MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 93. Donderdag 1859. 4 Augustus. Deie courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissm- ;en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. 2lattlv0nïrigingm jfAS OET BIJKSIlISTUÜUIIliraCIALE ES GEAIEENTEBESTim ililverteutie. Burgemeester en wethouders van Goes, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone Jaarmarkt binnen deze gemeente zal wor den ingeluid op zat.urdag den 20 augustus en beginnen op dingsdag den 23 daaraanvolgende, en eindigen op dingsdag den f» september daarna. Dat op dezelve geetie kwakzalvers. Horoscooptrekkers en dergelijke toegelaten, en alle draaiborden, dobbelspelen, rijfe- laars en hedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaat sen, vóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en niet. opgave der benoo- digde breedte in nederlandsche ellemaat, zullen moeten geschie den aan de marktmeesters A.J. A.P. van Calmthout en J. Visser Az., aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toegelaten, deszelfs patent zal moeten vertoonen. Voorts, dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 julij 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secrelaris, H. U. PILAAR. Öinncnlanösciie tijdingen. IfïiddeBhuart; 3 augustus. Door den gemeenteraad zijn heden benoemd tot lid van de commissie van toezigt over de geneeskundige school, verkozen uit de leden der plaatselijke commissie van geneeskundig loe- voorzigt, in plaats van wijlen den heer J. H. Comielje, de heer dr. H. Ripping, en tot lid der doorloopende commissie van toe zigt uit den gemeenteraad over de wisselbank, in plaats van jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke, de heer mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke. Heden zijn de stembriefjes geopend, welke gisteren zijn inge leverd voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier, in plaats van jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke, bij herstemming tusschen de heeren mr. D. A. Berdenis van Berle- kom en J. P. van Visvliet. Ingekomen waren 287 biljetten, van onwaarde 5, zoo dat het getal geldige stemmen 282 bedroeg. Hiervan bekwamen de heeren J. P. van Visvliet 178 en mr. D. A. Berdenis van Berlekom 104 stemmen, zoo dat eerstge noemde is verkozen. Tot leden van den gemeenteraad te Vlissingen zijn heden bij herstemming herkozen de heeren J. C. Dutilh, die 140 en N. J. B.deVey Mestdagh die 98 van de 202 geldig uilgebragte stemmen bekwam. De heer K. Blonk bekwam 72 en de heer J. B. de Groof 60 stemmen. Bij de jongste verkiezing te Hulst, voor de in de periodieke aftreding vallende twee leden van den gemeenteraad, zijnde beide aftredende heeren Piersseus en Seydlitz, met 53 en 47 van de 03 geldige uilgebragte stemmen herkozen. De vroeger aangekondigde collecte, door het bestuur der Godshuizen alhier jl. maandag aan de huizen der ingezetenen gedaan, ten behoeve van het gesticht no. 2 (Oude mannen en vrouwen- en Armweeshuis) heeft opgebragt f 1178,82, welk bedrag waarschijnlijk nog wel zal vermeerderd worden met eenige later volgende inschrijvingen. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst, in de Nederlandeu, dit jaar in de provincie Zeeland gehouden, heeft een totaal opge bragt van f 1238,54. Daarvan bedroeg de voornaamste op brengst in de gemeenten Middelburg f 233,04JZierikzee f 45,72, Heinkenszand f 33,57, terwijl die inde overige gemeen- leu minder dan f 30 beliep. Maandag avond omstreeks half tien ure is teEllewoutsdijk in eene schuit met vlas geladen brand ontstaan, welke snej zoodanig de overhand kreeg, dat aan blusschen niet te denken viel. Spoedig was de bevolking op de been en met alle kracht aan bet werk, om de andere in ue kade