MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 70. Zaturdag 1850. 11 Junij. ömnmlanöschr tijüingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatordags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien me des morgensop den dag dei uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voot zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg ÏO j tin ij. De in de laatste weken bij afwisseling gevallene regen heeft aan de zomervruchten veel goed gedaan, doch de wintergerst eu sommige stukken zware tarwe liggen door de kracht van eenige buijen gestreken, waardoor er op sommige plaatsen schade is veroorzaakt. Ten gevolge van onweder is voorts in een deel van het land van Hulst groote schade aangebragt. Op het weiland staat overvloedig gras. Woensdag morgen omstreeks 3J ure, heeft een korporaal van het alhier in garnizoen liggend bataillon van het 2de regement infanterie, zich door een geweerschot van het leven beroofd. De oorzaak is onbekend. Mogten wij meermalen melding maken van de kunstvoort brengselen van den heer Kimmel alhier en daarbij onze meeniug uitspreken dat in zijne schilderijen steeds meerdere volmaking is op te merken, ook dezer dagen waren wij in de gelegenheid in zijn atelier een paar pas voltooide schilderstukken te beschou wen, welke deze meening op nieuw bevestigden. Het eene, dat aan een der schoone gezigten in den omtrek van de Ruhr doet denken, is een bekoorlyk bergachtig landschap door eene beek doorsneden. Het is van groolen omvang, uitvoerig geschilderd, getrouw aau de natuur en vol dichterlijke uitdrukking. Naar wij vernemen is het voor eene niet onaanzienlijke som verkocht. Het andere, mede zeer gelukkig geslaagd, is een wintergezigt gestoffeerd met een groot aantal figuren iu zeeuwsch bocrschen kleederdragt. Deze schilderij zal naar de tentoonstelling te Gent worden gezonden en aldaar, zoo wij ons niet bedriegen, zeker grooten bijval vinden. Bij de dingsdag te IJzenaijke plaats gehad hebbende stem ming voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer Snebbaut, overleden, is gebleken dat zijn uitgebragt 90 stem men, waarvan 4, van onwaarde, 63 op den heer C. F. E. Calon, en de overige op den heer J. van Hijfte, zoodat eerstgemelde is verkozen. Op den 1 dezer is door de theologische faculteit der utrecht- sche hoogeschool de heerP.J. Gouda Q,uint, van Nieuwvliet, bevorderd tot kandidaat in de godgeleerdheid. Woensdag is bij den hoogen raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, weder behandeld de, reeds bij gelegenheid der bei de eerste instantien door ons vermelde, zaak van den heer E. C. Stewart Schultz, plattelands heelmeester te Vfissingeu, requi- rant van cassatie tegen een in hooger beroep gewezen vonnis door de arrondissements regtbank te Middelburg, waarbij hij is veroordeeld ter zake van iemand, lijdende aan eene ziekte, bij voortduring geneeskundig te hebben behandeld en middelen tot inwendig gebruik dienende, te hebben voorgeschreven, en zulks niettegenstaande in Vlissingenvolgens de wet op de ge neeskunde met het platte land gelijk gesteld, destijds drie me dicinal-doctores aanwezig wareneu alzoo ter zake van de uitoefening van eenen anderen tak der geneeskunde dan waar toe hij volgens de wet en de instructie voor de plattelands heelmeesters bevoegd was. Ook thans heeft de advocaat mr. L. Metmau de belangen van den requirant in cassatie voorgedra gen. Den 1 4 dezer zal de advocaat geueraal Karseboom in deze zaak zijne conclusie voordragen. Jl. zondagmiddag rukte een jongeuije van 3J jaar, langs een der singels te Gouda wandelende, zich van zijn oudere zusje los, liep naar den waterkant en had het ongeluk van in de vrij diepe gracht te vallen, waarin het zich