luitenant-kolonel en drie majoors) en 1027 manschappen, waar onder 415 vrijwilligers kavalleristen en 308 militiens kavalle- risten; met 1030 paarden. Het voerwezen bestaat uit 7 bagagie- karren, en daarvan twee, bepaaldelijk bestemd voor de genees kundige dienst. Meteorologische waarnemingen 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Junij julij 1859. a 1 Win rt d |o Thermometer c- J Betrekkelijke vochtigheid, j Spanning van den damp. 1 Laagste temperat. enverschil met de hoogste. Aanmer- kin/jen. 2G ZO.t.O 7 763.9 23.6 0.69 14.61 0.0 15.5 t 9.5 betr. buijig, 27 ZO.t.O 3 7G7-3 21.7 0.77 14.68 0.0 17.0 8.0 bijna helder. 23 Oost. G 760.0 24.6 0.63 14.05 0.4 16.0 ■7 11.0 bijna helder. 20 W.t.Z. 7 764.2 15.6 0.89 11.80 5.4 12.5 9.5 dik betrokk. 30 Nw.tZ. 9 764.9 17.5 0.72 10.07 0.5 12.0 »10.0 bew. buijig. 1 ÏNOost. 3 766.0 19.4 0.77 12.75 0.0 13.5 9.5 bewolict. 2 ZO.t.O 2 767.4 23.4 0.75 15.73 0.0 15.0 "10.5 ligt bewolkt. Tliermometerstand. 1 julij. 's avonds 11 ure. 63 gr. 2 h 's morgens 7 68 n 's middags 1 n 80 's avonds 11 u 69 3 's morgens 7 72 's middags 1 88 v 's avonds 11 69 o 's morgens 7 73 u n 's middags 1 ff 70 v £3uitmlrtnDscl)e ttjöhtgen. BDngelaud. Londen 2 julij. Al de leden van het nieuwe ministerie, die door de aanneming van een ambt hunne plaats in het lagerhuis verloren hadden, zijn reeds herkozen. Bij deze gelegenheid heb ben de bewindslieden meestal ook het woord tot de kiezers ge voerd en zich over de algemeenc aangelegenheden meer of min bepaald uitgelaten. Dat Engeland den strijd tusschen Oostenrijk en Frankrijk onzijdig maar gewapend behoort aan te zien, werd door al de bewindslieden verkondigd In de zitting van het lagerhuis van gisteren avond ver klaarde lord Palmerston dat het nieuwe kabinet, de door het vorige aangenomene staal kunde volgende, zich onzijdig zal houden, en dat het vrede wenscht, maar op billijke grondslagen. Lord Elcho heelt aangekondigd dat hij in de zitting vau het huis van den 5den (volgens een ander berigt in die van den 12 den) voorstellen zou te verklaren dat de vergadering de door lord Derby aangenomen staatkunde van onzijdigheid goedkeurt en ze ook door lord Palmers ton gevolgd wenscht te zien. In het zelfde huis is de regering aangezocht om mededeeling der rapporten welke zij uit het hoofdkwartier der in Italië strij dende legers van hare derwaarts gezonden gelastigden van tijd tot tijd ontving. De minister van buitenlandsche zaken heeft geweigerd aan dat verzoek te voldoen, omdat zulks aan de be trokkene regeringen onaangenaam zou zijn en stof tot protes ten van hare zijde zou geven; maar hij heeft zich bereid betoond om aan het te kennen gegeven verlangen eenigefmate 1e vol doen door de aan die gelastigden gegeveue instructien aan het huis mede te deel en. y Op eene interpellatie van lord Broughton heeft de minister van marine het gerucht, als of Hr. Ms. gouvernementele sterkte der vloot verminderen wilde, ten stelligste gelogenstraft. In het hoogerhuis waarschuwde lord Ellenborough nadruk kelijk tegen de eerzuchtige plannen, welke, naar hij beweerde, bij den keizer der Eranschen bestonden, en die zouden uitloo- pen op cene poging om met eene fransche legermagtEng eland binnen te dringen. Hij drong bij het gouvernement aan op veel omvattende maatregelen lot beveiliging der engelsche kusten. Op zijne rede is van den kant der regering niet geantwoord. Door lord Granville werd verklaard dat Eugeland zich ter goeder trouw onzijdig zou houden. Lord Rutland be schuldigde den tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken, lord