MÏDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 92. Dingsdag 1859. 2 Augustus. ÖinnertlauLiscl)f tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regei; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandaa avond 8 ure. middelburg 1 augustus. De gemeenteraad alhier zal woensdag aanstaande, des namid dags ten een ure, eene openbare zitting) houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden: missive van burgemeester en wethouders van Rotterdamregeling der stoomvaartidem van de plaatselijke geneeskundige commissie, voordragt vacature de heer Cornielje; idem van curatoren van het gymnasium, vacature conrectorschap; idem van commissa rissen der wisselbank, vacature jhr. mr. Paspoort v. Grijpskerke adressen tot bevordering van den zeeuwschen spoorweg; adres jhr.mr.de Superville, hoofdelijken omslag; idem vauJ.J. de Kanter c. s. en missive vau de gezondheids-commissie, uitdam ping der binnenhavenoverlegging gemeenterekeniug .1858 en procesverbaal van kasopneming, 2de kwartaalafloop van de publieke aanbesteding der stoom-baggermachine en vaartuigen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage een overzigt van den handel en de scheepvaart van Ham burg, gedurende 1858. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de reeds herhaaldelijk door ons vermelde zaak vau W. A. A. van Woerkens en A. van Woerkeu3 alhier. Bij dit arrest is het vonnis, op den 16 junij dezes jaars door de arrondissements regtbank alhier gewezen, in hooger beroep volkomen bevestigd. Uit Vlissingen meldt men ons heden: ■f Nadat jl. vrijdag de pogingen om het fregat Zeeland te water te brengen weder vruchteloos waren gebleven, daar de werkzaamheden door het springen van den sleepkabel gestaakt moesten worden, is men zaturdag middag op nieuw begonnen, en wel met goeden uitslag. De aangewende kracht om het doel te bereiken is dan ook zoo groot geweest, dat het bijna onmo gelijk was dat het fregat daaraan weerstand bood. Het voorste gedeelte, hetwelk, zoo als men weet, buiten de helling zat, en bereids gesteund werd door twee kleine vaartuigen en een aan tal leggers, was nu na het water gedeeltelijk te hebben laten afloopen, nog bovendien vastgehecht aan de twee rompen van de fregatten Ceres en Prins Hendrik der Nederlanden, om daar mede bij het opkomen van het water het vaartuig te liglen. Zoodra het hoog water was, en de achteraan bevestigde werk tuigen sterk waren aangezet, begon op een gegeven sein Z. M. stoomschip Cycloop langzaam vooruit te malen, doch vergeefs; als toen haalde men de stoomboot watachteruit om op nieuw met vaart aan te zetten, hetgeen nu zoo zwaar aankwam, dat men dacht den als een snaar gespannen kabel te zullen zien springen, doch de kabel hield en trok door zijne zwaarte het stoomschip terug; de Zeeland bleef even wel onbewegelijk. Men bragt nu de ballast van achteren uil de fregatten weg, waardoor hel iigtingsvermogeu zoo veel vergrootte, dat het schip werke lijk geligt was. Het was nu tijd een laatste proef te wagen; de Cycloop maalde weder vooruit, en tot ieders blijdschap kondig de een sterk gekraak aan, dat het schip in beweging kwam, waarbij de Cycloop, met volle kracht doorwerkende, het fregat langzaam van de helling aTslecpte. Uit Goes wordt ons van 30 julij het volgende geschreven Eergisteren is door den heer van Hattem de eerste steen gelegd voor het in aanbouw zijnde huis van arrest. Het 1ste perceel, de funderingswerken, zal vermoedelijk in de volgende maand voltooid zijn, zoodat, men waarschijnlijk spoedig lot eene volgende besteding zal overgaan. Even als te Vlissingen en te Veere hebben in de afgeloopene week ook te Neuzen en te ElJewoutsdijk uitreikingen plaats