MIDDELBURGSCHE COURANT. L\°- 76. Zaturdag 1859. 25 Junij. Jlankonötgtngm V48 HET RIJKSBESTUUR,PR0Ï11IAU! EN GEHEEïTEBESTCRRS. öinnmlauösdji' tijdingen. öuitcnlanÖsri)c tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissm- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Bij deii drukker van het gewestelijk bestuur, U. F. Auer te Middelburg, zijn, voor zoo veel de provincie Zeeland aangaat, tegen betaling der drukkosten, algemeen verkrijgbaar: 1. de rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1857 2. de begroot.ingder kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor het dienstjaar 1860; 3. de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven over het dienstjaar 1860. De griflier der staten van Zeeland, S. VAN DERSWALME. middelburg junij. In de zitting van den gemeenteraad op heden is o.a. besloten curatoren over het gymnasium te magtigen tot het doen eener openbare oproeping van sollicitanten voorde vacerende betrek king v»d conrector, tegen eene jaarlijksche bezoldiging van f 1000 en 25 pet. der schoolgelden. Ten anderen zijn burgemeester en wethouders gemagf igd om eene aanbesteding te doeu bij inschrijving voor de levering van een baggermolen met daarin te stellen stoomwerktuig, voor de uitdieping van het havenkanaal, volgens thans aanwezig bestek en teekening. heer May, is woensdag morgen met den spoortrein van 10è ure, 1 uit 's Gravenhage naar Luxemburg vertrokken. H. IC. H. prinses Frederik zal. indien haar gezondheidstoe stand het veroorlooft, op het laatst van deze of in het begin der volgendeweek naar Ems vertrekken. De senaat der hoogeschool te Groningen heeft benoemd den heer C. Gobée, med doet., gepensioneerd lste officier van ge zondheid 1ste klasse, tot chirurgim doctor, en den heer L. F. Persille, lste officier van gezondheid 2de klasse, tot medicina doctor, beiden honoris causa. De oproeping der ligtingen van 1856 en 1857 van de natio nale militie, zal ook in deze gemeente het nemen vau bij zondere maatregelen voor de huisvesting der miliciens noodig maken. Tot dat einde is, daar de kazerne die manschappen boven het tegenwoordige garnizoen niet allen bevatten kan, door het gemeentebestuur aangewezen het voormalig werkhuis (gesticht no. 4) aau dc Noordpoor^, thans bewoond door de armen weezen, die alsdan verpiaalst zullen worden in de voormalige hulpkazerne nabij de Lutviersche kerk, in afwach ting dat zij het nieuwe gebouw op de Heerengracht zullen kun nen gaan bewonen. Ook uit Oostburg wordt ons gemeld dat dc aardappelziekte zich weder heeft geopenbaard, echter tot nog toe alleen in het loof der vroege soorten, welke nagenoeg volwassen zijn. In hoe ver de knol is aangedaan, zal later nog moeten blijken. Naar men verneemt zal de tweede kamer der staten generaal, die volgens vroegere bepaling den 28 dezer hare werkzaamhe den zou hervatten, eerst bijeenkomen op dingsdag den 5 julij aanstaande. Mevrouw Ristori is dingsdag avond te Amsterdam voor het eerst opgetreden. De voorstelling bestond uit het drama Medea van Legouvé, eeu stuk geheel op effect geschreven, vol onna tuurlijke toestanden en dat gewis eene artiste als Ristori behoeft om de verrukking teweeg te brengen waarin de toe schouwers gebragt zijn. üe naam van Adelaide Ristori is zoo beroemd dat het bevreemding wekt dat in de schouwburgzaal bij haar eerste optreden nog plaatsen onbezet waren,en dit moet toch het geval ziju geweest, te oordeelen naar de opwekking die de dagbladen der hoofdstad tot het publiek rigten, om bij de aanstaande voorstelling van Phaedra in nog grooter getale op te komen. De tentoonstelling te Amsterdam van nijverbeidsvoorwer- pen uit de provincie Noordholland is 11. woensdag geopend. De