öuitcnlimüsclje tijdingen. 3cctijöingcn. Cjitnörlsbcrigtrn. op de heeren I. G.J. van den Bosch en Becitis elk 1 stem wordt uitgebragt en men 1 bianco billet in de bus vond. Alzoo geene volstrekte meerderheid bekomen zijnde, wordt overgegaan toteene tweede vrije stemming, waarbij zijn uitge bragt op de heeren Transen van de Putte 17. de Jonge van Ellemeet 9,Vis 9 stemmen, van den Bosch 1 stem, terwijl weder 1 biljet in blanco was. De voorzitter stelt voor, alsnu over te gaan toteene derde stemming tusschen de heeren Transen van de Putte, de Jonge van Ellemeet en Vis. Voordat hiertoe wordt overgegaan, vraagt de heer Tokker of hieraan niet behoort vooraf te gaan, eene tusscheustemming ten einde uit te maken wie der heeren de Jonge van Ellemeet en Vis thans met den heer Transen van de Putte op een dub beltal zou behooren gebragt Ie worden om daaruit eene herstem ming te doen geschieden. Spreker meent dit in overweging te moeten geven omdat zijns inziens alleen van eene stemming over drie personen sprake zou kunnen zijn, wanneer alle drie een gelijk getal hadden bekomen. De voorzitter verklaart met den vorigen spreker van gevoe len te verschillen. De bepalingen van art. S3 der provinciale wet vermeent hij dat juist zijn ingerigt met het. doel om de vroe ger gebruikelijke tusschenstemmingen af Ie schaffen. De derde stemming weuscht de wetgever le bepalen tot 2 personen, doch dit is niet alt ijd, ook in casu niet mogelijk. Op den heer Transen van de Putte, die thans het grootste getal stemmen bekwam, volgen twee heeren die een gelijk aantal op zich vereenigden, zoo dat het naar zijne meening rationeel is, thans eene herstem ming tusschen 3 persouen te doen plaats hebben. Spreker wijst tot staving van dit gevoelen op de kieswet, waarbij eene gelijke bepaling wordt voorgeschreven bij dc verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten generaal, de provinciale stalen en de gemeeuteraden. (Zie verder het bijvoegsel.) lünffelanil. Londen 12 julij De regering werd gisteren avond in het jagerhuis door den heer Disraeli geïnterpelleerd omtrent de tusschen Trankrijk en Oostenrijk gesloten wapenstilstand. In antwoord daarop zeide lord John Russell, dat deze waarschijn lijk uit een zuiver militair oogpunt is gesloten, doch dat men hoop had dat de oorlogvoerende mogendheden zich inmiddels de raadgevingen van anderen zullen ten nutte maken, of zeiven het eens mogen worden over de voorwaarden tot het sluiten van den vrede. Overigens verklaarde hij gecnerlei officiële me- dedeeling hieromtreut van hel frausclic bewiud, doch alleen het berigt door onzen gezant te Parijs, ontvangen te hebben. Deneinarkcu, Bij koninklijk besluit van 7 dezer, worden de hoistcinsehe stendeu tegen den 25 aaustaaude bijeengeroepen, om de buiten gewone kredieten te verleenen, bestemd tot de wapening der bonasoontingenten van de duitsch-deenschc hertogdommen. HStBslantl. De legers hebben eene nieuwe overwinning behaald in den Kaukasus. Nadat zij namelijk de vesting Widin, de zetel van Schainyl, hadden ingenomen, heeft zich thans de geheele pro vincie Ilchckeria aan het gezag der Russen onderworpen. Schamyl en zijn zoon hebben ten gevolge daarvan elders eene wijkplaats moeten zoeken. lluitscliland. Weenen 9 julij. Er is ernstig sprake van eene op handen zijnde kabinetsverandering. Als nieuwe ministers worden ge noemd graaf Apponyi, binnenlandsche zaken; graaf Clam- Martinitz, eeredienst en onderwijs; baron von Burger, finan- cien; ridder von Schmerling, justitie; en naar men zegt zou de luitenant-veldmaarschalk Beuedeck, in plaats vau graafGrünne, adjudant generaal des keizers worden. Het departement van koophandel zou ontbonden en met den heer von Kalchberg als chef, aan het departement van financiën toegevoegd worden. De aanleiding tot deze gunstige veranderingen bestaat in het volgende: Elf leden van den rijksraad met Salvolti aan het, hoofd, hebben aan aartshertog Reinier een memorandum inge diend, waarin zij 's lands toestand als hoogst gevaarlijk schet sen en op het ontslag van eenige personen aandrongen die bij liet volk niet bevriend zijn. Aartshertog Reinier, die zich naar Verona begaf, verzocht Saivotti hem derwaarts te vergezellen; Salvolti voldeed hieraan en het onderhoud tusschen den keizer, den aartshertog en Saivotti droeg de gewenschtc vruchten. Men verwacht, dat dc nieuwe regering onverwijld deze vier maatregelen zal nemen: herstel der hongaarsche staatsrege ling; uitvaardiging van eene verordening regelende de uit voe ring van het concordaat; gelijkstelling