MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 69. Donderdag 1859. 9 Junij. ötmtenlattööiijc tijömgrn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dooilbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Jlattlvortöijjingm VAN BETRIJKSBESTÜÜR.PIiOVINCIALE EK GEMEENTECESTDRES. Publicatie. De burgemeester en wethouders van Vlissingen. Maken bekend, dat de Kermis of Jaarmarkt binnen die gemeente, dit jaar zal aanvangen op maandag den 11 julij aan staande en eindigen op zaturdag avond daaraanvolgende; zul lende er geene bedelaars, horoscooptrekkers, loterijspelers, houders van draaiborden of kwakzalvers op gezegde kermis worden toegelaten, of zulke personen die, voor zoo ver gevor derd, van geen patent voorzien zijn. Wordende de kooplieden enz. uilgenoodigd, om zich tijdig en wel uiterlijk vier dagen vóór den aanvang, in persoon of met vrachtvrije brieven en met opgave der hoegrootheid hunner tenten of kramen, in nederlandsche maat, bij de marktmeesters aan te melden. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruikelijk is. Vlissingen den 7 juuij 1859. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENEELS. De secretaris, M A B I L O T. Aaubcsteiling-, Het vernieuwen en onderhouden der straten van de gemeente Zierikzee, gedurende vijfjaren, zonder bijlevering van materialen, zal worden aanbesteed op woensdag den 22 junij e. k. Informatien te bekomen bij den gemeentebouw- meesler aldaar. Zierikzee den 6 junij 1859. Burgemeester en weihouders van Zierikzee, B. C. CAU, voorzitter. C. DE JONGE, secretaris. Middelburg 8 junij. In de zitting van den gemeenteraad van heden is door den heer mr. J. E. Bijleveld van Serooskerke de betrekking van burgemeester dezer gemeente aanvaardmet eene toespraak tot de raadsleden, welke namcus dezen door jhr. Paspoort vau Grijpskerke werd beantwoord. Voorts zijn benoemd tot leden a van de plaatselijke school commissie, in de plaats van jhr. mr. L. E. van Panhuys, jhr. mr. A. W. Snouck llurgronje, en h van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, de heer J. Egberts Risseeuw JEz., ter vervanging van wijlen den heer J. H. Cornielje. Zoo als wij reeds hebben medegedeeld, is H.j K. H. prinses Frederik Wilhelm van Pruissen, dochter van 11. M. de koningin van Engeland, vrijdag morgen, vau Engeland gekomen en naar Antwerpen reizende, voorbij Vlissingen gestoomd aan boord van het koninklijk jagt Victoria and Albert, hetwelk echter op de hoogte van Borselen aau den grond liep. Het britscbe oor logschip Vivid, dat het koninklijke jagt vergezelde, had zulks echter niet bemerkt en kwam te Antwerpeu aan, in het denk beeld spoedig gevolgd te worden door het jagt. Gelukkig heeft de sleepboot Union II dc Victoria and Albert op sleeptouw genomen, doch op de hoogte van Evercn moest deze dat werk staken, ten gevolge van eenige avarij welke het engelsche jagt had bekomen. Dooreen telegram van Vlissingen hiervan onderrigt, keerde de Vivid terug en bragt H. K. 11., die met haar gevolg op dat schip overstapte, behouden voor Antwerpen, waarde prinses bij hare aaukomst door eenige autoriteiten begroet werd. Des avonds ten 9 ure is 11. K. H. met gevolg per spoortrein over Mcchelen en Keulen weder naar Berlijn vertrokken. f Gisteren morgen arriveerde te Vlissingen de sleepstoom- boot Union II, komende van Antwerpen, met belangrijke be schadiging aan een der raderkasteu. Naar men verneemt zou dit veroorzaakt zyn door ar.nvaring tegen een te Antwerpen liggende stoomboot, welke men uit hoofde van den sterken stroom niet genoeg mijden kon. In de Nieuwe rotterdamsche courant van gisteren komt een ingezonden artikel voor uit Brielle, geteekend C. de Ruyter waarbij deze zich beklaagt dat een telegram, den 27 mei ten 5 ure 26 minuten uit Middelburg gedateerd, eerst den 29 ten 11 ure 20 minuten, dus ruim veertig uren later, door hem is ontvan gen. Dat eene dergelijke vertraging plaats kan hebben, is zeker aller onaangenaamst voor hen die van den telegraaf gebruik maken, en ook wij ondervonden dit in de laatste dagen in niet geringe malemaar zij zal niemand bevreemden die weet dat eene tijdelijke storing door zeer verschillende oorzaken kan ont staan. Zeer bevreemdend daarentegen is het dat de heer deRuy- ter het plaats gegrepen feit alleen beschouwt* al s een bewijs van de verregaatnle nonchalance aan sommige telegraafkantoren." Dat bewijs wordt echter geenszins geleverd, en de bewering van genoemden heer is daarom uiterst gewaagd. In hoeverre er nonchalance bij de overseining van het bedoelde berigt kan hebben plaats gehad, staat ons niet te onderzoeken, doch niet denkbaar is het dat men aan het kantoor alhier tot eenige ver traging zal hebben aanleiding gegeven, daar van de beide hier aanwezige ambtenaren reeds sedert geruimen tijd de ijver en naauwgezetheid, even als hunne dienstvaardigheid, algemeen bekend zijn. In de zaturdag te Amsterdam gehoudene algemeene