De Koninklijke nederlandsche zeil- en roeivereeniging hield zaturdag 11. op het Y voor Amsterdam, haren jaarlijkschen wed strijd. Allerschoonst weder, vergezeld van eene frissche koelte, begunstigde het feest, dat door eene aanzienlijke schaar genoo- digden, waaronder vele dames, met hunne tegenwoordigheid werd vereerd. De tribune was zeer smaakvol gedecoreerd en de prijzen waren allerschoonst en sierlijk. Het muziekkorps van den heer Stumpff droeg niet weinig bij tot de opluistering van het feest. Men verneemt dat zich te Amsterdam, ten gevolge der be- moeijingen van den heer burgemeester, gevormd heeft een comité.zamengesteld uit invloedrijke bewoners van Amsterdam en Utrecht, hetwelk zich ten doel stelt met kracht en spoed, ten aanzien van de aanhangige plaunen van Noorder- en Zuider spoorweg, de belangen der provinciën Noordholland en Utrecht in het algemeen, en van Amsterdam in het bijzonder te doen gelden en te bevorderen. Niet alleen in de gemeente Axel, maar ook in die omstreken, heeft zich de bekende varkensziekte bij vernieuwing op eene verontrustende wijze geopenbaard. Onder andereu waren te Sluiskil reeds een 22tal gestorven. Ook in het eiland Overflak- kee neemt de ziekte onder de varkens dermate toe, dat in som mige gemeenten bijna alle gestorven zijn. Men ontvangt bij voortduring ongunstige berigten over den stand der aardappelen in het Westland. Onderscheidene akkers hebben zoodanig door de ziekte geleden, dat men het niet der moeite waardig acht de aardappelen te rooijen, en men het laud omploegt. Sedert eenigen tijd is te's Graveuhage in de rij tuig fabriek van de heeren M. L. Hermans co. een staatsierijtuig met een stel tuigen voor 8 paarden, ter bezigtiging gesteld, het welk is vervaardigd op bestelling voor den keizer van Soeloe. Dit rij tuig moet een waar kunststuk zijn, dat door pracht en smaak volle inrigtiug den vervaardigers alle eer aandoet. In de laatste dagen is er een ander phantaisie-rijtuig voor een oostersch vorst bij geplaatst, hetwelk mede door sierlijke bewerking moet uitmunten. De tentoonstelling die, behalve door H. M. de koningin, door een aanzienlijk getal hooggeplaatste personen werd be zocht, is thans gesloten. Men berekent het getal bezoekers op meer dan G000. Hefaoecnias^en en besluiten. Bij besluit van den 5 dezer, heeft de koning goedgevonden hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den kolonel lir. JÜ.A.O. de Casembroot, te benoemen tot minister van oor- og, met ingang van primo september eersikomeude. Sterk- euschnulmieuwa. Ds. J.J.Knap, predikant bij de hervormde gemeente te Vlis- singen, is als zoodanig beroepen naar Losdorp (Groningen.) Na ernstige beraadslagingen, heeft de synode der ueder- duitsche hervormde kerk besloten tot eene verandering en uitbreiding" van art. 23 van het algemeen reglement, waar door gemeenten, in welke de volstrekte meerderheid der steaibevoegde mans-lidmaten dit verlangt, regtstreeksche be noeming van ouderlingen en diakenen zullen kunnen verkrijgen. Deze wijziging van art. 23 zal, naar art. 62 (col art. 12) van het zelfde reglement, worden gezonden aan de provinciale kerk- bestureu enz., opdat de synode des volgenden jaars daaromtrent finaal besluite. Marine «en ieser. De officier van gezondheid 3de klasse N. C. Siegt, thans non- actief, is mede geplaatst aan het rijks marinehospilaal te Wil lemsoord. Dingsdag morgen zijn uit het kamp te Waalsdorp vertrok ken de vierkompagnien artillerie, aldaar gedurende eene maand gekampeerd geweest, welke zuilen worden vervangen