MIDDELBURGSCHE COURANT. v ;-/ N°- 80. Dingsdag 3 Julij. 1839. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Viissin- ;en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., yan één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. öinncnlanösclic tijdingen. 7!i(l(3elhurs 4 julij. Dezer dagen wordt dit eiland bezocht door den hoogleeraar in de wis- en natuurkunde P. Harting, die met een tiental zijner leerlingen, studenten in de geneeskunde aan de hoogeschool te Utrecht, voornemens is veertien dagen te besteden aan zoölo gische er. botanische onderzoekingen in deze provincie. Na een paar dagen op dit eiland doorgebragt te hebben, bezoekt dit gezelschap thans Zuidbeveland, om na verloop van eenige dagen hier terug te keeren, terwijl het voornemen be staat om later met een vaartuig eeu togtje langs de kusten te ondernemen, ten einde hunne onderzoekingen ook uit te strek ken tot de zeedieren. Dezer dagen is, naar wij vernemen, weder in hechtenis ge steld in het huis van arrest te Goes de persoon van Marin us Vermeulen, eigenlijk genaamd Pieter Vermeulen, zijnde een derpersonen die bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland wederspannig aan de wet zijn verklaard, als voortvlug- tige beschuldigden in zake Itje Fokke c. s., wegens moedwillige plundering van zoetelaarstenten .waarvan wij in der tijd mel ding hebben gemaakt. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage een overzigt der zee- en rivierscheepvaart van Hamburg, gedurende hef. jaar IS58. Jl. vrijdag werd in het concertgebouw alhier door de com- missieLoon voor werk bij monde van haren voorzitter, den heer A. M. Cramer, het jaarlijksch verslag uilgebragt over haar 21ste dienstjaar. Het behelst hoofdzakelijk het volgende De heer de Maret Tak, een van de oudste leden der commis sie, heeft niettegenstaande den vriendelijken aandrang zijner medeleden gemeend zijne betrekking neder te moeten leggen, en is daaruit, onder hartelijke dankzegging voor de hulp en dienst gedurende 20 jaren bewezen, ontslagen Het reeds in het vorig verslag vermeld legaat van wijlen mevr. Schorer, groot f 2000 werd aanvaard. De gewone jaarlijksche inschrijvingen verle den jaar f2900, beliepen thaus f2700, voor de inrigting eene nog al gevoelige vermindering, al moet nog altijd de trouwe en krachtige ondersteuning van zoo velen dankbaar genoemd worden. Daarbij kwam eene gift- var. f 500 en het aandeel in de loterij van vrouwelijke handwerken ten bedrage van f 50-1. Ver dere bijdragen kwamen niet in, zoodat de gewone ontvangsten (buiten het vermelde legaat) beliepen f3760, waarvan f1254 voor het bolwerk werden afgezonderd. In de werkplaats werden de spijkermakerij en touwbereiderij aan den gang gehouden. Daar werd werk verschaft aan ruim 40 man benevens 5 jongensaan het bolwerk werkten gemid deld 20 man. De eersten verdienden door elkander ruim f 4,50 'svveeks, de laatsten vast f 3,60. Hel werkloon was lager gesteld dan in de laatste jaren omdat de eerste levensbehoeften lager in prijs waren. Ia omtrent 80 huizen werd touw geplozen, waar voor wekelijks f 54 betaald werd. De werkplaats werd gedu rende 17 weken aan den gang gehouden en in 'tgeheel aan werkloon uitbetaald ruim f 5300, dus f 300 's weeks. Was dit bedrag ook nu weder aanmerkelijk hooger dan de ontvangene bijdragen, zoo was dit nogtans niet gedekt door de meerdere opbrengst der fabriekatcn boven de grondstoffen want, aan grondstof was verbruikt voor f 4000 en daaruit gefa briceerd eene waarde, volgens raming, van f 4800. Beide vak ken hadden dit jaar bijzonder schadelijk gewerkt; de touwplui- zers door eene zeer ongunstige verhouding t.usschen de prijzen van het oude touw en het geplozen werkde spijkermakerij