MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 97. Zaturdag 1859. 13 Augustus. öinncnla:nüsci)r tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drio maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentiei» kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- ngen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. 13 augustus. Volgens beschikking van den minister van binuenlandsche zaken van den 10 dezer, zal de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in. het hoofdkiesdistrict Goes, geschieden op woensdag 31 dezer, en des noodig eene herstem ming op woensdag den 14 september aanstaande. De kamer van koophandel en fabrieken te Goes, zich ver- eenigende met de bezwaren door deVereeniging ter bevordering vari fabriek- en handwerknijverheid tegen het beginsel der tegenwoordige patentwet, ingebragt, heeft zich tot den minis ter van financiën gewend, ten einde het verzoek dier vereeniging te ondersteunen, om daarin spoedig afdoende verandering te brengen. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Axel, in de plaats van den heerdr. H. J. van Eek, is geene meerder heid behaald. Er zal eene herstemming piaats hebben tusschen de heeren J. de Putter, die 25, en M. II. Telchuys en P. J. Kruysse,die beide 15 stemmen bekwamen. Te Hontenisse zal mede eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren W. Ringhouten P. A. Adriaanssens. Jl. maandag avond is onder de gemeente Renesse, een hooi berg van circa 50 voeren, toebehoorende aan den heer J. Hoo- genboom Bz. en staande nabij het dorp, door broeijing in brand geraakt eu in weerwil der aangebragte hulp door twee brand spuiten, (een uit die gemeente en een van Haamstede) geheel uitgebrand. De Aruhemsche courant bevat eene levensschets van den heer Jan Schroder, Nederlander van geboorte Viissingen, 15 november 1800),thans vice-admiraal in pruissische diensten sedert eenige weken aan het hoofd der marine in Pruissen ge plaatst. Uit Wiesbaden wordt gemeld dat het gala diner, door den hertog cn de hertogin van Nassau, den 6 dezer Z. M. onzen ko ning en zijn gevolg aangeboden, op het kasteel te Biberich werd gegeven. Den 7 hebben prius Sayn-Wittgenstein-Berle- burg, graaf van Limburg Stirum, commissaris des konings inde provincie Gelderland, en zijneexc.de luiteuant generaal baron van Omphal, bij Z. M. gedineerd. Men leest in de Nieuwe rotterdamsche courant: Naar men ons mededeeld, stelt de Nederlandsche Handel maatschappij thans een onderzoek in naar beschikbare scheeps- ruimte, te Rotterdam te huis behoorende, voor hare bevrach ting van Java op Sumatra terug naar Nederland tot de gewone vracht en bekende voorwaarden. Dit onderzoek strekt zich uit over de schepen, laatstelijk vóór of op ultimo december 1856 in gewone beurlbevrachtiug aan de maatschappij beladen, hier te lande teruggekomen; en over de nieuw gebouwde schepen, voor de eerste maal voor zoodanige bevrachting in aanmerking komende, die vóór of op ultimo september 1858 ziju te water gebragt. De schepen, die regtstreeks uit eene der nederlandsche havens naar Javazullen vertrekken, moeten vóór of omstreeks den 10 september a. s. in de zeehaven lot vertrek kunnen zeil klaar liggen. Voor de schepen, reeds op vooruitreis vertrokken, of die in eene buitenlandsche haven liggen om van daar de reis regtstreeks naar Java te ondernemen, verlangt de maatschappij de verbindtenis der reederijeu, dat alle schepen vóór of op 10 januarij 1860 ter beschikking van de factorij der Nederlandsche Handelmaatschappij te Batavia zullen worden gesteld. De schriftelijke aanbieding van scheepsruimte iu antwoord op deze vraag, die van de zijde der maatschappij geene verbindtenis tot bevrachting in zich sluit, wordt vóór of op den 10 augustus e. k. ten kantore van de Nederlandsche Handelmaatschappij inge wacht." jA Dingsdag hield in hel