BIJVOEGSEL VAN DE MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 11 augustus 1859. (Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 8 augustus. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Paspoort van Grijpskerke, Damme door ambtsbezigheden, en Lambrechtsen. De DOtuJen der vorige vergadering worden na gedane voor lezing goedgekeurd. Zijn ingekomen: 1. Eene missive van gedeputeerde staten dd. 29 julij, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit van 14/18 julij jl. tot overschrijving op den post van onvoorziene uitgaven eenersom van f 1840, geraamd geweest voor het bouwen van een buskruid magazijn; voor kennisgeving aangenomen 2. Idem van curatoren over het gymnasium, houdende voor- dragt van een drietal candidaten voor de vacerende betrek king van conrector bij die instelling, bestaande uit de heeren A. Romeyn, docent aan het instituut van den heer Kapteyn te Sasscnheim, R. J. Lambrechts, praeceptor aan het gymnasium te Sneek, en J. B. Kan te Groningen, ailcn doctoren in de let teren; benevens opgave van nog een achttal zich voor die betrekking aangemeld hebbende heeren, van welke enkelen ook verzoekschriften aan den raad hebben ingediend. Conform het voorstel des voorzitters wordt goedgevonden, die missive met al de daarbij gevoegde door sollicitanten ingediende stukken voor de leden ter inzage neder te leggen cn de benoeming in eene volgende zitting te doen plaats hebben. Wordt overgelegd en mede ter inzage der leden gedeponeerd een door M. Stoel te Kloeiinge aan den raad ingezonden exem plaar eener brochure. Thans komt in behandeling het in de vorige vergadering aan gehoudene punt betredende de op 1 dezer gedane aanbesteding van het voor de uitbaggering van het havenkanaal benoodigde vaartuig met machine, baggertoestel en'klepschuiten, benevens het daaromtrent door burgemeester en wethouders gedane voorstel. Daaromtrent wordt besloten 1de op 1 dezer gedane openbare aanbesteding goed te keu ren; 2. de som van f7508 op de begrooting beschikbaar geble ven op het voor uitdieping van het havenkanaal geraamde, thans te bezigen tot meerdere herstelling van de leidijken van het havenkanaal; terwijl 3. de beslissing op het door burgemees ter en wethouders gedane voorstel betrekkelijk de ie sluitene geldleening te dezer zake wordt aangehouden, als minder spoed vereischende, zullende daarover eerst het advies van de com missie van financien worden ingewonnen. Namens de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, wordt verslag uitgebragt op het aan haar in de vorige vergadering gcrenvoijcerde rapport be trekkelijk de wijziging van art. 127 van de verordening van al- gemeene plaatselijke policie. Overeenkomstig de ter vorige vergadering gedane bemerking stelt de commissie alsnu voor, aan de verordening een nieuw artikel (1306) toe te voegen, bevattende de bepaling, dathetver boden is kinderen uit een huisgezin waar de kinkhoest heerscht naar scholen of fabrieken te zenden of op scholen of fabrieken toe te laten. Do heer Fokker verklaart aich niet te vereenigen met de laat ste bepaling in dit artikel opgenomen, en wenschte die te laten vervallen, daar dergelijke ongesteldheid in een gezin kan heer- schcn buiten weten van onderwijzers of fabriekanten. Hierover hebben ecnigc discussien plaats, waaraan deelnemen de heeren van Deinse en Lantsbeer, die bet gevoelen van den heer Fokker deelen, en de heeren Bijleveld, van Diggelen cn Verbrugge, die zich voor het voorste! der commissie verklaren. Daarop wordt het voorstel van den heer Fokker, tot wegla ting dier bepaling, in stemming gebragt cn met 9 tegen 5 stem men verworpen. (Vóór stemden de heeren Lantsheer, v.Deinse, Fokker, Sifflé en Snijder./ Het artikel, zoo als het door de commissie is voorgesteld, wordt alsnu met 11 tegen 3 stemmen aangenomen, (van de heeren