Duitsc!tl»nd. liet verslag van den oostenrijkschen bevelhebber aan den keizer, betrekkelijk den slag bij Magenta, luidt als volgt: Ik haast mij uwe majesteit door den overste Weissrimmel, van den staf van den kwartiermeester-generaal, vol eerbied een kor! berigt over den slag bij Magenta te doen toekomen, en moet hem opdragen een omstandig tafereel te geven van deze gebeurtenis, welke uwer majesteits wapenen lot roem strekt, hoewel de uitkomst minder groot is. Den 4 junij, des ochtends ten 7 ure, zond de veldmaarschalk- luitenant graaf Ciam, die met omstreeks 7000 man van ziju corps en met het tweede corps de positie van Magenta bezet hield, mij berigt dat talrijke scharen vijandelijke troepen in aantogt waren naar hut bruggehoofd, hetwelk hij eenige dagen geleden had laten varen als niet voor verdediging vatbaar. Toen ik dat berigt ontving ten S£ ure des ochtends stond van het zevende corps de divisie Reischach te Corbetto, de veldmaarschalk-luitenant Lillia te Castelletlo, het derde corps te Abhiate Grasso; het vijfde corps was op rnarsch naar A'obiate Grasso, het achtse corps op marsch van Binasco naar Bcstazzo; het negende stond aan den Po ter zijde van Pavia. Ik gaf aan de corpsen bevel terstond nog verder voorwaarts te rukken, en rigtte het dercle en vijfde legerkorps op de regter- flank des vijands voor het geval dat hij in de daad eenen aanval van den kant van San Martiuo beproeven mogt. Plet was mij reeds den vorigen dag bekend geworden dat de vijand bij Tur- bigo over de rivier gegaan was. Yan daar verwachtte ik dat de hoofdaanval door hein gedaan zou worden. Reeds vroeger was de divisie Cordon van liet eerste legercorps naar dien kant van Turbigo gezonden; doch zij had een aanval, deels uit degenoem- de plaats en later ook, toen Buffalora voor ons verloren was, van daar door te staan en moest terugtrekken. Ik beval den veldmaarschalk-luitenant graaf Clam de positie van Magenta te verdedigen, en noodigde alle legercorpsen uit hunne voorwaartsche beweging te bespoedigen. Op den middag begon de vijand ons aan te vallen. Met over- maglige sterkte gelukte het hern den dam van het kanaal of Naviglioen Ponte di Magenta te vermeesteren. Plij leed daarbij ontzettend groote verliezen; doch de dammen en het doorsne den terrein gaven hem gelegenheid om ten 2 ure aldaar vasten voel te vatten. Op dat uur was ik met mijuen staf naar Magenta gereden en gaf de noodige bevelen. Op het oogenblik, toen de voorste linie begon te wijken, ont ving de divisie van den veldmaarschalk-luitenant baron Rei - schach last, Ponte di Magenta te hernemen. Ik reed naar Robecco,oin aan het derde armeecorps de rigting naar de regter flank des vijands aan te wijzen. Kort na mijne aankomst aldaar ontving ik berigt van de heldhaftige verovering van Ponte di Magenta en van de vermeestering van een stuk geschut met gegroefden loop. Vol hoop op zegen drongen nu ook de colonnes van het derde legerkorps voorwaarts, de generaal majoor Ramming aan den oostelijken oever van het kanaal, de brigade Hartung tus- schcn het kanaal en Corpcngago, en dc brigade Dïufeld volgde beiden als reserve. De generaal-majoor Wetziar, was in de laagte van de Tessino naar den kant van den straatweg gezon den. Toen deze brigaden voorwaarts trokken om aan te vallen, was ook de divisie van den veldmaarschalk-luitenant Reischach weder achteruit gedrevenhoewel zij, en met name de brigade van den generaal-majoor Lebzeltern, die het regement infante rie van den keizer bij eene bestorming van Buffalora heldhaftig voorging, verscheidene stormenderhand gedane aanvallen dap per afgeslagen had. Door den vijand werden gedurig versche troepen in linie gebragt. Plet