MIDDELBURGSCHE N° 90. Donderdag 1859. COURANT. 28 Julij. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure- 2lanlvonöigmgen VAN HET RIJKSBESTUUR,PRGVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Advertentie. Burgemeester en wethouders van Goes, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone Jaarmarkt binnen deze gemeente zal wor den ingeluid op zaturdag deu 20 augustus en beginnen op dingsdag den 23 daaraanvolgende, en eindigen op dingsdag den 6 september daarna. Dat op dezelve geene kwakzalvers, Horoscooptrekkers en dergelijke toegelaten, en alle draaiborden, dobbelspelen, rijfe- laars en bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen, vóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der benoo- digde breedte in nederlandsche ellemaat, zullen moeten geschie den aan de marktmeesters A. J. A. P. van Calmtkout en J. "Visser Az., aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toegelaten, deszelfs patent zal moeten vertoonen. Voorts, dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 julij 1859. Burgemeester en wet houders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. öimtmlanïisclK tijiungm. Jliildelbur^ £2 julij. De tweede kamer der staten generaal heeft gisteren aangeno men een voorstel, den vorigen dag ingediend door zes leden, zijnde de heerenStrens, Olivier, Meeussen, Slicher van Dom burg, Dommer van Poldersveld en Sander, strekkende om de kamer te doen besluiten de discussien over den Noorderspoor weg te verdagen tot aan den aanvang der volgende zitting. Zij werden daartoe geleid, door het verband dat er bestaat tusschen de beide spoorwegoutwerpen en het belang dat de Zuiderspoor- weg gelijktijdig met den Noorderspoorweg worde behandeld of onmiddelijk daarop volge, terwijl zij de overtuiging hebben dat het ontwerp betreffende den Zuiderspoorweg niet tijdig genoeg in staat van wijzen zal zijn, om nog in deze zitting te worden in behaudeling gebragt. Er wordt nu niet alleen een nieuw onderzoek in de afdee- lingen vereischt, maar de wetsontwerpen moeten in het volgende zittingjaar op nieuw door de regering worden ingediend, en het is te wenschen dat deze inmiddels daarin zoodanige wijziging zal brengen dat het blijken zal dat de belangen van Zeeland niet geheel worden over het hoofd gezien. De kamer van koophandel en fabrieken te Goes, heeft zich dezer dagen mede tot de tv/eede kamer der staten generaal ge wend, om hare bezwaren keubaar te maken tegen het wetsont werp betrekkelijk den zuider spoorweg. den den rang van officier, die gedurende een tijdvak van zes en dertig jaren, onafgebroken trouw en eerlijk hebben gediend. Door den heer garnizoens kommandaut was daartoe eene groote parade gekommandeerd, en na het formeren van een carré werd daar binnen door den heer eerst aanwezende ingenieur, den ka pitein Verduchène, eene gepaste toespraak gehouden tot Bruue en hem het eermetaal op de borst gehecht. Dejubeiaris beant woordde deze toespraak met eenige hartelijke woorden en daarna werd door de troepen voor den braven krijgsman gede fileerd. De burgerij zoo wel als de militairen hebben ondubbelzinnige blijken gegeven van belangstelling in deze militaire plegtigheid en van hartelijke toegenegenheid voor een trouwen dienaar van den slaat. Z. M. de koning heeft nader bepaald het departement van oorlog te magtigen, om de miliciens van 1857, die na eerste oefening tot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers tot nog toe in werkelijke dienst zijn gehouden, mede op dén 1 augustus aanstaande met groot verlof naar hunne haardsteden te doen vertrekken, ook die genen welke zich in de legerplaats te Mili- gen of te Waalsdorp mogten bevinden en die, welke bestemd waren om de legerplaats bij Zeist te betrekken. Tevens zullen de miliciens der ligtingen van 1856 en 1857» behoorende tot de escadrons van het 1ste en 4de regement dragonders, die be stemd waren om deel te nemen aan de manoeuvres in de leger plaats bij Zeist, mede op den 1 augustus met groot verlof naar hunne haardsteden terugkeeren. Naar men verneemt is er door den Minister van oorlog eene circulaire aan de autoriteiten des legers gerigt om, uit aanmer king van de groote behoefte, die aan nederlandsche militairen bestaat, voor dat de miliciens der ligtingen van 1856 en 1857 met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrekken, hen met de gunstige voorwaarden bekend te maken die bestaan, om bij het leger in Oost-Indie met eene vrijwillige verbiudtenis over te gaan. Men schrijft van het Nieuwediep dd. 25 julij Een verschrikkelijke ramp heeft maandag avond eene alge- tneene verslagenheid alhier te weeg gebragt.. Aan boord van de exercitiekanouueerboot Propatria, kommandant de luitenant ter zee 1ste klasse G. E. G. Gobius, moeten, bij gelegenheid der schietoefeningen, door het springen van een zwaar stuk geschut) zeven man gedood en vijf zwaar gekwetst zijn. De ijzingwek kende omstandigheden zijn nog niet genoeg in haren geheelen omvang bekend om ze met zekerheid mede te deelen. De kanon neerboot is heden avond naar binnen geboegseerd, om de dooden en gekwetsten naar het hospitaal te kunnen vervoeren. De kommandant, een allerverdienstelijkst zeeofficier, moet