Volgens een ander berigt, heeft het fransche eskader vrijdag Lussin Piccola weder verlaten, en ging liet onder zeil naar Pola. Een linieschip hetwelk zich te digt bij de kust ge waagd had, is door de batterij aan de oevers beschoten en ver moedelijk beschadigd. Uit Venetië wordt aan de Oeslerreichische Zeitung geschreven dat de vestingwerken en verdedigingsmiddelen dier stad geduchter zijn dan zij ooit. waren, en dat eene poging om zich van de zeezijde van de vesting meester te maken, geen kans van welslagen zal opleveren, niettegenstaande de kanonneer- booten en de kanonnen met getrokken loop. De Post zeitung zegt dat het de Franschen geweest zijn, die herhaaldelijk het aanzoek hebben gedaan tot het sluiten van een wapenstilstand en dat de wederzijdsche partijen het daar omtrent eerst eens geworden zijn, nadat alle door de Oosten rijkers gestelde voorwaarden door keizer Napoleon waren aangenomen. De beijersche regering zal bij de bijeengeroepen kamers een ontwerp van wet wegens eene nieuwe leening indienen. Het onderhoud der beijersche armee kost thans reeds een milli- oen gulden per week, zoodal de te sluiten leening zeer aanzien lijk zal moeten zijn, om deze kosten te bestrijden. Tot dekking der intressen en der latere amortisatie zal men wel tot eene ver hooging van belastingen moeten overgaan. De beijersche kamers zijn bereid ook in dit opzigt de regering krachtdadig te ondersteunen, maar zullen ophelderingen verlangen nopens hetgeen zij besloten heeft in het belang des Duitschen vader lands te doen. Men verwacht zeer belangrijke zittingen. De koning zal de kamers in persoon openen. Intusschen heeft de minister van oorlog de redactiën der beijersche dagbladen ver zocht geene mcdedeelingen te doen aangaande de bewegingen der troepen. Volgens de Karlsruher Zeitung is ouder dagteekeningvan 3 julij door middel van den telegraaf aldaar de tijding uit Rome ontvangen, dat de onderhandelingen der badensche regering met den pauselijken stoel eindelijk zijn afgeloopen, hebbende de beiderzijdsche gevolmagtigden den 2S junij de ouderscheiden, tot liet concordaat betrekkelijke overeenkomsten onderteekend. Men kon de aankomst daarvan nu eerlang te gemoel zien. Gelijk men weel was dezer dagen van eene andere zijde ge meld, d at de onderhandelingen van Baden met den pauselijken stoel voor goed afgebroken waren, en wel op zoodanige wijze dat aan het hervatten vooreerst niet zou kunnen gedacht worden. Xwifserlaml. Den 7 dezer is de bondsvergadering te Bern bijeengeko men. Niettegenstaande er over zeer belangrijke onderwerpen moet worden beraadslaagd, was de eerste zitting naauwelijks door de helft der leden bezocht, hetgeen vooral moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat het schuttersfeest te Zurich gelijktijdig werd geopend. Alle berigten uit ï'essiu stemmen overeen, dat cle radicale j partij aldaar er op uit is, om zich met Italië te vercenigen. Naar men verneemt, zal het getal der zwitsersche bondstroepen in dat kanton vermeerderd worden. Luxemburg. Uit Luxemburg meldt, men dat. de commissie, benoemd voor de herziening der ordonnantiën, zich met de regering in betrekking gesteld heeft en zulks tot het. gevolg heeft geleid dat tusschen laatstgenoemdeen de volksvertegenwoordiging, in eene geheel voltallige zifting van de laatste, eene zoo lang gcwenschte toenadering is tot stand gekomen. Onderscheidene impopulaire bepalingen van de bestaande ordonnantiën zijn door de regering ingetrokken, terwijl verder het uitzigt geopend is op eene nadere herziening der wetgeving. Delifie. Z. M. de koning en de graaf van Vlaanderen, zijn donderdag 11. uit Engeland te Ostende terug gekomen. Meer en meer begint men zich