door vier andere kompagnien uit Breda, Bergen op Zoom, Nijmegen en Vlissingen. Blijkens het jaarlijksch verslag van liet fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder landen, uitgebragt Ier aigemeene vergadering, den 27 julijji. te Amsterdam gehouden, is gedurende hetjaarl858 aanl790 voor malige en ihans ongelukkige krijgers als gratificatie uitbetaald de som van f62.425.12L Daaronder bevinden zich 218 ver minkten in den slag bij Waterloo, 46 nageblevenen van ge sneuvelden bij Waterloo, 20 verminkten in den veldtogtvan 1814, 101 verminkten in Oost-Indie, 38 verminkten in vroegere oorlogen, 216 verminkten in den strijd tegen Belgie, 69 nage blevenen van gesneuvelden in dezen strijd, en 1084 infirmente zamenl790 deelgeregtigden. Onder de infirmen waren 194 strijders vau Waterloo, 393 ongelukkigen uit den strijd tegen Belgie, 55 uit Oost-lndie, en 227 personen, die wel geenc veldiogtea hebben medegemaakt, maar toch in bevolen dienst infirm of blind zijti geworden, voorts 183 veleranen en 32 gebrekkige zeelieden. iuflet invalidenhuis zijn gedurende het, vorige jaar 79 ver minkte of infirme krijgers verpleegd geworden. De kosten dezer inrigtiug, die f 21,224.57^ bedroegen, werden gedekt door de rijkstoelage ad f 5000, de toelage der stad Leyden ad f 600, het bedrag der door de invaliden afgestane rijks-pensioenen en gratificatiën, met f3138.17, als bijdrage uit het fonds voorde gewapende dienst. De collecte, over 1858 gehouden, bragt f26,473.58£ op, bijna f 600 minder dan het jaar te voren. Echter werden de inkomsten verhoogd door f 25 van den krans van het Metalen kruis, afdeeling Amsterdam, 1ste sectie, door de jaarlijksche gift van N. M. uit Rotierdam, groot f 100; door een legaat ad f 500 van wijlen den heer F. J. Staedel te Amsterdam en eene. door wijlen jhr. mr. J. M. Deutz van Assendelft, te Amster dam. mondeling besproken gift, van f 400. Het totaal der ontvangsten bedroeg over 1858 f 73,828.58£, en dat der uilgaven f70.365.07. De uitgaven bedroegen dus minder f 3253.51^; dit voordeelig saldo is voornamelijk een gevolg der bovengemelde buitengewone ontvangsten en der in de voorlaatste aigemeene vergadering gemaakte bepaling, om de gratificatiën der in het afgeloopen jaar opgenomen veteranen eerst met 1 januarij 1859 te doen ingaan. liolonien. Een telegram, gedagteekend Buitenzorg, op Java, 23 junij 1859, meldt: //Geen berigten van staatkundigen aard. De baron de Koek, (vice-president van den raad van Nederlandsch Indie) is aangekomen." //De heer J. C. Teengs, president van de factorij der Neder landsche handelmaatschappij te Batavia, is door een zijner be dienden vermoord." Uit Curayao schrijft men van den 9 julij //De gezondheidstoestand van Curapao blijft gunstig. Den 4den is de heerJ. D. Croll, benoemd gouverneur van Curapao en onderhoorigheden, met echtgenoot en drie kinderen alhier van St. Martin aangekomen. Hij zal den 15 dezer het bestuur overnemen van den heer van Lansberge, benoemd gouverneur van Suriname. Deze bevelhebber verlaat dit eiland op eene wijze, welke voor hem uitstekend voldoende kan genoemd worden. Gistereu morgen werd den aftredende een dankadres aangeboden, onder teekend door een zeer aanzienlijk aantal inwoners van aile godsdienstige gezindheden en alle standen, terwijl er nog twee andere daukadressen aan heip zullen worden aangeboden, als een door den handelstand en een door de uitgewekenen van Coro. Alle gaan vergezeld van een geschenk in zilver, welke te zamen één geheel vormen, een prachtig middenstuk voor