Onder dit uitdrukkelijk voorbehoud aarzelt de regering geenszins de ondersteuning aari t© bevelen, welke bij dit wets ontwerp ten behoeve van den zuider spoorweg wordt voor gesteld. "Vermits, gelijk gezegd is, de garantie van rente en aflossing op den zelfden voet is geregeld als in de concessie voor den noordcr spoorweg, is het overbodig dienaangaande nadere toe lichtingen tc geven. 0 Een exemplaar van de concessie aan de heeren Bredius en van Sypesteyn verleend, en door hen aanvaard, is met een kaartje van het ontworpen spoorwegnet, overgelegd, mitsgaders de ramingen van kosten, zoowel van het gedeelte van Rotterdam tot Maastricht als van Vlissingcn tot Breda. vasi Sieiditzee. Zitting van 11 junij. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren Fokker, buiten de gemeente. Landsknecht en van der Vlier, wegens beroeps bezigheden, en van Dongen, terwijl bij de opening afwezig was de heer de Crane. De notulen der vorige zitting worden aangehouden. "Worden gelezen en voov kennisgeving -aangenomen drie mis siven van gedeputeerde staten, behelzende: a. toezending van liet ook door gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd be sluit tot opheffing van het rotterdainsche bcurtveer; b. idem goéd keuring raadsbesluit tot uitgifte van grond onder den toren; c. idem als boven tot af- en overschrijving op de bcgrooting 1858. Wordt gelezen eene missive van den kerkeraad der hervorm de gemeente, kennis gevende dat door de synodale commissie reeds vroeger is aangedrongen dat het armwezen dier gezindte worde ingerigt overeenkomstig het synodaal reglement voor de diaconie»; dat de kerkeraad herhaalde pogingen heeft aange wend om dispensatie te erlangen, doch zonder vrucht; dat ech ter do synodale commissie voor de definitieve regeling uitstel heeft verleend tot 31 december 1860, en de kerkeraad "alsnu hiervan de regering kennis geeft opdat het noodige voorbereid zoude kunnen worden. De voorzitter zegt dat, daar uit deze i missive blijkt dat dc kerkeraad geen langer uitstel dan 31 decem ber 1 860 heeft kunnen krijgen, met dien tijd een geheele afschei ding zal tot stand moeten gebrngt worden, waarom hij voorstelt burgemeester en wethouders tc niagligcn hiertoe het noodige voor te bereiden. De hcev van dev Gtijp betreurt het dat die afscheiding moet gebeuren; hij gelooft dat het armwezen hier zoo goed geregeld was als ergens kon geschieden, en meent dat dc afscheiding en voorde armen en voor dc gemeente nadeelig zal zijn. Dc voorzitter is dit met het den heer van der Grijp eens, het heeft hem ook genoegen gedaan dat die zelfde mcening hij den kerkeraad bestond en dat deze ("hiervan is hij overtuigd) het mogelijke gedaan heeft om het af te wenden; ook hij gelooft dat het nadeelig zal zijn voov de armen en de gemeente. De hem de Crane komt binnen. De heer van der Grijp vraagt of er geen middel op zoude ie vinden zijn, dat hel armbestuur op dezelfde wijze de armen bleef beheeron. De voorzitter zegt dat niet te gelooven. De lieer do Jonge haalt aan eenc verzameling van ver ordeningen der gemeente Zwolle, waarin cene dergelijke regeling van het armwezen door eene gecombineerde commissie van diaconcn, raadsleden, enz. voorkomt. Welligt zoude het hier ook zoo kunnen worden ingerigthij gelooft ook dat de scheiding materieel en moreel nadeelig zoude zijn. De heer van der Lek de CIcrcq vraagt of de synodale commissie wel zal te bewegen zijn om zoodanige regeling hier te gedoogen; hij meent dat de vor dering tot afscheiding een uitvloeisel is van de zucht der gees telijken om zich van de armenzaken te empareren, daardoor uitbreiding van magt cn alzoo ook meerderen poüticken invloed te verkrijgenhij hoopt dat dit niet het geval zal zijn en zij een maal zullen zien hoe zij zich bedrogen hebben. Dcheor de Jonge zegt dat dc verordening van Zwolle nog niet zoo oud en aldaar nog steeds in vigeur is. De voorzitter meent dat, daar ook op andere plaatsen, bijv. le Groningen, de afscheiding op aandrang der synodale commissie heeft moeten geschieden, ook