zich tot het ontwapenen van een aantal oorlogsschepen bepalen maar de in aanbouw zijnde schepen doen voltooijen. Lord John RusseJl is, op aanzoek van de kamers van koophandel van Liverpool en Manchester, voornemens aan den engelschen gezant te Montevideo, den heer Thornton, eene bijzondere zending naar .Buenos Ayres op te dragen, ten einde Ëngelands vriendschappelijke bemiddeling aan te bieden in de geschillen tusschen Montevideo en Buenos-Ayres. Frankrijk zal mede zijne goede diensten aanbieden, en wanneer Urquiza zich daartoe bereid toont, is aan een goeden uitslag der bemid deling niet te twijfelen, dewijl de regering van Buenos-Ayres steeds zeer inschikkelijk is geweest. LI. zondag is er een vermetele diefstal met inbraak ge pleegd in het openbaar museum te Scarborough. De dieven hebben alle aldaar aanwezige gouden en uil veren muntspeciën en gedenkpenningen, eenige met goud en edelgesteenten inge legde indiaausche wapenen en een aantal andere kostbare voorwerpen medegenomen. Onder de gestolen muntstukkeu bevinden er zich eenige uit den tijd van Kanut van Denemar ken, Harold II, Hendrik II en Hendrik 111. een penny uit den tijd van JSduard, den zoogenaamden Zwarten prins, een gouden angelot. uit dien van Richard III, een goudstuk ter waarde van 5 en een van 1 p. st., een stuk van 10 shillings, eenige zilveren «tukken van minder waarde, benevens een aantal zilveren rea len uit Valparaizo, een aantal heele en halve gouden kroonen uit den tijd van Willem van Oranje, van koningin Anna, en onderscheidene stukken, geslagen onder de regering van het huis der Stuarts en tijdens het bestuur van Olivier Cromwel. Ouitsclilaml. Weenen,'2 augustus. Een van de voornaamste dagbladen alhier Die presse, zegt//De dagbladen hebben gehandeld over de vraag of een deel der oostenrijksche staatsschuld op Lom- bardije zou overgaan en zeer verschillende gevoelens zijn daarover voorgedragen. Wij ontvangen thans oQiciele inlich tingen dipnanngaande. Het kan, zegt die mededeeling, voor zeker gehouden worden dat behalve de gewestelijke schuld van Lombardye een evenredig deel van de algeineene schuld der oostenrijksche monarchie op Sardinië zal overgaan Dit is een van de te Vïllafrarica vastgestelde punten de ^nadere] bepalin gen dienaangaande zullen door de te Ziirich te houden confe rentie gemaakt moeten worden." Prins Richard Metlernich zal morgen naar Parijs ver trekken. Hij is overbrenger van het antwoord des keizers op een eigen ha ndige/t brief van keizer Napoleon. Eindelijk heeft de turksclie regering, na lang en rijp be raad, tot het vestigen der sedert lang aangekondigde crediet- instelling besloten, waarvoor ter verkrijging van hel benoodigd kapitaal obligatien ten bedrage van 5 millioen turkscheponden zullen worden uitgegeven, tot. den interest van G ten honderd en binnen 24 jaren a pari aflosbaar. Het. bestuur over die instel ling, aan hel hoofd waarvan de minister van financiën liassib- pacha staat, is den 19 julij geïnstalleerd. Berlijn 13 augustus. Men zegt daf. de koning der Belgen in den loop dezer week te Töplitz aankomen en het vroe ger doorkoning Frederik Willem III van Pruissen bewoond paleis betrekken zal. Dewijl de gezondheidstoestand van dien vorst geenszins eene badkuur eischt, vermoedt men dat diplomatieke onderhandelingen hem nopen eenige weken te Töplitz door te brengen, ja beweert zelfs dat daar eene zamen- kornst tusschen heinden keizer van Oostenrijk en den prins regent van Pruissen zal plaats hebben. Ook de aartsher tog Ferdinand Maximiliaan en diens gemalin, de dochter van koning Leopold, worden in die badplaats verwacht. Z. K. II. de prins-regent van Pruissen is, op zijne reis naar de badplaats