tot lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland. Benoemd bi) besluit van 4 dezer, tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heeren mr. J. Dirks en S. Blau- pot ten Cate, leden van de nu ontbondene commissie, betref fende de zaken der Maatschappij van weldadigheid. Benoemd bij besluit van den 5 dezer, den kolouel jhr. "W. F. von Pestel, kommanderende het lste regement vesting-artille rie, tot Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst. Benoemd bij besluit van 7 dezer, ter vervanging van wijlen den heer Bergsma, tot gewoon hoogleeraar in de faculteit van wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hoogeschool te Utrecht, den heer dr. P. A. W. Miquel, thans hoogleeraar aan het athenaeum la Amsterdam. Xecrologie. De ook door eenige geschriflen bekende magnetiseur P-J. JSiemelink, te Amsterdam, is aldaar in den nacht van jl. maandag op dingsdag overleden. ïierli- en NcSiuolnieinvs. Jl. woensdag had te 's Heer-Arendskerke de plegtige in wijding van het nieuwe schoolgebouw plaats, in bijzijn van den oud burgemeester, onlangs benoemd tot lid van gedeputeerde staten dezer provincie, den gemeenteraad, schoolopziener en een aantal notabele ingezetenen en onderwijzers uit naburige gemeenten. Omstreeks 12 uren begaf men zich naar het nieuwe en ruime locaal, waar de onderwijzer tegenwoordig was met de kinderen die bij den aanvang een toepasselijk lied aanhieven. De oud burgemeester sprak de vergaderden toe en schetste de geschiedenis der school en de mosijelijkheden welke de raad te overwinnen had, om de geldelijke bezwaren te boven te komen. De ruim 70jarige onderwijzer J. Jille, hield daarop eene lezing over de oude school en de nieuwe, waarbij hij met dank baarheid op het verledene terug blikte en met vertrouwende toekomst te gemoet zag. De schoolopziener, daarop het, woord nemende, wees op het belangrijke van het onderwijs, op hetgewigtige der betrekking van onderwijzer, welke de heer Jille zoo ijverig en oordeelkundig vervulde, daarbij de ingezetenen aansporende tot liet veraan genamen van diens taak door hunne kinderen vlijtig ter school te zenden. Na nog een tusschenzang, eenige aanspraken enz., bij die gelegenheden gebruikelijk, werd de plegt igheid met een danklied besloten, waarna men zich vriendschappelijk aan een maaltijd vereenigde. Ds. Eigeman te nierden heeft bedankt voor het. op hem uilgebragle beroep naar de hervormde gemeente te Sluis. Ter voorziening in de vacante predikantsplaats bij de nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam, is woensdag 11.. uitliet vroeger gemaakte zestal, het volgende drietal opge maakt: de heeren N. Beets, te Utrecht; J. G. van Rijn, te Zwolle en N. II. de Graaf, te Apeldoorn. Na 17 vergeefsche beroepen is de kerkeraad le Alinkerk eindelijk afgetreden; door het klassikaal bestuur zijn daarop nieuwe leden gekozen, en is een beroep gedaan dat. men hoopt dat ten laatste de gemeente een leeraar zal bezorgen. W»pine tui Jeger. f Heden morgen zijn ter reede van Vlissingen gearriveerd Zr. Ms. stoomschepen Cycloop cn Vice-admiraal Koopman, slepende Zr. Ms. linieschip de Zeeuw, hetwelk bestemd is ooi, even als het vroegere iinieschip Koningin der Nederlanden, tot eene drijvende batterij te worden ingerigt. Aan boord van de Zeeuw, bevindt zich een detachement schepelingen onder be geleiding van den luit. ter zee lste klasse G van Hecking Co lenbrander,den luit, ter zee 2de klasse J. W. F. Fruclit, en twee adelborsten der lste klasse. Dit detachement, zal met Zr. Ms- stoomschip Koopman weder naar het Nieuwediep terugkeeren' terwijl Zr. Ms. stoomschip Cycloop Zr. Ms. fregat de Ruyter naar Iiellevoetsluis zal slepen, hetgeen waarschijnlijk reeds morgen zal geschieden. Z. M. heeft eervol ontheven, met den 31 dezer: 1. Z. IC. H. prins Frederik der Nederlanden, als bevelhebber van de kampe rende troepen in het kamp van Zeyst; 2. de luit.