lea koper, en zal wegens de meerdere hardheid van dit mengsel minder dikle dan het kopergeld behoeven te hebben; tenge volge waarvan de vei munting eene aanmerkelijke bate voor de schatkist en tevens doelmatiger muntstukken zal opleveren. Bij aanbeveling van dit plan beriep de kanselier der schatkist zich ook op het voorbeeld van Frankrijk. Verder heeft het lagerhuis aan de regering geld bewilligd voor proefnemingen ter bepaling der beste zamenstelliug van geleiddradeu voor onderzeesche telegraaflijnen. Deze proeven zullen in de eerste plaats voor de voorgenomen telegraaüinie tusschen Engeland en Gibraltar dienen. The observer verzekert dat Oostenrijk en de paus zich voortdurend tegen het houden van een algemeen congres blijven verzetten, maar betwijfelt of de italiaansche moeijelijkheden wel zonder het houden van zoodanig congres uit den weg ge ruimd zullen kunnen worden. De Great Eastern is nagenoeg gereed om naar zee te kunnen gaan, althans de aannemers hebber, het voornemen om het schip den 18 augustus aau de maatschappij af te leveren, als wanneer het een proeftogt zal ondernemen tot in de helft van den oceaan, wordende dit voldoende geacht, om de deug delijkheid van schip en machinerie te beoordeelen. Men zal zich herinneren, dat een conflict ontstaan is tusschen de regering der Vereenigde staten en die van Hanno ver, doordien een Hannoveraan, die zich in Amerika had geves tigd en zich als amerikaansch burger had laten naturaliseren, bij het bezoeken van zijn oorspronkelijk vaderland, door de hannoversche autoriteiten is aangehouden en, wegens de bevo len mobilisatie, bij het leger is ingelijfd. De amerikaansche regering heeft nu, naar men uit New-York verneemt, aanharen vertegenwoordiger te Berlijn den last opgedragen, om de iu vrijheidstelling te eischeu van bedoelden persoon, dien zij thans als amerikaansch burger beschouwt, terwijl bij gebreke daar van de diplomatieke betrekkingen tusschen Amerika en Han nover zullen worden afgebroken. Londen 9 augustus. In de gisteren door de beide huizen gehoudene zittingen is het bijeenkomen van een europeesch congres besproken. Bij die gelegenheid heeft lord John Russell in het lagerhuis verklaard dat hij niet gelooft dat Engeland zal geroepen worden om deel te nemen aan een congres ter vast stelling van den te Villafranca gesloten vrede, omdat de rege ring tot op dit oogenblik daartoe nog niet was opgeroepen en hij in ieder geval nog niet wist, of Engeland het. zou bijwonen. Lord Normauby heeft, zijne aangekondigde interpellatie ge houden omt rent den vrede, en de mededeeling gevraagd van Engelands voornemens ten deze. Daarop is door lord Wode- house geantwoord dat door de engelsche regeriug eene mede deeling aan de oostenrijksche is gedaan met eenige voorstellen, waaromtrent eerstgenoemde hare zienswijze echter niet heeft medegedeeld. Voorts weigerde hij de overlegging der gevraagde papieren en wenschte daaromtrent iu geene beraadslaging te treden, om staalkundige redenen. lïciitsclilanil. Weenen G augustus. Aau het ministerie van Guancien wor den thans plannen beraamd om in den dringenden geldnood te voorzien. Men spreekt van verschillende leeningsontwerpen, doch tot een vast plan is men nog niet geraakt. De weigering van de engelsche kapitalisten om het volle, bedrag der voor de laat ste leeuing geteekende sommen te storten, heeft de verlegen heid niet weinig vermeerderd, daar het nu duidelijk blijkt dat men in het buitenland met geen leeuing slagen zal. In bet bin nenland is het vooruitzigt, na de jongste handelwijze met de nationalen, nog minder gunstig, en waar onder zulke omstan digheden de middelen zullen gevonden worden om het verschul digde aau de bank te voldoen, weten ouze fiuanciemannen