bij de ramp ook zijn omgekomen. Het bestuur der godshuizen beeft, blijkens de ia dit nommer voorkomende advertentie, het voornemen om op aanstaanden maandag aan de huizen der ingezetenen eene inzameling te doen, waarvan het doel in die advertentie is omschreven. Deze maatregel zal zonder twijfel de aandacht en belangstelling der ingezetenen tot zich trekken, en wij achten daarom een enkel woord voldoende om, overeenkomstig hot ons te kennen gegeven verlangen, eene algemeeue en ruime deelueming aan te bevelen- Eergisteren werd te Veere op eene plegtige wijze aan den fortificatie opzigter der eerste klasse, den heer E. Brune, uitge reikt de gouden medaille, ingesteld voor die militairen bene Ia deu gemeenteraad van Delft van jl. vrijdag is o. a. afwij zend beschikt op het adres van de kamer van koophandel aldaar, betreffende het verzoek aan dien raad om te willen medewerken tot bekoming van een kantoor van den rijkstelegraaf te dier stede. In eene vorige vergadering was op voorslel van den bur gemeester besloten bet adres te stellen in handen van burge meester en wethouders, die thans aau den raad het voorstel hebben gedaan om daarop afwijzend te antwoorden. Dit is reeds de derde vergeefsche poging door de kamer tot dat einde aaugewend. W. J. baron van Dedera, die voor eene halve eeuw, na aanvan kelijk vele moeijelijkheden overwonnen te hebben, de eerste spade voor de Dedemsvaart in den grond liet steken, en daar door aan de nijverheid voor het vervolg zoo uitstekende diensten bewezen en voor het algemeen welzijn zooveel verrigt heeft. Men behoeft er slechts op te wijzen, hoe groote uitbreiding dat belangrijk gedeelte van ons Vaderland in weinige jaren verkre gen heeft, zoodat daar waar vroeger slechts eenige weinige huizen stonden, men thans eene rijkbebouwde streek aantreft. Het monument, dat zich onderscheidt door smaak en een voudigheid, maar vooral door het doeltreffende, is vervaardigd in de fabrijk der heeren L. J. Enthoven en Comp. te 's Hage, die er, met de ontwerpers van heL plau, alle eer van hebben; het zinnebeeld de Faam is keurig bewerkt, op twee zijden staat vermeld, A-het dankbare nageslacht aan mr. W. J. baron van Dedem, stichter der Dedemsvaart 1S09 1859." Door het on weder dat 11. woensdag gewoed heeft, zijn op ver scheidene plaatsen ongelukken veroorzaakt. Te Beemster is digt bij de kerk eene boerenplaats door den bliksem in de asch gelegd; te Abbefcerk is de toren van de kerk getroffen, zoodat die afgebroken moet worden, en te Twisk is de koepel van de pastorie door den bliksem vernield. Te Zaandam is de bliksem in den houtzaagmolen de Valk geslagen. De roeden werden ge troffen en het vuur drong door de as naar binnen, waardoor her. houtwerk zeer beschadigd eu uit zijn verband gerukt werd. Door de tegenwoordigheid van geest van het werkvolk, dat, in de nabijheid was, is brand voorkomen. Bij een schrijven van den bisschop van Haarlem, zijn de ver schillende kerkbesturen van deroomsch katholieke gemeente in ons laud, aangezocht lot het houden van een algemeeuen dankdag voor het herstel van den vrede. De vorige week is aan de Dedemsvaart het monument ont huld, door eenige belangstellenden gesticht voor wijlen mr. Een paard- en rijtuigverhuurder uit eeue onzer groote steden die jaarlijks ongeveer 60,000 pond hooi uoodig heeft, moest in het vorige jaar voor de 1000 pond f 48, vrij aan huis, betalen. Thans heeft hij die zelfde hoeveelheid, vrij aan huis, voor f8 de 1000 pond ontvangen. Zulk een groot verschil in prijs, in twee op elkander volgende jaren, zal zeker wel tot de groote zeldzaamheden behooren. Daarbij kouit, dat de kwaliteit dit jaar veel beter is dan in het vorige. Verkiezingeu van leden voor de gemeenteraden. Te Veere zijn de beide leden van den gemeenteraad, aau de beurt van aftreding, zijnde de heeren W. N. Meijer en J. C. Butli, herkozen. Te Vrouwepolder zijn van de 57 kiezers slechts 16 stembrief jes ingekomen. Tot raadslid is herkozen de lieer C. Volkers, terwijl voor het anderelid eene herkiezing zal plaats hebben op den 2 augustus aanslaande, uit de heeren Jac. WilJemse, W. de Bruijne en Jan Louwerse. Ueiioecniugfen en besluiten, Benoemd, bij besluit van 22 dezer, bij het wapen der infan terie, bij het 8ste regement, tot kapitein van de 3deklasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenant-adjudant A. E. Beijen, van het lste regeineut van het wapen. Op non-activiteit gesteld, bij besluit van dien datum, voor den tijd van een jaar, de kapitein G. Wieland, van het 8ste rege ment infanterie. Eervol ontsiag verleend bij besluit van 23 dezer, aan den heer J. van Aken. op zijn verzoek, als burgemeester der gemeente Giessendam, en beuoemd tot burgemeester dier gemeente dc heer O. A. Plato A'ecrolog-ïe. Zondag nacht is te 's Gravenliage plotseling, in den hoogen ouderdom van 71 jaren overleden, de luitenant generaal Sleen- berghe, van het wapen der-artillerie, ridder van verschjlleiuU^ zoo nederlandsche als buiienlaudsche orders. Kunsten en wetenscliappeó. *v' Den 21 dezer werd te Leeuwarden de ISde jaaflvjksche<rer- «radering gehouden van het //Selscip foar frtjsce tïSSp scntlen-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1