MIDDELBURGSCHE COURANT. lV' 79. Zaturdag 1859. 2 Jul ij. öinncnlrtiiösdjf tijïnngcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- jen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma ngen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van vrijdag avond 8 ure. Middel hurt; 1 jiilij. Xn eeae gisteren avond gehoudens vergadering van aandeel houders iu de naanilooze vennootschap onder den naam van Middelburgsche maatschappij van stoomvaart, zijn de statuten voor die vereeniginggearresleerd en benoemd; tot bestuurders, (nadat jhr. mr. J. van ReigersbergVersluys had verzocht daartoe buiten aanmerking te blijven,) de heeren H. J. van Deinse, mr. T. A. Lambrechtsen en S. Roelse,- tot commissarissende hee ren jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys, J. P. W. Boddaert, mr. C. J. Pické, N. Verhulst Wz. en G. JSpreuger. Ter openbare tercgtzitting van het kautongeregt alhier, vau gisteren, is de heer mr. J. van de Graft, als plaatsvervangend kantonregter geinslalleerd. Als leden van den gemeenteraad zijn dit jaar te Vlissingen aan de beurt van aftreding de heeren J. C. Dutilh, T. van Uije Pieterse, J. Borghstijn en N. J. B. de Vey Mestdagh. Te Goes zijn het de heeren J. W. van Kerkwijk, A. Smalle- gange en C. P. Soutendam. Te Zierikzee de heeren S. G. Nauta van der Grijp, mr. J. W. D. van Dongen, dr. 11. Goemans en P. C. Landsknegt. De hooge raad der Nederlanden heeft jl. woensdag, overeen komstig de vroeger door het openbaar ministerie genomene conclusie, de voorziening in cassatie verworpen van 1). Over- strijd,die door de regtbank alhier, en in hooger beroep door het provinciaal gereglshof in dit gewest, was veroordeeld, ter zake van laster, gepleegd door middel eencr advertentie in een alge meen verspreid dagblad. In dezelfde zitting heeft de hooge raad het beroep verworpen van den heer F. C. S. Scliultz te Vlissingen, bij vonnis der regt bank alhier in hooger beroep veroordeeld tot geldboete van f 25 terzake van des onbevoegde uitoefening van inwendige genees- kunde. Bij de te Breda plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten generaal, in de plaats van wijlen - den heer mr. L. D. Storm, zijn uitgebragt 1910 stemmen. Er zal eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren C. W. Oomen, die 723, en II Guljé, die 667 stemmen bekwam; voorts waren er 339 uitgebragt op den heer W. J. Knoop. Uit het Nieuwediep meldt men van woensdag Heden werd onder begunstiging van het schoonste weder de eerste steen gelegd aan het nieuwe drooge dok voor dc ma rine te Willemsoord. De plegligheid werd verrigt, iu tegen woordigheid van alle militaire en civiele autoriteiten, benevens een aantal genoodigden^ door den directeuren kommandant der marine, den vice-admitaal Bijl de Vroe, die bij deze gelegen heid eene gepaste aanspraak hield, welke door den ingenieur Strootman werd beantwoord, liet terrein en de put waren sier lijk met vlaggen getooid. Heden avond wordt er op den vloer van het dok door de aannemers eene soiree dansante gegeven. Z. M. de koning is zondag namiddag ten 4 ure, vergezeld van zijnen adjudant, j hr. de Casembroot, op het paleis het Loo afge stapt. Z. M. had den spoortrein te Utrecht verlaten, om een bezoek aan H. M. de koningin-moeder te brengen. Het geheele militaire huis des konings was inmiddels aangekomen. Maandag heeft Z. M. vergezeld van zijne adjudanten en ordounans-officiereh het kamp bij Nieuw Milligen bezigtigd en last gegeven om uit zijne particuliere fondsen, de hoofdofli- cierstenten te laten amenbleren en de overige oQicierstenten alle met planken vloeren te laten voorzien. Door het 14de Nederlandsch landhnisboudkundig congres, dezer dagen te Winschoten gehouden, is besloten dat het 15de congres in 18G0 te Amersfoort zal bijeenkomen. De heer Westerhoff heeft het congres met eene hartelijke toe spraak gesloten. Aan de regering zal de wensch worden uitge drukt, om uittreksel uit de kadastrale