verschijnen van het 3de corps in de vijandelijke flank deed in het begin cene zeer goede uitwerking. De brigade van den generaal-majoor Martung, door den generaal-majoor Dürfeld ondersteund, bestormde 'oij herhaling Ponte Vecchio di Magenta; dit punt werd genomen, verloren, weder genomen, maar bleef in de magt des vijands. De lijkeu lagen bij hoopen op elkander en getuigden van de hardnekkigheid der beide partijen. Ook de brigade van den generaal-majoor Ramming moest, na verscheidene stormaanvallen van het dappere regement Koning der Belgen naar Robecco terugtrekken en bleef voor die plaats staan. Tegen den avond kwam het 5de corps op het slagveld aau. De brigade Prins van PIessen, ofschoon met groote dapperheid strijdend, poogde te vergeefs den legen Magenta voortrukkenden vijand terug te slaan. Magenta, door de uitge putte troepen van den graaf Glam en den vorst Liechtenstein nog verdedigd, moest eindelijk voor den ovennagtigen vijand, die ook van het noorden aanrukte, ontruimd worden. De divi sie van den veldmaarschalk-luitenant Lillia werd rui gelast vooruit te marcheren en bezette Corbetto, om daar als reserve het punt te handhaven door hetwelk de terugtogt moest plaats hebben. Daar de avond gevallen was, deed ik ook Robecco sterk be zetten en alles voorbereiden om den 5den des morgens den aanval te vernieuwen. De ontzettende verliezen des vijands gaven hoop dat wij hem zwakker zouden vinden; de dapper heid, die onze troepen bij alle aanvallen betoond hadden, deed verwachtendat hun nieuwe aanval onwederstaaubaar zou wezen. Van bijna alle regemen ten des franschen legers hadden wij krijgsgevangenen gemaakthunne laatste reserve scheen mits dien in den strijd te zijn geweest, terwijl van onzen kant het 5de en 8ste korps en eene divisie van het 3de korps nog niet gestreden hadden en dus als versche krachten in de schaal konden geworpen worden. Dit alles had ik wel overwogenen wachtte slechts met het makeu der dispositien voor den aanval tot dat de berigten omtrent de stellingen der troepen en de ge leden verliezen zouden aangekomen zijn. Eerst, nu vernam ik, dat bet 1ste en 2de korps welke door den eersten aanval des vijands het meest geleden hadden, reeds achterwaarts getrokken waren, eu niet dan door een zeer ver moedenden nachtmarscli weder op het slagveld konden komen. Zij waren zelfs des morgens ten drie ure begonnen nog verder achterwaarts te trekken. Ouder zulke omstandigheden moest ik de nog aanwezige korpsen ter dekking van de overige onge deerd zoeken te houdende terugtogt moest bevolen worden. Den 5den in den vroegen morgen nam het brave regement Groothertog van Hessen nog eenmaal Poule di Magenta in, om deu terugtogt gemakkelijker te makeu. Het was de laatste krachtsinspanning van een dapper regement (zegt de veldmaar schalk luitenant vorst Schwarzenberg in zijn rapport) hetwelk den vorigen dag 25 officieren gekwetst en I stafofficier en 9 ka piteins verloren had, zonder een oogenblik bij den aanval te aarzelen of bij den aftogt te wankelen. De vijand werd naar Magenta teruggeslagen, waarna wij in ordu aftrokken. Ik geloof als zeker te mogen stellen, dat de vijand, in weerwil van zijne overmagt, het bezit van Mageula duur gekocht heeft, en dat hij aan het leger van U. M. liet regt zal laten wedervareu, van ook voor een dapperenen in aantal sterkeren vijand niet zonder heldhaftigen strijd geweken te zijn. Ik ben nog niet in staat de bijzonderheden van het gevecht nader mede te deelen, daar ik in de tegenwoordige omstandig heden van de korpsen geeue zoo vroegtijdige opga ven kon ver langen. Ik geloof dat 4 a 5000 doodeu eu gekwetsten niet ver van de waarheid zal zijn, en dat de vijand zeker