Belgie. Koning Leopold heeft donderdag jl., den acht en twintigsten verjaardag zijner troonsbeklimming, eeue deputatie van de kamer van vertegenwoordigers ontvangen, welke hem met de geboorte van zijnen eersten kleinzoon kwam geluk wenschen. Z. M. heeft haar een opmerkelijk antwoord gegeven, hetwelk nagenoeg aldus luidde: *Ik dank de kamer voor hare beluigingen vol welwillend heid, ja, ik mag zeggen, vol hartelijke toegenegenheid. Zoo zien wij dan nu reeds het tweede geslacht, hetwelk sedert de afkondiging der nationale onafhankelijkheid op ÉeJgies grond geboren wordt. In de jaren van vrede, waarvan de kamer met reden dank baar gewaagt. bevond Belgie zich in eenen toestand, welkedoor de andere natiën dikwerf benijd is. Het heeft dien vooral te danken aan de gematigdheid, welke een kenmerk van den bel- gischen volksaard is. Zoo lang ik leef, zal ik voor Belgie lol. schild dienen. Doch opdat die gematigdheid, opdat onze lieuschhcid jegens andere natiën op den regten prijs worden geschat., is het noodig dat Belgie door eigen kracht besta, dat het iets anders zij dan eeue zamenvoeging van provinciën: liet moeteen middelpunt voor zijne krachtsontwikkeling hebben. Ik roep liet vertrouwen van de kamer en vau het land in. Acht en twintig jaren lang heb ik mij onder u bevondenen men kan. dunkt mij, niet zeggen dat ik in dien tijd Belgie aan verwikkelingen of gevaren heb blootgesteld. Niet te vergeefs, daarvan ben ik zeker, zal uwe vaderlandsliefde en uwe wijsheid worden ingeroepen. Met zulke gedachten, mijne heeren, betuig ik u nogmaals mijnen dank voorde welwillendheid en toegene genheid, welke in het adres der kamer uitgedrukt zijn." Klaarblijkelijk doelde de koning in dat antwoord opdevoor- dragt tot versterking van Antwerpen, welke den vorigen dag bij de kamer van vertegenwoordigers was ingediend. ^ranUrijk. Parijs 22 julij. De aanspraak door den keizer gehouden, ter beantwoording van de gelukwenschingen door de voorzitters der hooge staatsligchamen lol hem gerigl, (wij deelden daar van den inhoud iu ons vorig noinmer medej heeft geen goeden invloed op de stemming der openbare meening uitgeoefend, niet tegenstaande de dagbladen er op nieuw aanleiding in vinden om over de voordeelen, door de grondslagen van den vrede te Villafranca, voor ilalie verkregen, in het breede uitleweiden, en het voorzigiige gedrag van den keizer te verheffen. Vooral op de beurs heeft dit antwoord groole sensatie gemaakt en eene belangrijke daling der fondsen ten gevolge gehad. De stemming is geenszins verbeterd nadat, ook het corps diplomatique ontvangen, en het antwoord op zijne toespraak bekend geworden was. Die ontvangst had 1!. vrijdag plaats, en daarbij heeft de apostolische nuntius hel, woord gevoerd, om uit naam van het corps diplomatique den keizer de gelukwen- schen aan te bieden, ter gelegenheid van zijne behoudene terug komst en den gesloienen vrede. De keizer antwoordde daarop volgens den Moniieur, het volgende: //Europa is in liet, algemeen zoo onregtvaardig jegens mij geweest bij den aanvang van den oorlog, dat ik mij gelukkig achtte den vrede te kunnen sluiten, zoodra de eer en de belan gen van Erankrijk bevredigd waren, en te kunnen bewijzen dat het niet in mijne bedoelingen kon liggen den stand van zaken in Europa omver te werpen en een algemceuen oorlog in bet leven te roepen. Ik hoop thans dat elke oorzaak lot twist moge ver dwijnen en dat de vrede van langen duur zij. Ilc dank het corps diplomatique voor zijne gelukwenschen." Wanneer men iu aanmerking neemt, dat, bij dit antwoord in bepaalde termen de hoop wordt uitgedrukt op een bestendigen europeschen vrede: een punt waaromtrent de vorige rede een volkomen stilzwijgen had bewaard, zou men geneigd zijn te vermoeden, dat, deze tot meerdere geruststelling zou