-getier. Nepveu, nis chef van den generalen staf; 3. Z. K. H. den prins van Oranje, als komin. der eerste brigade, en 4. den gen.-maj. vau Geen, als kornm. van de tweede brigade in het zelfde kamp; en hen doen vervangen door 1. den luit. gener. Duycker; 2. den Juit. kol. von Motz; 3 den gen. majoor Rigot de Begnins; 4. den generaal majoor Coenegracht. Naar meri verneemt, zal een der bataillons van het eerste regement infanterie, thans in het kamp van Zeyst aanwezig, worden voorzien van getrokken geweren no. 1. bestemd voor de wapening van voetvolk, ten einde de geschiktheid van dat wapen te onderzoeken bij het. vuren in rijen en gelederen. y Z.K. li. prins Frederik heeft aan de troepen zijne tevreden heid betuigd overdeopjl.zondag gehouden wapenschouwing, in zonderheid over de veld- en rijdende artillerie in de legerplaats bij Zeyst. Maandag hebben de troepenen détail geëxerceerd' hetwelk nog een paar dagen zou worden herhaald. Des namid dags is door de infanterie naar de schijf geschoten, waarbij de beide prinsen tegenwoordig waren. Naar men verneemt is de lste luitenant-ingenieur jhr. L. Jvan Teyliugen, aan de Militaire akademie te Breda geplaatst, om na het einde der tegenwoordige vacantie daarbij werkzaam te zijn. Afloop verkoopingen en aanbestedingen, Vlissingen 9 augustus. Een huis cn erve, Korte noordstraat wijk E no. 89, kadastraal bekend sectie E no. 93, ter inhoudsgrootte van 93 ellen. Grond belasting f 11,80. Verkocht voor f1315. Bij de openbare verpachting op jl. woensdag van eenige goederen van het weeshuis te Goes, die vóór zeven jaren ver pachtwaren voor f3000, mogt f4000 bedongen worden, dus 30 pet. meer dan vroeger. VERKORTE MEDEDEELING YAN HET DOOR HEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, volgens art. 162 der provinciale wet, uitgebragt V E SI S L G van den toestand der provincie Zeeland, in dc zomervergadering van 18Ö9 der provinciale staten. ("Vervolg.) Havens De werken in verband met de voor rekening van het rijk ge bouwde nieuwe spuisluis op de wester- of koopmanshaven te Vlissingen zijn voltooid, en in het onderhoud van al hetgeen tot deze haven betrekking heeft, is niet alleen op allezins voldoende wijze voorzien, maar daaraan zijn tevens in vele opzigten verbe teringen toegevoegd, door liet opruimen van vroegere beletselen. Behalve door de werking der voormelde sluis, is de buitenha vengeul door uitbaggering verbeterd. De havenwerken te Veere, welke de provincie bekostigt, worden goed onderhouden, doch de aanslibbing van de haven kom neemt sterk toe. Op de in het vorig verslag bedoelde verbetering der haven geul te Gorishoek, is men bedacht geweest. Het havenkanaal van Arnomuiden wordt door gestadige schuring op behoorlijke diepte gehouden. De haven van Biervliet blijft, ondanks de pogingen tot verbe tering, in verachtcrenden staat, zoo dat haar te niet gaan te verwachten is. Omtrent de verbetering der haven van Brouwershaven heeft een raad van den waterstaat zijn gevoelen medegedeeld. Aan dien raad, door den minister van binncnlandsche zaken bijeen geroepen tot onderzoek der plannen die tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee waren ontworpen, was ook aanbevolen de gemelde verbetering in overweging te nemen. De zaak is nog aanhangig. De diephouding der haven te Colijusplaatis voor f125 'sjaars aanbesteed. Eenige palen in het noordcr-havcnhoofd werden door nieuwe vervangen. De herstelling van de boorden der haven van Goes werd in 1858 voortgezet, ook die der kaaimuren. Het eerstgcmclde werk werd voor f645, het andere voor f 1937 aanbesteed. De haven of kaai van Graauw aan De Paal is voldoende cn wordt vrij wel bezocht. Jaarlijks wordt f200 ter verbetering aangewend. De haven van