MIDDELRURGSCHE COURANT. N0, 71. Dingsdag 1839. 14 Junij. 2j4nlionötgingen ÏAJi BEI RlJKSBESfÜUR.PBOVlSClALE ES CEMEENTEIIESTEREN. <3inncnlrtnöscl)f tijïmtgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissia- $en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendm kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Domburgsclie Jaarmarkt. Burgemeester en wethouders der gemeente Domburg bren gen hierbij ter kennisdat de Kermis of J"aarmarkt aldaar zal aanvangen op donderdag den 30 dezer maand, met toestem ming om des vrijdags naar de Gaai te schieten en des zaturdags naar den Ring te rijden. Gedaan te Domburg, op heden den 13 junij 1859. J. J. I. SPRENGER, burgem. WQUTERSEN, secretaris. Middelburg 13 junij. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ligt ter visie een exemplaar van een tabellarisch overzigt van den handel te Bremen, over 1858. Laatstleden vrijdag werd, ten overstaan vau de commissie van bestuur over de geneeskundige school alhier, het jaarlijks aan deze inrigting plaats grijpend examen van de leerlingen in de heel- en verloskunde en in de pharmacie afgenomen door de lectoren, met het onderwijs in de respectieve vakken belast. Nadat donderdag avond onder de leiding van den lector dr. Y. Keijzer het examen had plaats gehad van de vrouwelijke leerlingen in de verloskunde, examineerden op boven gemelden dag opvolgend de lectoren: P. M. de Ligny, in de schei-en artsenijmengkunde; dr. G. van Hennekeler, in de kruid-en algemeene natuurkundedr. J. C. de Man, in de ontleedkunde dr. A. A.Eokker, in de ziektekunde en geneesmiddelleer; V. vanLissa, in de heelkunde; dr. Y. Keijzer, in de verloskunde, wordende daarna door een van de leden van de commissie van bestuur een onderzoek ingesteld naar de vorderingen der leer lingen in de latijnsche taal. Naar aanleiding van gebleken bekwaamheid, werden voor den volgenden cursus geplaatst: in het 5de studiejaar voor de heelkunde, J. Hector, J. P. Kruseman, S. van Os, C. P. Was en J. C. Douwin het 4de studiejaar voor de heelkunde, Th. E. Martin en E. E. Vleugels Schutter; in hel 3de studie jaar voor de heelkunde W. de Bruijne, M. J. Bijbau, W. W. Was, J. G. de Waal en A.C. Leunis; voor de pharmacie J.C. Stades, D. P. Vermaas, G. A. de Loose eu H. Ripping; de vrouwelijke leerlingen in de verloskunde C. J. Loenen, huis vrouw vau A.de Lange en J.J.Kromboom, huisvrouw van Terwoert; in het 2de studiejaar voor de heelkunde A. P. Fok ker, J. van den Broecke, G. A. Peters, J. M. Janssen en li. M. Hennequin; voorde pharmacie G. C. van Nederveen, A. Gem ier en P. Post. Vele van de alhier gevestigde geneeskunstoefeuaren deden door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blijken en woonden het examen bij afwisseling bij, wordende na den afloop hiervan door de commissie van bestuur, bij monde van haren voorzitter, in eene minzame toespraak hare tevredenheid betuigd aan de lectoren over de leiding en de vruchten van hun onderwijs en aan de leerlingen over de blijken, welke deze had- deu gegeven dat zij de gelegenheid, aan deze gunstig bekende inrigting van onderwijs aangeboden, zich ten nutte maken, onder aanbeveling aan docenten eu leerlingen om respectieve lijk in den hun aangewezen werkkring te volharden. Aan de leerlingen werd ten slotte medegedeeld dat de aan vang van den volgenden cursus is vastgesteld op maandag 15 augustus e. k. dezer plaats, die tegen heden waren opgeroepen tot indiening hunner inschrijvingsbiljetten, voldeden slechts twee aan die uit- uoodiging. De bepaling was: de gemeente te verlichten met 84 lichten voor 25 