liggende schuitjes van het slijk te slepen en voor verder gevaar te behoeden. De schuit (eene tjalk) is tot op het water afgebrand, benevens nog drie hoopen v las die op den kant stonden. Het schip be hoort te Sliedrecht te huis en was eerst twee jaren in de vaart; het is voor f 3300 geassureerd. Gelukkig dat de wind zeewaarts woei, daar de vlammen anders ligt op het dorp zich verder konden verspreid hebben. Te beginnen met de eerst vertrekkende landmail, wordt de gelegenheid tot verzending van brieven naar Nederlandsch Indië langs den weg van Triëst wederom opengesteld. De expe- ditiedagen berekend op de verzending uit Amsterdam en Rotterdam, worden vooreerst bepaald op den 6 en 22 van elke maand, met den laatsten spoortrein op Emmerik. De Staatscourant bevat het verslag, in july jl. door den heer Buys Ballot, te Utrecht, ingediend aan den minister van bin- nenlandsche zaken, over de verrigtingen van het Koninklijk nederlandsch meteorologisch instituut. Aan dit verslag is het volgende ontleend In een werk, in de tweede helft van het vorige jaar uitgeko men, vindt mende snijpunten van 550 schepen op hunne te- huisreis, het zij van Bengalen het zij van Java. Weder kan elk gezagvoerder de geschiedenis van zijn schip terugvinden en zich overtuigeu, dat niets van het bijeengebragte materiaal ver loren gaat. Overzigteu doen zien, welke wegen de voordeeligste zijn geweest. Eene naauwkeurige beoordeeling van elk gedeelte der tehuisreis kon echter nog niet in allen deele geleverd wor den, daar het van het meeste belang was, dat eerst de waarne mingen in haar geheel ter kennisse van de belanghebbenden wierden gebragt. Aangaande de uitreis iceren vergelijkende tabellen van een groot- aantal reizen, dat de reis naar Java, vol gens de door het instituut aanbevolen route, werkelijk, zoo als vroeger beweerd werd, eeu tiental dagen, dat is 10 ten houderd, korter is geworden. Eene besparing van een tiende op dat gedeelte van het onder houd vau elk schip enslijtaadje van het tuig, minder gevaar van door orkanen beloopen te worden, mag toch wel van belang worden gerekend. Men vindt in dat dee! ook eene uiteenzetting van de weers gesteldheid in de nabijheid van de kaap de Goede Hoop voor elke maand afzonderlijk, welke blijkt zeer in overeenstemming tezijn met de verbreiding van de warmwaterstroomen aldaar, zoo als die vroeger door den heer Andrau was gevonden te loopen. Benoemingen en besluiten- Benoemd bij besluit van den 30 julij, tot president der arrondissements-regtbank te Goes, mr. J. J. van Deinse, thans regter in die regtbank. lierk- en sclioolnienws. Jl. zaturdag hield de onderwijzersvereeniging in het le dis trict van Zeeland hare gewone jaarlijksche algemeene vergade ring in het Klein schuttershof alhier. Behalve de heer schoolop ziener dr. H. Polman Kriiseman, die als voorzitter de leiding der vergadering op zich nam, en de heer mr. D. A. Berdeuis van Berlekom, lid der plaatselijke schoolcommissie, waren daarbij tegenwoordig 51 hoofd- en hulp-onderwijzers, uit Walcheren en Noord-Bevelandwaarbij zich nog als gasten hadden aange sloten een hoofd ouderwijzer uit het 2e en drie uit het 5e school district. Nadat, de vergadering door den voorzitter met eene gepaste toespraak was geopend, hield de heer P. de Veij eene redevoe ring, waarna de bepaalde werkzaamheden eenen aanvang na men,onder welke de uitgebragte verslagen door de verschillende secretarissen der gezelschappen geene geringe plaats bekleed den. Deze verslagen toch leverden het bewijs, hoe met lust en ijver aan de maandelijksche zamenkomsten en de werkzaamhe den op deze wordt deelgenomen. De hoofd-onderwijzer te Groede M. B. Jung, als gast tegenwoordig, onderhield nu op eene aangename wijze de vergadering