zelf nog niet. De prins-regent van Pruissen oogst, nog allijd weinig dank iu voor de houding, gedurende den jongsten oorlog aan genomen. Hoewel men nog voortdurend in het onzekere ver keert, omtrent het doel waarmede het leger iu Pruissen mobiel werd verklaard en de prins-regent hierop misschien zelf moeije- lijk antwoord zou kunnen geven, mag men toch aannemen dat de Oesterreichisclie Zeitung in zijne anti-pruissische gezindheid wat ver gaat, als dat blad beweert dat de mobilisatie ten doel had om Hannover, Saksen. Beijeren en Wurtemberg in dwang te houden, en die staten welke zich al te oostenrijksch gezind betoonden, te bezetten. Heidelberg 5 augustus. Bij de beraadslagingen over het pa- triotische manifest hebben de volgende voorstellen alhier een gunstig onthaal gevonden1. Pruissen sluit met de afzonder lijke regeringen verdragen, volgens welke ieder Duitscher in Pruisseu en ieder Pruis in het overige Duitschland tot de staatsexamens en tot de staatsdienst toegelaten wordt2. vol ledig regt van verhuizing van den eenen staat naar een anderen voor alle duitsche neringdoenden3. verplaatsing der verschil lende legers uit het afzonderlijke vaderland4. oprigting van een gemeenschappelijk orgaan voor de duitsche protestantsche kerk. Over het algemeen is men hier van gevoelen, dat Pruissen in zijne staatkunde op den besten weg is. Frankfort 6 augustus. Gisteren avond is een gedeelte dezer stad in rep en roergebragt, doordien een 500tal soldaten der bezetting elkander met. blank geweer bevochten. Aau de eene zijde stonden de Pruissen, aau de andere bevonden zich Oos tenrijkers, geholpen door een Beijersch en Frankfortsch con tingent. Groot was het aantal burgers, dat in het rond geschaard stond, hetwelk de strijdenden op allerlei wijze aanmoedigde. Ernstige verwondingen hebben daarbij niet plaats gehad. De senaat dezer stad zal daaruit aanleiding nemen, om het verbod te doen uitvaardigen op hetdragen van wapenen door militairen buiten dienst. Uit Zürich wordt gemeld.dat de stedelijke regering aan de leden der conferentie de noodige vertrekken van het raad huis heeft aangeboden tot het houden hunner zittingen. Naar luid van berigten uit Bern heefi de zoogenaamde sardinische conferentie, benoemd tot regeling der kwestie be treffende het onzijdige gebied van Savoye, in de jongst verloo- pen dagen verscheidene zittingen gehouden. Men voedt de hoop, dat dit weldra voor goed geregeld en daardoor een einde zal gemaakt worden aan alle onzekerheid dien aangaande. ISelffie. L'indépendance beige trekt in zijne jongste nommers hevig te velde tegen de fransche dagbladeu Lapatrie en Le constitu- tionnel, //die zich op een dwaalspoor hebben laten brengen door de ontboezemingen van een anti-nationaal orgaan, welks eenige doel is om zijne staatkundige tegenstanders te bestrijden, zelfs op het gevaar af van de belangen en de eer van het vaderland in de waagschaal te stellen." Beide fransche bladen bespraken namelijk de voorgenomene fortificatie van Antwerpen, en schrijver.aan Belgie het, oogmerk toe om daardoor aan de Eugelschen gelegenheid te verschaffen tot ontscheping op het vaste land. L'indépendance daarentegen wijst er op, dat Belgie reeds meer dan eens krachtdadig heeft getoond zijne neutraliteit, te willen handhaven en dit vrije land zich nooit zal verlagen zoo als Le conslituliounel zich uitdrukt diensten te bewijzen als eene engelsche provincie. Ten slotte verklaart het blad dat Belgie niet vergelen is wat Frankrijk voor dit land deed, en juist om zich de achting van die groote natie waardig te betoo- nen, zal het zich beijveren om het gebouw, hetweik met behulp van fransch bloed werd opgetrokken, zoo duurzaam mogelijk te maken. De centrale afdeeling der kamer van