John Russel, van overhelling tot Frankrijk; die beschuldiging werd door den hertog van Newcastle afgeweerd- Lord Maimesbury, de afgetreden minister, verdedigde zijne eigene staatkunde, als volkomen onzijdig geweest zijnde. Lord Stratfort de Redclifie kondigde aan dat hij in de zitting van den Ssten de aandacht der pairs op de aangelegenheden van Italië zou rigten, naar aanleiding der laatstelijk van regerings wege openbaargemaakte bescheiden dienaaangaande. De lieer Cobden heeft du hem door lord Palmerston aan geboden betrekking van minister voor de handelszaken afge wezen, onder verklaring dat het nieuwe kabinet op zijne harte lijke ondersteuning, althans vooreerst, kon staat maken. Die betrekking is nu, volgens eene mededeeling van de ministeriele Morning post, opgedragen aan, en aangenomen door ecnen man van de zelfde beginselen als de heer Cobden, namelijk den lieer Milner Gibson, die reeds lid van het nieuwe bewind was Sn aan het hoofd van het armbestuur stond. De parijsche correspondent van The morning Herald meldtdat te Cherbourg groote maritime krijgstoerustingen plaats vinden. Ook worden aldaar ontzaggelijke massas steen kolen opeengehoopt. In het begin van mei bevonden zich 18,000 ton inde magazijnen; sedert werden nog 17,000 ton aange voerd. Ook te Roehefort is een groote voorraad van steenkolen voorhanden. Men weet dat de Maatschappij van kunsten, van welke de wereldtentoonstelling van het jaar 1851. uitgegaan is, het plan had om in 1861 alhier weder eene gelijksoortige tentoon stelling te houden, maar daarvan onder de tegenwoordige om standigheden afgezien heeft. Dingsdag jl. vierde die maatschap pij den 105den verjaardag harer oprigting. Bij die gelegenheid verklaarde de voorzitter, dat de voorgenomen tentoonstelling niet opgegeven maar slechts uitgesteld is, en dat zij, naar hij hoopte, in 1862 of 1863 zou plaats hebben. Den 2G junij jl. is voor rekening eener maatschappij de geleiddraad voor de telegrafische verbinding van Boulogne en Folkestone met goeden uitslag gelegd. Het is de grootste tele graafkabel, welke nog ooit is vervaardigd. llnUsctilaud. Berlijn Ij u lij. Er is sprake van de komst van een oosten- rijkschen aartshertog, ten einde hulp te vragen, voor het geval dat het in Hongarije tot een opstand kwam. Men wil weten dat alsdan die hulp voorwaardelijk zal worden toegezegd; de prins regent namelijk zou, in het belang der openbare orde, van keizer Frans Jozef verlaugen dat deze den binnenlandschen regeringsvorm wijzige. Men gelooft wel dat de keizer daartoe genegen zou zijn, indien hij slechts den moed had,zelfstandig te handelen en door te tastenmaar op te jeugdigen leeftijd aan het bewind gekomen, is hij weinig gewoon een eigen wil te heb ben, daar waar het groote aangelegenheden geldt, en onder de magthebbenden die genoegzameu invloed op den keizer oefe nen, is er niet een, die niets verliezen zou bij een normalen toe stand. Controle of comptabiliteit zou voor de hoog geplaatste oostenrijksche ambtenaren gevaarlijk kunnen worden. De regering laat thans officieus bekend maken, dat zij neutraal zal blijven, zoo lang de oorlog lot Italië beperkt is. Dit is eene gelukkige tijding, welke men gaarne eenige dagen vroe ger had ontvangen. Het heden verschenen nommer van het dagblad Der Publicist is door de policie in beslag genomen wegens een arti kel over het door Pruissen in de jongste zitting der bondsver gadering gedane voorstel, om aan den Rijn een observatieleger zameu te trekken, liet'artikel'moet beleedfgingen legende regering behelzen en in