Ems, aan deu Rijn aangekomen. Het demobiliseren van het Sste pruissische leger-corps is be gonnen. De troepen betrekken weder de wachten als in vredes tijd. De Kölnische Zeitung bevat een hoofdartikel ondpr den titel: /«-Hervorming van den duilscheu bond," waarin gewezen wordt op den zich almeeren meer openbarenden wensch om die hervorming lot stand te brengen. Het blad juicht dit plan ten volle toe en erkent de noodzakelijkheid van meerdere een heid, als middel voor eene meer nationale ontwikkeling; doch het geeft tevens Ie kennen dat men van Pruissen het initiatief tot deze hervorming niet verwachten kan. Pruissen zal. wat zijn inwendig bestuur aangaat, zich in eene liberale rigting voortbewegen. Ijet is voor de afzonderlijke stalen zaak dat voorbeeld te volgen, en dan zal men het gewensc'nte doel het best bereiken kunnen. Van de constilutien van de afzonderlijke dtiilsche slalen sprekende, zegt genoemd blad het volgende: Pruissen zal van zijn kant alles aanwenden dat voortaan geen staatkundige commissie van den bondsdag zich leent., om eene reactionnaire minderheid in dc afzonderlijke staten den weg; te baneu tot eene onderdrukking van wet en constitutie, zoo als vroeger in Mecklenburg, Hamburg, Hannover, Luxemburg, met Pruissens hulp plaats gehad heeft. De tegenwoordige rege ring van Pruissen heeft een afkeer van riercelijke voorvallen zij betreurt die, en in zoo verre het haar gegeven is, zal zij zeer zeker alles in het werk stellen om eene verzoening tot stand te brengen Een Frankfurter dagblad verzekert dat liet. oostenrijksche gouvernement wegens de nog in Italië aanhangige verwikke lingen besioten heeft, de krijssmagt in liet venetiaansche, slechts inet een vierde gedeelte of 25,000 man te verminderen. Ilelffie. De voordragt der regering tot versterking van Antwerpen is in de afdeelingen der kamer van vertegenwoordigers behandeld; het voorloopig onderzoek is afgeJoopen, maar de uitslag laat het nog geheel onzeker, of de voordragt. door de kamer zal worden aaugenomen. Immers 24 leden hebben zich in de af deelingen daar vóór en G er tegen verklaard, maar 4-1 hebben zich buiten stemming gehouden. Het oordeel der kamer zal alzoo, naar het schijnt, van nadere inlichtingen, door] de rege ring Ie geven, grooteudeels afhangen. De feestelijkheden ter gelegenheid van het leggen van den eersten steen aan de nieuwe schutsluis te Ostende. zijn jl. zondag, behoudens het min gunstige weder naar wensch afge- loopen. Eene groot e menigte vreemdelingen had van de pleizier- treinen gebruik gemaakt om getuige te zijn van de plegtigheid. ■frankrijk. Parijs 4 augustus. De Moniteurde Ia Hotte deelt in zijn nommer van heden mede dat naar alle zeehavens bevel is afge zonden om dadelijk over te gaan tot de ontwapening van alle schepen, welke geheel uitgerust zijn of aan welker in orde bren- ging men bezig was. Dit bevel wordt dan ook reeds ten uil voer gebragt en de ter reede liggende schepen zijn in de havens terug gekeerd. De ontwapening is even zeer te Toulon reeds aange vangen, en voorts is het bevel gegeven om aan de manschappen der marine dadelijk ontslag uit te reiken, wanneer zij hunnen diensttijd van vijf jaren hebben volhragt. Dit berigt [iristeren reeds door ons per bulletin medegedeeld] levert wel het bewijs dat het der fransche regering ernst is om dadelijke uitvoering te geven aan het besluit om de legers te land en ter zee op den voet van vrede te brengen. Inmiddels worden de zuiver defensieve maatregelen niet uit, het oog verloren en werkt men bij het departement van oorlog aan ontwerpen van onteigening, met hel doel om onze kusten te versterken. Lapatrie bevestigt niet alleen dieberigten van ontwape