hebben aanleiding gegeven. Dit is echter volstrekt niel het geval want men hecht er een veel grooier gewigt, aan dat de verbittering door eenige mogendheden veroorzaakt, nu zoo bepaald op den voorgrond treedt. Immers, volgens de verklaring van eenige peronen die op de audiëntie tegenwoordig waren, zou de keizer niet, zoo als de Moniteur opgeeft, van Europa maar met, nadruk van //eenige mogendheden" hebben gesproken, en zou die nadruk aan de vertegenwoordigers dor bedoelde mogendheden die aan de audientiedeelnamen,geenszins zijn ontgaan. Eenc andere omstandigheid van evenveel gewigt, en evenmin bevredigenden aard is deze, dat van al de Iransche zeehavens beriglen inkomen van voortdurende krijgstoerustingen. Men gaat daar voort met. alle beschikbare oorlog- en transportsche pen te herstellen en te wapenen. Deze toebereidselen kunnen in gcenen deele vereischt worden lot liet, terugvoeren van het leger nil Italië en men kan ze daarom niet anders beschouwen als in verhand met hetgeen van den zelfden aard in dc engel- sche zeehavens plaats heeft. De buitengewone maatregelen strekken zich. behalve die te Toulon, uit. van Brest naar liet zuiden en tol Duinkerken in hel noorden. Inzonderheid wordt de kust langs hel kanaal op eene buitengewone wijze versterkt. Van Cherbourg tot Duinkerken worden op afstanden van 3000 yards aarden batterijen aange legd en met zwaar geschut gewapend, terwijl die batterijen zoo kunstig zijn gebouwd, dat zij van uit de zee niet kunnen gezien worden. Te gelijkertijd met deze wederkeerige handelwijze hoort men plotseling iu het engelsche parlement (men zie het kort verslag der zitting van het lagerhuis onder Engeland) een toon voeren die van veel meer ingenomenheid met. de politiek van Eraukrijks keizer getuigt, dan in den laatsten tijd liet, geval scheen te zijn. en welke eene slerke zucht tot toenadering, of wel van vrees, van de|zijde der engelsche bewindslieden aan den dag legteen toon geheel in strijd met de wijze waarop de organen van de openbare meening voortgaan, het gedrag van Engelands bond genoot te beoordeelen. Niet onwaarschijnlijk is de wijze waarop de discussien in het lagerhuis gevoerd zijn, een gevolg van een zeer dreigend artikel, vermoedelijk van hoogerhand afkomstig, en dezer dagen door het Journal des débals medegedeeld, waar in de argwaan van Engeland jegens Frankrijk als zeer onver diend wordt voorgesteld, en waarin vrij onbewimpeld wordt Ie kennen gegeven, dal indien Engeland met zijne vijandige en wantrouwende houding tegenover Frankrijk voortgaat, het alsdan de treurige gevolgen daarvan weldra zal ondervinden. Na 15 augustus begeeft de keizer zich naar Plombières, om er de baden Ie gebruiken; van daar zal hij. naar men verze kert, een reis naar den Ilijn ondernemen, alwaar hij met den keizer van Oostenrijk een tweede bijeenkomst zal houden. De prins de la Tourd'Auvergne, fransch gezant, te Tu rijn, is van Saiui-Cloud. na een lang onderhoud met, den keizer te hebben gehad, naar Rome vertrokken, om aan Pius IX dui delijk uileen te zetten wat Napoleon III van hem verlangt. ]n verband daarmede wordt, het plan gebragt, om de franse he be zetting in die stad met 1 5,000 man t.e versterken. Parijs 23 julij. Er heeft zich plotseling eene verandering in de omstandigheden voorgedaan, weike eene zeer gunstige wen ding aan de algemeene opinie, gisteren nog van zoozeer ont- moedigenden aard, gegeven heeft. De oorzaak hiervan is de belangrijke tijding dat Engeland op de lot dat rijk gerigie uit- noodiging, verklaard heeft, genegen te zijn lot deelneming aan de beraadslagingen van een europeesch congres, ten einde de zaken van Iialie te regelen. Het. heeft bovendien deze verkla ring doen vergezeld gaan van een bepaald voorste! tot algemeene ontwapening. De heer dc Persigny, Frank