MIDDELBURGSCHE COURANT. N0, 84. Donderdag 1859. 14 Julij. 6tmtmlanö$cl]f tijöingm. Dete courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdagg. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. Do inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendaa kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Dij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelbars 13 julij. Gisteren namiddag deelden wij in het kort aan de geabon- neerden op ons bulletin de belangrijke tijding mede dat er door de keizers van Frankrijk en Oostenrijk een vredesverdrag was geteekend. Later werd ons de officiële depeche daarop betrek kelijk, en door keizer Napoleon aan de keizerin gerigt, in haar geheel overgeseind. Wij deelden ook deze heden ochtend per bulletin mede, en onze lezers vinden haar in dit nommer onder Italië opgenomen. De zomervergadering van de staten dezer provincie is giste ren gesloten, nadat al de aan de orde zijnde onderwerpen waren behandeld. Zoo als men in bijzonderheden kan zien uitliet hierbij ge voegd omstandig verslag dier zitting, is tot lid van de eerste kamer der staten generaal benoemd de heer 3. Fransen van de Putte te Goes. Overigens zijn gedeputeerde staten uitgenoodigd, bij het thans aanhangig wetsontwerp tot bekrachtiging der concessie voor de Zuider spoorwegen, de belangen van dit gewest ander maal bij de regering aan te bevelen, op zoodanige wijze als zij meest geschikt zullen oordeelen. De behandeling van het ontwerp Polderreglement is verscho ven tot de volgende najaarsvergadering. Door de leden is gisteren namiddag in de bovenzaal der socië teit St. Joris, een diner aangeboden aan den heer commissaris des konings. In eene jl. dingsdaggehoudene zitting van den gemeenteraad is met eenparige stemmen lot wethouder der gemeente IJzen- dijke benoemd de heer C. F. E. Calon. Maandag avond laat is er onder 's Heerenhoek bij Westdorp brand ontstaan, welke zoo spoedig toenam dat huis en schuur ineen oogen'olik in de asch lagen. De oorzaak is onbekend; een en ander was verwaarborgd bij de Brusselsche maatschappij. In de zitting van de provinciale staten van het hertogdom Limburg is door den heer Thissen, uit naam der daartoe be noemde commissie, rapport uitgebragt over het voorstel, strek kende tot aanbieding van een adres aan den koning, ten einde Zr. Ms. regering pogingen aanwende, om Limburg los te maken van zijne betrekkingen tot den duitschen bond. Het ontwerp- adres, door de commissie ter dier zake voorgesteld, is bij accla matie aangenomen. Het wetsontwerp lot regeling der loodsdienst is gisteren door de tweede kamer der staten generaal aangenomen met 44 tegen 8 stemmen. Dat betreffende de overeenkomst met de Maatschap pij tot indijking der op- en aanwassen iu de Ooster Schelde is verworpen met 40 stemmen tegen II. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat, met den aanvang van een nieuw leerjaar op den I september, in 's rijks veeartsenijschool te Utrecht als kweekelingen kunnen worden opgenomen, tegen betaling van f350 's jaars, zij die hun zestiende jaar hebben be reikt, doch niet ouder zijn dan vieren twintig jaren, en bij exa men doen blijken dat zij de vereischtc kennis bezilten. In gevolge, art. 283—286 van het wetboek van strafregt heeft de officier van justitie, te Utrecht aldaar doen in beslag nemen de tot dus verre uitgegevene nommers van een volks blaadje (a 2 cents) getiteldDe oorlog in Italië, als zijnde niet voorzien van den naam van den drukker of van den schrijver. Deze laatste is thans bekend geworden als te zijn Jean Louis Bernhardi, te Utrecht woonachtig. Deze blaadjes zijn inde voornaamste steden verkrijgbaar gesteld en door het gansche land verspreid. H. M. de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje hebben maandag in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf von Thun, raad van legatie bij het Oostenrijkse!» gezantschap te 's Hage. Z. D. II. de hertog van Saxen-Weimar is uit de resi dentie naar de badplaats Liebenstein vertrokken, alwaar zich ook zijne dochters bevinden. Ook hebben HH.KIC.HH.de prins van Oranje en prins Frederik in een bijzonder gehoor ont vangen der» rnssischen generaal Prittoitz die maandag naar Soestdijk is vertrokken om een bezoek af te leggen bij II. M. de koningin-moeder. Zaturdag middag heeft er bij den prins Caradja, turksch gezant te 's Hage, een groot diner plaats gehad, waaraan vele leden van het corps diplomatique hebben deelgenomen. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde engelsche gezant lord Napier, den 17 te 's Hage aankomen. In de verschillende roomsch katholieke kerken te 's Hage is zondag voorlezing gedaan van een pausselijk schrijven aan de verschillende bisschoppen, tol het houden van eenen alge- meenen bededag voor de instandhouding van den Kerkdijken staat. Morgen zullen de heeren officierenbenevens de onder officieren en manschappen behoorende tot de normaal schiet school, die zich in de vlakte van Waalsdorp hebben geoefend, naar het kamp van Millingen vertrekken. De toevloed der inwoners van 's Gravenhage en vreemdelin gen naar de badplaats Scheveningen was maandag verbazend groot. Gedurende den geheelen namiddag was het nederlandsch oefeuings-eskader, dat verschillende manoeuvres uitvoerde, in het gezigt. Sedert eenige dagen worden te Amsterdam wederom paarden doorgevoerd, komende uit het koningrijk