vertegenwoordi gers heeft de voordragt des gouvernements tot versterking van Antwerpen iu begiusel goedgekeurd, doch slechts met eene meerderheid van vier tegen drie stemmen. Daarbij heeft zij een stemmig besloten haar leedwezen te betuigen over de noodza kelijkheid om de hoofdplaats van Belgies buiteulandschen handel tevens tot de voornaamste vesting des lauds te maken. Daar algemeen erkend wordt dut. de versterking van Antwerpen niet geheel aan het doel zal kunnen beantwoorden, ten zij er genoegzame zeemagt aanwezig zij om de Schelde te verdedigen en de communicatie der vesting met de zee open te houden, is in de centrale afdeeling de vraag gedaan wat het. plan des gou- vernements ten aanzien der rijksmarine was, en of deze opge beurd en vermeerderd, of wel in haren tegenwoordigen staat van volslagen verval gelaten zou worden. De minister van oorlog heeft geantwoord dat er nog geen bepaald besluit dienaangaande genomen was, maar dat al wat voorde marine wierd gedaan niet tot 's lands verdediging alleen zou strekken maar ook voor de belangen des handels zou worden dienslbaar gemaakt. Denkelijk zou de kamer vrijdag aanstaande vergadering hou den, en alsdan, althans indien het aan het gouvernement gelukt zijnen wensch door te zei ten, daarop terstoud de openbare be raadslaging over de versterking van Antwerpen en de openbare werken, wier uitvoering in hetzelfde wetsontwerp voorgedragen is,aanvangen De koning is voornemens, om eenigen tijd te Ostende te gaan doorbrengen. Men gelooft dat Z. M. zich derwaarts zal begeven tijdens de prins-regent van Pruissen zich daar zal bevinden. Frankrijk. Parijs 8 augustus. De keizer heeft gisteren den vorst Ester- hazy, die overbrenger is van eenen eigeuhaudigen brief des kei - zers van Oostenrijk, in een bijzonder gehoor ontvangen. Ten twee ure is de keizer naar Chalons vertrokken. Le constitutionnel bevat heden een door den heer Gra- nier de Cassagnac geteekend artikel over de uitbreiding der vestingwerken van Antwerpen. Dat blad maakt.de opmerking dat het bedoelde ontwerp telken jare na de terugkomst des ko- nings uit Engeland te berde wordt gebragt, tot groote bevreem ding van alle bezadigde lieden dat Engeland, geleerd door de ondervinding van 1809, zich te Antwerpen eene sterke positie wil verzekeren dat Belgie, als neutrale staat, geene vijanden heeft, maar zijne neutraliteit spoedig verliezen zou, wanneer het de rol van eene engelsche provincie op zich w.lde nemen. Le constitutionnel noemt het betreurenswaardig dal. in een na burig land, waarmede Frankrijk in goede verstandhouding wenscht te blijven, dergeiijke maatregelen worden genomen. Alle berigten, welke men ontvangt, komen daarin over een, dat men gelooft dat de vrede duurzaam zal zijn. De graaf de Momy heeft in eene bijeenkomst van bankiers en fabriekan ten de verzekering gegeven, dat de keizer de meest, vredelieven de bedoelingen heeft. Men verzekert dat de Moniteur eerlang eene gunstige nol a zal beval ten, welkeaan den handelen de nij verheid eenige levendigheid zal wedergeven. Men zegt zelfsdat, om de vriendschappelijke gezindheid van Engeland te herwin nen, in de wetgeving op de in-en uitgaande regten eeriige vrije handelsbeginselen zullen worden ingevoerd, inzonderheid ten aanzien der grondstoffen. Dit gerucht is vrij algemeen ver spreid, maar vereischt allezins bevestigiug. Nog altoos is er sprake van eene ministeriele wijziging, waarbij op den voorgrond staat de vervanging van den heer Fould door graaf Walewsky, die door den heer de Thouvenel zou worden opgevolgd. Men zegt dat die verandering reeds werkelijk zou hebben plaats gehad, indien de keizerin er slechts geene zwarigheden tegen maakte. De voornaamste beweegre den van dit laatste zal