MIDDELBURGSCHE is°' 87. Donderdag 1859. COURANT. 21 Julij. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. Dè prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendraa- kiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdao avond 8 ure. öinncnltmüschc tiiïungm. IVÏiilrïeStkurg S® julij' Heden heeft alhier de opening plaats gehad van de op giste ren ingeleverde stembriefjes tot verkiezing van zes leden voor deu gemeenteraad, ter voorziening in de periodieke aftreding, en van die ter vervulling der vacature ontstaan door het bedanken van jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke. Voor de aftreding der zes leden zijn ingekomen 285 biljetten, van onwaarde 3, blijft 2S2 geldige stemmen en alzoo de vol strekte meerderheid 112. Hiervan hebben bekomen de heeren mr. N. J. C. Snouck llurgronje 273, mr. M. F. Lautsheer 272. jhr. W. H. de Jonge 270, H. J. van Deinse 266, J. J. van Uye 262, mr. M. Ver- brugge 228, li. P. Abrahams 51. De overige stemmen waren over 33 personen verdeeld. De aftredende leden zijn dus allen herkozen. Voor de vacature ontstaan door het. bedanken van jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke zijn ingekomen 285 biljetten, van onwaarde 9, geldige stemmen 276 en alzoo de volstrekte meerderheid 139. Hiervan bekwamen de heeren mr. D. A. Berdenis van Ber- lekom 118, J. P. van Visvliet 100, J. J. de Kanier 16, terwijl de overigen over 24 personen waren verdeeld. Tüsèchen de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom en J. P. van Visvliet moet alzoo eene herstemming plaats hebben, welke is bepaald op dingsdag 2 augustus. Bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad te Vlis- singen op gisteren zijn ingebragt, 200 geldige stemmen, zoodat de volstrektemeerderheid bedraagt 101 stemmen. Hiervan waren nitgebragt op de heeren W. de Kruyff 140, Th. van Uije Pieterse 122, J. C. Dulilh 96, N. J. B. de Vey Mestdagh 68, J. B. de Groof 37, K. Blonk 31 stemmen, zoodat de twee eersten verkozen zijn en tusschen de vier laatsten eene herstemming zal moeten plaats hebben,voor de nog overblijvende twee vacaturen. Nog bekwamen de heeren A. E. Tnierens 25, A. M. Dankaerts 29, J. Borghstyn 9 en B Flander 7 stemmen terwijl de overige over 23 verschillende personen verdeeld waren. Te Goes zijn de drie leden van den gemeenleraad, aan de beurt van aftreding, herkozende heer J. W. van Kerkwijk met 204. de heer A. Smallegange met 171 en de heer C. P- Souten- dam mede met 171 stemmen. Te Zierikzee-hebben van de 438 kiezers gisleren 179 biljetten ingeleverd, waarvan 1 blanco; volslrekte meerderheid 90 slem- men. De aftredende leden zijn allen herkozen, te wetende hee ren mr. J. W. D. van Dongen met 166, S. G. Nauta van der Grijp met 163, dr. H. Goemans met 152 en P. C. Landsknecht met 14S stemmen; op de heeren mr. van der Bilt en Moolen- burgh waren respectivelijk 23 en 22 stemmen uitgebragt. Door den commissaris des konings in dpze provincie is ter kennis van de gemeentebesturen gebragt eene circulaire van den minister van justitie, waarbij wordt bepaald dat tot nadere aankondiging geene premien meer zullen worden toegekend voor het. dooden van Hermelijnen en Wezels na den 15 dezer maand. De kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen heeft mede een adres aan de tweede kamer der staten generaal opge zonden, waarbij de bezwaren tegen de concessie van den zuider spoorweg zoo als die door de regering is voorgesteld, worden uiteengezet, en aan de kamer verzocht wordt het aanhangige wetsontwerp niet te bekrachtigen. