MIDDELRURGSCHE N- 72. Donderdag 1859. COURANT. 16 Junij. ö5innrttlauöscl)f tijöimjcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlissii gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrna kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van woensdag avond 8 ure. 2Umlt0tti>t3tngm VIN DEI MJKSBESTÜCR,PROVINCIALE EN HEMEENTEBESTCREN. l"roviuciale geldleening. Kente conpons. De griffier der staten van Zeelend brengt bij deze ter kennis van de houders van aandeelen in de Provinciale gelaleening van f 150,000, voor de verbetering der middelen van gemeenschap in de provincie Zeeland, dat op de vierde afdeeling van de pro vinciale griffie verkrijgbaar zijn nieuwe rente couponsdier geld- leening voor de jaren 18591863. en zulks tegen overgifte van de in der tijd uitgereikte bewijzen ter bekoming van de boven genoemde coupons. Middelburg den 15 junij 1859. De griffier der staten voornoemd, S. VAN DER SWALME. lüiddelbur« 15 junij. Door het korps muziekanten bij de dienstdoende schutterij alhier, zullen naar wij vernemen, aanstaanden vrijdag avond, ter gelegenheid der verjaring van H. M. de koningin, van 7 lot 8j ure eenige muziekstukken worden uitgevoerd op het Molen water. In gevolge art. 64 der provinciale wet, komen de staten van de verschillende provinciën dit jaar op dingsdag deti 5 julij aan staande bijeen. Zij moeten in hunne gewone zomervergaderin gen onder anderen voorzien in de aanvulling van dertien plaatsen van leden der eerste kamer van destaten-generaal, voorde leden die dit jaar als zoodauig aftreden, maar weder verkiesbaar zijn. De bedoelde aftredende leden zijn de heerenNoordhol land: jhr. mr. M. A. J. van der Beken Pasteel; Gelderland: jhr. mr. C. E. J. E. van Nispen van Pannerden en mr. C. H. van Rhcmen van Rhemenshuizen; Zuidholland: A. v. Weel Dzn. en mr. P. Loopuyt; Noordhoiland: A. P. Insinger en E. van der OudermeulenZeelandjhr. mr. M.C. Paspoort van Grijps- kerke; Utrecht: jhr. mr. J. iluydecoper van Maarsseveen; Friesland: jhr. mr. E. J. J. van Eysinga; Overijsselmr. J. D C. baron van Heeckeren van Wassenaer tot Twickel; Gronin gen: mr. J. J. CremersDrenthe: dit jaar geene aftreding; Limburg: P. Regout. De gewone tijd ter verkiezing van de leden der eerste kamer is, volgens art. 88 der kieswet, de tweede dingsdag der maand julij,zijnde dit jaar den 12 julij. Wij vernemen dat dezen zomer het schilderijenkabinet van den baron Steengracht van Oosterlaud te 's Gravenhage voor belangstellenden ter bezigtiging zal worden gesteld. Door de afdeeling Leyden der Vereenigïng ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, is door tus- schenkomst van het hoofdbestuur aan de regering een adres ingediend, waarin talrijke bezwaren tegen de heffing van het patentregt worden opgesomd en wordt betoogd dat de afschaf fing van dat regt den handel en de nijverheid meer zal baten, dan de afschaffing van den accijns op de brandstoffen, terwijl het verlies voor 's rijks schatkist door de afschaffing van het eerste minder zou bedragen, dan door die van het laatste. Zij verzoekt derhalve dat de regering het patentregt binnen een niet ver verwijderd tijdstip opheffe. Men schrijft uit Dodewaard bij Tie!, dat door de nachtvorst de kersenbloesem zoo veel geieden heeft, dat nagenoeg in die omstreken geene kevsen te wachten zijn. Bij menschengehengen heeft men de boomgaarden zoo ledig niet gezien. Ook het appel, en perengewas belooft zeer weinig: graan en gras staat daaren. tegen overheerlijk. Te Deventer en in de omstreken