MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 83. Dingsdag 1859. 12 Julij. ^Utnlionïitgtngm öinnmlanöscljr tijinng.cn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- j De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. j kmgen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. De abonnementsprijs ger drie maanden is 3franco per post 3,40. j Buitengewoon groote' letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. j Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. VAN OUT R1JKSBESTDÜR.PR0VüiGIALE IS GESIEEÏÏEBESTIMS. Bekendmahiug. Bij den drukker van het gewestelijk bestuur, U. F. Auer, te Middelburg, is tegen betaling der drukkosten, algemeen ver krijgbaar gesteld. Het verslag van den toestand der provincie Zeeland, door gedeputeerde staten uitgebragt aan de provin ciale staten, in de zomervergadering van 1859. De griffier der staten van Zeeland, S. VAN DER. SWALME. Middelburg 99. jsalij. De gemeenteraad alhier zal woensdag aanstaande, des namid dags ten half twee ure, eene openbare zitting honden waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden: missiven van gedeputeerde staten, 1. goedkeuring kohier hoofdelijken omslag, 2. raadsbesluit onderhandsche afstand van gemeente grond; missive plaatselijke schoolcommissie, bezoldiging van kweekelingen bij de school voor minvermogenden en bedeelden; id. gezondheidscommissie, periodieke aftreding van twee leden. der maatschappij Caecilia.en het overige voor het weduwen- en weezenfonds der maatschappij Arti et amicitiae bestemd is. Onder de vele bewijzen van levendige belangstelling welke de gevierde kunstenares in de hoofdstad ontving, verdient mel ding dat haar door eene commissie van notabele ingezetenen, die zoo wel kunst als wetenschap en handel vertegenwoordig den, jl. woendag avond in plegtigen optogt, voorafgegaan door muziek en fakkellicht, en voorts begeleid door dragonders, aan haar logement een eigenaardig geschenk is aangeboden. Dit bestond uit drie nationale plaatwerken, namelijk: Nederlandsche kleederdraglen, Nederlandsche zeden en gebruiken, en Gezigten van Amsterdam, zoo mede een prachlige bloemruiker ineen 1 porte-bouquet en eene door den calligraaf Dekker bewerkte toepasselijke opdragt. De heeren die deel uitmaakten van deze commissie en verder den stoet vormden, ontvingen wederkecrig een souvenir, be slaande in eenigc italiaansche regelen, gedrukt voor de commis sie op gekleurd satijn, en voor de overigen op glacé papier. Men verneemt, dat mevrouw Ristori thans over Belgie naar Italië en van daar weder naar Spanje en Tortugal gaat. Zij hoopt als daar mogelijkheid toe bestaat, vervolgens ons land nogmaals te bezoeken. De gemeente lleille wordt, volgens besluit van gedeputeerde staten (provinciaal blad no. 63) voor zoo veel betreft de verkie zingen van leden der provinciale staten, als onder-kiesdistrict opgeheven, zullende de tot die gemeente behoorende kiezers voortaan, even als die van de gemeente St. Anna ter Muiden, hunne stembriefjes inleveren in de hoofdplaats van het hoofd kiesdistrict Sluis. Bij besluiten van gedeputeerde stalen van I dezer,zijn cenige maatregelen voorgeschreven, betrekkelijk gedeeltelijke ophef- fing van ter voorkoming der verspreiding van longziekte bevo- lene maatregelen, in de gemeenten Noordgouwe en Grijpskerke- Het eerste bepaalt dat alleen de hoeve van J. de Ridder onder Noordgouwe bij voortduring wordt beschouwd als vau de longziekte te zijn besmet. Bij het andere wordt verordend dat de bij besluit van 2-1-april j I. aangewezene gedeelten van de gemeenten Grijpskerke en St, Laureus, alsmede de gemecntenOosl kapelle, Serooskerke, Melis- kerkeen Aagtekerke, niet langer als verdacht van de longziekte zullen worden gehouden. De beschikkingen bij art. 1 van gemeld besluit