eenen zeer Fransch-gezinden geest ge steld zijn. Over het algemeen valt het in liet oog dat juist de kleinere onzer dagbladen, die voor de lagere standen berekend zijn, en in het eerst de nieuwe regering met groote vreugde begroetten, sedert liet bevel tot mobielmaking eenthevige op positie tegen de regering voeren. Daar die blaadjes zich door gaans door eene zeer liberale, zelfs demokratisehe strekking onderscheiden, kan men bij hen moeijelijk eene levendige sym pathie voor het. in Frankrijk lieerschende absolute regeringsstel sel veronderstellen, en de publieke opinie schrijft dan ook die verandering aan andere redenen toe. Sedert eem'geri tijd heeft men hier velerlei sporen van de werkzaamheid van fransche agenten ontdekt; ook valt de buitengewoon groote hoeveel heid fransch goud in het oog, hetwelk tegenwoordig omloop is. Frankfort 2 julij. Pruissens voorstellen tot het bijeentrek- ken van een boudsleger aan den Boven Rijn en lot het nemen van andere militaire maatregelen, welke in verband staan met de mobilisatie van het pruissisclie leger zijn door den duitschen bond in zijne zitting van heden nagenoeg met algemeene stem men aangenomen, hoewel de vertegenwoordigers van sommige staten nog geene instructien van hunne regeringen ontvangen hadden. Kwilserlffiml. Bern 30 junij. In overeenstemming met de oorlogvoerende mogendheden heeft de bondsraad besloten,zoodanige corpsen of enkele manschappen, dienaar zwitserschgebied de wijk nemen, naar hun land te laten vertrekken, tegen verbindtenisvan hunne regeringen, dat zij in den tegenwoordigen oorlog niet meer zul len gebezigd worden. Wapenen en ammunitie moeten zij hier achterlaten, hetwelk men na den oorlog zal uitleveren. Zwit serland zal vergoeding der kosten van verpleging erlangen. De stoom booten op het Lago Maggiore zijn weder vrijgelaten, onder voorwaarde dat zij niet voor den oorlog zullen worden gebezigd. De Oostenrijkers hebben tusschen Clurns en Stilfs de wegen versperd13 kompagnien infanterie, 2 kompagiiienscherpschut ters en eene batterij verdedigen in eene sterke positie clen berg pas vau Stilfs. Te Lugano zijn 40 oostenrijksche officieren van gezondheid aangekomen, die in de hospitalen te Milaan tot. verpleging dei- zieken achtergebleven waren. Zij kceren over Zwitserland naar hun vaderland terug. Luxemburg. De stenden van het groothertogdom Luxemburg zijn tot eene buitengewone zitting bijeengeroepen. De zitting is den 25 junij namens den koning-groothertog door prins Hendrik der Nederlanden geopend. De daarbij door Z. K. H. gehoudene aanspraak behelst onder meer het volgende. //De uitkomst uwer vorige zitting, waarin het gemis van goede verstandhouding tusschen u en het gouvernement bleek, is, om zoo te zeggen, ter zelfder tijd afgekondigd, waarop zich stemmen van verzoenende strekking deden hooren. Voor degenen, welke die verstandhouding wenschen, zal zij moeten en zal zij kunnen tot stand komen op den grondslag van de eerlijke en volledige naleving der grondwet. Z. M. zal zulk eene naleving der grondwet van den kant zijner regering weten te verzekerenmaar de koning-groother tog hoopt ook van uwe zijde blijken te ontvangen, dat zij door uwe trouw, verknochtheid en vaderlandsliefde gewaarborgd wordt. Mijne heeren, de tegenwoordige tijdsomstandigheden zijn van bedenkelijken aard: terwijl een gedeelte van Europa dooi den geesel des oorlogs geteisterd wordt, mogen wij ons hier nog bezig houden met die zaken, waarvan het genot door den vrede alleen aau de menschen kan verzekerd worden. God schenke ons het behoud van dien