ning der vloot voor den Oceaan bestemd, maar voegt er bij dat de zeilde oider gegeven is, ten aanzien van het eskader onder bevel van den admiraal Boiiet-Willaumez. Het zelfde dagblad, van hetwelk het eerste het bcrigtis uitge gaan dat de bijeenkomst te Zürich slechts een of twee dagen zou duren, meent thans dat deze wel van veel lanceren duur zijn zal, hetgeen ook van andere zijden berigt word. Het opont houd dat deze bijeenkomst ondervindt zou voorts zijn ver oorzaakt door het Weener kabinet, hetwelk volgens sommigen geen genoegen zou nemen met enkele gevolmagtigden, en volgens anderen nog niet gereed is. Geheel in strijd met de ongunstige stemming van de laat ste dagen, was men gisteren alhier vol hoop op het behoud des vredes. Men sprak van eene verklaring der regering in den Moniteur. die binnen eenige dagen het. licht zon zien en die be stemd is om aan Europa een nieuw bewijs van de vredelievende gezindheid des keizers te geven. Die verklaring, zoo voegde men er bij, zou tevens inhouden dat, weldra een congres bijeen zal komen, om de italiaansche aangelegen beid op ÜbpraJe grond slagen te regelen. Bovendien zou de regering voornemens zijn de 150 millioen, die van de leening van 500 millioen voor oor- Jog nog over zijn, voor werken van openbaar nut te besteden. Dit laatste, zoo het zich mogt bevestigen, zou zeker een sterk bewijs voor de vredelievende gezindheid van hot kabinet der Tuiierien zijn. Le constit ntionnel bevat, een artikel, waarin hel de engel- sclie natie geluk weuscht met den veranderden toon harer dag bladen, sedert het besluit des keizers, om de zee- en hmdmagt op den voet van vrede terug te brengen. Na de hevige taal, door die bladen kortelings tegen Frankrijk geroerd, te liebben gewraakt, en na op de onvermijdelijke geva ren te hebben gewezen, die daaruit op den duur hadden moeten voortspruiten, na eindelijk te hebben doen uitkomen, dat er niet de minste grond bestond voor de dwaze vrees, dat keizer Napoleon een inval in Engeland beraamde, besluit, het, blad aldus: //Wij hopen, dat zij (de engelsche dagbladen) voortaan op hunne hoede zullen zijn tegen dat grillig humeur, dat hen, zonder de minste aanleiding, aanspoort, onrust in het land te verspreiden en door de door hen opgewektehartstogten de tus schen de twee groole naburen bestaandegoede verstan dhou- aing in gevaar te brengeu. Frankrijk beseft, dat de gewigtigstc belangen der wereld en de vooruitgang der beschaving van die goede verstandhouding afhangen. Maar het kent en vervult ook de daaruit, voortsprui tende nationale pligten. De fransche natie wordt nooit zonder reden tegen de engelsche vertoornd; hare dagbladen honen de engelsche staatslieden nimmer, en leggen steeds den rneesfen eerbied aan den dag voor de souvereine van Groot Brittanje. Frankrijk gelooft, derhalve het regt te hebben gelijk gedrag van zijne nahureu en bondgetiooteu te verwachten. Over eene ge heel andere gedragslijn zou Frankrijk zich verwonderen zich bedroeven, ja spoedig vergramd kunnen worden." De keizer schijnt zeer tevreden over den poh'tteken toe stand en wendt zijne aandacht van den oorlogaf. Z M. wil het stelsel van bevioeijng der landerijen, dat hij in Lombardye heeft gezien, in Frankrijk invoeren. Op bevel des keizers hebben al de officieren, die deel heb ben uitgemaakt aan de expeditie naar Italië, hunne appointe- ment.en voor de maand julij dubbel kunnen ontvangen. Deze maatregel is genomen om Iteu schadeloos te stellen voor het verlies van linnengoed en andere kleedingstukken gedurende den vcldtogt. Het gouvernement heeft ter bevordering van 's lands weerbaarheid besloten, alle op de fransche noord- en west - kust liegende en aan Frankrijk