hier overtuigd te houden, dat de reis des konings naar Engeland in verband heeft gestaan mei de groote staatkundige vraagstukken van den dag. De omstan digheid, dat de koning terug komt, tegelijk met het sluiten van den wapenstilstand in Italië, wordt hier beschouwd als een nieuw blijk, dat Z. M. dezer dagen een belangrijken invloed heeft uitgeoefend. Het ontgaat ook de aandacht niet, dat som mige engelsche dagbladen zich scherpe aanmerkingen hebben veroorloofd over den koning, als of deze zich zou hebben be moeid niet zaken, welke hem niet aangaan. O^ramlirijU, Het bevestigt zich dat het gouvernement noodig acht weder een eskader in het kanaal te vereenigen en aldaar beschikbaar te houden. Volgens een berigt. zal het uit. twaalf linieschepen beslaan, waarvan het meerendeel zich reeds te Brest en Cher bourg bevindt, terwijl de overige uit de MiddeKandsche zee verwacht worden. Volgens de jongste ber/glen uit. Algeria werden aldaar weder troepen ingescheept, waarheen wist men niet. Zoo waren enkel op den 27 junij 3000 man infanterie van daar vertrokken. Volgens eene dagorder van den schout bij nacht Jurien de la Graviére, 22 junij jl. op de fransche scheepsdivisie voor Venetie afgekondigd, had de fransche zeemagt in de Adriatische zee in minder dan eene maand 39 oostenrijksche schepen geno men, 353 oostenrijksche onderdanen krijgsgevangen gemaakt en aan S2 onzijdige of onder vrijgeleidebrieven varende sche pen kennis van de blokkade gegeven. De minister van marine heeft in den Moniteur, naar aan leiding van een berigt van den franschen consul te l'adang (westkust van Sumatra) betreffende het gebeurde te dier plaatse met het nederlaudsche stoomschip Montrado [uitvoerig mede gedeeld bij het in ons vorig no. opgenomen particuliere schrijven van Padang] cle fransche koopvaardijschepen gewaarschuwd tegen de onveiligheid dier kusten ten gevolge van de barbaarsch- heid der inlanders. La patrie zegt, dat het noodig is zich te wachten voor elke teleurstelling ten aanzien der onderhandelingen, waarop de algemeene aandacht tijdens den wapenstilstand zal zijn ge vestigd. Het blad herinnert het programma des keizers, vóór zijn vertrek naar Italië bekend gemaakt, namelijk de onafhan kelijkheid van Italië van de Alpen lot aan de Adriatische zee. De veldtogt. heeft dit programma bekrachtigd door de overwin ning; indien onderhandelingen plaats hebben, dan kunnen die slechts gevoerd worden op den grondslag der volkomene onafhankelijkheid van Italië. Le constitut ionnel bevat een in vredelievenden zin geschre ven artikel door den heer A. Renée onderteekend, waarin gezegd wordt dat bel niemand, die het grootmoedige hart. van Napoleon kent, zal bevreemden dat de keizer, wanneer de tijd daartoe gekomen is, tracht het herstel van den vrede te bespoe digen. Volgens hel Journal du IIfivre heeft de regering aan de particuliere nijverheid de vervaardiging opgedragen van tien nieuwe oorlogsvaartuigen, die alleen bestemd zijn om landings troepen ie vervoeren. De berigten van clen heer Brenicr. onzen gezant te Napels, luiden gunstig ten aanzien eener goede verstandhouding met koning Frans II, Prins IschilelJa is door laatstgemelden naar het hoofdkwart er van keizer Napoleon gezonden, ten einde bij dezen de tolk te zijn van de welwillende gevoelens van zijn sou- verciu jegens onzen keizer, Italia De lijding van liet sluiten van een wapenstilstand heeft ge heel Europa verrast, doch de levendige indruk zou waarschijn lijk nog sterker geweest zijn, wanneer cie publieke opinie bij magte geweest ware om een juister oordeel over het gewigt van die tijding te vellen. De nola, welke de Moniteur zich gehaast heeft daarop tc laten volgen, heeft echter