gehad van de gouden medaille voor zes en dertigjarige onafge broken getrouwe en eerlijke dienst met daaraan verhondene gratificatie van f50, respectievelijk aan den heer R. Pothoven, magazijnmeester der artillerie te Neuzen en C F. Kleian, forti ficatie opzigter ter laatstgemelde plaats. Naar wij vernemen heeft de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der stateu-generaal thans vastgesteld het voorloopig verslag over het wets-ontwerp nopens den Zuider spoorweg, zoodat men eerstdaags de openbaarmaking van dat verslag kan te gemoet zien. Men leest in de Nederlandsehestaats-courant. De koning heeft bij een kabinetschrijven van den 13 junij jl., no. 17, gerigt aan den minister van koloniën, hoogstdeszelfs landgoed Bronbeek, aan den Velperweg, nabij Arnhem, gelegen in eene der schoonste en gezondste streken van Nederland, ten geschenke gegeven tot de inrigting van een koloniaal militair invalidenhuis. Nu de bijzondere bestemming, welke in de laatste maanden aan dat landgoed tijdelijk gegeven was, weldra zal ophouden, haasten wij ons deze grootmoedige schenking van den konink lijken beschermheer van het daar te stellen invalidenhuis te vermelden als een nieuw en openbaar blijk van 's kouings hooge belangstelling in het leger in 's rijks overzeesche bezittingen, waardoor den ouden en voor den vijand verwonden soldaat eene onbezorgde toekomst wordt bereid. Verheugen wij ons in het vooruitzigt, dat nu spoedig de ge legenheid zal aanwezig zija^.oni den iuvalied der koloniale landmagt, ter belooning van bewezene diensten, niet liefderijke zorgen te omringen, ten einde voor hem een schoon verleden te verbinden aan een gelukkig heden, niet minder is het te wen- schen, dat zulk een bemoedigend vooruitzigt velen onzer land- genooten zal opwekken tot vrijwillige dienstneming bij het Indisch leger, dat zoo menigvuldige blijken geert van moed, beleid en trouw. Z. K. H. prins Frederik heeft woensdag het kamp van Zeyst bezocht, en daarna den nacht te Utrecht doorgebragl. Donder dag heeft Z. K H. zich daarop naar Ems begeven, om er zijne gemalin en dochter af te halen. Naar men verneemt, bevindt Z. K. H. prins Hendrik zich thans te Weimar, alwaar Z. K. H. zal verblijven tot dat Z. M. de koning en H. M. de koninginmoeder aldaar zullen zijn aan gekomen. Alsdan zal Z. K. H. met zijne gemalin naar de residentie terugkeeren. De eerste kamer der staten-generaal is, tot hervatting van hare werkzaamheden, bijeengeroepen tegen donderdag II dezer. Den 28 julij is te Helder het lijk van der. bevelhebber der kanonneerboot Pro Patria, te gelijk mettle lijken der verdere schepelingen, even als hij slagtoffe^ van het springen van het stuk geschut aan boord vau dien bodem, niet alle militaire eer bewijzen ter aarde besteld. Overal, waar dc stoet doortrok, bespeurde men de meest ongeveinsde blijken van deelneming, en op het kerkhof maakte de toespraak van den predikant, den heer Ledeboer, op al de aanwezigen een diepen indruk. Te Haarlem zijn door het instorten van een verwulfsel bij het. dempen van de Oude gracht 2 werklieden verpletterd. Beiden waren gehuwd. Men verneemt dat door den gemeenteraad te Harlingen met eenparige stemmen is goedgekeurd het voorstel tot plaatsing van een monument voor den dichter Simon Stijl, in de vestibule van hel raadhuis. Men zal zich herinneren dat daartoe in der tijd. eene som van f 4000 is gelegateerd door wijlen dr. van der Plaats, van Leeuwarden. ISenoeHiSagen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 28 julij, met ingang van den 1 sep tember aanst., tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Groningen de heer S. Blaupot ten Cate. Bevorderd, bij besluit van de zelfde