Lantsheer, Fokker en Sifflé.) Door de zelfde commissie wordt rapport uitgebragt betrek kelijk eene wijziging van art. 98 der zelfde verordening (voor zorg bij hooge watervloeden.) De commissie stelt voor dit artikel te wijzigen als volgt Zij (huurders, gebruikers enz. van gebouwen aan de kaden) zuilen steeds behoorlijke afstoppingen in de gebouwen moeten hebben, en die inrigtcn volgens de hun daaromtrent door burge meester en wethouders te geven voorschriften. Jaarlijks zal bij de schouwiug daarvan moeten blijkenniet voldoende zijnde, zuilen die binnen acht dagen ten genoege van het gemeentebestuur moetcu wovden hersteld. Eene tweede schouwing, waarvan minstens 24 uren tevoren wordt kennis gegeven, zal dan geschieden. Bij die schouwing niet voldoende bevonden wordende, zullen zij van wege het gemeentebestuur worden hersteld en de nalatigen vervallen in de boeten bij art. 22 vermeld." Dit laatste artikel zal dan ook overeenkomstig dit voorstel moeten worden gewijzigd. De beslissing hierop wordt aange houden. Eindelijk is nog aanhangig een rapport van dezelfde commis sie, betrekkelijk wijziging van art. 3 van meergenoemde veror dening, houdende verbod van eenigerlei aan de straatzijde uit stekend gevaarte, naar aanleiding van onderscheidene verzoek schriften van ingezetenen, bijzonder voor zonneschermen, en welk rapport ter visie gelegen had. Daarbij wordt voorgesteld achter art. 3 te voegen: Hiervan zijn uitgezonderd zonnescher men, mits zij de breedte der stoepen niet overschrijden en niet lager zijn dan 1.9 el boven den beganen grond. Tot die aanvulling wordt met algemeene stemmen besloten. De voorzitter berigt dat de heer J. P. van Visvliet, bij de herstemming op 3 dezer tot lid van den gemeenteraad gekozen, die benoeming beeft aangenomen en aan den raad zijne geloofs brieven heeft ingezonden. Hij benoemt alsnu eene commissie, bestaande uit de heeren Verbrugge, Rekker en van Deinse, tot het onderzoek dier stukken; wordende de openbare zitting ge schorst gedurende den tijd dat deze commissie zich verwijdert. Na de heropening wordt bij monde van den heer Verbrugge gerapporteerd dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en geconcludeerd tot de toelating van dien heer.Alzoo wordt beslo ten en het hiervan opgemaakte proces-verbaal na voorlezing ge arresteerd, waarvan afschriften aan gedeputeerde staten en aan den nieuw benoemde zullen worden toegezonden, ter voldoe ning aan art. 31 der gemeentewet. Daarna wordt door den voorzitter, ten gevolge van oene in de vorige vergadering door den lieer Caland gedane opmerking, voorloopig medegedeeld dat het burgemeester cn weihouders gebleken is dat de uitlozing vau het garancinewater geregeld plaats heeft, overeenkomstig het daarvoor in der tijd gegeven c voorschrift, naar aanleiding van het vroeger rapport derge- zondhcidscommissie. De openbare zitting wordt daarop gesloten. (Kemeenteraad van Vllssïng-en. Zitting van 8 augustus. Voorzitter de heer Callenfcls. Afwezig de heer Borghstijn. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing goedgekeurd, en hierop door den voorzitter overgelegd en dooi den secretaris voorgelezen een nader adres van de heeren wed. A. Sterkman en zoon, te 's Gravenhage, waarbij die firma in ge volge het haar te kennen gegevene besluit van deze vergadering zich andermaal tot den raad wendt, om kwijtschelding van de boete wegens te late oplevering van het ijzerwerk aan de Beurs- brug. In dat adres wordt verder betoogd dat de hoofdoorzaak dier te late oplevering is gelegen in het andermaal gieten van twee leggers, welke de fabriekanten verlangden, hoezeer deze waarschijnlijk niet zouden worden afgekeurd, zoo volmaakt mogelijk af te leveren; voorts in de mocijelijkhcïd om te's Hage geschikte scheepsgelegenheid voor Zeeland te vinden, cn einde lijk in de daarna