jaren. De heeren Soutendam, Broekman co., boden aan dit door middel van steenkolengas te doen voor f2449 's jaars, de heeren C. Verloop zoon, te Utrecht, door waterstofgas voor f1644 's jaars. Waarschijnlijk zal dus de aanneming wel aan laatstge noemden worden gegund. Woensdag wordt hier het vergelijkend examen gehouden van sollicitanten naar de betrekking van hoofdonderwijzeres aan de frausche dag- en kostschool voor meisjes. Van de vijf sollici tanten kunnen slechts drie worden toegelaten, mej. Corver, te Middelburg, mej. van Braambeek, te Leeuwarden en mej. de Jongh, te Geertruidenberg. Men berigt dat de minister van financiën bezig is om de vereischte bouwstoffen te verzamelen, ten einde spoedig een nieuw tarief op den in-en uitvoer aau de tweede kamer in te dienen, waarbij het beginsel wordt behouden, maar enkele ge breken in de toepassing hersteld, ten einde de daartegen door enkelen ingebragte bezwaren te overwinnen. Men schrijft uit 's Hage aan de Amsterdamscbe couraut Men verneemt dat de regering, thans genoegzaam voorge licht omtreut de zienswijze van den eenen tak der volksverte genwoordiging over de hervorming van ons regtswezen, in den aanvang van de volgende zitting der tweede kamer onderschei dene afzonderlijke wetten tot dat doel zal voordragen en wel in de eerste plaats tot vermindering van het getal provinciale geregtshoveu, en voorts om de procedures miuder kostbaar eu langzaam te maken, door het doen wegvallen van onnoodige formaliteiten en een dubbelen bijstaud van advocaat en pro cureur. Overeenkomstig het besluit door de eerste kamer in hare zit ting van den 3 dezer genomen, zullen hare leden op woensdag den 15, des namiddags ten half twee ure, weder vergaderen. H.K. H. prinses Erederik zal eerstdaags tot bevordering van geheel herstel naar de baden van Eems vertrekken, wor dende aldaar de noodige toebereidselen tot H. D. ontvangst H. M. de koningin is vrijdag van hare buiteulandsche reis teruggekomen, aan het station door Z. K. H. den prins van Oranje opgewacht en door den genoemden vorst naar het Huis ten Bosch begeleid. Door de provinciale staten van Utrecht is in plaats van baron d'Ablaing van Giessenburg, benoemd tot lid van de eerste ka mer der staten generaal, mr. A. J. van Beeck Calkoen. De Maatschappij tot nut van 't algemeen zal hare 75ste alge meene vergadering openen op dingsdag 9 augustus, des mor gens ten 10 ure, in het kerkgebouw de doopsgezi nde gemeente te Amsterdam. De werkzaamheden der vergadering zullen geleid worden door den heer mr. M. J. de Lange. Men schrijft ons uit Goes dd. 11 dezer: Vau de gegadigden tot aanneming der gasverlichting te Naar wij vernemen zijn door Z. M. gedesigneerd om Z. K. H. den prins-regcut vanPruissen te complimenteren (die den 14 dezer „te Cleef zal aankomen om de feesten bij te wonen), de commissaris des konings in de provincie Gelderland, graaf van Limburg Stirum, benevens de generaal majoor M. baron van Geen, adjudant des konings' in buitengewone dienst, pro vinciaal kommandant der 4de brigade infanterie. Benoemingen en besluiten. Eervol ontslag verleend bij besluit van 9 dezer, aan jhr. mr. J. E. Schuurbeque Boeije, op zijn daartoe gedaan verzoek, als plaatsvervanger van den kantouregter te Zierikzee. Idem bij besluit van den 9 dezer, aan den heer A. 11. van Andel, benoemd ontvanger der directe belastingen enaceiju- sen te Ezinge c. a., uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het departement van financien. Benoemd bij besluit van 2 dezer tot ambtenaar der 2de klasse voor de burgerlijke dienst in Nederlandschlndie, de