MIDDELBURGSCHE N°' 78. Donderdag 1859. COURANT. 30 Junij. ititkonöigmgen ötmrrttlaitösrljr tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissm- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertenticn kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van hnwelijks, geboorte of doodbckendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van woensdaa avond 8 ure. Tl HU Dtl (lIJMSTIit'II.PiWSIMLE E.\ IXmïïIMSTlM. L)e commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend dat de zomervergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 5 julij aanstaande, des avonds ten half acht uur, in de daarvoor bestemde zaal inde Abdij le Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde vau liet gebouw der Concertzaal op de Groenmarkt alhier. Middelburg, den 29 junij 1859. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. De minister van financien, Door den Koningbij besluit van 14 april 185S no. 59, gemagtigd omnaar aanleiding van het verzoekschrift van Joiun Eb.edeb.ik Zembsch oud officier van gezondheid, thans manufacturier te Middelburg, ten deze domicilie geko zen hebbende te Amsterdam ten huize vau den heer F. li. Habpel (Kerkstraat bij de Vijzelstraat no. 600 1313.) over te gaan lot dj oproepingen, voorgeschreven in art. 3 der wet van 30 mei 1847 (Staatsblad no. 26.) Brengt bij deze voor de derde maal ter kennis vau het alge meen, dat naar luid van liet bovengemelde verzoekschrift en van eene ter aanvulling daarvan ingewonnen verklaring, bij den brand die op den 28 junij 1857 te Middelburg gewoed heeft, met des requestrants inboedel en koopmansgoederen zijn verbrand twee stuks Certificaten nationale schuld, rentende drie ten hon derd, elk groot f 200 en onder de noramers 4527 en 4528, uit gegeven door het administratie kantoor van de heeren Ketwich Voombergh en wed. W. Borskialsmede de onversclienen coupons lot die certificaten behoorende, en dat voor het verlies van deze effecten door den requestrant wordt verlangd tegemoet koming op den voet der wet van 30 mei 1847 (Staatsblad no. 26), wordende mitsdien ieder die beweren mogt eenig met de inwilliging van dat verlangen strijdig belang te hebben, opge roepen om, op de wijze in art. 4 van die wet aangewezen, zijne regten te doen gelden. 's Gravenhage den 25 junij 1859. De minister voornoemd, VAN BÜSSE. KEiilde(ltuï,<; SA juuij Heden hield dc gemeenteraad eene korte openbare zitting, waarin ouder anderen liet inkomen is berigt van eene missive van jlir. mr. M.C. Paspoort vau Grijpskerke, houdende kennis geving dat hij bijzijn genomen besluit om zich van alle open bare betrekkingen te ontdoen, zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. In die vacature zal worden voorzien gelijktijdig met de op handen zijnde vervulling van vacat uren bij de periodieke aflre- ding- Het provinciaal geregtshof in Zcelaud heeft zich bij arrest van gisteren onbevoegd verklaard om kennis te nemen van het hooger beroep, ingesteld door jhr. mr. J. van Reigersberg Ver- sluys, tegen een vonnis der regtbauk alhier, waarbij hein E ont zegd zijnen eisch legen de gemeente Middelburg, tot teruggave van zoo veel twaalfde gedeelten van zijnen aanslag m den hoof- deiyken omslag, als hij maanden tijdelijk buiten de gemeente heeft doorgebragt. Dit arrest is gewezen uit hoofde de president jhr. mr. A. P- van Doorn en de raadsheeren jhr. Schuurbeque Boeije en Vail- lant een geschil over een gelijksoortig onderwerp hebben, ter wijl de procureur-generaal als Jid van den gemeenteraad heeft deelgenomen aan de deliberatien over dit geschilpunt. Gisteren den 28 dezer, en alzoo juist twee jaren nadat deze gemeente door den bekenden feilen braud geteisterd werd, wa ren de nieuw gebouwde huizen op de plaats van het onheil met vlaggen versierd, daar zij grootendeels onder dak zijn gebragt. Men