inzendingen, uit twee en veertig gemeenten afkomstig, zijn meerendeels belangrijk en kunnen te naauwernood bevat wor den in de ruime zalen van het Park. Z. K. II. prins Hendrik, vergezeld van zijnen adjudant, den Naar men verneemt zullen voortaan de rijkstelegrafisten, die mogten verlangen bevorderd te worden, zich aan een verge lijkend examen moeten onderwerpen. Benoemingen en besluiten. Bij besluit van den 21 dezer, is eervol ontslag verleend aan jh. F. C. de Casembroot, op zijn verzoek uit de betrekking van gezworen van de polders van St. Maartensdijk, en benoemd tot dijkgraaf van den polder Zonnemaire, den heer M. van den Bout. lierk- en sclioolnieuws. Ter voorziening in de vacante predikantsplaats, ontstaan door het vertrek van ds. J. I. Doedes, bij de nederduitsche her vormde gemeente te Rotterdam, is het volgende zestal opge maakt de heeren T. W. O. Rogge, te Oud-en N ieu w-Roodkcrk B. ter llaar, te Nijmegen; C. A.d'Arainne Ankringa, te Geer vliet J. G. Schuuring, te Hoorn W.C. E. Koch, te Doesburg, en G. A. Hoog, te Bolsw^rd. flurine en Ictfer, Het sloomflotillevaartuig Hector, in aanbouw op 's rijks werf te Amsterdam, is woensdag morgen met goed gevolg te water gelaten. Men meldt van den Helder van 20 dezer Een oorverdoovend kanongebulder lokte heden morgen eene menigte nieuwsgierigen naar den zeedijk. Het exercitie-eskader, gisteren morgen naar de Noordzee gezeild, keerde heden morgen terug en zou als vijandelijke vloot met volle stoomkracht hier binuen vallen. Zoodra de vloot in bet bereik der batterij Kaap- hoofd kwam, begon men er van daar op le vuren, hetwelk door het inmiddels naderende eskader met kracht, enkele malen met volle laag, gemengd met het geweervuur der schepelingen werd beantwoord. Het was eeu treffend schouwspel die in kruiddamp gehulde schepen met eene snelle vaart en altijd vuur brakende te zien binnenloopen. De proef moet zeer goed hebben voldaan en de manschappen aan de batterijen der schepen, zoo wei als van de kustbatterij, moeten zich bij uitnemendheid van hunne taak gekweten hebben. Zr. Ms. stoomschip Vice-admiraal Koopman, is heden van Amsterdam hier binnen gekomen. De vacantietijd der ^adetten van de koninklijke militai re akademie te Breda zal aanvangen den 15 julij en eindigen den 31 augustus. Z. M. heeft aan een aantal ofiaeieren, lectors en kadettcn, die daartoe het verlangen hebben te kennen gegeven, vergunning verleend gemelden tijd buitenslands door te bren gen. De kadetten, die zich in het laatst van het vorige jaar aan overtredingen der krijgstucht hebben schuldig gemaakt, zullen niet in gemeld verlof deelen, zoo als reeds vroeger was bepaald In de maanden augustus en septe mber'zullen er in de le gerplaats bij Zeyst, wanneer de milicens gedurende eenigen tijd bij de corpsen zijn geoefend, eenige bataljons van de gezamen- lijke regementen infanterie kamperen ter voortzetting van practische oefeningen op groote schaal, en zullen eenige esca- drons kavalerie nabij de legerplaats gekantonneerd worden, i Afloop verkoopingen en aanhesteiUn^eii. Jl. woensdag heeft aan het departement van marine de aan besteding plaats gehad van het bouwen van acht houten ver- dedigings-vaartuigen, waarvan de minste inschrijvers waren de heereu H. de Hoog, te Delfshaven voor f 34,200, C. Gips en zonen, te Dordrecht, voor f 39,798, den zeilden voor f40,900 en W. H. Meursing, te Nieuwendam, voor f 41,988, voor welke sommen door elk twee dier vaartuigen zullen moeten geleverd worden. Den 16 dezer heeft te Hoek de aanbesteding plaats ge had van de te doene vernieuwingen en herstellingen aan de rijs-, kram- en aardewerken van de Loven-en Willemskerke polders, in die gemeente, en is zulks