Haamstede bevindt zich in geeneu gunstigen doch niet te min bruikbaren toestand. Ofschoon men het mogelijke doet om dc haven van Hoek, bij Mauritsfort, op eene behoorlijke diepte te houden, heeft aldaar eene sterke opslibbing plaats. Dc nieuwe haven van Ilontenisse, aan Walzoorden, beant woordt aan de verwachting. De laatste overblijfselen der oude haven werden in het afgeloopen jaar opgeruimd. De haven aan den Kruispolder is in voldoenden slaat. De haven van Kats, aan den Lecndert Abrahampolder, wordt in goeden staat gehouden, doch men verontrust zich over de aanslibbing. Aan dc bcschoeging der haven van Kortgene, welke zich mede in voldoenden toestand bevindt, werd eene belangrijke herstel ling verrigt De haven van Kruiningen, bij Hansweerd, verkeert voortdu rend in eenen slechten staat. Men heeft nog niet kunnen beslui ten tot hare verbetering, uit hoofde der groote kosten, en ook omdat men meent dat bij de voltooijing van het kanaal door Zuid-Bcveland de haven nutteloos zou zijn. Dc ongunstige staat van het havenkanaal van Middelburg is blijven voortduren, en aan zijne leidijken blijven nog steeds be langrijke herstellingen te doen. [Hieromtrent kunnen wij naar het gemeenteverslag en de sedert geriomene raadsbesluiten verwijzen.] In de gemeente Oostcrland is de haven of kaai, bijgenaamd de Staart, in goeden staat, ofschoon zij zeer aanslibt en steeds uitgediept moet worden. De gemeente Oud Vosmeer heeft het kaaiboofd barer haven geheel vernieuwd, ter lengte van 133 ellen. Dit kostte haar f3411,75, waarin zij door eene gcldleening voorzag. De haven van St. Anualand wordt door spuijing op de noo- digo diepte gehouden. Van de twee havens der gemeente "Waarde is alleen die bij Valkenisse in bruikbaren locstand. Van dc twee havens der gemeente Wissekcrkc is die te Gcers- dijk in goeden staat, doch die te Kamperland,volgens het jaarver slag minder geschikt voor diepgaande schepen. De haven, zoogenaamde Poonhavcn, van Zaaraslag slibt meer en meer aan. Aan de dijken der haven van Zierikzee werd inl85Seene som van f 3635 ten koste gelegd. Op aanzoek van den gemeen teraad is van regeringswege ouderzocht of die plaats voor eene dok of vlugthaven geschikter ware dan Brouwershaven. Dat onderzoek is ten voordecle van laatstgenoemde gemeente uitge vallen. Zeeweringen en duinen. De toestand der dijken, hoofden en paalwerken is over het algemeen, ook op de meest blootgestelde pnntcn, allezins vol doende. Ook op het waterkecrende vermogen der sluizen wordt steeds toegezien. Ten aanzien der zeeweringen welke te Vlissingen en te Veero voor rekening van het rijk onderhouden worden, is gemeld dat eenige buitengewone werken betrekkelijk die te Vlissingen voor f 6600 zijn aanbesteed. Door den storm van den 25 julij 1858, werd aldaar eene leu ning en eene loopplank weggeslagen, en aan het onder handen zijnde staket mede eenige schade toegebragt. Dit was toen ook het geval bij sommige calamitouse polders. Zoo als in het vorig verslag medegedeeld is, zijn de gewone aarde-, kraai-, rijs-en steenglooijingswerken aan de zeedijken dercalamit. polders, dienst 1858, aanbesteed voor f430,533,00 waarvan drieperceelcn, betreffende dc polders Hoedekenskerke, Willem-Anna en Oud- cn Jong Breskens, werden afgekeurd ten bedrage van f 54,250,00, blijft f 376,283,00.Voormelde per- ceelen ziju later aanbesteed de 2 eersten te zamen voor f 28,000,00, het derde voorf 21,100,00, zoo dat de onderhouds werken te zamen zijn besteed voor f 525,383,00. Dc in het vervolg te onderhouden oppervlakte wintermatjaau de calamiteuse polders is in 1858 weder met 35,300 ellen ver minderd. De zeedijk van Walcheren, aan de Zuidwatcring, werd over eene lengte van 80 ellen verhoogd, onder geregeld profil gebragt en met nieuw rijsbeslag en krammat voorzien. De kosten be droegen f 2050. Het