MIDDELBURGSCHE r 89. Dingsdag 1859. COURANT. 26 Julij. 2Umiionöigingm tt8innmlanöscl]f tijöingcn. Deto courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- yen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie rtiaanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van advcrteutien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. fis flETfllJKSBESTCCR^ ironïCIALE ES GEMEEXTEBESTCBEil. Aanbesteding. Gedeputeerde staten van Zeeland Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op vrijdag ■den 5 augustus J 859, des voormiddag-s ten 10 ure, dooreen hunner leden, daartoe door hen gecommitteerd, in bijzijn van den hoofd ingenieur in het 11de district van den waterstaat, in een der lokalen van het provinciaal bestuur te Middelburg, ■onder nadere goedkeuring zal worden aanbesteed Biet opmetselen van liet weggevallen ge deelte van liet fcteemeii «luiliertje, met liet aanwerken van liet biiiteulieluop van de op den 05 aapril 1859 ontstane verzakking van cle contr'escarpe te Tholen. Deze aanbesteding zal geschieden met inbegrip der te leve ren malerialeu, en verder zoo als in het bestek en de voorwaar den is bepaald. Dit ligt ter lezing aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Zeeland,aan het bureau van den hoofd-ingenieur,alsmede bij den ingenieur J. A. van Dorth te Tholen, en wijders op de gewone plaatsen. Den derden en tweeden dag vóór de besteding zal de noodige aanwijzing worden gedaan, terwijl aan het bureau van den hoofd-ingenieur er. bij den ingenieur J. A. van Dortu te Tho len nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg, den 20 julij 1859. De gedeputeerde staten voornoemd, S VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. kunnen stuiten. In de schuren was reeds eenige veldoogst ge borgen. De gebouwen eu ook gedeeltelijk de inboedels, waren voor brandschade verzekerd. Behalve de brandspuit der ge meente Dreischor hebben ook die van Noordgouwe en Zonne- maire dienst gedaan. De brandspuit, no. 3, van Zierikz.ee was ook aangebragt maar kwam juist aan toen men de brand meester was, zoodat deze geen dienst behoefde te doen. Met ijver en beleid heeft de brandweer van Dreischor pogingen tot blussching aangewend, en aan hare hulp gepaard aan die uit naburige gemeenten, heeft men het dank te wijten, dat deze verschrikkelijke brand zich niet verder heeft uitgebreid. Er bestaat eenig vermoeden dat de oorzaak aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven Z. M. de koning is donderdag avorid van Scesldijk op het Loo teruggekeerd. Zondag zou Z, M. naar de residentie ver trekken; zijnde de afreis naar Weimar op den 31 bepaald; al waar Z. M.acht dagen zal blijven en vervolgens drie weken te Wiesbaden zal doorbrengen. Men verneemt, dat de gepensioneerde generaal majoor J. B. J. Sutherland van het Oost Indiesch leger, is benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon wegens vroeger aan den lande bewezene gewigtige diensten. Naar men verneemt is cle leydsche hoogleeraar. dr. J. van der Hoeven, dezer dagen door de* groothertog van Baden begiftigd met de orde van den Zaehringer Leeuw. II»<1«1 elïdtirjr 35 julij' Door het provinciaal geregtshof in Zeeland is heden be handeld de zaak vau W. A. A. van Woerkens eu A.~ van Woerkens, dienende in hooger beroep van een vonnisderarron- dissements regtbank alhier, vermeldt in onze courant van 18 junij 11. De conclusie van het openbaar ministerie strekte ten opzigte van den eersten beklaagde tot hevestiging van het. von nis, en betreffende den tweeden beklaagde, met verbetering van het vonnis des regters ter eerste instantieom ook dezen eveneens schuldig te verklaren aan de bij het vonnis als wanbe- drijfgequalificeerde feiten, en tot veroordeeling tot gelijke straf als den eersten beklaagde zijnde gevangenisstraf van vier jaren en geldboete van f 50; veroordeeling beide hoofdelijk in de proceskosten, en voorts tot beveling dat beide beklaagden gedurende tien jaren zullen ontzet zijn van de regten, vermeld in art. 8 der wet van 29 junjj 1854 (staatsblad no. 102.) De raadsman van de beklaagden, mr. A. E. Sifflé, heeft de verdediging voorgedragen en geconcludeerd tot vrijspraak. De uitspraak van het hof is bepaald op maandag I augustus. -f- In dc gemeente Dreischor. eiland Schouwen, ontstond vrijdagavond omstreeks half tien ure brand in de schuur van van Bloois, welke spoedig naar de belendende gebouwen van J. Vettekanne oversloeg, welke allen, te weten 2 huizen, 2 schu ren en een wagenhuisje in de asch werden gelegd. Doorliet omverhalen van een huisje heeft men den brand gelukkiglijk Door de regering is aan de leden der t weede kamer toegezon den eene uitmuntend bewerkte kaart van ons rijk op de schaal vaal: 2.000,000, waarop zijn aangeteekend, in verschillende kleuren, de bestaande spoorwegen, de spoorwegen in aanbouw, de noorder- en zuider spoorwegen tot welker aanleg concessie is verleend, de spoorwegen die bij voorkeur door de concessio narissen van de noorder- en zuider spoorwegen kunnen worden aangelegd, eu de spoorwegen tot welker aanleg coneessien zijn aangevraagd: alles met aanwijzing van de aansluitende lijnen in Hanover, Pruissen en Belgie. Deze kaart zal bij de aanstaan de discussicn over de