niet bijgedragen om i daarover veel licht te verspreiden. Sommigen zien in dit berigt de vrij zekere hoop op vrede, en al de europesche beurzen schijnen, althans den eersten dag, de tijding zoo uitgelegd Ie hebbea. Anderen zien er niets meer in dan een militairen maatregel, waartoe inenschlievende conside ration hebben geleid. Die laatste lezing vindt vooral te Parijs in staatkundige kringen veel aanhangers. Eene van officiële zijde afkomstige mededeeling, welke door Le sieclc en Le constitu- tionnel is opgenomen, schijnt zich ten doel te stellen om die zienswijze ook bij het publiek de overhand te doen behalen. Te midden van die verschillende zienswijzen is hel moeijelijk om iets met zekerheid te zeggen. Ook hier zal men moeten afwachten en zich bepalen bij de uitdrukking der hoop dat de stilstand die nu geklonken is, moge leiden tol eene definitieve schikking van alle moeijelijkheden welke zich door den oorlog hebben voorgedaan. Hoe meer men echler met alle bijzondere omstandigheden nader bekend wordt, des te meer mag men zich werkelijk vJeijen met een spoedigen vrede, en hoewel de kansen der politiek nog kunnen keeren, durven sommigen zicli overtuigd houden dat er voor den vrede niets meer noodig is dan liet vervullen van eenige formaliteiten. Oproerige bewegingen in het midden en in 't zuiden des lands, gepaard met ecnig misnoegen van de zijde van Sardinië als een te spoedige vrede tegen zijn zin mogt ge sloten worden, kunnen die zoo aangename vooruitziglen belang rijk wijzigen. De Moniteur berigt [blijkens een heden door ons uit Parijs ontvangen telegram, en volgens een ander uit Weenen meldt ook de Oesteireichische Correspondenz het] dat de keizers van Frankrijk en Oostenrijk heden (maandag) eene zameu- komst zullen hebben te Villafranca. Het zelfde blad berigt dat keizer Napoleon eerlang naar Frankrijk zal terug keeren, terwijl hij het voorloopig opperbevel over bet leger zal opdragen aan den maarschalk Vaillnnt. Uit de eerste depechc van den franschen keizer was niet op le maken van welke der strijdende partijen liet voorstel was uit gegaan, Het fransche dagblad La patrie verzekert dat cle eer daarvan aan den keizer van Oostenrijk toekomt, doch hel zal de vraag zijn of dit berigt juist is, daar anderen het waarschijn lijker achten dat de eerste aanleiding door Frankrijk gegeven is, het zij uit eigen beweging, het zij op aandrang van Pruissen. Men voegt er bij, dat de keizer een zijner stafofficieren, deit heer Corbin, naar het oostenrijksche hoofdkwartier gezonden heeft, onder het voorwendsel om keizer Frans Jozef mcdedeelingen te doen betreffende den jongen prins Windischgratz, die bij Solferino gesneuveld en wiens lijk niet gevonden is, doch niet de daad om het bewuste voorstel te doen. Daarna moet de keizer van Oostenrijk den zoon van den veldmaarschalk Urban als parlementair hebben afgezonden en keizer Napoleon zou met een eigenhandig schrijven als een gevolg daarvan, den wapenstilstand voorgesteld hebben tot 15 augustus, terwijl keizer Frans Jozef slechts 20 dagen verlangde. De keizer van Oostenrijk zou ook toegankelijker voor goeden raad geworden zijn. Men zou dit, zoo luidt het al verder, te danken hebben aan de omstandigheid, dat de Franschen zich midden in den gevreesden driehoek verschanst hebben, die voor eene maand nog ontoegankelijk werd geoordeeld vooral echter aan de vrees dat, Pruissen, hetwelk in den laatsten t ijd met zeer veel bekwaamheid gehande ld heeft, wel eens een overwigt in Duitschland zou kunnen krijgen, waartegen het verzwakte Oostenrijk zich later mogelijk zonder gevolg zou verzet ten. Bovendien is het nu gebleken, dat, zoo hel kabinet van Wee nen nog eene laatste hoop