rijks gezant (e Londen, is heien hier aangekomen en heeft, dat voorstel aan zijne regering over- gebragt. Omlrent. de wijze waarop liet door den keizer zal opge nomen worden kan wel geen twijfel bestaan, als men weel dat Napoleon in zekeren zin het, initiatief lot deze toenadering heeft genomen. Men verzekert ten minste dat hij in ecu onder houd mei lord Cowly zou aangeboden hebben, zelf liet voorbeeld te geven lot eene vermindering der krijgstoerustingen, welke thans in alle landen, alleen uit wederkeerig wantrouwen plaats hebben. De gunstige gezindheid len opzigte van den keizer, in hel engelsche lagerhuis, en voornamelijk door lord Palmerstcmen lord John Russell aan den dag gelegd, is thans geen raadsel meer. Zij kan alleen hel gevolg zijn van het zoo even gemelde ouderhoud en het is ook ten gevolge daarvan, dat, het engelsche kabinet niet geaarzeld heeft van zijne zijde Ie tooncn dat het op de voortduring der goede verstandhouding rfet zijnen bondge noot prijs stelt, en elke aanleiding tol. verstoring der pas geslo- tene vrede zoo veel mogelijk wenscht uil. den weg te ruimen. Ten gevolge dezer tijding heeft op de beurs eeue aanmerke lijke rijzing der fondsen plaatsgehad. De 3 pet. rente op tijd, welke gisteren, legen het. sluiten der beurs, 07,20 francs geno teerd werd, klom lieden tot. 08 francs. Lo consd'tutionnel van lieden beval, cenarlikej waarin ge zegd wordt dat, de keizer, zoo lang het zijn piigt, als souverein heeft gedoogd, gestreden heeft voor de vrijheid van Ilalie. Het werk der bevrijding is echter niet. volkomen. Het blijft voors hands onvoltooid, om aan de wereld te gelijk de welgezindheid vau Frankrijk en de onbillijkheid van Europa te bewijzen. lutus- sciien is dit werk der bevrijding toch genoeg gevórderd om er aan te denken het te bevestigen en te bestendigen. Het is niet genoeg een volk te verlossen, men moet het ook organiseren. Het blad besluit zijne beschouwing met. de bewering dat. alle gevaren voor Italië zullen verdwijnen indien de paus president van den bond is, tot welks bescherming hij terstond een bonds- leger zal hebben. Eu deze bescherming is de zekerste en de waardigsle le gelijk. H-laSEe. Omtrent de tegenwoordige en toekomstige (oesfand der ver schillende staten van het. schiereiland, valt, voor liet Icgenwoor- dige weinig met. zekerheid te vermelden, doch het ontbreekt geenszins aan geruchten aangaande de regeling der staatkun dige belangen. Over hei aigemceti kan men aannemen dat hoewel er in de laatste dagen geene belangrijke gebeurtenissen hebben plaatsgegrepen, het, verzet tegen de bepalingen van het vredes verdrag zich vooral iu de hertogdommen meer en meer begint te ontwikkelen. In den avond van 1G dezer had volgens de Independente, een Turijns dagblad, te Modena cents groole volksmanifeslatie tegen de herstelling van den hertog en ten gunste van Victor Emanuel plaafs. Ook in Toskane is men vast, besloten zich met kraciil tegen de herstelling van Leopold II op den herlogelijken troon te verzetten. De afgevaardigde door deprovisouele regering dezer staat naar Parijs gezonden, is door|keizer Napoleon niet ontvangen. Het,stedelijk bestuur van Florence heeft, zich verklaard voor de aanhecht iug van Tos kane bij een italiaansch koningrijk, onder den scept er van Vic tor Emanuel; indien dit. om politieke redenen niet mogelijk mogt blijken te zijn, dan verlangt de bedoelde munieipalitcit dat een prins uitliet hu s vau Savoijeaan het hoofd van Toskane zal worden geplaatst. In hoeverre de bevolking der hertogdom men zal gedwongen worden zich weder onder hare vroegere vorsten te scharen is nog niet met zekerheid te zeggen, hoewel men het, er algemeen voor houdt dat die vorsten, die zich gene gen verklaren deel vau den bond uit te maken, in hunne staten des noods