de tafel. Voorwaar een bewijs hoe tevreden meti in Curapao over liet bestuur van den heer vau Lansberge was. Üeu 1 julij is alhier, laatst vau Laguayra en Puerto-Cabello, aangekomen om de vlag te tooner., het spaarische oorlogsfregat met. huipslooinvermogen Berenguela, en den 4dcn naar St. Martha vertrokken. Den 28 junij is Zr. Ms. korvet Juno, kommandant de schout bij nacht. A. baron Collol d'Escury, naar Puerto-Cabello vertrok ken om. indien noodig, bescherming te verleeneu aan neder landsche onderdanen, bij gelegenheid van een opstand onder de negers, die de omstreken van Puerto-Cabello bewonen en deze stad met een inval bedreigden. Den 5 dezer is de Juno weder teruggekeerd en naar men verneemt was de zaak van weinig beteekenis. De Juno wacht de Zeehond af, welke binnen eenige dagen van Suriname hier kan zijn om te repatriëren. In het vervolg zal er geen kommandant der zeemagt in West-Indie meer benoemd worden,- Curapao en Suriname zullen afzonder lijke stations uilmaken en de oudste officier van elk zal als stations-kommandant ageren. Zr. Ms. transportschip Heldin, dat in het laatst van junij alhier was aangekomen, zal den 12 of 13 aanstaande naar Nederland vertrekken. In Venezuela blijven de zaken in status quode generaal Zamora verontrust het gouvernement steeds met zijn troep partijgangers, en heeft geweigerd in onderhandeling met het gouvernement, te treden. De president Castro heeft een liberaal nieuw miuisterie gekozen, welks eerste behandelingen waren de dadelijke in vrijheidstelling van alle gevangenen wegens staat kundige zaken, en de uitvaardiging van eene aigemeene amnes tie voor allen, die sedert maart 1858 uit het land gebannen zijn. In den loop dezer week zal generaal Pacz van Laguayra naar de vereenigde staten van Noord Amerika vertrekken. Hij heeft zijn geld binnen, en waagt zich niet meer. Hij schijnt voor altijd zijn tijd uitgediend te hebben en haudelt wijselijk door zich maar te retireren." Bïuirgerlijke Staud. Ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand gedurende de maand julij 1859: In de gemeente Middelburg, als: Gehuwd 7 paren. Geboren 40 kinderen, 19 van liet mannelijke cu 21 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 35 personen (waarvan drie elders), 23 van het mannelijke en 12 van het vrouwe lijke geslacht. Levenloos geboren kinderen, 3. De ouderdom bij het overlijden was: beneden hef jaar 10, j van 1 tot 5 0, van 5 tot 10 0, van 10 tot 15 0, van 15 tot 20 5, van 20 tot 25 0, van 25 tot 30 3, van 30 tot 35 4van 35 tot 40 0van 40 tot 45 2, van 45 tot 50 1van 50 tot 55 2 van 55 tot 60 0. van 60 tot 65 2van 65 tot 70 4van 70 tot 75 2. In de gemeente Vlissingen, als: Gehuwci 10 paren. Geboren 30 kinderen, 17 van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 29 personen, 13 van het mannelijke en 16 van het vrouwelijke geslacht. Elders overleden en te Vlissingen ingeschreven, 2. Levenloos geboren kinderengeeue De ouderdom bij het overlijden was: beneden het jaar 14, van 1 tot 5 5 van 5 tot 10 1van 10 tot 15 0, van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 1 van 25 tot 30 0, van 30 tot 35 1 van 35 tot 40 0van 40 tot 45 0, vau 45 tot 50 2, van 50 tot 55 0, van 55 tot 60 1, van 60 tot 65 0 van 65 tot 70 1van 70 tot 75 0, van 75 tot 80 1 van 80 tot 85 1. In de gemeente Goes alsGehuwd 5 paren. Geboren 14 kinderen, 8 van het mannelijke en 6 van het vrou welijke geslacht.. Oveiledenll personen, 5 van het manne lijke en 6 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos eeboren kinderen, 1. De ouderdom bij het overlijden wasbeneden het jaar 7, van 1 tot 5 1, van 5 tot 10 1, van 65 tot 70 1, van 80 tot 85 1. In de gemeente ZierikzeealsGehuwd 3 paren. Geboren 21 kinderen9 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 6 personen4 van het mannelijke en 2 van het vrouwelijke geslacht. De ouderdom bij het. overlijden wasbeneden het jaar 1, van 10 tot 15 1, van 20 tot 25 1, van 35 tot 40 1, van 40 tot 45 1, van 65 tot 70 1. Vliermoitie terstand. 