ambtenaar der 3de klasse B. C. Nolthenius, laatstelijk 1ste commies bij de directie der producten en civiele magazijnen te Batavia, thans met verlof in Nederland. Bij besluit van 29 mei, is ten vervolge op die van den 17 februarij en 9 october 1858, houdende toekenning van eervolle belooningen aan diegenen der zee-en landmagt, die zich hij de in augustus en september 1857 plaats gehad hebbende krijgs- verrigtingen op Timor (Takaip en Lidak) hebben onderschei den, alsnog ter zelfder zake benoemd tot ridder der 4de klasse van de Militaire Willems-orde, de kapitein der infanterie van het leger in Nederlaudsch Indie L. J. F. Timmermans. Herk- en schoulnieuwH. Zaturdag jl. mogt de onderwijzer A. H. Lodewijk het voor- regt smaken van zijn vijftigjarig jubilé te vieren als onderwij zer der jeugd, eerst te Serooskerke in Schouwen en daarna te Koudekerke in Walcheren. Groot was de belangstelling in dit zelfdzaam feest. De ge achte onderwijzer, die eenige dagen vroeger het genoegen had zijnen zeventigsten jaardag te gedenken, werd op dezen dag, omringd van zijne echtgenoote en kinderen, begroet en geluk gewenschtdoor het plaatselijk en kerkbestuur en andere inwo ners zijner gemeente. Hierbij hadden zich ook aangesloten de heer schoolopziener van dit district, alsmede een groot aanlai zijner ambtgenooten in Walcheren. Veelvuldig waren de toe spraken en zegen wenschen, die den jubilaris werden toegebragt, waarvoor de waardige grijsaard met treffende woorden zijnen hartelykeu dank betuigde. De schooljeugd, geleid door haren hulponderwijzer, 'oragt ook bij deze gelegenheid harengeliefdeu hoofdonderwijzer door gezang en toespraak hare hulde. Talrijk waren de geschenken, welke de feestvierder als een aandenken aan dezen voer heui zoo merkwaardigen dag, ontving. Het school locaal, geheel feestelijk ingerigt, was vervuld met vrieu - den en andere belangstellende feestgenooten regt aangenaam werd de dag door al de aanwezigen doorgebragt, en de feest viering met eenen aangeboden maaltijd gesloten, 7lur?sie en leser. Men verneemt dat door ZM. den koning eene nieuwe for matie isdaargesteld in het 5de regement dragonders, te Deven ter in garnizoen, uitmakende liet limburgsch boudscontigent. Het zal bestaan uit vier veld-eskadrons, een depot eskadron eu een reserve-eskadron. Oosi-indiscltc koloniën. Met de jl. vrijdag aangekomene mail uit Batavia, loopende tot 23 april, zijn weinig bevredigende tijdingen ontvangen. Er wordt van verschillendezijdeu liet treurig berigt gemeld dat do cholera verwoestingen aanrigt onder de troepen, welke deel maken van de expedetie naar Boni. Volgens de laatste berigten van Samarang was de luitenant- kolonel Keilerman, 2de kommandant, aldaar aangekomen melde halve 6-ponders batterij en eene halve compagnie kaval- lerie; op de reis van Boni derwaarts is aan boord overleden dc luitenant Graauw vau de artillerie eu 15 man bij aankomst, ruim 40 man in het hospitaal opgenomen van de nagenoeg 100 man welke aan boord waren. De geruchten gingen rond. en reeds alles was daarvoor in orde gebragt, dat de expeditie terugkeert; er moet eene epidemie zijn uitgebroken, welke reeds vele offers heeft gekostmen zegt p. m. 12 officieren en ruim 100 manaati zie ken ..móeten er nog ruim 20 officieren en 900 man zijn. ilet 14d^Jbatailjoii, dat zoo veel mogelijk op de sterkte ia gebragt, zal garnizoen houden of liever tc velde blijven, ongfe» veer 250 man teBadjoa, 2 compagnien te Boelecomba en Rou- tham, en liet overige gedeelte naar de Noorderdist riolen trek

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1