door het leveren van eenige trekken uit zijne veertigjarige onderwijzersloopbaan» inzonderheid ook sprekende over den toestand van het onder wijs en de onderwijzers in dit district vóór veertig jaren. l)e hoofd-onderwijzer te Vlissingen J. Maas stelde aan de ver gadering voorhet gebruik en de werking van den electro- magnetischen telegraaf, welke werkzaamheden zoowel als het werktuig, door hem zeiven vervaardigd en op de eenvoudigste wijze zamengesteld, algemeen voldoening gaven. Verschillende leden veraangenaamden nu nog de vergadering door eenige nuttige bijdragen, de uitvoering van eenige zangstukken en andere voordragt; eindelijk werd deze zamenkomst met eenen maaltijd besloten. De vereeniging bestaat thans sedert 30 jaren en verkeert in gunstigen toestand, daar zij thans 82 leden telt, te weten01 werkende, 8 buitengewone en 13 honoraire ieden. mttrine en leeer. Krachteus Zr. Ms. besluit van 29 julij, no. 40, wordt het schroefstoomschip der 4de klasse Reinier Claeszen, liggende te llellevoetsluis, met 16 augustus a. s., in dienst gesteld, onder bevel vau den luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. E. W. E. van Raders, met bestemming naar Oost Indie. Voorts worden op dien bo dem geplaatst de luits. ter zee der 2de klasse jhr. H. A. ridder van Rappard ais iste offic. H. W. Walther en E. L. baron van Heeckeren van Walien; de adelborst der 1ste kl. H. A. M. SmelJengrebelde offic. van gezondh. der 2de kl. T. J. Gebel de offic. van adm. der 3de kl. W. Stort Jr., en de scheepsklerk J. P. Vasseur. Oost-intlische koloniën. Aan de per overlandmail outvangene berigten, gedagteekeud Batavia 7 junij, ontleenen wij het volgende Omtrent den stand van zaken in het rijk van Bandjermasin kan thans het volgende gemeld worden, hetgeen meer volledig den loop der gebeurtenissen aldaar opgeeft. In het laatst der maand januarijjl. werd van uit de wester- afdeeling van Borneo aan den gouverneur-generaal berigt, dat iu de omstreken van Sintang eene oproeping had plaats gevon den van alle daar aanwezige Bandjarezen, omdat te Bandjer masin een opstand was uitgebroken. Onmiddelijk werd Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno naar Band jermasin gezonden om inlichtingen in te winuen nopens deze geruchten. Dit stoomschip kwam in de eerste dagen van februarij terug met het berigt van den resident der zuid-en oosterafdeeling van Borneo, dat, zoowel ter hoofdplaats als te Martapoera en, zoo ver bekend ook elders in de residentie, de volmaaktste rust werd genoten. Terwijl er aldus geen reden tot buitengewone bezorgdheid scheen te bestaan, werd op den 20 april jl. per telegraaf van Soerabaya het berigt ontvangen, dat Bandjermasin met een al- gemeenen opstand werd bedreigd en dat de resident dringend verzocht om eene kompagnie infanterie en twee oorlogstoom- schepen tot hulp af te zenden. Den zelfden dag (20 aprilJ werd Zr. Ms.stoomschip Ardjoeno van Batavia naar Samarang gezonden, om den kolonel A. J. Andresen naar Bandjermasin over te voeren. Met diezelfde gelegenheid vertrok derwaarts eene kompagnie infanterie. De kolonel had in last om te Bandjermasin te onderzoeken, wat er van bovenbedoeld berigt was, het bestuur over te nemen, en inmiddels naar mate van de omstandigheden, de noodige maat regelen te nemen of voor le stellen, welke hij tot handhaving en zoo noodig tot herstel der rust mogt noodig achten. De eerste berigten van dien hoofdofficier werden ontvangen per teleeraaf van Soerabaya op den 17 te voren, waarop onmid delijk Zr. Ms. stoomschip Celebes ter vgt&ter.king naar Band jermasin is gezonden. Eerst tegen den midd'agTytwï dien zelfden dag (20 april) werden de per Adjoeno v^uondene meer uit-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1