doordien de marine slechts zeer lage prijzen konde besleden, en nogthans eene uiterst naauwkeurige bewerking verlangde. De commissie vleit zich echter, dat beide vakken in 't vervolg beter resultaten zullen kunnen opleveren. Despreker behandelde ten slótte nog de vraag, of de commis sie nog langer zou moeten aanblijven? Het resultaat was toe stemmend, in de veronderstelling dat ook de gegoede ingezete nen de inrigting niet minder dan tol dusver bleven oudersteuneu, waaraan men echter na eene twintigjarige ondervinding wel niet twijfelen mogt. De hoofdgrond hiervan was, dat in de gegevene omstandigheden, terwijl hier nog altijd zoo veel gege ven en zoo veel gevraagd werd, eene opheffing de schadelijkste gevolgen zon na zich slepen werkverschaffing in plaats van aalmoezen veel nut moest stichtenterwijl ook toch andere armenvrienden buiten de commissie zich eenstemmig en met aandrang voor het behoud verklaren. Na nog eenige bedenkingen tegen de touwpluizerij besproken te hebben, eindigde de spreker zijn verslag met dankbetuiging aan allen die op verschillende wijzede inrigting hadden begun stigd. De heer burgemeester,. die de vergadering met zijne tegenwoordigheid vereerde, gaf zijne voldoening over de bemoei- jingen der commissie te kennen en moedigde haar aan om voort te gaan, onder toezegging zijner welwillende medewerking. In de onlangs door het. Provinciaal Utrechtsch genootschap voor kunsten en wetenschappen gehoudene algemeene verga dering zijn o. a. verkozen tot buitenlandsch iid de heer Prudens van Duijse, archivaris te Gent, en tot gewoon lid dr. G. F. W. Baehr te Groningen. De aanbesteding der gasverlichting te Goes aan de heeren Verloop Zn. te Utrecht, heeft de goedkeuring van gedepu teerde staten dezer provincie leeds verworven. Naar men verneemt is de heer N. Kam, zoon van den lieer Kam, predikant te Dreischor, benoemd tot observator bij de sterrewacht te Leiden. Zaturdag morgen ten elf ure had t e 'sGravenhage de plegtige uitreiking plaats der rijks- en gemeentemedailles, toegekend aan de kunstenaars wier werk op de thans daar gehoudene ten toonstelling van schilderijen enz. het meest uitstekend was geoordeeld en wier namen wij reeds in ons nommer van 11 junij mededeelden. De uitreiking geschiedde door zijne cxc. den minister van binueulandsche zakeu, in tegenwoordigheid der commissie van beheer over de tentoonstelling, van de jury, van de bekroon den,waarvan echter vier buitenlandsche niet waren opgekomen, van een aanzienlijk aantal kunstenaars en van eenige autoritei ten en verdere genoodigden. Wij vernemen dat onder de genrestukken, welke dit jaar in de keizerlijke academie van schoone kunsten, te St.Petersburg, zijn tentoongesteld, algemeen bewonderd is geworden eene schilderij van onzen geachten landgenoot, den heer David Bles, en dat deze uitstekende kunstenaar, uit aanmerking van zijne groote verdienstenverkozen is tot vrije geassocieerde van gemelde keizerlijke academie, eene onderscheidingwelke vooral zeer vleijend is, omdat zij zeldzaam wordt verleend en de j heer Bles de eerste der nederlandsche kunstenaars isaan wien i zij te beurt valt. j De minister van marine heeft ter kennis van de belangheb- I benden gebragt, dat het examen der adspiranten voor de be trekking van adelborst der 3de klasse bij het Koninklijk insti tuut voor de marine te Willemsoord zal aanvangen op maandag den IS dezer, tc 'sGravenhage, Te Ems is prins Fredcrik met zijne gemalin en dochter fees telijk begroet, Hel hotel, waar zij hun intrek namen, was des avonds verlicht, en er werd vuurwerk afgestoken. Ems is vrij druk bezocht, daar de reizigers Zuid-Duitschland en Italic thans niet bezoeken. De beroemde geschiedschrijver Thiers