op Pruisseus deelname aan den oor log, zelfs eene middelijke, gehad heeft, die verwachting niet verwezenlijkt worden en de zending van prins Wmdischgriitz geen gunstig resultaat opleveren zal. Volgens eene depêche uit Berlijn, namelijk, heeft de pruissisehe regering aan prins Win- dischgratz verklaard, dat, aangezien Pruissen niet in oorlog met Frankrijk is, het onmogelijk kan besluiten om tot de door Oostenrijk begeerde afleiding aan de zijde van den Rijn over te gaan. Het is niet te ontkennen dat dit antwoord, in verband met den wapenstilstand, het vertrouwen op het herstel des vredes zeer verlevendigt. De schorsing van vijandelijkheden zal zich zelfs uitstrekken tot de blokkade van de Adriatische zee en de vrije vaart door de oostenrijksche koopvaardijvloot. Uil, deze zeer vrijgevige voorwaarden durft men reeds eene gunstige gezindheid voorde onderhandelingen voorspellen. Op welke wijze deze echter zul len gehouden worden is nog onbekend, het zij dat zij direct tusschen de oorlogvoerende partijen of door iusschenkomst van andere mogendheden geschieden. Het engelsche dagblad The limes voorspelt vrede en gelooft dat er nu wel aan geene vijandelijkheden meer zal begonnen worden. Dooreen wapenstilstand te verzoeken, heeft Oosten rijk, volgens dat blad, erkend dat helden strijd niet kon volhou den, en die mogendheid heeft zich daardoor dan ook moeten nederleggen hij de resultaten welke door de veldslagen zijn op geleverd. Het blad vraagt zich verder af, welke voorwaarden de keizer van Oostenrijk kan hopen, en dan antwoordt het dat het status quo van het oogenblik het beste is dat men kan ver krijgen. Lombardije moet het als onherroepelijk verloren he- schouwen en het kan ook niet vergen de vestingen die hel de magt gaven om die streek te beheerschen, onvoorwaardelijk te behouden. Doch Venetie, dat nog niet bemagtigd is, zouzijno onafhankelijkheid kunnen bewaren. The morning post is minder toegevend jegens Oostenrijk. Het wil Oostenrijk geheel en al uit Italië verdrijven en dreigt met ecue inmenging van al de europesche mogendheden in dien geest. Ilaüe,zegt,The morning post, is thans bevrijd dat is vol doende, De Oostenrijkers zijn verdreven; Frankrijk moet nu Italië eveneens verlaten. Men geve aan Sardinië het, aandeel van het, vrijgemaakte grondgebied dat aan Victor Emmanuel toekomtmen secularisere de pauselijke regering en zorge dat, de koning van Napels den constitulionnelen regeringsvorm aanneme. Ziedaar de grondslagen voor een duurzame» vrede, die Italië onafhankelijk en voor eeu nieuw leven vatbaar maken zal, dieaan Oostenrijk het vreedzame bezit zijner eigene domei nen zal verzekeren, die aan Frankrijk roem en eene hooge mate van zedelijken invloed verschaffen zal, en die eindelijk aau Europa de waarborgen zal leveren voor eene rusfige toekomst. De hertogin regentes van Parma heeft den 20 junij, uit hare wijkplaats te St. Gallen in Zwitserland, een protest uitge vaardigd tegen hetgeen er. na haar vertreken in strijd met hare achtergelatene hevelen, in liet door haar bestuurde hertogdom is gebeurd. Zij beklaagt zich overeen deel harer onderdanen cn over eene naburige regering, die zich ir. hare plaats stellen wil. Zij verklaart alle handelingen welke in den staat van Parma hebben plaats gehad of nog nader kunnen plaats hebben, in zoo verre die met de regten van haren beminden zoon in str\jd zijn, cn al de gevolgen van dien, nul en van geen er waarde. Ten slotte begeert, zij dat dit protest ter kennis van al de mogend heden gebragt worde, op wier hooge regtvaardigheid zij haar vertrouwen vestigt. au hel toouccl des oorlog-; wo-df vernomen dat Ir* kanon-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3