voor Zwolle nog tijdelijk uitstel kan gegeven zijn, doch dat do com missie, zonder inconsequentie, tc Zwolle niet kan toestemmen wat zij te Zie.iikzee weigert. Hot voorstel van den voorzitter word; alsim aangenomen. De rekening van den schuttersraad over IS5S wordt ten fine van onderzoek gesteld in handen van de heeren Keiler, van der Lek dc CJercq en Goemans. Op het schriftelijk advies der plaatselijke schoolcommissie wordt besloten ter uitbreiding van de tussohenschool een lokaal in het huis van den onderwijzer der armenschool, tegen ver goeding van huur, tot hulplokaal in tc rigten, daarvoor de noo dige meubelen te laten maken en de commissie voor het finan cieel beheer der tusschcnschool tc magtigen aan den kweekeling J. H. Lcizev van af 1 junij cene verhoogde jaarwedde uitte betalen (van 50 op 150 gulden.) Dc voorzitter deelt mede de uitslag der op 4 junij gehoudene aanbesteding der gemeentewerken, en dat burgemeester en wethouders het nop/lig gevonden hebben eene ebdour aan hot sas en den dorpel to doen voorzien, waarvan dc kosten zullen beloopcn f442,69; het. eerste wordt voor kennisgeving aange nomen, het tweede goedgekeurd. Namens burgemeester cn wethouders berigt de voorzitter omtrent de vroeger aangehoudene uitgifte van grond aan J. van der Staal, dat gebleken is deze grond niet gereserveerd is waarom burgemeester cn wethouders voorstellen onder goedkeuring van gedeputeerde staten, dit terrein voor 5 jaren uit tc geven voor f 20 's jam's, mits zekerheid stellende voor dc huur en de onkosten van het weder in orde brengen bij opbre ken der helling. De heer van (lor Lek de Clereq vraagt of cr eenc afheining van het terrein zal plaats hebben opdat de pas sage niet belemmerd wordt; hij zal overigens voor het voorstel stemmen. In dc vórige vergadering afwezig, heeft hij later ver nomen dat aldaar bezwaren gerezen zijn uit vrees voor tcgroote concurrentie; hij is in tegendeel zeer voor de concurrentie, daar hij gelooft dat dc raad die ondernemingen ter bevordering van velwanrt moet aanmoedigen, hij zoude daarom ook niet te diffi. cicl willen zijn en niet al te sterk aandringen op de zekerheid, daar de gemeente toch zoo veel schade niet kan lijdenen men op andere plaatsen niet zoo moeijelijk is. De voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders meenen de zekerheid tc moeien vorderen, omdat de ondervinding van andere vergunningen doet verwachten dat men later de werken onhcrsteld zal terug krijgen; dat voor het stellen dor helling een gedeelte der puiti- glooijing moet weggenomen worden en het herstellen ligt f 60 a f70 kost het voorstel wordt daarop aangenomen. Wordt besloten onder goedkeuring van gedeputeerde staten uit onvoorziene uitgaven 1859 tc vinden f 7,13 voor onkosten der erfpacht van de schuur aan hot hoofd, cn f 84,30 op (ie be grooting van 1858 af- cn over te schrijven voor meerdere onkosten van bouwing van het torentje op de havenpoort. Overeenkomstig liet \oorstcl van burgemeester en wethou ders wordt aan P. den Boer afgestaan ter droogmaking een ter rein groot 10 a 15 roeden, achter den zaagmolen, en wel 14 jaren om niet en de volgende 14 jaren tegen betaling van f 78 per bunder. De heeren van dev Vliet cn Mulock Houwer worden gecom mitteerd op maandag den 20 dezer de collecte voor de onder steuning van het fonds voor de gewapende dienst te vergezellen. De heer Mulock Houwer verlaat de vergadering. Worden vastgesteld de oninbare posten wegens vertrek, over lijden of verblijf buiten de gemeente van den hoofdelijken om slag 1858, ad f 304,16$ en een restantpost ad f 5, benevens f'14,50 op de hondenbelasting, vertrek of afschaffing, terwijl op voorstel van den heer Goemans worden aangehouden denos- ten van J. van der liiice, vrouw Hacket, P, Zwaan en L. van de Zande, waarvan de executie, door beslag op de honden, zal worden beproefd. In handen van de heeren Keiler, van der Lek de Clereq en Goemans wordt ten fine van onderzoek gesteld cene concept- nstructie voor den klokkenist; ten slotte worden