MIDDELRURGSCHE COURANT. r 77. Dingsdag 1839. 28 Junij. 2UxitluntM<jmgm *3in»teixlatiösc!)f tijüixxgm. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vfissux- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Dc abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma" kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Burgemeester en wethouders van Yeere maken bekend, dat de Kermis of Jaarmarkt binnen die gemeente, dit jaar zal aanvangen op Maandag den 11 julij aanstaande, en eindigen op zaturdag avond daaraanvolgende. Veere 24 junij 1859. F. B. FOCK, voorzitter. J. F. VAN DEN HEUVEL, secr. Middelburg 33 junij. Met den derden dingsdag der maand julij (zijnde dit jaar den 19) moet volgens art. 7 der gemeentewet voorzien worden in de vacature van leden van den gemeenteraad, ten gevolge van periodieke aftreding volgens rooster, op den eersten dingsdag van september (art. 27 der gemeentewet.) Voor deze gemeente zijn dit jaar aan de beurt van aftreding deheeren J. J. van Uije, mr. M. Verbrugge, H. J. van Deinse, mr. N. J. C. Saouck Hurgronje, jhr. W. H. de Jonge, en mr. M. F. Lantsheer. Door de arrondissements regtbank alhier, is regtsingang met bevel tot gevaugenneming verleend tegen J. R. Dobbenga, ge boren te Schiermonnikoog, laatst gezagvoerder van het neder- landscheschooner kofschip De zwaan, en wel terzake van het verduisteren van ruim f 3000, die hem als schipper toever trouwd waren, en ter zake van desertie van boord, gedurende de reis te Liverpool. Men schrijft ons uit Zierikzee 25 junij -J- De löjarige zoon van den metselaar L. te Renesse, met zijn vader en eeuige knechts aan den vuurtoren van Haamstede eenig werk verrigtende, had gisteren, ter bestemde hoogte met den bak geheschen zijnde en dien hel laatst verlatende, het ongeluk den omgang van den toren mis te stappen en alzoo voor de oogen zijns vaders op den grond dood te vallen. De slaat der veldgewassen op de eilanden Schouwen en Duiveland is allezins gunstig te noemen. Zoo wel zomer- als wintervruchten, inzonderheid tarwe, rogge, gerst, erwten enz. beloven een rijken opbrengst. De hooibouw die in vollen gang is, valt ongemeen gunstig uit, de kwantiteit is overvloedig en de kwaliteit voortreffelijk. Het vlas, dat in deze streken veel gezaaid en door den landbouwer meestal groen te velde wordt verkocht, levert over het algemeen eene goede uil komst op. De meekrap, welke veel wordt verbouwd, laat zich gunstig aan zien, en men mag met groud hopen, dat dit product aan de ver wachting zal voldoen. Onder de vroege aardappelen vertoonen zich hier en daar reeds sporen van de bekende ziekte. De latere soorten zijn daardoor nog niet aangetast en staan uitmuntend. De minister van financien heeft bepaald dat de regeling van het regt van patent voor muziekpartijen, door en in sociëteiten gegeveu wordende, te beginnen met de loopende dienst, zal geschieden naar het bepaalde bij 2 b van tabel XV der patent wet, terwijl aan controleur en zeilers blijft overgelaten, ten aanzien van de bijzonderheden der toepassing, wat de onder scheidene categorien betreft, zich te rigten naar den omvang van iedere zaak, en naar andere omstandigheden die daarbij in aanmerking zouden kunnen komen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat de zwart geschilderde ijzeren reddingboei naar de uitvinding van Peacock, voor het siijkgat van Goede reede, teu gevolge van bekomen schade is opgenomen en is vervangen door eene zwarte houten ankerboeivormige bakenton der eerste grootte, met dito korfbal. Jk woensdag aanvaardde de hoogleeraar Doedes het profes soraat in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht, met het uitspreken eener oratie iu de latijnsche taal over het gewigt van de beoefening der kritiek, waarbij hij achtereenvolgens heeft stilgestaan bij het voorwerp, de taak, het regt, den regel en de ware methode van dezen tak der godgeleerde wetenschap. Den daaraanvolgenden dag heeft ook dr. W. G. Brill het hoogleeraarsambt aanvaard door het houden eener redevoering in het nederlandsch: Over den eisch des tijds, en over de we tenschap, als geschikt om aan dien eisch te beantwoorden. Vrijdag werd ook de derde vacature aangevuld, doordien de heer M. Hoek zijne taak aanving en bïj die gelegenheid eene rede uitsprak over het tijdvak van de herleviug der sterrekunde in Europa. De tweede voorstelling welke mevrouw Ristori donderdag te Amsterdam gaf van Racines treurspel Phaedra schijnt volgens de dagbladen der hoofdstad door een zoo talrijk publiek te zijn bijgewoond dat de schouwburgzaal het naauwelijks kon bevat ten. De geestdrift der toehoorders was onbeschrijfelijk. Te Utrecht waar de beroemde tragedienne mede eene voor stelling gaf, oogstte zü niet minder lof in. Na den afloop bragt het korps studenten haar ecut serenade, waarbij zij de commis sie verzekerde andermaal voor haar vertrek aldaar nog eene voorstelling te zuilen geven. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en hunne doch ter, prinses Marie, zijn zaturdag morgen ten 10 ure, per rijtuig, naar Rotterdam vertrokken, om van daar per stoomboot De leeuw, de reis naar Coblentz en verder naar Ems te aan vaarden: men verwacht, dat het bronwater dier badplaats een heilzamen invloed op de gezondheid van tl. K. H. mevrouw de prinses zai uitoefenen. Z. K. H. wordt reeds woensdag uacht op het Huis de pauw terug verwacht. In de zaturdag den 18 dezer door de rijks-commissie voor de statistiek gehoudene vergadering is o. a aangenomen, de rege ring opmerkzaam te maken op het gewigt van 't verkrijgen eener zoo naauwkeurig mogelijke sterfte-statisliek, en het be houden of vaststellen van voorschriften welke daartoe leiden kunnen. Iu de bijeenkomst is met ingenomenheid gesproken over het gewigt, dat de provinciale en gemeenteverslagen voor de sta tistiek hebben. Door een vergelijkend onderzoek dier verslagen en aanwijzing der middelen, om meer eenheid en naauwkeurig- heid in die officiële statistiek te bekomeu, denkt de commissie het nut er van nog te kunnen verhoogen. Vooraf moet de rijkscommissie zich echter eerst een stelselmatig overzigt vormen van de onder werpen, die tot de officiële statistiek te brengen zijn. een bedrag van f 500 beschikbaar is gesteld, voor de Inrigting van jonge weezen, welke te Soerabaya, onder de bijzondere bescherming van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, in den geest der weldadige instelling op Rijsselt, bij Zut- phen, zal worden daargesteld. De regering heeft eene overeenkomst gesloten met de hol- landsche spoorweg-maatschappij, ter uitvoering van de spoor- versmalling. De staat zal als bijdrage in de. kosten verstrekken eene soui van f 1,420,000. Eene algemeene vergadering van deelhebbers zal strekken tot goedkeuring dier overeenkomst. Men verneemt dat ten behoeve van den ter dood veroordeel den G. A. Gunkel, door diens familiebetrekkingen bereids een verzoek om gratie aan Z. M. den koning is ingediend. Den 21 junij is het landhuishoudkundig congres te Win schoten feestelijk geopend, te gelijk met de tentoonstelling, welke een goeden indruk heeft gemaakt, ter zake van de bruik baarheid en den betrekkelijk geringen prijs der aanwezige voor werpen. De universiteit van Jena heeft het diploma van medecinte doctor geschonken aan den heer P. Berends, een der verdienste lijkste officieren van gezondheid van ons leger, en die langen tijd te 's Hertogenbosch zijne standplaats heeft gehad. Men verneemt dat in de vergadering van het Groot oosten der orde van vrijmetselaren, op den 19dezerte 'sllagegehouden, Uit Italië zijn aan Z. K. H. den prins van Oranje ten ge schenke gezonden ecnige oudheden, opgegraven bij de steden Herculauum en Pompei. Benoemiu^en ea bestuiten, Benoemd, bij besluit van 22 dezer, tot lid der rijkscommissie voor statistiek, mr. J. T. Buys, secretaris van het hoogheemraad schap van Rhijnland en van de commissie voor de zeevis- scherijen. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 22 dezer, aan den officier van gezondheid der 3de klasse bij de nederlandsche marine J. T. Doeland van de Watering, op zijn verzoek, met den laatsten dezer. Pensioen verleend, bij besluit van dien datum, aau J. van Meerendouk, commies 1ste klasse bij's rijks directe belastin gen alhier, wegens ongeschiktheid, ad f 4G8. Benoemd, bij besluit van 22 dezer, tot controleur der derde klasse voor de directe belastingen, in-en uitgaande regten en aceijnsen te IJsselstein, de heer J. A. Meulemens, surnumerair bij het vak van's rijks belastingen, thans waarnemend contro leur aldaar; tot ontvangers der directe belastingen en aceijn sen te Bodegraven, de heer jhr. J. van Beresteynthans ontvanger der directe belastingen, in-en uitgaande regten en aceijnsen te Putte c. a. (Noordbrabant) der in-en uitgaande regten te Strijbeek, de heer M. P. J. F. Groshans, thans ontvan ger der iu-en uitgaande regten en aceijnsen te Kauter; der iu- en uitgaande regten en aceijnsen te Kauter, de heer H. de Jong, thans commies der ryksbelastingen te Vreeswijktot ontvanger der directe belastingen in- en uit- gaaude regten en aceijnsen te Bergen op Zoom, de heer J. Stapels, thans ontvanger der di recte belastingen en aceijnsen te Oudenbosch eu der directe belastingen en aceijnsen te Meerkerk c. a., de heer J. Hoeflake, thans ontvanger der zelfde middelen te Driel. Benoemd, door den minister van binnenlandsehe zaken, bij de dienst van den rijkstelegraaf, tot telegrafisten der tweede klasse, de telegrafisten der derde klasse R. K. van Eldik, S. C Schuitemaker en W. C. P. van der Burgh. Bevorderd, bij beschikking van den minister van binnenland sehe zaken van den 22 dezer, tot opzigter van den waterstaat der 2de klasse, de opzigter der 3de klasse 11. II. Jongentot opzigter der 3de klasse do opzigter der 4de klasse J. Kou wen - berg, en benoemd lot opzigter van de 4de klase H. J. Roeland die aan het jongst afgelegd examen deel genomen en aan de vereischteu heeft voldaan. Benoemd bij besluit van 24 dezer, tot ontvanger der in-en uitgaande regten en aceijnsen en van den waarborg eu de belasting der gouden eu zilveren werken te Leeuwarden, jhr. A. van Haeften, thans ontvanger der directe belastingen en aceijnsen te Nieuwcr-Amstel. Aecpolofficr Jl. vrijdag nacht trof de akademie te Utrecht weder een slag, door het overlijden van dr. C. A. Bergsma, hoogleeraar inde wis-en natuurkunde, directeur van den botanische»! tuin en kommandeur der orde van de Eikenkroon. Murine en leger. Van het Nieuwe Diep meldt men. ons, daL-hjjt exercitie- eskader, onder bevel van deu vice-adi&iraal

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1