Hannover. Dit feit trekt bijzonder de aandacht, daar de uitvoer van paarden uit Hannover verboden is. Naar men wil zou een aannemer, uit gemeld rijk te 's Hage ontboden, om te onderhandelen over eene leverantie van 800 paarden voor het departement van oor log, de bedenking gemaakt hebben, dat geene paarden mogten worden uitgevoerd en hem toen te kennen gegeven zijn, dat dit geene moeijelijkheid zoude opleveren. Onder de belangrijke gewassen die de amsterdamsche kruid tuin thans versieren, komt de Victoria regia het eerst in aanmer king. In geen der botanische inrigtingen hier te lande waren tot heden proeven met de kweeking van deze merkwaardige water plant genomen. Thans kan de verbazende ontwikkeling van deze plant ook daar worden waargenomen. In niet meer dan een halve week bereikt een blad, wanneer het zich op de water vlakte vertoont, den diameter van meer dan 1 nederl. el, en de bladen met de verschillende lotusplanten en bloemenvormen een regt fraai geheel. Niet minder snel is de ontwikkeling van de bloemsteng bij eene agave americana (houderdjarige aloë). In het begin der maand was van de bloemsteng nog niets te zien en thans verheft zij zich reeds tot eene hoogte van circa 5 ned.el. Gisteren zijn van Rotterdam de eerste peeren, die in dit jaar uiterst schaars zijn, met de stoomboolen naar Engeland verzon den. Ook zijn eenige mudden zwijndrechtsche ajuin als eerste lingen naar Huil en Leith verladen. Het gewas daarvan laat zich dit jaar in die omstreken gunstig aanzien. Hetzelfde artikel staat in Flakkee mede goed te velde, men vindt daar echter I stukken waarop honigdauw gevondeu wordt. Beaoenilttifen en besluiten. Pensioen verleend bij besluit van 10 dezer, aan de majoor P. H.van der Kemp, eerstaanwezend ingenieur te Gorinchem, op zijne aanvrage, ter zake van langdurige dienst, ad f1300, en aan hem toegekend den rang van luitenant-kolonel. Bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs benoemd: tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten luitenant H* L. de Wijs, van het corps, adjudant in de 2de inspectie van fortificatiënen tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), den 2den luitenant F. W. Conrad, mede van het corps. Aecrolosie. In den hoogen ouderdom van 80 jaren isjl. woensdag te Amsterdam overleden de gepensioneerde generaal-majoor F. N. L. Aberson. In verschillende hooge betrekkingen heeft hij gedurende zijn lang en werkzaam leven, den lande groote diensten bewezen, en immer wist hij de toegenegenheid te win nen van allen die met hem in aanraking kwamen. Ook in zijne woonplaats heeft hij aangename herinneringen achtergelaten uit den tijd waarin hij met het plaatselijk*korainandement was belast. Murine en Eeset. Dezer dagen is hetaspiranteu examen aan de koninklijke mi litaire akademie te Breda, dat ruim eene maand heeft geduurd, ten einde geloopen. Naar men verneemt hebben er, van de 206 jongelieden die zich hadden aangemeld, doeh waarvan 30 door de geneeskundige commissie zijn afgekeurd, of van het examen hebben afgezien, zoodat 176 examen hebben afgelegd, 76 aan de vereischten voldaan, verdeeld als volgtVoor de dienst hier te lande: infanterie 31 kavallerie 4 artillerie 10 genie 2. Voor de dienst in de koloniën infanterie 18, artillerie 8, genie 3. flost-inrtisclse Brolonien. Van den opstand te Bandjarmassin, waaromtrent wij in ons vorig nommer een kort berigt, aan de Staats courant ontleend, mededeelden,zijn nu peroverlandmail uitvoerige bijzonderheden bekend geworden, waaraan wij het volgende ontleenen. In het laatst der maand januarijjl. werd van uit de wester- afdeeling van Borneo aan zijn exc. den gouverneur-generaal berigt, dat in de omstreken van Sin tang eene oproeping plaats liacl gevonden van alle daar aanwezige Bandjarezen, omdat te Bandjermasin een opstand was uilgebroken. Onmiddelijk werd Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno naar Bandjermassin gezon den om inlichtingen in te wiunen nopens deze geruchten. Dit stoomschip kwam in de eerste dagen van februarij terug met het berigt van den resident der zuid-en oosterafdeeling van Borneo, dat, zoowel ter hoofdplaats als te Martapora, en zoo ver bekend ook elders in de residentie, de volmaaktste rust werd genoten. Terwyl er aldus geen reden tot buitengewone bezorgdheid scheen te bestaan, werd den 20april jl. per tele graaf van Soerabaija het berigt ontvangen, dat Bandjermassin met een algemeenen opstand werd bedreigd en dat de resident, dringend verzocht om eene kompagnie infanterie en twee oor- logsloomschepen tot hulp af tezenden. Den zelfden dag (20 april) werd Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno van Batavia naar Samarang gezonden om den kolonel A. J. Andresen naar Bandjermassin over te voeren. Met die zelfde gelegenheid ver trok derwaarts eene kempagnie infanterie. De kolonel had in last om te Bandjermassin te onderzoeken, wat er van bedoeld berigt was, het bestuur over te nemen, en inmiddels naar mate van omstandigheden, de noodige maatregelen te nemen of voor te stellen, welke hij tot handhaving en zoo noodig tot -herstel der rust mo'dt/yereisolit. achte;». De eerste berigten van dien-hoofdofficier werden ontvangen per telegraaf van Soerabaija op den 17 te voren, waarop onmid dellijk Zr. Ms. stoomschip Celebes ter versterking naar Band

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2