reeds in gevorderden zinkenden staat bevond en zeker den dood zoude hebben ge- vouden, zoo niet de officier van gezondheid le klasse J. W. Christan (op die hoogte wonende) was toegesneld en hulp ver leende waar elk der toeschouwers stond te weifelen; want, al hoewel zelve niet kunnende zwammen en vader van een talrijk huisgezin, begaf hij zich, in het gezigt en onder het angstge- schrei van zijn huisgezin gekleed te water en mogt hij de zelfvoldoening smaken, het kind aan zijne ouders ongedeerd terug te schenken. De Nederlandsche staatscouraut van gisteren behelst het verslag aan den minister van binnenlandsche zaken, van de jury voor de toekenning der rijks-en gemeente medailles aan in- en buitenlandsche kunstbeoefenaren, wegens op de thans geopende tentoonstelling te 's Gravenhage ingezondene schil derijen. Daaruit blijkt dat zijn toegekend (in alphabetische volgorde) de rijks medaille aan de keeren A. H. de Bloeme, te 's Gravenhage; Eduard Hildebrandf, te Berlijn; Joseph van Severdonck, te Brussel; EdmondTschaggeny, te Brussel; A. Waldorp, te Amsterdam, en Jan Weissenbruch, te *s Graven hage; en de geraeeutemedaille aan de heeren M.Calisch, te AmsterdamJoseph Coomans, le BrusselLeonard de Guyper, te Antwerpeu; W. A. van Deventer, te Amsterdam; J. H. L. de Haas, te Oosterbeek; Laurens Hanedoes, te 's Gravenhage; D. E. Jamin, te Amsterdam; J. B. Tom, te's Gravenhage; W. Verschuur, te Haarlem, en C. H. D'Unker, te Dusseldorp. Volgens de berlijusche Bank- und Handelszeitung heeft Am sterdam voor zeer aanzienlijke sommen iu de nieuwe pruissische leening deel genomen; een enkel huis aldaar heeft, zoo berigt genoemd blad, voor 800,000 thaler ingeschreven. Dingsdag zijn van Schcveningen negen bommen of pinken ter haringvangst uitgezeild. Benoemingen en bestuiten- Pensioen verleend, bij besluit van 5 dezer, aan H. E Coops, gewezen adjunct-commies bij het ministerie van binnenland sche zaken, ad f913 'sjaars. Overgeplaatst, bij besluit van 6 dezer, de 2de luitenant J. C. Dockheer, van het 7de regement infanterie, in rangen ancien- neteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost Indie. Op non-activiteit gesteld bij besluit van 27 mei, den majoor B.C. Winkel, van den staf der infanterie, werkzaam bij het departement van oorlog, thans met verlof tot herstel van gezond heid; in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Met Zr. Ms goedkeuring is door den consul voorde Kaapstad en district tot zijnen vice-consul benoemd de heer J. A. Trüter. 51 urine ets leger. Met den 15 dezer is de geheele état-major van Zr. Ms. fregat de Ruyter, op non-activiteit gebragt, met uitzondering van de volgende adelborsten lste klasse, die met dien datum op de achter hunne namen vermelde schepen zijn overgeplaatst, als: E. H. Coblyn, op Zr. Ms. wachtschip teHellevoetsluis, bestemd voor Zr. Ms. sckroefstoomschip Cornelis DirksH. A. M. Svvel- len^rebel, op Zr. Ms. sckroefstoomschip Reinier ClaeszenE. L. Ehnle en A. J. Duraont, op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, beide bestemd voor Zr. Ms. stoomllottillevaactuig Hector; A. L. M. graaf van Limburg Stirum, op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, bestemd vcor Zr. Ms. sckroefstoomschip Het LooP. Koning en D. J. Weys, op Zr. Ms. schooner Atalante, en J. A. Waldeck, op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, be stemd voor Zr. Ms. stoomschip Cycloop. Men is druk bezig de behoefte te ontschepen, dingsdag en woensdag aan de victualie eu donderdag de batterij. Zr. Ms. brik de Wesp heeft donderdag ochtend het anker geligt, en kruist op de reede van Vlissingen met de bootsmans leerlingen. De kapitein ter zee A. van Wacheudorff van Rijn en de luitenant ter zee der 2de klasse G.A.L. de Haan zijn beide over leden aan boord van het koopvaardijschip, waarmede zij uitOost Tudic de terugreis naar het vaderland hadden aangeuomen. Naar wij vernemen is de officier van gezondheid lste kl. W. H. Smit, naar Oost-Indie vertrokken, ten einde den dirige- renden officier van gezondheid lste klasse H. L. Oudenhoven in die betrekking af te lossen, zullende laatstgenoemde repa triëren. Tliermometerstaod. 