wel daarin leggen, dat de heer Fould het meest heeft toegebragt tot het huwelijk van H. M. met. den kei zer. In weerwil dezer proteci ie schijnt het evenwel zeker, dat de lieer Fould genoodzaakt zal zijn af te treden. Het kamp te St. Maur, alwaar de uit Italië teruggekeerde korpsen tot den dag van hun plegtigen intogt te Parijs gestati- ouneerd blijven, is op dit oogenblik het voorname punt, waarop aller aandacht gevestigd is. Nu levert dit voorde Parijzenaars ook iuderdaad een geheel nieuw schouwspel op, terwijl boven dien duizende bewoners onzer hoofdstad onder de aldaar aan wezige manschappen betrekkingen, vrienden of bekenden heb ben, en het is derhalve niet te verwonderen, dat er dagelijks geheele massa's van hier naar toe stroomen. Zes vensters op de eerste verdieping van een huis in de rue de la Pais, bij den boulevard des Capucines gelegen, zijn voor den dag van denintogtdes legers uit Italië voor 10,000 francs verhuurd aau eene vorstelijke familie uit Pruissen. Hel bevestigt zich dat prins Napoleon zich met geen ander doel naar Cherbourg begeeftdan om er bij de komst van den grootvorst Constautijn de honneurs waar te nemen. Naar men zegt, zou deze laatste voornemens zijn de festiviteiten van den lödeu alhier bij te wonen. Italië. De voorloopige conferentie te Zürich heeft maandag -nog geene zitliug gehouden, zoo als men verwacht te. Zondag had baron de Bout queney eene bijeenkomst gehad met de eersten ee- volmagtigden van Sardinië, den heer Desambrois, waarna heide een bezoek bragtenaan den voorzitter van het bestuur te Zürich. Hetgeen wij reeds medegedeeld hebben, wordt, thans na der bevestigd. Sardinië schijnt het. met Frankrijk eens. gewor den te zijn omtrent, de gedragslijn door beide te Züriqli aan tc nemen waar tegen echter aan Sardinië ook eenige concessien zouden zijn gedaan. Zoo zou ouder anderen bepaald zijn, dat Venetie iu alle opzigten eene italiaansche provincie zal worden, waar alleen bondstroepen de bezetting zullen uitmaken; dat bet opgenomen zal worden in het tol-tarief van het nieuwe ver bond en bij gevolg afgescheiden zijn van de oostenrijksche tol linie. Indien dit zoo is, dan zou zeker een groote moeijelijkheid uit. den weg geruimd zijn. De heer Buoncompagni. buitengewoon commissaris des ko- uings van Sardinië bij de provisionele regering van Toskane, beeft bij zijn afscheid eene warme aanspraak gehouden, waarin hij de inwoners van Toskane vermaant alles in te spannen, om aan het werk der bevrijding van Italië zijn beslag te geven. Volgens berigten uit. Turyn van 3 dezer was het. toen zeker dat de generaal Garibaldi van het sardinische gouverne ment groot verlof vragen en zich met zijne vrijscharen naar Midden Italië hegeven zou, om aldaar des noods aan den strijd tegen de uitgeweken vorsten deel te nemen. De sterkte dier vrijscharen werd nog op omstreeks dertien duizend man begroot, terwijl de voorloopige regeringen van Toskane, Modena en Parma zelve over minstens 25,000 man troepen zouden kunnen beschikken. Het bovenstaande berigt. vindt men eenigermate bevestigd dooreen artikel van de Gazzetta Piemoutosc, het officiële dag blad van liet. sardinische gouvernement, aldus luidende: Daar er thans onderhandelingen met Oostenrijk geopend zijn, is het gouvernement nu reeds in staat om de vrijheid te her geven aan die vrijwilligers, welke,niet in het oude of het, nieuwe gebied des konings te huis behoorende. zich voor den duur des oorlogs tot de dienstïn hel sardinische leger hebben verbonden en thans den wensch mogten te kennen geven om naar. hunne woonstede terug te keeren. De op perbevelhebber van het leger is gelast te zorgen dat dc bedoelde vrijwilligers, wanneer zij

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3