heerscht de koorts in hevige mate. Het gasthuis is zoo bezet, dat de bestuurders niet weter. waar zij de kranken zullen plaatsen. Bij den burgerlijken stand zijn in de laatste week aangegeven 28 overleden, grootendeels menschen in de kracht van het leven. Op verlangen van Z. Li. u-u Kui..ng, zal door Z. K. H. den prins van Oranje, voorlaan een werkdadig aandeel worden ge nomen in de werkzaamheden bij Z. M. kabinet. Dien ten gevolge heeft de directeur van dat kabinet, jhr. mr. de Koek, de uitnoo- diging ontvangen, zich iederen morgen met de portefeuille der dagelijksche werkzaamheden aan het paleis te vervoegen, waar toe Z. K. H. iederen morgen ten half elf ure van het huis in het Bosch in de stad zal komen. Heden ten ll£ure is op 's rijks marinewerf te Ylissingen met de vereischte formaliteiten ten uitvoer gelegd een sententie van het hoog militair geregtshof, waarbij de scheepstimmerman opdie werf, J. Hollen, wegens diefstal in dienstbaarheid, wordt veroordeeld tot eene correctionele gevangeuisstraf van een jaar, door te staan in drie maanden eenzame opsluiting zijudede van mcdepligligheid beschuldigde scheepstimmerman G.deWit reeds den 13 mei 11. vrijgesproken. De tweede kamer der staten generaal zal den 28 of 29 dezer weder bijeenkomen tot hervatting barer werkzaamheden. met gravin von Zichy-Ferraris, geboortig van 1805 en die mede vóór hem overleed in 1854. Uit deze drie huwelijken laat de vorst drie zonen en drie dochters na. De oudste zoon, prins Richard, is 30 jaar oud, kamerheer, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij de koninklijke en hertogelijke hoven van Saxen. De beide an dere zoons, uit het derde huwelijk, dienen in het oostenrijksche leger. W»rln« en leg-er. Zr. Ms. fregat De Ruyter wordt heden middag buiten dienst gesteld. De equipagic, wier dienst!yd nog niet geëindigd of wier ontslag nog niet van het departement van marine is afge komen, gaat met beden over in de rol van het wachtschip. Zaturdag morgen is van het Nieuwediep vertrokken Z. M. schooner Attalaute, kommandant de luitenant ter zee 2de kl. J. 11. P. E. Kuiphorst, naar Vlissingen, en van daarnaarde haringvisscherij. Dit schip was den vorigen dag terug gekeerd van een kruislogt voor onze zeegaten, ten einde na te zien of de bakens en tonnen en de kustlichten behoorlijk geplaatst en geregeld onlsloken werden. Volgens particulier berigt uit Oost-Indiëu, zal Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, kommandant de kapitein-luitenant ter zee A. D. S Clarckson, na te Soerabaija eenige noodige herstel ling te hebben ondergaan, naar Nederland terug keeren om te Hellevoetsluis binnen te vallen. De wijziging, welke in de uniform der sJ.iulterij eerlang zal worden gebragt, zal vooreerst bestaan in de afschaffing der tegenwoordige c'nacots, die door eenvoudig gemonteerde met panaches zullen worden vervangen. Later zullen de rokken, even als bij de infanterie reeds is ingevoerd, in sluitjassen wor> den veranderd. <3uitcnlnn&scl)c tijDimjcn. H. K. II. prinses Marianne, die reeds verscheidene malen de tentoonstelling van schilderijen te 's Ilage bezocht heeft, heeft daarop een negental schilderstukken aangekocht, waarvan acht van hollaudsche meesters en een van een belgischen. In het ge heel zijn thans veertig schilderijen aangekocht. De directie van den amsterdamschen schouwburg is onlangs uit handen van den heer J. E. tic Vries overgegaan op de heeren Roobol en Tjasink, aan wien door het gemeentebestuur bij meerderheid van stemmen de gunning is