geresumeerd ide notulen van 14 enl6 mei,en daarna de vergadering gesloten. Vervolu van liet overzigt van liet Verslag over «icn toestand «lezer gemeente in Ï85&. De toestand van het onderwijs mag in het algemeen zeer voldoende genoemd worden. Op het eiudedes jaars telde men hier zes openbare en tien bijzondere scholenhei getal leerlin gen bedroeg in juiij 185-8 op de eerste 1215 en op de tweede 514. waarvan kosteloos onderwijs genoten te zamen 650. Ter opleiding van ouderwijzers beslaat eene oefenschool voor jongelingen beneden den Icieftijd,van hulponderwijzer, alwaar eenmaal 's weeks geheel gratis onderwijs wordt gegeven. Door de plaatselijke schoolcommissie is, blijkens haar verslag, ter iuslandhoudtng en uitbreiding dier inrigting, een adres ge rist aan den minister van binnenlandsche zaken, ter ondersteu ning van een door den schoolopziener gedaan verzoek, om op 's rijks kosten normaallessen te verbinden aan de school voor minvermogenden en bedeelden alhier. Op de gemeenlebegrouiing slond voor kosten van onderwijs 136S&, uitgetrokken; na aftrek van f4566.50 aan schoo - gelden ontvangen, heeft degemeente dus aan het onderwijs ten koste gelegd f 9118,50 behoudens kosteloozer; afstand van eenige gebouwen. De herhaliugscliool ondet'loezigt van het departement der Maatschappij tot nut van 'I algemeen, is opgeheven. De zondagschool en daaraan verbondene wintcravondcursus, telde gemiddeld ruim een vijftigtal leerlingen. Van de vveverijschool maakten 12 leerlingen gebruik. Eene zangschool met 95 jongens en 68 meisjes, waarvan 10 kinderen tegen betaling, benevens eene zang- en nnizijkscbool, welke 31 leerlingen telt-, verkeeret; zoo wel als twee gymnastiescholen in gurisligen toestand. De teekeiiitcadcinie lelde voor liet laatste winlersaizoen 63 leerlingen voor tcekenkunde en 41 voor bouwkunde, dus 104, waarvau 38 kosteloos. De industrieschool werd door 52 leerlingen bezocht- De in deze gemeente bestaande geneeskundige school ver schaft steeds de meest bevredigende uitkomsten, zoo wegens hel toenemende getal leerlingen die haar bezoeken, als wegens de aan het onderwijs, inzonderheid voor pharmacenten, gege- veu ontwikkeling en volledigheid, die op haren verderen bloei cenen helaugrijkeu invloed kunnen uitoefenen. Op het einde des jaars waren daar 31 leerlingen, als 19 lied en vroednieesters, 8 apothekers en 4 vroedvrouwen, in liet ge heel dus 3 leerlingen ineer. Het onderwijs in de schei- en arlsenijmctigkundc onderging eene belangrijke wijziging door dc bereidwilligheid, waarmede de commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in deze provincie, ten behoeve der school, het door haar onlangs nieuw gesticht en goed ingerigt scheikundig laboratorium, met hare verschillende kostbare toestellen en uitgebreide verzame lingen, ten gel'ruike afstond, en bovendien een vertrek boven hetzelve voor eene collegiekamer inriglle. van welk een en an der de lector in gemelde vakken gebruik maakte, om aan zijnen cursus de reeds lang gewenschle uitbreiding te geven, Ook op dc lessen in de natuurkunde oefende het gebruik van het laboratorium eenen zeer gunstigen invloed nil. even als de met de directie van bet natuurkundig gezelschap gemaakle schikking, om van de aan die inrigting en de school ioebehoo- rende instrumenten wederkeerig gebruik te maken. De verzamelingen van iuslrumententoestellen, boek- en plaatwerken enz. breiden zich, zoo door geschenken als door aanknopen, langzamerhand uit. Onder deze laalsten vermel den buvgemeester en wethouders een stel van 24 nommers uit muntend in was geboetseerde preparaten voor de pathologie van het oog, uit'Parijsontboden en langzame;hang. te comple teren. naar mate er gelden beschikbaar zullen zijn, alsmede een le Londen aangekocht stel vau 21 microscopische preparaten, betreffende de ontleedkunde der planten. De uitgaven ten behoeve vau het gymnasium bedroegen f 6243,88. terwijl aan schoolgeld is ontvangen f 1600. Het ge tal leerlingen bedroeg ultimo december 13, zijnde 11 minder dan op gelijk tijdstip in 1857. Hel Zeeuwsch genootschap der wetenschappen telt 28 direc teuren en 189 leden. Het departement der maatschappij Tot nut van't algemeen telt 162 gewone. 