kaarten voor elke gemeen te des lands zoo goedkoop mogeljjk te doen verkrijgbaarstellen. Vooral is er veel gehandeld over 't belang van het bewaren van meststoffen, op maatregelen ter bevordering van reinheid, en een voorstel gedaan tot het daarstellen eener vrouwenvereeni- ging, om de ontwikkeling der meisjes op Java te bevorderen, des noods door bet oprigten van eene enkele meisjesschool. Naar men verneemt, is dc bekende nederlandsche dwerg Jau Haunema, te Parijs geëngageerd in het Théatre des variétés, alwaar hij in eene vaudeville in 5 bedrijven, Petit Foucet, de titelrol vervult en veel bijval inoogst. Onlangs hebben twee professoren van de theologische school, van de hervormde afgescheiden gemeente te Kampen, de syno de der presbyteriaansche protestanten te Edinburg bijgewoond als afgevaardigden van de synode der afgescheidenen. Men verhaalt dat eene aaneensluiting tusschen de nederlandsche afgescheidenen en de schotsche presbyterianen is tot stand ge komen, zoo dat deze beide kerkgenootschappen thans als één in leer en belijdenismogeu worden aangemerkt. Welken invloed dit hier te lande zal hebben, is nog onzeker, maar het schijnt dat voortaan de beiderzijdsche synoden door afgevaardigden uii de andere zullen bijgewoond en vertegenwoordigd worden. Men verneemt dat mevrouw Ristori, wier portret tot de laatst en behoord heeft die douwden beroemden schilder Ary Scheffer geschilderd zijn, op het vernemen dat te Dordrecht een gedenkteeken voor dien grooten kunstenaar zal worden opge- rigt, zich terstond geneigd verklaarde om eene som van 1000 fr. tot dat doel bij te dragen. Üenueininsen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 20 junij, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Montfoort c. a., de heer J. M. Kleeu- wens, thans ontvanger der zelfde middelen te Noordwelle c. a. Bij besluit van27junij, is eervol ontslag verleend aan den beerdr. W. G. Brill, op zijn verzoek, als schoolopziener iu het derde schooldistrict der provincie Gelderland, en benoemd tot schoolopziener in dat district, de heer J. Goedhart, te Epe. Kerk- en Nchoulniemvii. Heden heeft de heer A. Gouka, broeder der orde van den Nederlandschen leeuw alhier, het voorregt. de herinnering te vie ren van het gedurende vijf en twintig jaren vervullen der be trekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school in den Langendelft, thans plaatselijke school voor minvermogenden en bedeelden, binnen deze gemeente. Het twaalftal te Amsterdam, ter vervuiling der vacature van predikant, door het overlijden van den heer van de Leeuw ontstaan, bestaat uit de heeren ;dr. Beets tc Utrecht; Berlagete Bommel, Fabius te IJsselstein; Hooykaas Herderschee te Nij megen ten Kate te Middelburg; de Keyser te Arnhem Lau- rillard te Leyden; van de Leeuw te Alkmaar Poortman te Zwolle, Romeny te LeeuwardenScheffer te Enschedé en Schuuring te Hoorn. Marine en leser. Heden voormiddag is te Vlissingen door de sleephoot Union II binnengesleept, een nieuwe loodskotier, voor rekening der marinegebouwd aan den Kinderdijk op de werf van den scheeps timmerman Clauws. Zr. Ms schooner Attalante is heden middag ten 2 ure van Vlissingen naar zee vertrokken. Zr. Ms. rader-stoomschip Sindoro alsmede de ongetuigde fregatten Ceres en Prins Hendrik der Nederlanden, zijn bereids binnen het dok te Vlissingen gebaald. Men schrijft aan de Utrechtsche courant vau den 27 junij Naar men verneemt, is Z. K. H. prins Frederik der Nederlan den als veldmaarschalk van het nederlandsche Jeger door Z. M. uitgenoodigd het opperbevel over de te Zeist te kamperen troe pen op zich te willen nemen. Onder Z. IC. H. zullen het opper bevel voeren de luitenant-generaal Nepveu, als chef van den staf van den veldmaarschalk, en de generaals van Geen en Coe- negracht, thans respectievelijk kommanderende de 2de en 1ste brigade infanterie. Naar men verneemt is de eerste luit. L. J. J. A. Joost, van het instructie bataillon te Kampen, in zijn rang en anciënniteit overgeplaatst bij den staf van het wapen der infanterie, ten einde bij de koninklijke militaire akademie te Breda werkzaam te zijri. Sedert eenige dagen worden te Breda proeven genomen met een nieuw projectiel, volgens de uitvinding van den ser geant de Bourbon van het aldaar in garnizoen liggend Gde regement infanterie. Volgens gedane mededeelingen wordt dit projectiel gebezigd in de gewone geweren, om daardoor even juist en met de zelfde lading als het tegenwoordig tirailleurge weer te schieten. TherinoifieterstaiKi. junij. 