verstrekt om den schouwburg gedurende drie jaren te bespelen. Laatstge noemden hebben een drietal prijzen uitgeloofd voor li et beste drama, het beste treurspel en het beste blijspel. De heer J. E.de Vries heeft thans het. voornemen opgevat om te Rotterdam des winters wekelijks 2 voorstellingen te ge ven, met een personeel, zamengesteld uit eenige zeer goede bestanddeelen waaronder van de vroegere acteurs aan den amsterdamschen schouwburg zouden ziju de heeren A. Peters, J. H. Albregt, C. G. Metsch, de dames Engelman Kleine en Albregt Engelman. Tot dat einde heeft hij bij circulaire de toneelbeminnaren uitgenoodigd hem door middel van rentelooze voorschotten a f 100 instaat te stellen om dit doel te bereiken. Commissarissen over den schouwburg te Rotterdam hebben hierbij gevoegd eene zeer gunstige aanbeveling, waarin zij dit plan bijzonder toejuichen. Xecpöïosïe. Prins Clement von Metternich-Winuebourg, (wiens overlij den wij reeds hebben medegedeeld) werd op den 15 mei 1773 geboren. Zijn vader was Karei von Metternich, die van 1746 tot 1818 leefde. Van 1809 af was hij minister van slaat, werd vervolgens minister-directeur van buitenlandschezakeu. Daar na bekleedde hij van 25 mei 1821 tot 13 maart 1S1-8 de betrek king van grootkanselier van het huis, het hof en van den staat, in dienst van Z. M. den keizer van Oostenrijk. In 1795 huwde hij met eene dochter van prins von Kaunitz- j Ridberg, die in 1775 geboren was en in 1825 overleed; ten tweede male trad hij in den echt met de gravin von Bellenstein» geboren in 1806 en overleden in 1829, en voor de derde maal EC «ge Jam!. Londen 13 junij. Lord Granville, door de koningin met de zamenstelling van een nieuw kabinet belast, vond lord Palmer- ston bereidwillig om liet bewind te aanvaarden, doch slaagde niet bij lord John Russell, die groote bezwaren opperde, zoo dat lord Granville voor de hem opgedragen taak bedankte. Daarop is het vormen van een nieuw ministerie aan lord Pai- merston toevertrouwd. Deze heeft een conferentie met lord Johu Russell gehad. Volgens The morning advertiser zou de heer Gladstone met de portefeuille van koloniën worden belast en de hertog van Newcastle tot eersten lord van de admiraliteit worden 'gekozen. Tot de volgende parlementsziiling zal lord Palmer- stou in het huis der gemeenten voor de regering het woord voeren. De koningin heeft besloten lord Derby tot erkenning van zijne verdiensten, buiten het gewone getal bij de statuten bepaald, te verheffen tot ridder der orde van den Kousenband. Sir J. Pakingtou en lord Malmesbnry zijn tot grootkruisen der Balh-orde benoemd. De parijsche correspondent van The spectator schrijf', aau dat blad dd. 9 junij als volgt: Ik ben niet bevreesd voor tegenspraak, wanneer ikmeld, dat Pruissen er in heeft bewil ligd, aan Oostenrijk bijstand te verlcenen om in het bezit te blijven van Lombardije; Pruissen zal trachten met alle magt de tractaten van 1815 in stand te doen houden. Deze tijding, die slechts aan weinigen bekend is, heeft waarschijnlijk de daling ter beurze van Parijs te weeg gebragt. SSeueiiuirUen. Kopenhagen 8 junij. lleclen voormiddag brak er brand uit in de menagerie van den heer Jean Gaul hiermet uitzondering van eenige honden en apen, zijn alie zich daarin bevindende dieren verbrand. Men gelooft, dat het ongeluk moet worden toegeschreven aan een der apen, die toevallig in het bezit was gekomen van een doosje lucifers en zich met het afstrijken j daarvan vermaakte;

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1