7 honoraire leden en 9 donatrices. De departe- tnents-school met 200 leerlingen, verkeert in bloei. Dat der Nederlandsclie maatschappij tot bevorderiug van nijverheid, heeft 60 leden en gaat alzoo vooruit. Het verslag herinnert nog aan de gehoudene en zoogoed geslaagde tentoon stelling. Het Natuurkundig gezelschap verkeert bij voortduring in gunsligen toestand. Omtrent de overige genootschappen zijn gceue bijzonderheden te vermelden. De toestand van bet. armsvezen in deze gemeente was, in ver gelijking met het vorig jaar, iels ongunstiger, ten gevolge van de mindere inkomsten der kerkelijke instellingen van weldadig heid en meerdere vorderingen voor in andere gemeenten ver strekten onderstand. Het valt. niet. te ontkennen, dat de aan liet burgerlijk armbe stuur overgelaten armenzorg is toegenomen. Bedroeg toch het totaal cijfer voor de kosten der huiszittende armen, waaronder de teruggaaf is begrepen van in andere gemeenten verstrekten onderstandin 1857 f 6157,59$, ijl 1858 is dit cijfer geslegen tot F7418,39, cn alleen voor hetgeen elders werd verstrekt, is f 606,884 meer betaald dan in het vorig jaar. De overige f753,91 zijn besleed aan de meerdere kosten der huiszittende armen in deze gemeente, inzonderheid voor geneesmiddelen en beste- dingsgelden van aan hel armbestuur vervallen weezen, die niet aan de gest ichten zijn opgedragen. tiet totaal cijfer voor de verpleging in de gesticMeu ad f 24897,55 bedroeg dit jaar f 444,974 minder, veroorzaakt door mindere plaatsing van armen in het oude mannen- en vrou wenhuis, waardoor alleen f 1344,35 werd bespaard de verple ging van zieken en weezen eischte evenwel f 949,374 meer. De vermeerdering der uilgaven voor de huiszittende armen meent het burgerlijk armbestuur niet le moeten toeschrijven aan bet. toenemen der armoede, maar aan vermindering der in komsten van de kerkelijke armbesturen, terwijl de meerdere verpleging in de gestichten baren oorsprong schijnt te vinden in de geheerschl hebbende epidemische ziekte. De verpleging in de gestichten had op de gewone wijze plaats doch leverde geldelijk minder gunstige uitkomsten op. daar het vermoedelijk kwaad slot van f 4800 nog met f 1099,89 was overschreden. In het getal en de soort der weldadigheidsinstellingen kwam geene verandering. De commissie Loon voor werk heeft, na liet arrest van het. provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij is verklaard dat, zij was eene instelling van weldadigheid in den zin der armenwet., als zoodanig de vereischle bescheiden bij het gemeentebestuur ingezonden. Het getal verpleegden van wege de gemeente bedroeg in het geheel 1423 aanhoudend en 1897 tijdelijk. Het totaal bedrag der kosten van onderhoud en onderstand aan de armen beloopt f79,051,804, zijnde f3452,67i minder dan iu 1857. De door de gemeente verstrekte subsidien bepalen zich tot f40,966.514, zijnde f 2475,62$ meer dan in 1857, namelijk 135,066,62$ aan het burgerlijk avvnbesluur en f 5899,89 aan het bestuur der godshuizen. Liet burgerlijk armbestuur ontving en belegde, behalve eene vroeger vermelde nalatenschap, welke zuiver bedroeg f3340,93, nog een legaat van f300, terwijl een ander van f1000 nog niet is uitbetaald. De toestand van het gasthuis laat nog altijd veel te wen- sehen over. De stichting van een nieuw op de plaats van het voormalig werkhuis, zal in het thans loopende jaar een punt van nadere overweging uitmaken. Omtrent het oude mannen-en vrouwen-, en arm weeshuis valt niets bijzonders op te merken. Het nieuw arm weeshuis op de Heerengracht zal weldra geheel voltooid zijn. Het burgerweeshuis verkeert in goeden toestand en werd met een aanzienlijk legaat van f 20.000 beschonken. Zijne be volking bedroeg 192, namelijk 42 burger-, 43 armenweezen, en 17 voor bijzondere rekening. (Wordt vervolgd.) TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 6