ingevaïlene vorst. De voorzitter voegt hierbij dat twee heeren firmanten per soonlijk dat adres hebben overhandigd cn bij burgemeester en wethouders toegelaten zijn, bij welke gelegenheid zij het nader toelichtten. Zij voerden o. a. aan, dat in den regel zoodanige be paling van het contract van aanneming nietstipt wordt toegepast en ook dat zij niet door het bestuur bij exploit zijn gesteld in verzuim; waartegen is aangevoerd dat liet laatste geenszins noodig en gebruikelijk is, bij de eenvoudige naleving van een contract. Intusscbcn zijn burgemeester cn wethouders tot de overtuiging gekomen dat et* in ieder geval termen bestaan om bij den raad gunstig te adviseren tot het brengen van althans cenige vermindering in de boete. De hoeren Schultz, Ruysch, J. A. Schmidt cn van Uije Pie- terso verklaren die overtuiging mede te zijn toegedaan. Ook zij hebben een bezoek van die heeren gehad en na rijp beraad verklaren zij zich, ook uit aanmerking der uitmuntende opleve ring van bet gebeele werk een dat van geenerlei opzet blijkt, gunstig gestemd om aan de rekwestranten oenige remissie te verleenen. De heer van Uije Pictcrsc steltvoor die kwijtschelding van de boete te bepalen op de helft, zijnde f 800, daar de bcloopene boete f 1600 zou bedragen, waarmede de heeren Wels en Mest- dagh zich vereenigen. Nadat de voorzitter had verklaard dat burgemeester cn wet houders juist gemeend hadden het zelfde voor te stellen, wordt in omvraag gebragt a. of aan de aannemers, dc heeren wed. A. Sterkman&zoon, eenige vermindering zal worden toegekend van de boete wegens te late oplevering van het ijzerwerk aan de Beursbrug? en daarna 6. om die kwijtschelding te bepalen op de helft, off 800 van liet bedrag der boete a f 1600 Met beide punten verccnigt de vergadering zich eenstemmig. Wordt voorgelezen eene van de plaatselijke schoolcommissie ingekomene voordragt ter vervulling eener vacature bij dat col- legie, ontstaan door het overlijden van den heer van Ingen. Deze aanbeveling bestaat uit de heeren WF. Loman en jhr. rat. L. F. van Panhuys. De benoeming wordt aangehouden tot de vol gende zitting. Voor kennisgeving is aangenomen de mededecling des voor zitters, dat bij de plaatsgehad hebbende verkiezing op 19 julij en overstemming in de afgeloopene weektot leden van den gemeenteraad zijn verkozen, de heeren J. B. de Kruyff, Th. van Uije Pictcrse, J. C. Dutilh en N. J. B. de Vey Mestdagh. Worden overgelegd 1. vijf adressen, van de heeren jhr. rat. J. W. M. Schorer, S. van Leeuwen, T. C. Dommisse, H. C. Koster en P. Forbes Wels, allen sollicitanten naar de vacant komende plaats van gemeentesecretaris; welke stukken bij de leden ter inzage zullen worden rondgezonden 2. eene door burgemeester en wethouders, volgens art. 95 der gemeentewet opgemaakte aanbeveling van twee personen voor die betrekking, bestaande uit, de heeren P. Forbes Wels en jhr. mr. J. W. M. Schorer. De benoeming wordt aangehouden; 3. vijftien ingekomene adressen van sollicitanten voor dc opengevallene betrekking van tweeden opzigter bij de begraaf plaats, tevens grafdelver. Deze stukken zullen mede bij de leden ter inzage rondgezonden en de benoeming aangehouden worden. Een van het gemeentebestuur te Middelburg ingekomen en reeds door dat bestuur benevens dat van Rotterdam gearres teerd besluit, betrekkelijk de ontbinding der bestaande overeen komst met aandeelhouders in eene geldleening ten behoeve der dienst met stoomboote» en beurtschepen russehen Middelburg en Rotterdam, en de goedkeuring eener nieuw opgerigte naam- looze vennootschap, wordt ook door deze vergadering eenparig vastgesteld. Geschiedt voorlezing van een verzoek van kerkvoogden der nederduitscbe hervormde gemeente alhier, om uit de gemeente kas cenc bijdrage te mogen ontvangen, ter tegemoetkoming in den bcuw van eene tweede kerk. Dc