is Ie Charleroi aan gekomen, met het doel om op de plaats zelve de dagen tr bestuderen, die den veldslag van Waterloo voorafgingen. Uenoemlngen en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 29 junij, aan den heer mr. J. A. baron Taets van Amerongen, als commies van staat bij den raad van state. Benoemd, met Zr. Ms. goedkeuring,door den consul-generaal te Napels tot zijne vice-consuls: te Gallipoli de heer Vincent Staroce; te Briudisi de heer Joseph Nervegna, en te Marsala de heer llaphael Barbaro. Bevorderd, bij besluit van 6 junij, tot kapitein de Iste luite nant J. A. van der Meulen, van het bataillon jagers no. 27 dienstdoende in West-Indie. Eervol ontslag verleend bij besluit van 12 junij, aan J. H. van Bouwdijk Bastiaanse, laatstelijk opziener bij de koffijbereiding in de residentie Bantam op Java, thans met verlof hier te lande, op het daartoe door hem gedane verzoek, onder toekenning van pensioen. Xewologie. Te'sHageis overleden de gepensioneerde generaal majoor, oud-hoofd intendant der administratie J. Wagenaar, komman- deur der orde van denNederlandschen Leeuw en van de Eiken kroon, en ridder der orde van het Legioen van eer. Kerk- en sdioulnieuus. Aanstaanden woensdag moeten, volgens het voorgeschre- vene in het algemeen reglement voor de hervormde kerk, de zittingen der algemeene synode aanvangen. Onder meer be langrijke zaken, welke zij zal hebben af te doen, is de benoe ming van haren secretaris, indien althans het gerucht volgens hetwelk de thans fungerende secretaris, de heer Timmers Ver hoeven, zijn ontslag uit die betrekking zou vragen, waarheid behelst en dat verzoek mogt worden ingewilligd. De heerG H.Lamers, llieol. doet. en pred. te Engwierum. heeft voor de benoeming als director van het Zendelinghuis te Rotterdam bedankt. flariiie en leirep. Zr. Ms. transportschip De heldin, onder hevel van den luite nant ter zee der 1ste klasse P. Toutenhoofd, is den 1 junij jl. te Paramaribo aangekomen. Hetcefenings-eskader, onder bevel van den vice-admiraal F. X, R. 't Hooft, is den 1 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken. Volgens particulier berigt. uit onze west indische bezi'- tiugen vertrekt Zr. Ms. brik De zeehond, te Paramaribo gesta tioneerd, den 10 julij naar Curapao en zal vervangen worden door Zr. Me. brik De sperwer, welke laatste evenwel op de reis derwaarts eenige avarij heeft bekomen en te St. Thomas repareert. Bij de 4de kompagnie van het korps mariniers, te Hei e- voetsluis in garnizoen, is geplaatst de lste luit. J. P. H.Sesseler, Uit de legerplaats bij Millingen wordt het volgende van den 1 dezer gemeld Gisteren zijn alhier aangekomen de majoor Staring, kommau- dant van de legerplaats, benevens de officieren van gezondheid 3de klasse van Lier en Vigelius. Heden is ten 1L uur de legerplaats betrokken door ds ver schillende tiraillcur-kompagnien van het 1 battaillon 5 regemeir infanterie, van liet 1 en 3 battaillon 7 regement infanterie en van het 1, 2 en 5 battaillon 8 regement infanterie. Ten 22 uur heeft Z. M-, vergezeld van HDs. adjudanten, or donnans-officieren en kamerheeren. het. kamp in oogenschouw genomen, en als blijk van zijne tevredenheid den majoor Sta ring, een prachtig geweer toegezegd. De manschappen worden lieden door Z. M. onthaald op ham. brood, enz. Deformatie van het Bondscontingent voor Limburg is thans bekend. Het bestaat uil 4 eskadrons van-het boofacontingen: np den voet van oorlog; eëri eskadron, van lietVè'scrve contiu- ircnt, en een depot (Erzatz) almede op denzoet Vfin onriog. Geheel het regement telt 53 officieren (waaronder 5 boofd-offi- ieren, te weten i een kolonel, regemcnls'kommandah' r

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1