de helft meer verloren heeft. Na ontvangst der rapporten zal ik niet nalaten aan U. M. een meer omstandig berigt te doen toekomen. lioofdkvvurtier Belgiojoso, 6 juuij 1859. Gyulai." Weenen 14 juuij. Thans is óok het officieel en omstandig verslag bekend gemaakt vau den slag bij Marignaüo eu de ont ruiming van Piacenza. Daarin wordt rnet, cijfers aangetoond dat bij eerstgenoemde gelegenheid de vijandelijke overmagt zeer groot wasdoch ook het verlies van den vijand wordt zeer belangrijk genoemd. De terugtogt is in dc beste orde geschied wij hebben echter liet verlies van generaal Boer en van onder scheidene officieren te betreuren. De ontruiming van Piacenza stond in verband met de door het leger op den 9 eu 10 dezer gedane bewegingen. De meeste stukken geschut zijn op stoomsleepbooten geladen en de weini ge overblijvende vernageld. Behalve de forten had men twee bogen van de brug over de Trebbia in de lucht doen springen. Met gelijksoortige voorzorgen en in de beste orde is ook de ontruiming van Pizzigheltone (versterkte stad aan de Adda, 3i uur ten noordwesten van Cremona) bewerkstelligd. De Wiener Zeitur.g berigt dat Z. M. de keizer eerlang in persoon liet opperbevel van het leger zullende overnemen, aan de armee reeds nu eene stelling aangewezen heeft, welke volko men goed is aangenomen. Naar luid van berigten uit de Douau-vorstendommen, zal de centrale commissie eerdaags te Pokscliani bijeenkomen. Volgens een correspondent van de Ostd. Post te Jassy, zou den eenige leden een ontwerpbesluit liebbeu in gereedheid ge bragt, van nagenoeg den volgenden inhoud //Aangezien de beide nationale vergaderingen zich inde keuze van prins Cousa hebben bedrogen, en overwegende, dat de prins, sedert zijne verkiezing tot den huidigen dag, in niets de wenschen der;ualie en der vereenigde vorstendommen heeft bevredigd, proclameert de centrale commissie de door de nationale vergaderingen be sloten vereeniging van beide vorstendommen, en verzoektde mogendheden der conferentie, een vreemden prins op den troon te plaatsen." Berlijn II juuij. In de Elberfelder Zeitung wordt met be trekking tot de onrustbarende geruchten, welke sedert eenige dagen in omloop zijn, het volgeude gelezen//Wij verheugen ons, dat Pruissen een constitutionele staat is. In dergelijken staat toch is het, schier ondenkbaar, dat de regering indegewig- tigste aangelegenheden des lauds tegen het zoo duidelijk eu onverholen uitgedrukte gevoelen van de ganschc natie hande len zal. Wij mogen zonder schroom van tegenspraak verklaren dal welligt nimmer de openbare meening zich zoo algemeen eu luid heeft kenbaar gemaakt. Van het eene einde des lands tot aan het andere wordt slechts eene stem gehoord, met eene enkele uitzondering, namelijk die der Ncue Preussische Zei tung, welke alles in het werk stelt om te betoogen, dat Pruissen het zwaard voor Oostenrijk behoort te trekken. Een onzer dagbladen zegt daaromtrent even bondig en kernachtig: //In dien Oostenrijk niet in staat is zich in het bezit van Lombardije te handhaven door eigen krachtsinspanning, dan bestaat er voor Pruissen volstrekt goene noodzakelijdlieid om daarvoor het zwaard te trekken. Schond keizer Napoleon zijn gegeven woord, poogde hij Lombardije tot eene frausche bezitting te maken, dan zou het evenwigt van Europa zijn geschonden, het geen Pruissen in geen geval zou kunnen dulden. Maar of Lombardije oostenrijksch. of italiaansch is, daarvoor moet het pruissische leger niet te velde trekken." Bij kabinetsbesluit is bevolen, dat de vestingwerken van Koningsbergen met den meest mogelijken spoed moeten her steld worden. Volgens de Bank-und Handels Zeitung zijn dereserve bataillons van