door kracht, van wapenen wederopden troon zullen worden geplaatst. Omtrent Parma is men nog in volkomene onzekerheid en er wordt zelfs beweerd dat er te Villafranca over de regten der hertogin volstrekt niet is gehandeld, maar dat. de afstand van dat hertogdom aan Sardinië volstrekt, geen puuL van geschil zal uitmaken. Voor het gerucht dat de lcga- tien van den kerkelijken staat hij Sardinië zullen worden inge lijfd, en dat de paus daarover alleen de Suzereiniteit zal blijven behouden, bestaat wel eenigen grond. Dit. is in eik geval zeker dal thans een groot aantal adressen ter onderteekening in om loop zijn, waarin verklaard wordt dat de bevolking het wereldlijk gezag niet meer in de baud dergeeslelijkheid wil toevertrouwd zien; liet volk wil integendeel eene aanhechting van de llomag- na bij Sardinië. Dc adressen zeggen, dat het volk de orde zal welen le handhaven, maar dat het besloten heeft om zich tegen iederen aanval van de z'ydederzwitsersclie troependie iu dienst van den paus zijn. met gew eld te verzeilen. Omtrent.de al ofniet aanneming van het eere-voorzitterschap van den paus bij den italiaanschen bond, is niets naders bekend geworden. Alleen wordt uit. Rome gemeld dat. de kardinalen nog meer dan de paus tegen de toetreding tol het. italiaansch verbond gestemd zijn. Men verwacht, toch hiervan eene ver mindering vau hel geestelijke en eeue vermeerdering van het wereldlijke gezag. Overigens is reeds door een vreemden diplo maat het kapiiool, en wel het palcis des senaat,s waarlegen- woordig over de gemeentelijke aangelegenheden beraadslaagd wordi, voorgesleld als waardige zetel voor de nieuwe bonds vergadering. In goed onderrigte kringen wordt verzekerd dat de vestigingen van den bekenden vie. hoek uitsluitend door italiaansche solda ten zullen worden bc/.et, en zelfs dat. er in geheel hel venei iaan- sclie geen enkel oosteurijksch soldaat zal blijven. Het, Sardi- nisch-lombardiscli leger zal, naar men beweert, binnen kort geheel georganiseerd zijn en op voet, van vrede 100.000 man sterk zijn. Dit. cijfer wordt noodig geacht om de veiligheid van hel, nieuwe rijk te verzekeren; men gaat. inmiddels krachtig voort met het. aanwerven van vrijwilligers. Garibaldi, die naar men zegt, met keizer Napoleon voor diens vertrek uit Ilalie. een langdurig onderhond zou hebben gehad, had toen den raad ontvangen met, zijne vrijwilligers nog onder de wapenen te blijven; zijn leger zal 1 hans vermoedelijk met het sardinische leger, bij de organisatie, vcreenigd worden. Het. congres te Zurich zal reeds binnen kort, misschien nog voor het einde dezer maand zijne eerste zitting houden. De toetreding van Sardinië zou volgens een additioneel artikel zijn vergund, doch liet. is nog niet zeker of dat rijk een gevolmag- ligden zeilden zal. SrctijDinijm. -j- Vjissingen 25 julij. Den 21 dezer is door schipper A. Noordzy voerende s'rijks kotter de Vlinder, in peiling Katwijk n.g.Z. O.miswijzend kompas,op7geografische mijlen afstand in 1G vadem diepte drijvende gezien een groot gedeelte van da zijde vaneen schip, vermoedelijk van eene brik, zijnde binnen boord geel geverwd, waarvan de stompen der inhouten boven water uitstaken; men heeft, er geen naam noch eenig ander ver- keiiningsmerk opkunnen bespeuren. Den 22 dezer is ter roede van Vlissingen aangekomen voor Belgie bestemdColumbusgez. Schroder. Hernosand; Ardnjnn, gez. YVerkké, Atlalunte, gez. Niemannbeide van RigaDutch- land, gez. Zeplien. Zwarte zee; Anna J acohina. gez. MahJslede, Londen Janna. gez. Smilde, Alicata; Iiermina, gez. Smidt, Londen; Ilcrlo/f Trolle, gez. Viuckeler. Riga; Brilisch Qficun, gez. Hughes. Boness; PrincessAHe, gez. Legget, Charleslown; den 23ste'i Union, gez. Wiberg. Falmouth; Ayynpina, gez.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3