vleit zich dat vóór de aanslaande kermis de stellingen bij die gebouwen zullen kunnen worden weg genomen. Aan de lioogeschooi te Utrecht is den 23 dezer, na verdedi- ging van theses, tot doctor in de beide regten bevorderd jhr. W. L Schorer, van Middelburg. Jn de Nederlandsche staats-courant van gisteren is opgeno men het koninklijk besluit van den 8 dezer (Staatsblad no. 56) houdende wijziging van het terrein van toczigt in deze provincie. Wij vernemen dat hij eene onlangs plaats gehad hebbende aanbesteding van rijkswege, de lieer Maisonneuve, mr. zadel maker alhier, als minste van de vier inschrijvers, aannemer is geworden van 15,000 stuks scheden voor sabels en bajonetten. Deze zullen, naar men verzekert, allen geheel binnen deze ge meente vervaardigd worden. Zaturdag namiddag is in de fabriek voor meekrapbereiding Zuid-Beveland, te Goes, bij het wegnemen van het houtwerk hetwelk gebezigd was bij het boogsgewijze metselen, een nieuw vervaardigd gewelf ingestort, ten gevolge waarvan twee werk lieden daaronder bedolven werden. Men is er dadelijk in ge slaagd hen tc bevrijden en heelkundige hulp te verschaffen. Een hunner moet vrij ernstig bezeerd zijn. Het provinciaal geregtshof in ZuidbolJand heeft jl. maandag, met vernietiging van een vonnis der regtbank te Leyden, beslist, dat volgens eene algemeen erkende handelsusantie, commissi- onnairs in effecten volkomen bevoegd zijn, zonder aanmaning hoegenaamd, in beleeniug gegevene effecten bij gemis aan het noodig surplus, volgens beurs prijs en ter goeder trouw, te doen verkoopen, even alsof die effecten hun eigendom waren. Naar wij vernemen heeft Z. M. de koning besloten aan den tot de doodstraf veroordeelden gepensioneerden luitenant- generaal C. A. Gunkel, te doen ontnemen de versierselen der Militaire Willemsorde 3de klasse, en tevens in te trekkende vroeger verleende vergunning tot het aannemen en dragen der orde van het Legioen van eer en de medaille van St. Helena. thans lid van dien raad lot lid in den raad van Nederlandsch Indie de heer mr. L. W. C. Keuchinius, oud raadsheer in her. hooggeregtsbof van Nederlandsch Indie. laatstelijk fungerend secretaris generaal bij het ministerie van koloniën, met ingang j van den 1 augustus aanstaande. 1 Benoemd, bij besluit van 25 dezer, tot, ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw, de met verlof hier Ie lande aanwe- j zige ingenieur der gouvernements telegrafen iu Nederlandsch Indie J. Groilen de kapitein der infanterie van het leger hier te lande A W. P. Weitzel, gewezen adjudant van den laatst afgetreden kommandant van hel leger in Nederlandsch Indie. Aecpoiojjie. Maandag is te 's Gravenhage, in den ouderdom van 69 jaren, na korte ongesteldheid overleden zijne exc. J. C. baron Baud, minister van slaat, grootkruis der orde van den Nederland' schen leeuw en der Leopolds orde van Belgie. De overledene, toenmaals directeur voor de zaken van kolo niën, werd in 1832 belast met eene lijdelijke commissie naar Batavia en in het volgende jaar benoemd lot gouverneur gene raal ad interim vau Nederlands Oost indiesche bezittingen. Hij bekleedde die betrekking tot 1836, toen hij naar het vaderland wederkeerde. Van 1 januarij 1842 tot 25 maart 1848 was de heer Baud minister van koloniën,en daarna had hij zitting als lid vau de tweede kamer der staten generaal, van 1850—1854 als afgevaardigde voor het hoofdkiesdistrict Rotterdam en daarna tut 1858 voor dat van Amsterdam. Hij nam wegens toenemende ongesteldheid zijn ontslag als zoodanig en werd vervangen door deu lieer Duytnaer van Twist. In den laatsten tijd nam hij weinig of geen aandeel meer in de publieke aange legenheden des lands. De heer Baud was een man van ernstig, vasthoudend karakter en zoo wei iu zijne staatkundige als iu zijne koloniale politiek, uit volle overtuiging streng behoudsge