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt de mededeeling van dit adres tot een volgend nommer te verschuiven. Zondag namiddag vermaakten zich te Zierikzee eenige kna pen met baden, in het. dijkwater achter den molen van den heer 11., toen een hunner, waarschijnlijk ten gevolge van mindere bedrevenheid in het zwemmen, plotseling op eene diepe plaats wegzonk, en niet meerhoven kwam. Het lijk is, niettegen staande alle aangewende moeite, eerst maandag middag ten half twee ure gevonden. De overledene was slechts 15 jaren. Naar men verzekert zal Z. M. de koning het kamp te Zeist niet bezoeken, en zijn de apartementen, die reeds voor zijn ge volg te Utrecht waren gehuurd, weder opgezegd. In de vorige week werd te Amsterdam in het gebouw Felix meritus de 82ste algemeene vergadering gehouden der Neder- laudsche maatschappij ter bevordering van nijverheid. De verschillende onderwerpen, in de punten van beschrijving vermeld, zijn volgens gewoonte in behandeling genomen, 'oene vens de verslagen van beoordeeling aangaande de ingezonden antwoorden op prijsvragen en andere stukken. Hiervan zijn met, de zilveren medaille bekroond monsters arsenik-vrije groene- verwstof van de heeren Noordveen en Co., te Leyden, en voor waardelijk met de tweede gouden medaille drie gasometers, hier te lande gefabriceerd. Eene verhandeling over boterberei- ding is onder zekere voorwaarden eervol vermeld, terwijl de ingezonden monsters goudvernis en het model van een dorsch- werktuig onbekrooDd zijn.gebleven. In deze vergadering is door het hoofdbestuur ter tafel gebragt een werk, thans door de maatschappij uitgegeven en getiteld: Overzigt van den staat der fabrieken in Nederland, Dit werk bevat de statistieke opgaven aangaande het nederlandsch fabriekwezen, voor zoo ver deze konden worden bijeenverza meld uit de opgaven van de departementen, en is als eene eersle poging van dezen aard zeer belangrijk te noemen. De maat schappij heeft daardoor deu grond gelegd tot een meer volledig verslag, waaraan zij oordeelt dat groote behoefte bestaat. In plaats van de aftredende heeren directeuren van der Boon Mesch, vau liall en Travaglino, zijn tot directeuren benoemd de heeren D. J. Storm Buysingh te Delft, J. G. A Verhoeffte Alkmaar en mr. F. Mabé te Haarlem, welke deze betrekking hebben aangenomen. Daarna is tot. voorzitter benoemd de heer dr. G Simons te 's Graveuhage, lot algerneeuen secretaris en penningmeester, in plaats van wijlen den heer J. A. van Eeden, de heer F. W. van Eeden, terwijl werd bepaald dat de vergadering dit jaar te Arnhem zal worden gehouden, liet departement Middelburg werd op deze vergadering vertegenwoordigd door den heer P. M. de Ligny. Des woeusdag had in dezelfde localen op uitnoodiging van genoemde maatschappij het 3de nijverheids congres plaats, dat door 69 leden werd bijgewoond. Er werden verscheidene onderwerpen met de nijverheid in verband staande besproken. Morgen ochtend ten 4 ure, zal zich een zeldzaam hemel verschijnsel vertoonen. De planeet Venus zal Jupiter op zijn baan aan de grenzen tusschen de sterrebeelden de Tweelingen en de Kreeft inhalen en hem zoo digt voorbijgaan, dat het voor het oog des waarnemens zal schijnen als of beide sterren elkan der volkomen bedekken. Naardien zoo wel de toenadering als dc verwijdering slechts langzaam plaats hebben en in 5 maal 24 uren nog geeue zonnebreedte bedraagt, zal het zelfs der moeite waardig zijn, het verschijnsel eenige dagen later gade te slaan. Een boomkweeker in de belgische provincie Namen, de heer Dubreuil, heeft een middel uitgevonden om den groei van hoo rnen, vruchtenen planten op buitengewone wijze te bevorderen. Hij begiet ze tot dat einde met eene oplossing van zwavelzuur ijzer, 1 lood op een kan zuiver water, drie a viermaal 's daags, nadat zij niet meer door de zon worden beschenen. Bij de plan ten behoort men daarbij niet te vroeg te beginnen en bij de vruch ten moet men het tijdperk afwachten, dat zij een vierde van hun wasdom hebben bereikt. Benoeiningeii en besluiten. Benoemd