genomen, blijven gehandhaafd, zoo dat bij voortduring als door de long ziekte te zijn besmet, worden beschouwd de gedeelten der ge- meeulen Grijpskerke en St. Laurens, welke zijn begrensd als volgt: ten noorden door de grensscheiding tusschen Grijps kerke en Ooslkapelleten oosten door de grensscheiding tus schen Grijpskerke en Serooskerke, vervolgens de noordelijke grensscheiding tusschen Grijpskerke en St. Laurens, tot aan het Groene wegje, en eindelijk den aardenweg van Grijpskerke naar Middelburg; ten zuiden door den Domburgschen watergang, den Galgen-heulweg, den Grijpskerkschen zandweg tot aan den steenen voetpad van Buttinge naar Grijpskerke, en ten westen door de grensscheiding tusschen Grijpskerke en Aagtekerke. De in-, uit- en vervoer van rundvee blijft mitsdien, voor zoo veel deze gedeelten betreft, verboden. Wij hebben onlangs medegedeeld dat de heer David Bles, dooi de keizerlijke academie van schoone kunsten te St. Petersburg, gekozen was lot vrijen geassocieerde, met bijvoeging dat hij de j eerste Nederlander was, aan wien deze onderscheiding te beurt viel. Het Dagblad van 'sGravenliage, waaraan dat berigt was ontleend en dat deze bijzonderheid uit eene goede bron meende te putten, verbetert dat berigt thans en merkt op dat aan onzen landgenoot, den kunstschilder Haanen, te Weenen woonachtig en aan den beroemden zeeschilder, den heer Louis Meijer, deze laatste reeds sedert het jaar 1845, de zelfde eer te beurt is ge vallen, zoo dat de heer David Bles de derde nederlandsche kunstschilder is, die zich beroemen mag lid der St. Pelersburg- sche academie te zijn. Vóórhaar vertrek uit Amsterdam, heeft mevrouw Ristori eene aanzienlijke som tot, weldadige doeleinden beschikbaar ge steld, waarvan de helft aan de maatschappij tot ondersteuniug van oude looneelkuustcuaars, Apolio, een vierde voorliet fonds Men schrijft uit Vlaardingen 8 juhj Heden avond circa 9 ure arriveerde alhier de eerste haring jager, aanbrengende 25 ton maatjes- en 17 ton vollen haring dadelijk na de aankomst zijn daarvan de gewone geschenken aan Z. M. den koning afgezonden. De prijs van den haring is f 600 per ton. Zoo als uit de geringe kwantiteit blijkt, is de vis- scherij niet zeer gunstig, de kwaliteit is echter uitmuntend. Uenoesnintren en itesluiten. Herbenoemd, bij besluit van 7 dezer, tot plaatsvervangende kantonreglers: te Middelburg, II. Rekker; tc Sluis, P. F. Henncquin; te Oostburg, W. C. de Srnidtte Goes, mr. J. van der Mandere. Herbenoemd bij besluit van 6 dezer, lot burgemeester der gemeente Oosterland en Sirjanslaud, A. van der Have. Eervol ontslag verleend, bij besluit vau 7 dezer, op zijn ver zoek, aan A. Kant, als lslen luitenant bij de 5de compaguie ruslende schutterij in de provincie Zeeland. Benoemd, bij de rustende schutterij in de provincie Zeeland, bij het bataillon no. 4 tot kapitein W. P. V. Ilenncquin, thans lste luitenant; lot 2den luitenant D. Croin de Ligny, thans schutter; bij het bataillon no. 5tot kapitein J.Th. de Smidt, thans lste luitenant; tot lsten luitenant J. Goetgeluk, thans 2de luitenant; tot 2den luitenant J. Dieleman Wz thans ser geant-majoor. Benoemd bij besluit van 6 dezer, 1. bij de hoogeschool te Utrecht lot gewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit, de heer mr. J. A. Fruin, referendaris bij het departement van financien2. bij de hoogeschool te Groningen, met ingang van 1 september aanstaande: a. bevorderd tot gewoon boogleer- aar in de regtsgeleerde faculiteit, de heer mr. O. van Rees, tegenwoordig buitengewoon hoogleeraar; b. benoemd tot gewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculiteit, de heer mr. G. Diephuis, inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Groningen, uit welke betrekking hij tevens met het einde der maand augustus