achterhaald, en men was op het. spoor van eenige mindere maleische hoofden, welke de be volking aldaar hebben opgeruid. Men beweert, dat de van Kalangan afgekoraene opstandelin gen het voornemen hebben gehad zich te Sampit zamen te trekken; de arrestatie der boven bedoelde personen schijnt de uil voering van het plan te hebben belet. Oveiigerrê waren a:!e voorloopige maatregelen genomen om bij aankomst der toen verwacht wordende militaire magt.de Moeningers aan te tasten en de verdere uitbreiding van den opstand te beletten. De zendeling Klammer is aan boord van de Celebes opgeno men; hij was door de trouw geblevene Dajaks van Pattei en Sihon beschermd tegen eene aanranding van een der hoofden van Soengi Banit.au, die zijne uitlevering geëischt had. De toemenggoeng van Pattei beeft genoemden zendeling, benevens al zijne goederen met vier praauwen afgevoerd, en deze ont moetten juist de Celebes, voor zij aan de plaats kwamen waar het bedoelde hoofd in naam van den sultan gezag uitoefent. Aan dit. hoofd is eene belooning in geld benevens eenige pikols zout uitgereikt. De geredde zendelingen, zoo ook de geredde vrouwen en kinderen van het personeeT te Kalangan, zijn door den heer Barustein opgenomen en worden door hem verpleegd. Aan het lot der bij de aanslagen te Kalangan, Bangkal, Ta- benio en in de Dajaklanden omgekomene personen, valt, helaas niet meer te twijfelen. Omtrent den moord op den heer Teengs gepleegd, wordt het volgende medegedeeld De heer Teengs had een nog jeugdig inlander in dienst geno men, die vroeger bij den thans overleden dr. Blankenburg en later bij den heer Schiff had gediend. De voeding van een vogeltje, aan het zoontje van den heer T. toebehoorende, was aan de zorg van dien inlander toever trouwd hij had dat diertje laten verhongeren, en toen hij zatur- dag door den heer T. daarover werd onderhouden, en op de meest brutale wijze de schuld van zich afschoof, had de heer T. een op tafel liggend zweepje genomen, en hem daarmede een paar ligte slagen toegebragt. Maandag morgen tegen G ure klopte de bediende aan de deur van den heer T., en toen deze buiten kwam, werd hij dadelijk door een krissteek in den buik gewoud hij trachtte zich te be schermen door eene tafel tusschen zich en den aanvaller te hou den op het geschreeuw schoot mevrouw Teengs toe, werd door den moordenaar bij de keel gegrepen, op clen grond geworpen, en weerde een steek, die ook haar leven bedreigde, af door het voorhouden van den arm, die daardoor is doorboord. De misdadiger trok met moeite de kris uit de wond, vlugtte, door een bediende vervolgd, naar zijne kamer, werd daar opge sloten en trachtte toen door een snede in den hals zich van het leven te berooven. Hij werd naar liet stadsverband gebragt, en moet alleen wraakzucht wegens het voorgevallene met het vogelije als reden zijner misdaad opgegeven hebben. Tweemaal vierentwintig uren na den moordaanslag bezweek d e heer Teengs. SBeteorolcgaseSie waaruemingen gedaan op 's rijks werf t,e Vlissingen, des middags 12 ure. Augastus 1859- II geving van de goedkeuring door Z. M. van voorstellen van wet, en 4. de onlangs door de tweede kamer aangenomene wetsont werpen, welke naar de afdeelingen zijn gezonden. In de zitting van zaturdag is medegedeeld: 1. dat, door de afdeeiingeu benoemd zijn voor deze bijeenkomst, tot voorzitters de heerenBorski, van Darn van Isselt, van Rijckevorsel en Cost Jordens: tot ondervoorzitters,de heeren: Blankenheym, Regout, van der Oudermeulen en van Heeckeren van Wasse- naer; 2. dat.de commissien van rapporteurs voor de vvets-ont- werpen:#. tot goedkeuring der begrooting voor de gestichten van Ommerschans en Veenhuizen voor het 2de halfjaar van 1859; b. tot tuchtiging van verpleegden in de zelfde gestich ten die niet veroordeeld zijn wegens bedelarij; 3. tot naturalisatie van R. Rust en achtanderen; d. tot lietverleenen van pen sioenen aan schippers, loodsen enz., met hare verslagen gereed zijn, waarop besloten is die te doen drukken en ronddeelen, en de bedoelde wetsontwerpen te behandelen op aanstaanden maandag, des namiddags ten twee ure. De heer Cost Jordens heeft namens de commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer 3. baron Taets van Amerongen van Natewisch, dienaangaande rapport uitge- bragt. Blijkens dat verslag zijn al de door dien heer overgelegde stukken in behoorlijke orde bevonden, weshalve de commissie het voorstel heeft gedaan, om dien lieer als lid der kamer toe te laten, zoodra zal gebleken zijn dat hij de bij de grond wet gevor derde eeden zal hebben afgelegd, met welk voorstel de verga dering zich vereenigd heeft. Wind. s -S 3 g Laagste tempcrat enverschil .1° o O S _S iO 5 .S-ë a iO Aanmer a ■ja -= g met de kingen. -5 i J hoogste. 7 Z. t. O. 9 701.4 23.5 0 60 12.53 0.0 15.0f 9.5 dik bewolkt. S West. S 753.8 21.9 0.77 14.71 0.0 10.5 «10.0 bew. betrokk. 