zegen; dat is de wensch dien ieder goed Luxemburger thans uit, terwijl bij eenen bekommerden blik in de verte slaat naar het land hetwelk de ellende van den oorlog ondervindt. Ik vertrouw dat in dit bezwaarlijke tijdsgewricht alle par tijen zich rondom den troon zullen vereenigen, dat uwe be daarde en bezadigde beraadslagingen goede vruchten zullen dragen, en strekken zullen om de trouwe bevolking des lands in hare goede gezindheid te bevestigen en aan te moedigen." iselffie. Brussel 30 junij. Naar men verzekert zal de grondbelasting eene verhooging ondergaan, ten einde daaardoor den intrest te dekken eener leening van 25 millioen, die de regering voor nemens is te sluiten tot goedmaking der kosten, vereischt voor de vestingwerken van Antwerpen. Overigens verneemt men uit eene goede bron dat in eene buitengewone zitting der kamer op 5 julij de minister vau oorlog een ontwerp zal indienen tot j oprigting van een geretrancheed kamp in de provincie Luxem- I burg, welks voltooijiug niet meer dan zes weken tijds zou j vereischen. j Er loopen verschillende geruchten nopens de beweegredenen, I welke de regering daartoe doen besluiten. Het algemeen gevoe len wil dat het kabinet de terugkomst van onzen koning uit Engeland zal afwachten alvorens gevolg te geven aan eenige ontworpene maatregelen, welke het land in zoo hoogc mate be zig houden. Sedert 1859 heeft men geen zoodanige beweging gezien als thans om het leger op den voet van oorlog te brengen. Frankrijk. Te Parijs waren dezer dagen vredelievende geruchten in omloop. Tot de verspreiding daarvan schijnt vooral te hebben bijgedrageu het besluit van Pruissen om voorshands aan Enge land en Rusland zijne bemiddelingsvoorstellen te onderwerpen, en men ging zoo ver om te verzekeren dat eene, voor de itali- aansche zaak gunstige, overeenkomst waarbij de tractaten van IS 15 geheel zouden gewijzigd worden, reeds was gesloten tus schen de kabinetten van Berlijn, Londen en St. Petersburg. Het behoeft geen beloog dat deze beriglgevers wei wat voor barig zullen oordeelen. Door graaf Walewsky, den minister van buitenlandsche zaken, is eene circulaire aan de fransche diplomatieke agenten in het buitenland gezonden, van den 20 junij, waarin lof wordt toegezwaaid aan eene onlangs door den russischen minister- vorst GortschakofF verzoudenc circulaire en vooral gewezen wordt op de uiteenzetting der verhouding van den duitschen bond, in laats gemeld stuk. Even als de russische minister, doet de fransche opmerken dat Duitschland niet kan voorwenden dat het verpligt is liet euro- pesche evenwigl, hetwelk niet wordt bedreigd, te beschermen, maar dat land zelf zou het eyenwigt in gevaar brengen, wan neer het van de stelling uitging dat het direct belang heeft bij een oorlog door Oostenrijk aangegaau, als europesehe mogend heid, en dat de handeling van den bondsraad als zoodanig zich moet uitstrekken buiten de grenzen van den bond." Die leer zou volkomen gelijk staan, vervolgt de minister, met de fei telijke opname in den bond van Oostenrijks niet-duitsche ge westen; iets dat even strijdig zou zijn met de belangen van Duitschland als met die van Europa in het algemeen. Wat voorts de zekerheid van Duitschlands grenzen betreft, daartoe is het bezit van Lombardije en Venetie niet nooclig. In 1818 toch verklaarde Oostenrijk zelf dat liet de linie van de fensie van Duitschland niet wenschte uit te strekken tot over de Alpen, en toen zijn dan ook werkelijk de grenzen van den bond slechts tot aan die bergen bepaald.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2