aanbestedingsprijs heeft de raming overtroffen, en men vleit zich dat de gemeenteraad be reid zal bevonden worden eenige bijdrage te verstrekken. Hierover grijpen uitvoerige discussien plaats, waaraan het meerendeel der leden deel neemt. Men herinnerde dat ten vori- gen jure gelijksoortig verzoek van de roomscb katholieke ge meente was ingewilligd, welke aanvankelijk vrijdom van de plaatselijke belasting op dc bouwmaterialen, voor dien opbouw gebezigd, had verzocht; dat echter geenerlei uitzondering in zake van belastingen mogt worden toegekend en men dus eene bijdrage van f 600 bail toegelegd. Sommige leden wenschten ook de bijdrage voor dezen bouw naar den zelfden maatstaf te berekenen; anderen wilden daarbij het zielental in aanmerking nemen. Ten slotte heeft dc vergadering zich met algemeene stemmen bereid verklaard om eenige bijdrage te verstrekken, waarna door burgemeester en wethouders is voorgesteld om het bedrag daarvan te bepalen op f 1000. De beslissing hierop is aangehouden tot eene volgende zitting. Gelezen zijnde een adres van eenige landbouwers, die met afwijking van het daaromtrent bij de verordening van policie bepaalde, vergunning verzoeken om mestspee.icn door deze ge meente ook gedurende de maand september des daags naar hunne landerijen te vervoeren, is besloten dit adres op rapport j te stellen in handen der commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd. Alsnog geschiedt voorlezing van een voorstel van den opper- brandmecster, om art. 41 der verordening op het brandwezen in dier voege te wijzigen, dat jaarlijks door burgemeester en wethouders geregeld wordt dc loting tot inlijving van dienstplig- tigen, doch hunne indeeling bij spuiten en andere verdeeling van werkzaamheden aan den opperbrandineester wordt opgedragen, terwijl eindelijk de duur van de dienst bij dat ligchaam word! voorgesteld op 15 jaren. Nadat een voorstel van den heer Schultz om ook deze voor dragt te stellen in handen van de laatstgenoemde commissie, gecne ondersteuning had gevonden, vcreenigt men zich met algemeene stemmen met deze wijziging, in de verordening te brengen, behoudens de vcreischte goedkeuring. Hiermede alle te behandelen onderwerpen afgeloopen zijnde, vestigt de heer Ruysch de bijzondere aandacht van den burge meester als hoofd der policie, op het gebrekkige toczigt hetwelk door deze wordt uitgeoefend bij het standbeeld van Michiel Adriaansz. dc Ruyter, hetgeen door baldadige jongens als liet ware schijnt gekozen te worden tot doelwit om met stcenen enz. te werpen. Spreker betreurt dit vandalismus, hetwelk iederen regtgeaarden Nederlander, cn niet minder den vreemde bezoe kers, pijnlijk moet aandoen. De voorzitter verklaart zich gaarne bereid daartoe de noodige orders aan de policie te geven, waarna de openbare zitting wordt gesloten. VERKORTE MEDEDEELING VAN HET DOOR HEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, volgeus art. 162 der provinciale wet, uitgebragt VERSLAG van den toestand der provincie Zeeland, in dc zomencrijaderinij van 18U9 der provinciale stalen. (V ervolg.) Zieken- en begrafenisbussen wéren er 15 aanwezig, 1 te Goes 4 te Middelburg, 1 te Tholen, 5 ie Vlissingon, 3 te Zicvikzee en 1 te Ouworkerk. In 1857 waren er 16. Te Vlissingen is de bcgrnfenisbus „De Eensgezindheid" ingetrokken. Van slechts 14.bussen zijn dc opgaven ontvangen. Even als over het vorige jaar, hebben de bestuurders van dc te Middel burg gevestigde begrafenismaalschappij „Uit voorzorg" ver klaard geene inlichtingen te geven. Deze 14 bussen verstrekten allen bcgrafenisgclden. Daaren boven 1 tevens ziekengelden, 1 verleende tevens geneesmidde len cn geneeskundige hulp, terwijl door 1 zieken- en begrafenis- gelden, benevens geneesmiddelen en geneeskundige hulp werd verstrekt.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 5