8 august, 's avonds 11 ure. 67 gr. 9 's morgens 7 64 n 's middags 1 n 68 u 's avonds 11 o 62 o 10 f 's morgens 7 60 'a middags 1 u 62 Sinten-generaal. Zoo als vroeger gemeld is, zal de eerste kamer morgen (donder dag) hare werkzaamheden hervatten. De ontwerpen van wet die aan hare overwegingen zijn onderworpen, zijn de volgende 1. betrekkelijk de regeling der loodsdieust voor zeeschepen 2. verleening van pensioen en onderstand aan schippers, lood sen, loods-kweekelingen en hulploodscn bij de loodsdienst voor zeeschepen, mitsgaders aan hunne vrouwen en kinderen 3. be palingen omtrent, het gebruik der zeeschepen4. tot het opleg gen van tuchtiging aan de verpleegden te Oinmerschans en te Veenhuizen, die niet wegens bedelarij of landlooperij zijn ver oordeeld; 5. voorziening, bedoeld bij art. 11 der wet. van den 5 maart 1852 (regeling der zaken van de voormalige wees-en mornboirkamers); 6. verleenen van eene toelage voor werkelijk verblijf in militaire dienst in 's rijks overzeesche bezittingen, aan gepensioneerde officieren bij de zeemagt; 7- goedkeuring van het tractaat omtrent de regeling van grenzen der nederland sche en portugesche bezittingen op Timor en onderhoorige eilanden; 8. naturalisatie van R. Rust, en acht anderen; 9- vaststelling der begrooling voor de gestichten te Ommerschans en Veenhuizen over het tweede halfjaar van 1859. liïuitmlanDscijc tijDinflen. ICngeBani «1. Londen 8 augustus. De zitting van het parlement zal waar schijnlijk met cleze week ten einde loopen. Men verwacht dat het parlement nog eene mededeeling van de ministers omtrent den staat van de buitenlaudsche en bepaaldelijk van de itali- aausche aangelegenheden zal ontvangen. De voordragt der regering tot vorming eener reserve van manschappen voor de vloot, is door het lagerhuis zonder tegen stand aangenomen. De zeelieden van de handelsscheepvaart zullen volgens die wet uitgenoodigd, en floor bet uitloven van geldelijke voordeelea uitgelokt, worden zich te verbinden om in oorlogstijd op 's lands vloot dienst te doen, en om inmiddels jaarlijksche oefeningen op de vloot bij te wonen. Bij de behandeling dezer voordragt is weder door eenige leden gewezen op de willekeurige toepassing van lichaams straffen aan boord der oorlogsschepen, als de oorzaak van den afkeer welke hier bij de ter koopvaardij varende zeelieden tegen het oorlogsschip bestaat; zij wenschen dat de geeseliug aan boord der oorlogsschepen afgeschaft of althans alleen op uitspraak van eenen krijgsraad toegepast zou worden. Dat het gouvernement aau dien wcusch wil voldoen, is niet gebleken. Ter daarstelling eeuer reserve voor de landrnagt is door de regering eene gelijksoortige voordragt als voor de zeemagt ge daan. Ook deze voordragt is zonder tegenstand aangenomen. Het lagerhuis heeft aan de regering geld bewilligd voor het vervaardigen van bronzen geld ter vervanging van het koper geld, hetwelk gcootendeels vernieuwing zou behoeven. Het nieuwe geld zal beslaan uit 4 deelen tin, 1 deel zink eu 95 dee-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2