9 NO.t O. 9 762.3 19.6 0.77 13.92 3.0 15.5 8,5 dik. 10 NOost. 9 701.7 1S.1 0.30 12.23 i.O 13.5 8.5 betrokken. 11 jN'Oost. 2 763.8 19.5 0.84 14.00 0.0 14.0 "10.5 dik bewolkt. 13 NO.t.N. 3 763.3 22.9 0.0!) 14.11 0.0 14 0 "10.5 dik bewolkt. 13 W.NW. 3 763.3 20.7 0.73 12.99 0.0 14.5 -/ 9.0 bijna helder. Theriaoiueterstaud. 12 august, 's avonds 11 ure. 66 gr. 13 15 s morgens 's middags 's avonds 's morgens 'a middags 's avonds 's morgens 's middags 64 76 65 66 71 65 62 68 Staten-geiiieraal. De eerste kamer zou hare zittingen jl. donderdag hebben aan gevangen, doch de leden waren daartoe niet in genoegzaam aantal opgekomen. Vrijdag ziju ingekomen 1. koninklijke besluiten: a. betref fende het opdragen aan liet departement van justitie van de be handeling van alle zaken, betreffende den adelstand enz., tot dusverre hebbende uitgemaakt een onderdeel der bemoeijngen van het departement van binnenlandsche zakenb. betreffende het ontslag van hen generaal-majoor C T. van Meurs, als minis ter vau oorlog, en zijne vervanging door den kolonel jhr. A. E. O. de Casembroot; 2. de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid uit de provincie Utrecht, den heer Taets van Amerongen van Natewisch, die gesteld zijn in handen van eene commissie, hestaande uit de hoeren Cost Jordens, van Meeuwen en van der Lek de Clercq, met verzoek om daarover in de volgende vergadering verslag te willen uitbrengen3. derlig missives van den directeur van liet kabinet des konings, houdende kennis Bij de eerste kamer is een zeer ernstig adres van commissaris sen van de Rijn-spoorweg-maatschappij tegen de in beraadsla ging gebragte voordragt op het gebruik der spoorwegen inge diend, alsmede een protest van de gezamenlijke engelsche aan deelhouders dezer maatschappij tegen de toepassing der wet op den Rijn-spoorweg, bij hetwelk de laatstgenoemden verklaren naar aanleiding van wettelijke, zoo wel als van zedelijke gron den. zich geregtigd te rekenen om aan deze toepassing, voor zoo ver die in strijd is met de uitdrukkelijke bepalingen en den alge meen en geest van het koop-contract, en eene schennis daarstelt van eene overeenkomst., met Z. M. den koning der Nederlanden gesloten, en door zijnen minister mede onderteekcud, op alle geoorloofde wijzen weerstand te zullen bieden. De memorie van beantwoording betreffende het voorstel van de heeren Strens, Thorbecke en Gevers Deyuootnopens het houden eener enquête naar den toestand van de Maas en de Zuid Willemsvaart, is thans gereed. De voorstellers meenen dat het meer dan tijd is, dat de tweede kamer harerzijds de zaak onderzoeke. De moeijelijkheden duren nu reeds meer dan vijf jaren. De voorstellers stellen weinig vertrouwen in de tot nu toe gevoerde onderhandelingen. Zij toonen verder de uitvoerbaarderheid eener enquête nader aan en blijven op het instellen daarvan aandringen. Dat het. houden eener enquête de ouderhandelingen zoude kunnen benadeelen, verklaarden de voorstellers niet te beseffen; zij zijn in tegendeel van oordeel dat onze regering daaruit kracht kan putten. Eene zaak waarin de tweede kamer groo t belang stelt, en dit zou de kamer ten deze toonen door het voorstel tot enquête aan te nemen, is voor de regering des te gemakkelijker te verdedigen. Door de volksvertegenwoordiging oudersteundkan zij met te meer ernst de regten der natie doen gelden en op herstel van ge pleegd onregt aandringen. Guitfnlunöscljc tijöimjm. BDng-eliC.il (I. Londen 13 augustus. Hedeu is de zitting van het parlement op plegtige wijze geprorogeerd. Namens de koningin werd den leden dankgezegd voor hunne velerlei bemoeijingen, met name daarvoor dat zij de regering in staat hadden gesteld het nemen van maatregelen tot verdedi ging des lands voort te zetten. Verder werd medegedeeld, dal. Frankrijk na het sluiten van den vrede van Villafranca openingen heeft gedaan nopens eene door degroote mogendheden te houden conferentie, waar men tot eene eindbeslissing zou komen ten aanzien der italiaansche aangelegenheden, met verzoek dat de koningin ook gevolmag- tigden zou afvaardigen om dusdanige conferentie bij te wonen. Of Engeland daaraan deel zal nemen hangt echter nog van na dere nog niet ontvangen inlichtingen af. De koningin zou daar toe zeer bereid zijn, wanneer zij daartoe maatregelen kon helpen nemen, strekkende om den algemeeeneu vrede duurzaam te bevestigen. De indische leening van 5 millioen is I hans uitgeschreven. Zij zal 5 pet. rente dragen, gerekend van 5 ju lij jl., en zal niet voor 1870 afgelost kunnen worden. Inschrijvingen moeten den 23 dezer ingeleverd, en de ingeschreven sommen vóór november aanstaande gestort worden. De engelsche bank is met de uitbe taling der renten belast.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2