concessie Sloet-Reuchlin van uitstekend nut kunnen zijn. Bij de commissie voor statistiek wordt druk gearbeid aan een oveczigt der geneeskundige inrigting hier te laude. Men ver neemt, dat spoedig belangrijke stukken daaromtrent het licht zullen zien. Naar men van goederhand verneemt, bestaat het bepaalde voornemen, om eene wijziging te brengen in art. 5 van het reglement op de koninklijke militaire akadenne te Breda, en wel om geene jongelieden beneden den ouderdom van 15 jaren aan gemelde iurigting toe te laten. Verkiezingen van leden voor de gemeenteraden. Te Aardenburg waren van de 93 kiezers, 87 opgekomen; herkozen de heeren B. J. Wijffels met 58 en de heer J.de Muynk met 59 stemmen. De heer J van de Plassche verkreeg 35 stemmen, terwijl de overige tusschen onderscheidene perso nen waren verdeeld. ISenoemiDsen en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 19 dezer, aan den heer C. Langemaire, als dijkgraaf van den Noord-Kraaijert- polder en benoemdtot dijkgraaf bij den nieuwen Passa- geulepolder, den heef G. C. Stern, tot gezworen van den polder Borreubrood, den heer A. Boogerd; tot gezworen van den pol der Dreischor, den lieer J. van der Lindetot lid der commis sie tot onderhoud en beheer van do uitwatering der polders Stoppeldijk c. a., den heer J. E. van Esbroektot dijkgraaf van den Adriaanpolder, den heerP. Verburg. Pensioen verleend bij besluit van 14 dezer, tenTaste van den staat, aan mr. F. N. van der Bilt, gewezen president der arrondissements regtbank te Goes, teu bedrage van f1200, sjaars en A. Zeylmans, gewezeu griffier bij de arrondissements regtbank te Briellc, ten bedrage van f 1000. Benoemd hij besluit van 21 dezer, tot. ontvanger der directe belastingen en accyrisen te Wildervank' c. a., de heer J. Man den. thans ontvanger der directe belastingen, in- eu uitgaande regten en accijnsen te Termunterzijl. Aangesteld bij besluit van den 18 dezer, mr. F. J. W. F. baron van Pal landt van Westervoort, tot attaché bij het nederlaiidsche corps diplomatique, ten gevolge van het-in den loop der maand junij jl. aan het departement van buitewlawcl- sche zaken afgelegd examen voor de commissie, tot dat einde door den koning benoemd. Bevorderd bij besluit van 21 dezer, de apotheker der 3de klasse bij 's rijks hospitaal der marine te Willemsoord, H. van der Mark jr., tot apotheker der 2de klasse, met den .1 augustus aanstaande. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 21 julij, aan den heer jhr. J. Sand berg uit zijne betrekking van ontvanger der accijn- sen te Haarlem, Schoten, Zuid Schalkwijk en Houtrijk en Poia- nen, behoudens aanspraak op pensioen. Merk- enscieuolnieuns. Ter ver vulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den predikant P. A. Roll naar Amsterdam, heeft jl. vrijdag dc kerkeraad der Evangelisch luthersche gemeeute te Leijden, de volgende alphahetisch gestelde nominatie vastgesteld:de hee ren Engel,tePekel-A; Heijen, te Maastricht; Sander, in de llijp? van Schouwenburg, te Wildervank; Lublink Weddik, te Zut- phen, en Westhoff, te Middelburg. rsupjiie tn leger. Ingevolge Zr. Ms. besluit van den 21 dezer, wordt het te Willemsoord liggende stoomsehroefschip der éde klasse, Het. Loo, met den 1 augustus aanstaande in dienst gesteld, met be stemming naar Oost Indie, en het. bevel daarover opgedragen aan den luitenant Ier zee der 1ste klasse J. van Gogh. Voorts worden almede op voornoemd schroefst,oomschip ge plaatst: de luitenants ter zee der 2de klasse I. P. M. Willinck, als 1ste officier, J. P. A. Lapidotb. C. P. van der Star; de adel borst der Isle klasse A. L. K. graaf van Limburg Stirum, de officier van gezondheid der 2de klasse 11. J. P. van der Steen, de officier van administratie der 3de klasse E. L. G. P. C. Andran. Men verneemt dat het exercitie-eskader,hetwelk thans op reis naar Edimburgh is. den 6 augustus in Texel zal binnen val len en den 11 daarop ontbonden worden. Volgens partikulier berigt zou Zr. Ms. brik de Zeehond, deul5dezer van Suriname naar Carapao vertrekken; de Sper wer die eerstgenoemde brik zou komen aflossen had in de Karaïbische zee gestooten en moest repareren. De luitenant der mariniers 1ste klasse J. A.Y. van Es is overgeplaatst als luitenant adjudant naar Amsterdam; eu vandaar naar Willemsoord, de luitenant der mariniers lsle klasse D. C. VV. Sutherland. Den 17 dezer werd de groote gouden medaille voor 50 jarige eerlijke en trouwe nederlandsche dienst, met de daaraan verbondene gratificatie van f 100, uitgereikt aan denopper- konsta'oel in het vaste korps dek- en onderofficieren P. J. C. van Lamoen, thans dienende op Zr. Ms. wachtschip Amsterdam. Door den minister van oorlog zijn benoemd tol kadetten op de koninklijke militaire akademie, de aspiranten die aan de vereischten van het examen hebben v-qldajuij-als .- voor bet leger hier te lande, 30 voor het wapen der infanterie, 10 voorde artil lerie 4 voor de kavailerie en 2 v'qrfn (3e goStle; voör.het. oost-indi- sche leger; 19 voor het wapen dèr infanCeriey8 vóór de artillerie en 3 voor de genie."' Naar wij vernemen is de kapitein L. Z. Veeclcens, van den staf der artillerie, eefVöl ontheven uit zijne betrekking van ad-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1