aangenomen door den hoer D. Tholens, aldaar, voor f 1370. Vlissingen 22 junij. I. Een huis en erf in de Breewaterstraat, wijk D no. 117 eu 117a. kadastraal bekend sectie E no. 8*28, ter grootte van 91 ellen. Verkocht voor f1000. II. Een huis en erf in de Bree waterstraat, wyk L) no. 118, kadastraal hekend sectie Eno. 827, ter grootte van 1 roede 39 ellen. Verkocht voor f 1105. III. Een huis en erf in het Pluimstraatje wijk D 1084, kadas traal bekend sectie E no. 829, ter grootte van 24 ellen. Ver kocht voor f215. IV. Een huis en erf in de Breewaterstraat, wijk D 127, kadastraal bekend sectie E no. 818, ter grootte vau 1 roede 13 ellen. Verkocht voor f 635. Vrouwepolder 22 julij. I. 90 roeden 60 ellen bouwland, gelegen te Vrouwepolder. Verkocht voor f 330,26. II. 2 bund. 13 roed. 60 ellen bouw land, gelegen te Oostkapelle. Verkocht voor f 1530,III. 2 bund. 32 roed. 10 ellen weiland, gelegen te Oostkapelle. Ver kocht voor f 1628,10. IV. S5 roed. 60 ellen bouwland, gelegen te Grijpskerke. Verkocht voor f 600. StateD-generaal. Aan het verslag van het in de afdeelingen der tweede kamer gehouden onderzoek van het wetsontwerp, betreffende het ver- leenen van pensioen en onderstand aan schippers, loodsen, loodskweekelingen en hulploodsen bij de loodsdienst voor zee schepen, mitsgaders aan hunne weduwen en kinderen, ontleenen wy het volgende: Op enkele uitzonderingen na werd door de leden, die aau het onderzoek van deze voordragt deel namen, het hoofdbeginsel van het ontwerp, de pensionering namelijk, goedgekeurd. Dit beginsel, reeds bij vroegere gelegenheden meer dan eens bespro ken eu voorgestaan, laat zich met te meer grond verdedigen, indien, door de aanneming van het wetsontwerp tot regeling van de loodsdienst voor zeeschepen, die dienst staatsmonopolie wordt, het loodspersoneel door de regering als beambten van den staat wordt aangesteld en ontslagen, de kunde en geschikt heid der loodsen vooraf door haar worden onderzocht, en zij dc bevoegdheden, standplaats en werkkring van dat personeel regelt. Meer dan andere vaste beambten eu werklieden, voor wie reeds lang het zelfde beginsel is aangenomen, hebben deze, om het gevaarlijke en moeijelijke van hunnen werkkring, aan spraak op pensioen of onderstand, wanneer ouderdom of gebre ken, in de staatsdienst bekomen, hen beletten verder in hunne behoeften te voorzien. Billijk is het tevens dat de staat zijne hulp niet onlzegge aau de naaste betrekkingen van hem die in zijne dienst is omgekomen. De leden die zich tegen het hoofd denkbeeld dezer voordragt verzetteden, deden dat omdat zij, tegen het beginsel van pensionering in hel algemeen gestemd zijnde, ongaarne aan het stelsel nieuwe kracht en uitbreiding zouden zien geven in eene rigting, die al meer en meer leidt om op den staat over te brengen de zorg voor den ouden dag, nier alleen van allen die tegen beloouiug in staatsdienst geweest zijn, maar ook voor hunne weduwen en kinderen. Voert men dit beginsel door, de gevolgen daarvan zullen voor de financiële krachten des rijks onberekenbaar worden. Afgescheiden van deze beschouwingen,waren vele leden niet ten voordeele van dit. wetsontwerp gestemd, om de zeer ongun stige uitkomsten welke voor den staat uil de voorgedragen regeling van het loodswezen in het algemeen tc wachten zijn. In het voorloopig verslag omtrent het ontwerp tot regeling der loodsdienst is er reeds op gewezen, dat men voor deze uitkomst beducht was. Die vrees is na de kennisneming van dit wetsont werp niet weinig vermeerderd. dngelaud. Londen 22 junij. The times van heden zegt dat de reis van den kouing der Belgen naar hier in verband slaat met "pogingen

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1