kerkgebouw derdoopsgeziude gemeente te Amsterdam de Maatschappij tot nut van't algemeen hare 75ste aigemeeue vergadering; 163 departementen waren ver tegenwoordigd. Mr. M. J. de Lange bekleedde het voorzitter schap en opende de vergadering met eene toespraak. Daarna bragt de secretaris, de heer mr. P. M. G. van Hees, het verslag uit van het hoofdbestuur, omtrent den staat der maat schappij. Daaruit blijkt dat zij thans bestaat uit 307 departe- meuteu met 13,592 leden, als 12,920 contribuerende en 672 honoraire. De rekening over het afgeloopen boekjaar sluit met een saldo van f33,678,44J. De financiële toestand was niet gunstig en de commissie tot onderzoek der middelen om het evenwigt tusschen uitgaven en inkomsten te herstellen, heeft rapport uitgebragt en voorgesteld dat de vergadering omtrent de volgende punten besluite: 1. magtiging te verleenen aan de commissie om tot dekking der uilgaven gebruik te raakeu van een deel van het reservefonds, en 2. het hoofdbestuur uit te noo- digeu orn in het volgende jaar voorstellen te doen, tot voorbe reiding van het herstel van het bedoelde evenwigt. Als leden van het hoofdbestuur ziju, volgens den rooster, afgetreden dr. J. P. Heije en de heer Bruuó Tideman, In hunne plaats zijn gekozen mr. E. A. Berkhout en na bet bedanken door professor Lomau, de heer H. J. Schimmel, die de benoeming aanvaardden. De heeren van lleukelom en Bresier zijn benoemd tot algemeene penningmeesters. Tot voorzitter voor de algemeene vergadering in het volgende jaar te houden, is door het hoofdbestuur be noemd prof. S. Vissering te Leydeti. Aan 72 personen zijn door het hoofdbestuur iu liet vorige jaar toegekend eereblijken wegens het verrigteu van edele daden. De min gunstige toestand der financien heeft een belemmerenden invloed uitgeoefend op de uitgaaf der werken van de maatschappij. Aan het besluit om een onderzoek iu te stellen naar den toestand van.het lager on derwijs in andere landen, is een begin van uitvoering gegeven. Prof.Veth, met die taak belast, heeft Belgie en een gedeelte van Frankrijk bezocht. Men hoopt dat het verder onderzoek met spoed zal kunnen worden voortgezet. Tot lectoren voor de volksvoorlezingen, waartoe in de vorige vergadering is be sloten, zijn benoemd de heeren A. G. C. van Duyl en dr. J. E. van Dissel. Het eerste voorstel van het hoofdbestuur, om 1. onder zijn toezigt eene beknopte voorstelling van het doel en de werk zaamheden der maatschappij te doen vervaardigen en voor de leden te doen drukken, en 2. voor rekening der maatschappij dit geschrift in enkele vreemde talen, bijv. fransch, duitsch eu engelscb, tedoen vertalen endoorden boekhandel buiten 's lands te verspreiden, is niet aangenomen omdat dit te groote kosten zou vereischen. Het 2de voorstel van het hoofdbestuur, strek kende om aan het hoofdbestuur een crediet van f 1000 te ver leenen, om daarvoor te stellen modellen enz., behoorende bij de handleiding voor het onderwijs in het teekenen op de lagere scholen eu die tegen deu vasten prijs verkrijgbaar te stellen ten behoeve van lagere scholen, is daarentegen aangenomen, even zoo als het 3de voorstel van het hoofdbestuur, strekkende tot nadere regeling van het regt van amendement. De woensdag gehoudene zitting leverde niets bijzonders op. Nadat de overige punten van beschrijving waren behandeld, is de vergadering gesloten. Jl. maandag woonde de graaf van Chambord met gevolg eene hertenjagt bij onder de aanhoorigheden van het landgoed Sonsbeek, nabij Arnhem. Z. K. H. was daartoe door den eige naar den baron van Heeckeren van Enghuizen uitgenoodigd. Dingsdag avond en nacht hebben te Harderwijk weder onder de militairen grove ongeregeldheden plaats gehad. Nadat er dien avond eenige Zwitsers wegens balddadigheden onder het raadhuis waren opgesloten, wilden hunne landgenooten met geweld de kazerne