behoorende eilanden en eiland jes door middel van telegraafdraden met de fransche kust te verbinden. Volgens berigt uil Cherbourg van 21 julij is men dier. dag aldaar begonnen dat plan uil te voeren, en is hst eiland je Pelée met de vestingwerken van die stad in verbinding gebragt. Men heeft gezegd dat het gouvernement dezer dagen overgegaau was tot opheffing van het verbod om de opera Cliaries VI, welke eenen vjjandigen geest jegens Engeland ademt, ton toorieele t.e voeren. Le constitution nel wedurspreekt dat berigt., en zegt dat het nooit, in de departementen even min als te Parijs, verboden is geweest dat tooucelsluk le spelen, Een telegram uit Marseille van de 2 dezer, bevat den vol gende bijzonderheden: p Uit Rome wordt van den 31 julij gemeld, dat de hertog van Grammont, ambassadeur van Frank rijk aan het pausselijke hof, door zijnen keizer naar Parijs is ontboden om door Z M. te worden geraadpleegd, en op dien dag derwaarts was vertrokken; dat.den generaal de Goyon, den bevelhebber van het fransche hezettings-leger, door den gemeenteraad van Rome de waardigheid van romeinsch burger was opgedragendat erop nieuw eeue buitengewone raadsver gadering van kardinalen had plaatsgehad, en daarna eene lijst in omloop was gebragt, houdende opgave der personen, welke bestemd waren om in 't ministerie te worden geroepen dat de rotneiiische vrijwilligers, die waren uitgeweken om bij de ita liaansche revolutionairen in dienst, te treden, terug zouden kunnen keercu, en zelfs op weg onderstand zouden erlangen. De geneesheer Calmed, die aan het hoofd geplaatst is van een krankzinnigen gesticht, heeft een werk openhaar gemaakt over het misbruik van deu sterken drank. De schrijver heeft daarin vooral doen uitkomen, hoedat misbruik tot verstands verbijstering leidt. Onder anderen blijkt uitzijn werk. dat van de 17G krankzinnigen, die in het vorige jaar in het onder zijn beheer slaande gesticht opgenomen zijn, 60 hunne ver- stauds verbijstering te danken hadden aan misbruik van sterken drank. Etaiie. In de laatste dagen hielden de dagbladen zich weder iets minder bezig met de vraag of door een curopeesch congres het zegel gehecht zal worden aan den gesloten vrede, maar daarom is het feit nog niet beslist en is men het er zelfs nog volstrekt niet eens over. Hit Parijs schrijft men dat het geheel zich zou bepalen bij eene bekrachtiging van de nieuwe organisatie in Italië, De fran sche regering blijft dit levendig verlangen; de britsehe is bereid er aan inede te werken, wanneer de deliberation van liet congres niet al te zeer beperkt worden door die le Zürich. De pruissische regering deelt die laatste zienswijzeen schijnt zich het regt voor te behouden om deel te nemen aan de regeling van het italiaan sche vraagstuk en het bewerken van hervormingen in Opper- en Midden- Italië, maar zij is nog niet overtuigd dat de italiaan sche kwestie reeds rijp zou zijn voor eene oplossing, met andera woorden, of een italiaansclie hond mogelijk is. Werkelijk be staan er dan ook tegen zoodanigen bond groote bezwaren, zoo wel door de zeer verschillende politiek van de vor>ten diecr deel van zouden uitmaken, als door de hoedanigheid van den man aan wicu men het ecre-voorzitterschap zou opdragen. Meu verzekert zelfs dat Sardinië bepaald geweigerd heeft tot een ilaliaansch bondgenootschap toe le treden, wanneer ook Oostenrijk daarvan deel zou uitmaken. Men verzekert, dat weldra twee manifesten zullen wor den afgekondigd, het eeue van den nieuwen toseannscheu groot hertog. inhoudende, dat de Toscaners in het verblijdend genot cener constitutie zullen worden gesteld; het andere van den

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3