van alle godsdiensten; bijeenroeping van eene iandsvcrtcgcnwoordiging. - Naar men verneemt, zal 18 dezer in het departement van financiën alhier, de zitting worden geopend der centrale commissie van enquête omtrent, de gesteldheid van oostenrijks nijverheid, en den invloed, welken het bestaande tolstelsel daar op uitoefent. Baron von Baumgartuer is met het voorzitter schap der commissie belast. Volgens een brief uit St. Petersburg aan de Eörsenballe, heeft prins Gortschakoff eene tweede circulaire aan de duitsche hoven gezonden, ten antwoord strekkende op de bekende depe- clie van den saksischeu minister von Beust. Hij moet daarin o. a. hebben doen uitkomen, dat de bond geregtigd is Oosten rijk tot verantwoording te roepen, naardien liet op eigen gezag den oorlog begonnen en Sardinies onafhankelijkheid met kracht van wapenen bedreigd heeft. Oostenrijk zou derhalve door den bond moeten worden ge noodzaakt óf tot den vrede, of tot scha devergoeding aan Sardinië. ïïwiiserland. De nationale raad heeft den bondsraad te Bern, gemag- tigd om onverwijld over te gaan tot het inspecteren van den [audweer der verschillende kantons en levens om den nationa- len raad de noodige voorstellen Ie doeu tot het uilvaardigen der vereischte wetten, indien het mogt blijken dat ten gevolge van leemten in de wet, sommige kantons zich niet is tyds hebben gewapend. Eenige ultramontaansche leden hebben zich daar tegen verzet, maar dit heeft niet verhinderd, dat de bovenbe doelde voordragt met groote meerderheid van stemmen is aan genomen. De 300 Oostenrijkers, aan welke le Zurich een vast ver blijf was aangewezen, zijn den 0 dezer vertrokken om over Romanshorn en het meer van Konstautz naar Bregenz vervoerd te worden. Frankrijk. Parijs 12 julij. Oumiddelijk na het ontvangen van het berigt van de sluiting van een wapenstilstand was het algemeene ge voelen dat men daarbij slechts le denken had aan eene tijdelijke schorsing der vijandelijkheden, zonder dat men zich nog durfde vleijen dat deze deonmiddelijke voorlooper van een aansiaanden vrede zijn zou. Tot liet vestigen dezer meening heeft het beken de artikel van den Moniteur, dat eene verklaring in dien geest gaf, veel bijgedragen. Men beschouwde de overeenkomst om trent den wapenstilstand alleenlijk als een middel om na korten tijd met des le meer kracht de vijandelijkheden weder aan te vangen. Weinige dagen waren er echter maar noodig om geheel van dat gevoelen terug te komen en in het plaats gegrepen feit een zeker kenteeken van den naderenden vrede te zien, nadat liet bekend was geworden dat zij van vrij langen duur zou zijn. Hoe krachtig deze laatste meening ook veld won was het er echter verre van daan dat er reeds voor dc terugkomst van den keizer, welke tusschen 15 en 20 dezer bepaald was, een vredes verdrag tusschen de beide keizers zou zijn tot stand gekomen. Het berigt hiervan werd echter heden ter beurze aangeplakt en had eene niet geringe rijzing der fondsen ten gevoige. Thans is men van gevoelen dat de keizer vroeger dan zijn voornemen was hier zal wederkeeren. Door twee groote bankiershuizen zijn, kort voor dat liet berigt van d en wapenstilstand bekendwas, zeer aanzienlijke inkoopen ter beurze gedaan waardoor zij enorme sommen heb ben gewonnen. De Moniteur deelt mede onder welke omstandigheden de wapenschorsing tot stand is gekomen. De groote onzijdige mogendheden waren namelijk met elkander van gedachte, om aan de oorlogsvoerende partijen eene bemiddeling aan te bieden, waarvan een wapenstilstand liet eerste en onmiddelijke gevolg zou zijn; maar het liet zich niet aanzien, dat men reeds binnen eenige dagen tot de noodige overeenstemming zou kunnen komen. Daar nu de vijandelijkheden tegen Venet ie op het punt waren van te beginnen, en een nieuwe strijd voor Veroria dreigde plaats te hebben, zoo heeft dc keizer, getrouw aan zijne gematigdheid en alle nuttelooze bloedstorting wenschende te voorkomen, niet geaarzeld zich langs directen weg le overtui gen. of de keizer van Oostenrijk de zelfde gevoelens toegedaan was als hij. liet was toch voor beide souvereinen pligt om oumiddelijk de vijandelijkheden te schorsen, vermits anders de bemiddeling doelloos zou kunnen worden. Daar de keizer van Oostenrijk nu dezelfde gevoelens nopens de wenschelijkheid koesterde, zoo is de wapenstilstand gesloten. Uit Marseille meldt men dat de hitte aldaar op den 6 dezer maand hooger was geklommen dan sedert 1832 het geval is geweest. De hor.Herddeelige schaal teekende op dicu dag in de schaduw 37 