's avonds 11 ure. 58 30 1 jnlij. 's morgens 7 's middags 1 's avonds 11 's morgens 7 's middags 1 63 68 60 62 70 Sxeineeuternad van Middelburg. Ziïting van 29 junij. Voorzitter de beer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig dc heeren Paspoort van Grijpskerke, Caland en Snijder. De notulen der vorige zitting na gedane voorlezing goedge keurd zijnde, worden voor kennisgeving aangenomen a. de mededeeling des voorzitters, dat de drie hierboven ge melde leden afwezig zijn, voor zoo veel den laatste betreft, uit hoofde van familieomstandigheden, en b. eene missive van jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke, waarbij die heer te kennen geeft dat hij, besloten zijnde afstand te doen van alle nog door hem bekleed wordende openbare be trekkingen, dc gelegenheid wenscht te benuttigen, dat er eene verkiezing van raadsleden in gevolge periodieke aftreding moet plaats vinden, om zijn ontslag als lid van den gemeenteraad te nemen. Hij voegt daarbij de opregte verzekering dat het doen van dien stap hem pijnlijk aandoet, als hij terug ziet op het tijdvak van 40 jaren, gedurende hetwelk hij als raadslid zitting had. Hij vertrouwt dat men zijn besluit zal billijken en betuigt zijnen dank voor de ondervondenc welwillendheid, met dc ver zekering dat de belangen der gemeente hem na aan het harte blijven liggen. De voorzitter vermeent dat men met leedwezen dit besluit van den voormaligen burgemeester zal vernomen hebben, ter wijl op zijn voorstel aan burgemeester en wethouders de zorg wordt opgedragen om in die vacature te voorzien. Wordt gelezen missive van gedeputeerde staten dezer pro vincie, ten geleide eener dergelijke van den minister van binnen- landsche zaken, waarbij kennis gegeven wordt van de afwijzende koninklijke beschikking, bij kabinetsbrief van den 14 dezer no. 71, op het adres van den raad, bij hetwelk is verzocht vernieti ging van een besluit van gedeputeerde staten tot het roijeren van den aanslag van A. Loois, in den hoofdelijken omslag vooi deze gemeente voor 1859. De minister doet daarbij opmerken dat de rand aan Alinea 5 van art. 265 der gemeentewet eene verkeerde uitlegging geelt, en dat geen verband tusschen deze en de derde alinea bestaai;, maar aan ieder dc vrijheid gelaten is bij gedeputeerde staten in beroep tc komen. Thans wordt besloten hierin te berusten,, den onderwerpelijkcn aanslag te doen vervallen en het kohier alsnu te arresteren tot een bedrag van f 25,243,10, ten einde daarop zoo spoedig mogelijk dc goedkeuring van gedeputeerde staten aan te vragen. Van een overgelegden staat van oninbare posten van gehe ven wordende erfpacht, wordt een persoon geschrapt, als zul lende die invordering nog kunnen geschieden. Overigens wordt deze gearresteerd ad f 3,40. Wordt gelezen eene missive van den minister van oorlog, in antwoord op eendoor burgemeester en wethouders tot. hem ge- rigt verzoek om f7,20 in te houden van het traktement van den majoor Vogel, van liet 3de regement infanterie, voor drie maan den van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag voor 1850. De minister verklaart, na zijnen ambtgenoot van binnenland- sebe zaken en dc betrokken hoofdofficier in diensbelang ge boord te hebben, dathij tot ge.ene inhouding gencgcn'is. daar de betrokkene slechts twee maanden en ccnigo dageninpMiddel-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1