dagteekeuing, tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemagt.de officier van gezond heid 3de klasse M. T. Manden, met ingang van den 1 dezer, met bepaling dat hij zal rang nemen tusscheu de officieren van gezondheid 2de klasse C. G. de Jong en H. J. P. van den Steen. Benoemd, bij besluit van 27 julij, tot kapitein-kwartiermees ters (naar ouderdom van rang)bij het instructie-bataillon, de 1ste luitenant-kwartiermeester O. J. de Haart, van het corps Dij het 2de regement dragonders, de lsteluitenant-kwartier meester J. J. van Thiel, van het corps; bij het 2de regement vesting-artillerie, de lste luitenant kwartiermeester J. A. Sal- let, van het corps. Pensioen verleend, bij besluit van dien datum, aan den lsten luitenant F. H. A. Wentzky, van het 7de regement infanterie ter zake van ligchaamsgebreken, ad f900. Goedgevonden bij besluit van 29 julij, de commissie, aan welke bij besluit van 13 november 1855, no. 67 was opgedragen het onderzoek naar de wijze waarop eene eindregeling van de zaken der Maatschappij van weldadigheid zou kunnen worden tot stand gebragt-, en welke bestond uit de heeren mr. W. L. F. C. van Rappard, als voorzitter, H. van Beeck VoJJenboven, mr. J. Dirks, S. Blaupot ten Catc, mr. E. J. H. Borret, als leden, en jhr. mr. H. J. van der Heim, als secretaris, te ontbinden enalzoo te ontheffen van alle verdere bemoeijenissen uit voormeld be sluit voortvjoeijende, onder te kennengeving van 's konings hooge tevredenheid over den betoonden onvermoeiden ijver en de wijze op welke de commissie zich van hare taak heeft ge kweten. Erkend bij besluit van 25 julij, de beerC. Waller de Warren, als consul-generaal van Salvador in het koningrijk der Neder landen. Goedgevonden bij besluit van 12junij, te ontbinden de com missie ingesteld bij koninklijk besluit van den 14 junij 1857, tot het voordragen van een plan tot daarslelliug van een kolo niaal militair invalidenhuis, onder dankbetuiging voor de lof felijke wijze, waarop zij de haar opgedragene taak heeft ten einde gebragt. Z. M. de koning heeft den heer A. D. Huysman, doctor in de geneeskunde, heel- en vroedmeester te Garderen, de ridder-orde van den Eikenkroon verleend. Bij beschikking van den 30 julij, is door den minister van marine aan den schipper L. Stephaan, dienende op het wacht schip te Willemsoord, de gouden medaille toegekend, ter zake van zijnen vijftigjarigen diensttijd bij de nederlandsche marine. Kierli- enscisuutiiieuw», Vrijdag had te Goes dc gewone jaarlijksche vergadering der Zuidbevelaudsche onderwijzers vereeniging plaats. De vergadering werd door den vice-president geleid en bijge woond door den heer districts schoolopziener, de plaatselijke schoolcommissie en 30 leden. Dc heer de Heer, onderwijzer te Kloetinge, hield eene rede over den onderwijzersstand in verband tot het spreekwoord //'tis al geen goud dat er blinkt." Na afloop der werkzaamheden, vèreenigde men zich aan een vriendschappelijken maaltijd, waarbijgullevrolijkheid heersciite en menige dronk werd ingesteld. Het voornemen bestaat, om het aanstaande jaar, wanneer de vereeniging haar 25 jarig bestaan viert, die gelegenheid fees telijk te gedenken. Ds. van Hasselt heeft de benoeming lot secretaris van de synode der ned. hervormde kerk aangenomen, terwijl ds. Jas. die verzocht had voor deze betrekking niet in aanmerking te komen, de functien nog zal blijven waarnemen tot de komst van den nieuwen secretaris. Marine en Jyjrer. Tot complèferiug van de baiaillons infanterie, die bestemd zijn om in de légerplaats. te Zcyst te kamperen, zullen van de overige bataiilons en depots, welke geefi 41ccl :"aa's dat kamp

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1