graden. Uit Alexandria wordt gemeld, dat de stoomboot Silistria, toebehoorendc aan de turksclie stoombootmaatschappij, op hare reis naar Ivonslanliiiopel, met 250 passagiers aan boord, vergaan is, waardoor 77 passagiers omgekomen zijn. Men zegt, dat de kapitein en de turksche equipagie zich schuldig gemaakt hebben aan moord en plundering der christelijke passagiers, toen zij zich poogden te redden. Dit is eene nieuwe espisode van den moord te Djeddab. Men koesterde ook vrees nopens het lot van de stoomboot Kars, die aan dezelfde maatschappij toebehoort. Deze bodem was van Konstantinopel vertrokken met 300 passagiers aan boord, en in 32 dagen heeft men er niets van vernomen. Italië. De bijeenkomst van de keizers Napoleon III en Trans Jozef welke op maandag 11 dezer bepaald was, heeft dien dag werke lijk plaats gehad. Geheel Europa hield op die gebeurtenis met de meeste belangstelling het oog gevestigd en men was in volle, verwachting dat zij goede vruchten zou dragen, al mogt men dan ook nog geenszins veronderstellen dat een vredesverdrag daarvan een zoo onmiddelijk gevolg zou zijn. Toch is een der gelijk verdrag reeds door de beide keizers geteekend, en de officiële tijding daarvan werd gisteren (dingsdag) voor het eerst op de parijssche beurs bekeud gemaakt. Zij was door den keizer Napoleon aan de keizerin gerigt, en is van den volgenden inhoud. k Valeggio 12 julij. De vrede tusschen den keizer van Oos tenrijk en mij is geteekend. Onder de voorwaarden behooren een Italiaansch bondge nootschap onder het eerevoorzitterschap van den paus; Lom- bardije behoort aan den keizer van Trankrijk, die het aan den koning van Sardinië afstaat; Oostenrijk behoudt liet venetiaan- sche, doch dit maakt een integrerend deel van den ilaliaanschen bond uit.er wordt eene algemeene amnestie verleend." Behalve deze verrassende tijding zijn nog geene bijzonderhe den van de ontmoeting bekend geworden, even min als van de omstandigheden die van den wapenstilstand de onmiddelijke oorzaak zijn geweest, doch men mag gerust aannemen dat de onderhandelingen tusschen Engeland, Pruissen en Rusland omtrent eene gezamenlijke bemiddeling, en de min gunst ige ge zindheid welke zich jegens Trankrijk schier overal meer en meer openbaarde voor Napoleon geenen geringen aandrang zijn geweest, orn eenen spoedigen vrede tot stand te brengen. Of echter de voorwaarden door de beide keizers aangenomen, de goedkeuring der anderen groote mogendheden zal erlangenen de grondslagen van eenen duurzamen vrede zullen kunnen uilmaken, moet nog allezins worden betwijfeld. De keizer van Oostenrijk was bij deze bijeenkomst verge zeld door de generaals von Hess, von Grünue, Kellner, Köllen- stcii), Ramming, Schlitter en een talrijken staf. De keizer van Trankrijk heeft zondag uit Valeggio dc vol gende dagorder tot het leger gerigt n Soldalen DcnSjulij is eene wapenschorsing tot den 15 augustus tusschen de oorlogvoerende partijen gesloten. Deze wapen schorsing zal u in de gelegenheid stellen van uw roemrijken arbeid uit te rusteu, en zoo noodig nieuwe krachten te verzame len om het werk voort te zetten, dat gij op zulk eene roemrijke wijze door uwen moed en uwe verknochtheid hebt ingewijd. Ik keer naar Parijs terug, en laat het voorloopig bevel over mijn leger aan den maarschalk Vaillant over, maar zoodra het uur van den strijd geslagen zal hebben, zal ik onder u terug- keeren om uwe gevaren tedeelen." Uit Genua wordt gemeld, dat twee onlangs gebouwde kanonneerbooteu de namen ontvangen hebben van Vinzaglio en Casalino. Twee nieuwe fregatten, waarvan de kiel is gelegd, zullen Palestro en San-Martino heeten. Dezer dagen stond voor het provinciaal gereglshof van Turijn te regt. een priester, oud 50 jaar, beschuldigd van op den 24, mei II. op eene geheel leugenachtige wijze het oorlogsbulle tin, door liet officiële dagblad medegedeeld, in het publiek le hebben uitgelegd, door daaruit af te leiden, dat de sardiuische artillerie door de Oostenrijkers was geslagen, er bijvoegende, dat het oostenrijksche leger onoverwinbaar was en Piemont zou binnenrukken, om de orde te herstellen. Het gereglshof heeft hem tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het kofschip Be zwaan, gez. T. D. de Ruiter, is deu 8 dezer te Seaham, aangekomen. Graanmarkten. Amsterdam 13 julij. Tarwe en gerst flaauw. Raapolie op zes weken f 35. Lijnolie op zes weken f 33 J. Koolzaad 57i p. vl. [De notering iu ons vorig nommer van 9vaats koolzaad was op april 1860-3

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 4