8 junij. 's avonds 11 ure. 61 gr. 9 'a morgens 7 68 's middags 1 n 80 p 's middags 3 82 u 's avonds 11 66 o 10 's morgens 7 68 n 's middags 1 u 74 Stateu-generaal. De tweede kamer heeft dingsdag (zoo als wy per telegraaf in ons vorig nommer hebben vermeld) de beraadslaging ten einde gebragt over de wetsontwerpen betrekkelijk de zamen- blijving der manschappen van de ligtingeu van 1856 en 1857 en de daartoe benoodigde verhooging der begrootiug voor het departement van oorlog. De uitslag is ook bekend; alleen heb ben wij nog te melden dat de 32 leden, die zich van de 66 aan wezigen tegen het eerste ontwerp verklaarden, warende heeren de Lom de Berg, Dullert, Bots, Meeussen, van der Lindeu, Strens, Heemskerk, Reinders, Wintgens,Wybenga, Poortman, Hoynck van Papendrecht, Betz, Duymaer van Twist, van Eek, Anemaet, Kingma, van Hoëvell, ter Bruggen Hugenholtz, dó Poorter, van Wintershoven, de Bieberstein, Storm van 'sGra- vesande, Olivier, van der Veen, Jespers, Deens, Thorbecke, Meylink, van Heukelom, Idzerda eu Zylker. Het wcts-onlwerp tot verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooling voor het boveuvermelde onderwerp werd daarop zonder beraadslaging met 38 tegen 28 stemmen aange nomen. Tegen hebben gestemd de heeren van der Linden, Strens, Heemskerk, Reinders. Poortman, Hoynck van Papendrecht, Betz, Duymaer van Twist, van Eek. Anemaet, Kingma, van Hoëvell, ter Bruggen Hugenholtz, de Poorter, van Winters hoven, de Bieberstein, Storm van 'sGravesande, Olivier, van der Veen, Jespers, Beens, Thorbecke, Meylink, van Heukelom, Idzerda, Zylker, de Lom de Berg en Dullert. In eene daarop gevolgde avondzitting zijn aangenomen dc wetsontwerpen tot naturalisatie van een 12lal personen, tot. vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het de partement van oorlog, dienst 1858—1859; tot onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg eener nieuwe haven te Zwartewaalde conclusien van verslagen van comruissien tot onderzoek van de opgaven wegens den verkoop van domei nen, dornaniale tienden enz. jn 1858; het verslag der muntwerk- zaamheden over 1858. Nadat de kamer in comité-generaal in overweging genomen had de raming van uitgaven voor IS 60, is zij tot nadere bijeen - roeping gescheiden. Uit het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot goed keuring eener overeenkomst tusschen de regering en de maat schappij tot indijking van op- en aanwassen in de Oosler Schelde, blijkt dat de eerste vraag, welke men zich ter beant woording stelde, was, of voor de aan deze voordragt ten grond slag liggende overeenkomst tusschen den staat en de Ooster Schelde maatschappij de bekrachtiging der wet gevorderd wordt. Voor zoo ver dit punt opzettelijk onderzocht en besproken is geworden, werd deze vraag door de meeste leden, in overeen stemming niet de zienswijze der regering bevestigend beant woord. Anderen waren daarentegen van,raeeuhig, dat voor dit geval de wettelijke bekrachtigui^.niel strikt noodig is. Met het oog op de omstandigheid, dat by deze overeeukodi&t, ook be schikt wordt over onroerende, goederen, waarop derdeü regten kunnen doen gelden, vroegen vele leden, of deze voordragt niet als ontijdig moest worden beschouwd. Eindelijk werd door de

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1