aanslaande eervol wordt ontslagen. Benoemd, bij besluit van 7 dezer, tot directeur, hoofdonder wijzer der school voor graveerkunst aan de Koninklijke aka- demie van Beeldende kunsten te Amsterdam, de heer J. W. Kaiser, graveur aldaar. Benoemd, bij besluit van 7 dezer, bij het wapen der infanterie bij het 4de regement, tol kapitein van de 3de klasse (naar ouder dom van rang) de .lste luitenant-adjudant F. G. II. Driessen» van het corps; bij het 5de regement, tot majoor de kapitein der lste klasse A. G. F. Beekman, van het regement grenadiers en jagers. Op non-activiteit gesteld de majoor A. P. Luppus, van het 5de regement infanterie, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Pensioen verleend, bij besluit van dien datum, op hunne aanvrage, aan de kapiteins P. J. Calkoen, M. W. van Dort en W. G. Gelinck.respectievelijk van het lste, 2de en 3deregement vesting artillerie, en dat pensioen bepaald, voor den kapitein Calkoen op f 900 en voor de kapiteins van Dort en Gelinck op f1065 's jaars. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot kapitein de lste luitenant J. J. Bergansius, maga zijnmeester van de 2de klasse te Hellevoetsluis; bij het lste regement vesting-artillerie, tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenant J. C. van Gheel Roëil van liet regement vejd artillerie; bij het 2de regement vesting artillerie, tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom vau rang), de lste luitenants W. U. T. Entrup, van het 3de rege ment vesting-artillerie, en IC. E. Altheer, van het corps. SierU- enscituciIuieuivH. f Naar wij vernemen is door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, goedgekeurd de plaats gehad hebbende aanbeste ding van het bouwen eener tweede kerk voorde nederduitsclie hervormde gemeente te Vlissingen, en deze derhalve definitief toegewezen aan den heer C. de Wolff, mr. timmerman aldaar, voor de som van f 56,000. De voorloopige werkzaamheden zijn bereids aangevangen. Door den algemeenen kerkerand der hervormde gemeente te Hoorn is, uit het bevorens vermelde drietal predikanten, beroepen ds. A. de Pecker, predikant te Waddinxveen. SithTiuts en Jeger. Naar men verneemt zal het algemeen kommandement der zeemagt in de West Indien worden opgeheven en dien ten ge volge de schout bij nacht A. baron Collot d'Escury niet Zr. Ms- korvet Juno terugkeeren. Op Cu ra pao en te Paramaribo zal de oudste kapitein-luitenant stationskommandant zijn. De fregatten Prins Frederik der Nederlanden en Prinses Sophia zullen te Amsterdam in drijvende batterijen veranderd worden. Tot apotheker 2de klasse bij 's rijks marine-hospitaal te Willemsoord, is bevorderd de lieer 11. v. d. Marck jr. In de vlakte vau Waalsdorp zijn de noodige detachemen ten artillerie met alle kracht werkzaam aan de hutten voor de artillerie-troepen, die daar van 15 julij lot 1 october kamperen zullen. Den lSden dezer zullen iu het kamp aankomen de 10de compagnie van het lste regement vesting artillerie uit Delftde 3de, 5de en 6de compagnie van hel 2de regement vesting artii- j lerie uit Breda, Bergen op Zoom en Vlissingenalsmede aide I jongelingen van het lste regement vesting artillerie uit Delft. Deze troepen zullen den 9 augustus in het kamp vervangen worden door de 7de en 9de compagnie van het 2de regement vesting-artillerie uit Breda en Bergen op Zoom, de lste en 4de compagnie vau het 2de regement vesting-artillerie uit Breda. Den lsten september zullen, in de plaats van deze troepen, bet kamp betrekken de 8ste en 10de compaguie van het 2de rege ment vesting-artillerie uit. Dordrecht, de ^d^'en-9ldeicompagnie van het 3,dé regement uit Vlissingen en/iï^megèa-, en'öejpnge- lingen tfan het 3de regement vesting-artillerie-uit Nijmegen.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1