staketwerk op het buitenbeloop van den zeedijk van ge noemden polder, aan de Westwatering, werd met 163 ellen ver lengd. Dc kosten bedroegen f'6680. Het gehccle staketwerk met steenglooijing, hetwelk aansluit aan de werken vau Vlissin gen, heeft thans eene lengte van 606 ellen. Verder werd aan den zelfden polder, op het zuidelijke einde van den zeedijk te Westkapelle een nieuw paalhoofd gemaakt van twee rijen, met een rond over de lengte afdalend rijshoofd daaronder. Dit paalhoofd is tevens ingerigt tot losplaats voor de dijksmaterialeu, en tot vervoer van deze voorzien van een plankier en van een dubbel ijzeren spoor. Het is lang 71 ellen en breed, tusschen de buiten rijen der palen, 5 ellen, terwijl dc koppen der palen eene hoogte hebben van 2,30 el en het plan kier van 1,70 el boven gewoon hoog water. De kosten bedroe gen f21,800. Ook aan de niet-calamitcuse polders hadden verschillende dijksvcrbetcringen plaats. In do begrooting voor 1858 Jvan de polders Ooster-en Sir Jansland werd eene som van f3100 uitgetrokken voor den aan leg van 1900 vierkante ellen steenglooijing. In die der polders van Poortvliet kwam f3410 tot dijksver- betering voor. In die van den polder Tholsciude- of Nieuw Olzende f 471,97. Tot hetzelfde einde werd aan den polder 'sHecr Arends- kerke f 390 besteed, aan de watering van Baarland f 600, aan den Lccndcrt-Abrahampolder f2815, aan den Sophiapolder (Noord Beveland) f 549,92, aan den Thoornpoldcr f619; aan dc watering Grocd- en Baanstpolder f 6383,54J; aan den Yan- Altsteinpolder fl775,05L en aan de vereenigde polders van Ossenisse f 400. Voor de instandhouding der duinen wordt behoorlijk zorg gedragen, door het stellen van rietschcrmen en het beplanten met stroo- en helmpoten. In de begrooting van den polder Walcheren voor 1853 werd daarvoor uitgetrokken f4022,40. Onder die som was echter, behalve de kosten van 6 a 7000 ellen rietscherm en van 10 a 11 bunders helmbeplanting, ook begrepen het vervoer van 13400 kub. ellen zand en van schelpen tot het afgraven, vlakken en daarna bcschclpen van duinen. Dat werk strekte voornamentlijk tot het binnenwaarts over halen en verbreeden van het duin achter het zuidcinde van den zeedijk to Westkapelle over eene lengte van 210 ellen, rijzende van dc kruin des zcedijks tot 8 ellen boven hoogwater. Daar door is tevens yoor de dijksmatcrialen in dc onmiddeiijke nabij heid hunner losplaats eene geschikte ruimte voor bewaring cn bewerking verkregen. Ook de gesteldheid der kust vordert voortdurend op veel plaatsen, zoowel langs de eilanden, als langs het voormalige Staats-Ylaandcren, waak- en werkzaamheid. Behalve de oever- en dijkvallen of ufschuivingen in het vorig verslag vermeld, hadden in 1858 nog drie dergelijke verschijn selen plaats. Op den 12 augustus ontstond aan den Margarethapolder, bij Stavenissc, eene afschuiving ter lengte var, 80 en ter breedte van 22 ellen, waardoor dc zeedijk tot ruim halverwege liet bin- nenbeloop wegviel. Door het dadelijk ontwerpen ecner oraka- ding ter lengte van 150 ellen, werd echter met betrokkene gedeelte des polders, dat buiten den inlaagdijk ligt, ter hoogte van t el boven gewoon hoog water, tegen den vloed beveiligd. Onmiddulijk daarna werd een nieuw dijksvak gemaakt, zoo na mogelijk ter plaatse waar het vroegere gelegen had. Dc kosten bedroegen f 1145S. Volgens medcdecling van den hoofd-ingenieur van den water staat blijft den oever van den voormelden polder steeds zeer aan den stroomsaanval blootgesteld, cn zal liet ook in het ver volg noodig zijn, daaraan bijzondere zorg te wijden. Den 29 augustus had aan den Vlietcnpolder mede eene be langrijke afschuiving plaats; zij had, langs den teen der stccu- glooijing, eene lengte van ongeveer 220 ellen, cn 6troomwaarts

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2