verscheidene legercorpsen reeds geformeerd; de landweer-officieren, die daarbij zullen worden ingedeeld, ziju reeds aangewezen. Daarenboven heeft men op last van den minister van oorlog reeds alle verdere maatregelen genomen, welke vereischt worden om de troepen onmiddelijk te velde te kunnen brengen. De val van het engelsche ministerie heeft hier een bijzon der gunsligen indruk gemaakt. In Beijeren schijnt de aan Frankrijk onguustige stemming zeer te verminderen. Omtrent de oorzaken dier gezindheid zegt men dat zij aangevuurd werd, zoo door een gedeelte der aristo cratie, als door eenige behoudsinanuen, die de absolutistische denkbeelden van Oostenrijk zouden willen doen zegepralen over den meer liberalen geest welke de pruissische invloed ken merkt. Men heeft gegronde hoop dat geheel Duitschland de volstrekte noodzakelijkheid zal inzien om zich geheel van den strijdjte onthouden. Bij de beoordeeling van een onlangs uitgegeven geschrift over de italiaansche zaken, uit een reglskuudig oogpunt be schouwd, komt de Köllnische Zeitung tot de govlogtrekking dat Sardinië, volgens het thans geldend europecsch volkenregt volkomen geregtigd is orn, tegenover Oostenrijks italiaansche interventieverdragen ten gunste van het absolulismus, zijner zijds ten gunste der veiligheid en van den invloed van zijnen eigenen coustitutionelen regeringsvorm openlijk te protestereu. Maar anders is het gesteld met de revolutionaire nationalitcits bemoeijingen van Sardiuie en Frankrijk, waardoor zij de rust der italiaansche staten verstoord en zich zelfs van de hatelijk ste aller omwentelingen, de militaire namelijk, bediend hebben. Deze bemoeijingen toch acht de Köllnische Zeitung even onze delijk, met het volkenregt strijdig en verwerpelijk als de vroe gere legitimiteits-bemoeyiugen van nu wijlen prins Metternich. De verstandige vriend van het ware volkenregt kan dus aan geen der thans in Italië kampende partijen zijnen vollen bijval schenken, en moet derhalve wenschen dat een congres er in slagen moge de hoofdbron van al de verwarring, de gebreken in het Wceuer verdrag van 1815, kalm en grondig te verbeteren. ISelgie. H. K. en K. H. mevrouw de hertogin van Brabant is zondag namiddag op het kasteel te Laeken voorspoedig bevallen van een zoon, die üe namen beeft bekomen van Leopold Ferdinand Eli Victor Albert Marie. Dit kind zal den titel voeren van graaf van Henegouwen. liet koninklijk besluit van 12 dezer, waarbij dit laatste door Z. M. den koning bepaald wordt, is genomen naar aanleiding van een rapport van den ministerraad, waarin zulks den koning wordt voorgesteld, /-teneindeder waalscheen vlaamsche bevol king, opgenomen in de monarchale in da constitulioneele vereeniging van 1830, als het ware eene historische verper soon lij king.nabij den troon te schenken." Bij die gelegenheid zijn door Z. M. onderscheidene benoe mingen en bevorderingeu in de orde van Leopold gedaan, van leden van deu senaat, de kamer van vertegenwoordigers, bij bet leger enz. Voorts heeft de koning onderscheidene personen vermin dering of kwijtschelding van correctioneele straffen toegekend De verkiezingen voor de kamer der afgevaardigden en den senaat zijn afgeloopen, doch nog niet van alle plaatsen bekend. Te Brussel zijn aide candldaten van de liberale kiesvereenigiug gekozen, Ook te Luik, Ostende, Brugge en Antwerpen hebben de liberalen overwonnen. Frankrijli. Te Parijs is er weder sprake van officieuse bijeenkomsten tusschen vertegenwoordigers der kabinetten van Londen, St. Petersburg en Berlijn, met het doel om tot de vaststelling te geraken van eenige grondslagen, welke voor dc oorlogvoerende

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2