verlaten, om hunne makkers te bevrij den. Zij verzamelden zich daartoe met geveld geweer in eene der zalen. De onder-officieren en korporaals van het vaste kader zouden voorzeker het onderspit hebben gedolven, had den de Belgen hun gehoorzaamheid geweigerd, maar deze laat- sten, aangemoedigd en voorgegaan door den manhaftigen lsten luitenant Peuchen, bragten veel toe tot het stillen der muit zucht en het arresteren der belhamels. Men verneemt, dat de kerkeraad der nederduitsche her vormde gemeente te Leyden heeft besloten tot het beramen van middelen, waardoor de zedeloosheid onder de mindere standen, bovenal voortspruitende uit het onmatig gebruik van sterken drank, buiten de poorten der stad, zou kunnen worden beteu geld. De Jablonowskische maatschappij te Leipzig heeft o. a. voor het jaar 1861 de volgende prijsvraag uitgeschreven: Gedurende de 17de eeuw gold bij de Duitschers, gelijk bij de Eranschen en Engelscheu, bijkans algemeen Holland als het klassieke land der volkshuishoudelijke praktijk en wetgeving- Gelijktijdig bloeiden bij de Hollanders vele wetenschappen, met. name de letterkunde, de wijsbegeerte en de regtsgeleerdheid. Het is dus zeer waarschijnlijk, ofschoon tot dusverre weinig be kend, dat ook de theorie der volkshuishoudkunde destijds in Holland beoefenaren van naam geteld heeft. De maatschappij verlangt derhalve: een uit echte bronnen geput overzigt van de nationaal economische literatuur in Holland tot den aanvang der 18de eeuw." De Groninger courant deelt het volgende mede:OpNor- derney bevinden zich over de 800 badgasten. Men weet reeds, dat ook de koning van Ilanover er weder is, doch niet in welk een talrijk gezelschap Z. M. een groot gedeelte van de reis daarheen heeft gemaakt. Toen het namelijk iu de stad Hanover was bekend gewordeD.dat de koning des avonds met een extra- trein naar Leer zou gaan, vroeg een milicien, die, na eenigeu tijd buitentijds noodeloosde wapens te hebbengetoracht, weder met groot verlof zou gaan, aan zijn kolonel, of de koning hem, milicien, die geen reisgeld had, niet een plaatsje zou willen inruimen op deu eveubedoeldeu trein, hetgeen hem de moeite zou uitwinnen van in deze warmte vier of vijf dagen zijne beenen te moeten gebruiken. De kolonel had den inval de boodschap inderdaad over te brengen, en de koning vond de zaak zoo kluchtig, dat hij vroeg of er misschien nog meer zulke verlofgangers waren en toen hij ten antwoord kreeg dat er in het geheel ongeveer 90 waren die dien kant uit moes ten, liet Z M. nog een paar wagens bij den extra-trein aanhech ten en vertrok met dat talrijke vreedzame escorte onder een luid hoera! naar Leer, waar men des morgeus ten 4 ure benou den aankwam. Le salut public van Lyon bevat het volgende: //Men weet dat Racine en Boileau tot geschiedschrijvers van Lodew'yk XlVwaren benoemd. Toen het leger op marsch ging, was Boileau ongesteld en alleen Racine kon medegaan; er ont stond daardoor eene briefwisseling tusschen beide schrijvers. In een zijner brieven aan Boileau berigt Racine met groote vreug de, dat zijn salaris op 4000 en dat, van Boileau op 2000 francs is bepaald. Gedurende den jongsten Italiaanschen oorlog, moest ieder eeuigzins gelezen dagblad een correspondent hebben, maar de minst, beroemde van al die geschiedschrijvers zou niet tevreden geweest zijn met zoodanig salaris. De bekende schrijvers van dezen tijd moet men duurder betalen, en om slechts een van hen te noemen, den heer Amédée Achard, kunnen wij verzekeren dat hij door het Journal des débals met 50 centimes voor iedere regel betaald werd, terwijl de reiskosten voor rekening van zijne zenders kwamen." UenueinitiKen esa besluiten. Goedgevonden bij besluit van 7 dezer, in te trekken het be sluit van 21 april jl., houdende benoeming van dr. J. C. de Man

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1