bij besluit van 14 dezer, tot ontvanger der in-en uitgaande regten te Rotterdam, de heer G. Muilemeister, thans ontvanger der directe belastingen (1ste afdeeling) aldaar. Benoemd bij besluit van 16 dezer, bij den grooten staf, tot kapitein „van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), de 1ste luitenant, jhr. K. W. de Koek, van dien staf, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje; bij het wapen der infanterie: bij het 5de regement, tot kapitein vau de 3de kl. (naar ouderdom van rang), de 1ste luitenant E. E. M. van Gorkum, van het corps. Op nonactiviteit te stellen den kapitein W. H. C. R. graaf van Byiandt, van het 5de regement infanterie, en zulk in af wachting, dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Benoemd bij het wapen der kavallerie, bij het 5de regement, dragonders, tot ridmeester van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), den 1ste luitenant N. M. Tolsma, van hefr 2de rege ment dragonders. Op nonactiviteit te stellen voor den tijd van een jaar, den ridmeester J. M Blanken, van het 5de regement dragonders. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot officier van gezondheid der 3de klasse, de kwee- kelingen bij 'srijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, J. P. van Braam Houckgeest, G. A. J. Baum, T. W. Beukema, C. Gutteling, J. K. Slakman Bosse en J. Hennequin; en bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Jndie, tot offi cier van gezondheid vau de 3de klasse, de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, J. E. Stark. J. M. de Jongh, J. de Koningh, A. Ledeboer, W. Stammler, H. W. J. van den Heuvel Rijnders, J. E. de Voogt, J. Semme- linck, J. H. van Woelderen, A. J. H. van der Mij 11 Dekker, H. h. Steup, A. J R. Na tan en H. Walter. S4er!i- en schuulnieuwD. Dc kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Sluis, heeft j 1. vrijdag avond tot predikant beroepen de heer W. H. Eigeman, thans te Hierden. ESstrgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 17 dezer: P. Kesteioo, weduwn. 37 j. met M. S. E. Heijpers, jd. 27 jaren. Vlissingen, van 9 tot 16 julij. Gehuwd: C. V. Riemens, jm. 29 j. met H. A. Quakkelaar, jd. 32 j. W.F. Sterk, jm. 24 j. met R. Schroevers, jd. 34j. J. j Louwers, jm. 4öj. met J. Weekman, wed. van L. Putzeijs, 57 j. M. l'Ieyt, jm. 45 j. met J Doerr, jd. 46 j. Bevallen A. J. llendrikse geb. van Hoek, z. A. C. Wallast geb. Nulke, z. P. de Hond geb. Baieus, d. S. P. Huvers geb. Guillaume, z. B. M. Callenfels geb. Bosken, z. E J. Schiete- katle geb. Ebeley, z. J. van Hardenberg geb. Engelman, d. Overleden: 11. Boogaard, wed. C. Kurvink, 65 j. L. Ter- woert, z. 3 m. C. S. Roberts, jd.lOj. A. Pluijlaar', d. 6 j. C. Wierst, z. 7 m. A. C. A. Maclaiue, d. 9 m. M. van der Jagt, z. 3 j. C. W. Hoffman, d. 3 j. Goes, van 9 tot 16 julij. Gehuwd: W. de Leeuw,jm. 33 j. met L. J,Glerum. jd. 24 j. Bevallen; M. A. P. de Jongh d. M. M.S.K.Zandijk geb. Verhagen, d. P. J.deuBoer geb. Verheule, z. V. van Buijsse ge'o. van Ranst, z. K. Olevier ged. Remijuse, d. OverledenA. A. van den Wijmgaart, d. 5 m. Zierikzee, vau 9 tot 16 julij. Bevallen: M Bol bijl geb. Paret, z. E. E. van Bevereo geb. Berwald, z. S. Smet geb. Admiraal, d. J. M. Douw geb. van der Weel, z. N, Schutters geb. Tuijten, d. E. van de Velde geb, Neerhoudt. d. Overleden: B. Plukhaar, man van M.vanNieuwenhuize, 65 j. Hulst, van 1 tot 15 julij. GehuwdJ. Rovers, jm. 31 j. met S. L. Lebbinck.jd. 29 j. Bevallen: P. Rotteveel geb. van Turnhout, d. F. Kegelaar geb. van-de Keer. z. M A. Claessens geb. van Croonenburg, z. A. O de Bruiju^eb. van Hecke, d. (leveull) 'V Overleden: LrJ. Plaljouw, z. 1 j. C. J. G. dePauw, d. 5j. B. P. van Daleii, jtn. 74 j. J. J.van Giesen,z. 3m.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1