zind, meteeuige overhelling in de laatste jaren tot iets meer vrij gevige denkbeelden en tempering van het stelsel, waarvan bij de kiemen had helpen leggen. In het burgerlijk leven was bij voorkomend, hulpvaardig en hoogst weldadig zonder eenigen ophef. Bij koninklijk besluit van 25 september 1858 werd hij door den koning verheven in den adelstand met deu titel van baron. Men leest in de Groaingsche courant het volgende Het is bekend, dat vele kalveren korten tijd (meest 3 4 da gen) na de geboortesterven aan de zoogenaamde kalverziekte- De grijze landbouwer J. H. Leuringh, te Toibert, deelt ons mede, dat hij opgemerkt heeft dat de ziekte aanvangt in den staarten zich van daar verder, waarschijnlijk door hetrugge- merg, uitstrekt. Het slap worden van den staart is een der eerste ziekteverschijnselen. Hij heeft een middel gevonden tegen deze ziekle, waarvan zoo menig dier het slagtoffer wordt en die velen als ongenees lijk beschouwen. Hij heeft ons vergunning gegeven, dit middel bekend te maken, waaraan wij gaarne gevolg geven. Men make namelijk eene goede snede in den staart, boven de aangedane plaats, en wrijve die sterk mei zout en peper in, wanneer, naar zijue ondervinding, de ziekte al spoedig een gunsligen keer neemt. Als men echter de insnijding te laag gedaan heeft, is men dikwijls genoodzaakt de insnijding nog eens te herhalen. In de diergaarde van het koninklijk zoölogisch genootschap Natura artis magistra te Amsterdam, heeft een der dromedaris sen, zaturdag morgen een levend mannelijk jong geworpen. Ueitoemfucfcn en iteshiHeu. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 5 maart, aan den lieer mr. E. M. G. Pels llijcken, op het daartoe door hem gedaan verzoek, als president van het geregtshof der kolonie Suriname, eu tevens benoemd lot ambtenaar voor de dienst in Neder landsch Indie, bepaaldelijk ter vervulling van eene der betrek kingen bij de regterlijke magt daar te lande. Benoemd, bij besluit, van 10 junij. tot vice-president van den raad van Nederlandsch Indie de heer A. 11. YV barou de Koek, Marine tn Heser. f Naar wij vernemen beslaat het voornemen om het op 'srijks werf teVlissingen nieuw gebouwdestoomfregatZeeland, hetwelk bijna voltooid is, den 14ju1ij e. k. te waler te laten. Gisteren is ter reedc van Vlissingen aangekomen, van West-Indie. Zr. Ms. raderstoomschip Sindoro, kommandant de kapitein luitenant ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière. De etaf major is verder zamengesteld als volgt: de luitenants Ier zee 2de kl. O. van SlootenJ. J. de Hart, YV. E. H. Cramer; den officier van gezondheid der 2de kl. J.E G.T. Kluge; olli cier van administratie der 2de kl. M. J. Duvelaer van Camper, en de» scheepsklerk J. Beijer, terwijl als passagiers aan boordde reis hebben medegemaakt, de kapitein ter zee J. C. Baak, mevrouw de Hart met een kind en dienstmeid. Gisteren zijn te Vlissingen aangekomen Zr. Ms. fregat'en Ceres en Prins Hendrik der Nederlanden, gesleept door de oorlogsstoomschepen Ciladel van Antwerpen en Vicc-admi- raal Koopman. De eerslgenoemden zijn bestemd ont aldaar tor blokschepen Ie worden iugerigt, terwijl de laatsten lieden weder zijn vertrokken om zich bij liet eskader te voegen dat onder bevel van den vice-admiraal E. X. R. 't Hooft, een kruislogt in de Noordzee zal doen. De kapileiu, eerstaanwezende ingenieur Ie Naarden, G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof, is verplaatst naar b-s- singen, terwijl de kapitein-ingenieur T. A. van Maanen van Utrecht, naar Naarden is verplaatst. De miliciens der ligtiugen van 1S55, 1356,1S57 en 1558. lie bij -het 5de regement dragonders (zijnde uiigs Ch boj/dscoiilingeiit) zijn ingedeeld, alsmede dasapfit'e mibciens' dér ligliugen van 1856 en 1857 bij de mföKeiuleCèrps.eii

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1