verga dering van afgevaardigden at: Maatschappij van weldadigheid, zijn met algemeene stemmen lot commissarisseu benoemd de heeren jhr. lt. O. van Andringa de Kempenaer. oud lid der ge deputeerde staten van Friesland mr. P. van der Veen, lid van de tweede kamer der staten generaal, te Smilde; mr. G. A. de Meester, burgemeester van Harderwijk W. H. Heshuysen, lid van den gemeenteraad te Amsterdam, en jhr. mr. J.J.dela BassecourCaan, advocaat bij den hoogen raad te 'sGravenhage- In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden van maandag heeft de heer advocaat-generaal Karseboom zijne con clusie voorgedragen in de zaak van Carel August Gunkel, requi- rant van eassatie tegen een arrest van het hof iu Zuid-Holland, waarbij hij terzake van vergiftiging, is veroordeeld tot de straffe des doods. Dc advocaat-generaal, de aangevoerde middelen van cassatie ongegrond oordeelcnde en ook geene andere gronden aanwezig vindeude, waarom het arrest ambtshalve zou behooren te worden vernietigd, heeft geconcludeerd tot verwerping. De uitspraak is bepaald op 22 junij. Den 4 dezer heeft de hooggeleerde 'neer mr. R. 1.11. P. L. A. van BonevalFaure zijne betrekking als hoogleeraar in de regts- geleerdheid aan de hoogeschool te Leyden aanvaard, met het houden eener redevoering over letter en geest bij de uitlegging, vooral van de burgerlijke wetboeken (de usu regulaeCelsi: scire leges non hoc est verba earum tenere, sed vim ac potest atem, in iuterpretandis legum imprimis civilium codicibus Den 5 en 6 julij eerstk. zal te Leeuwarden de algemeene ver gadering worden gehouden van de Nederlandsche vereeniging lot afschaffing van sterken draDk. Maandag morgen ten 5 ure is het stoffelijk overschot van wijlen den heer mr. L. D. Storm op eene eenvoudige wijze in een lijkwagen uit de residentie naar Rotterdam gebragt, om van daar met de stoomboot naar den Moerdijk en verder met rijtuig naar Breda te worden vervoerd, zullende het daar in het familiegraf worden bijgezet. Mevrouw Ristori zal vier malen optreden in den stads schouwburg te Amsterdam, en wel in Medea, Phèdre, Judith en Maria Stuart. De voorstelliugen zijn bepaald op 21, 23. 28 en 30 junij aanslaande. aa»F5iue en leger. Zr. Ms. oorlogsbrik Wesp, kommandant de luitenant ter zee lste klasse J. M. Binkes, welke bestemd is lot oefening der bootsmansleerliugen, is gisteren uit de haven van Vlissingen naar de reede gezeild, Den 4 dezer is de luitenant ter zee lste klasse jhr. D. Bowier, kommandant van de te Hellevoetsluis gestationneerde kanonneerboot no. 24. van daar vertrokken naar Feijenoord, om over te brengen de nieuwgebouwde schroefsloomschepen 4de klasse, Reinier Claeszen en Cornelis Dirks, welke bodems, te Kinderdijk en Krimpen aan de Lek gebouwd en te Feijenoord van machines voorzien, zijn bestemd om te Hellevoetsluis te worden opgetuigd en in dienst gesteld, zijnde het kommande ment van de Reinier Claeszen opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse jhr. J. E. W. F. van Raders, en dat van de Cornelis Dirks aan den luit. ter zee Ie klasse J. F. Koopman. Bij de mogelijkheid die er bestaat dat de miliciens van'! 855 nog tot werkelijke dienst zullen worden opgeroepen, heeft het departement van oorlog aan dat van binnenlandsche zaken te kennen gegeven, dat de vroeger verstrekte magtiging tot het des verlangd verleenen van permissie tot de buitenlandsche zee reizen aan miliciens-verlofgangers, welke voor hunne inlijving het beroep van buitenlandsch zeevarende niet hebben uitgeoe fend en hun laatste dienstjaar zijn ingetreden, als ingetrokken moet worden beschouwd. Naar men verneemt is de majoor G. K. C. Wildeman, van het 2e regemeut dragonders te Haarlem in garnizoen, alsmede dekapiteiü W. van Wrange!, van het regement grenadiers en jagers, naar Zweden vertrokken, ten einde de manoeuvres in het groote kamp, te Stockholm, bij te wonen. Ailuop verSioupingeu en aaubesteillugen. Vlissingen 6junij. Een huis en erf in de Kiovenierstraat, wijk E. 76, doende aau grondlasten f 4, verkocht voor f521. Een pakhuis en erf aldaar, wijk E. 26, doende aan grondlas ten f 3,39, verkocht voor f 231. 'FfierniOHieierstatirf. 7 junij. 's avonds 11 ure. 61 gr. 7 's morgens 7 68 's middags 1 74 's avonds 11 64 8 n 's morgens 7 67 u 's middags 1 74 Staten-generaal. De tweede kamer heeft maandag eene zitting gehouden, waar in de ontvangst berigt is vaneen wetsontwerp tot bekrachtiging van sommige artikelen der concessie tot exploitatie van den zuidelijken spoorweg. Daarua zijn in behandeling genomen de beide wel son t werpen betrekkelijk de zamenblijviug van de miliciens der ligtiugen van 1856 en 1857 en het in verband daarmede verhoogen van hoofd stuk X der staatsbegrooting voor 1859, welke in de zitting van dingsdag zijn aangenomen met 34 tegen 32 stemmen [hetgeen bereids per bulletin is medegedeeld.] De minister van buitenlandsche zaken heeft die beraadsla gingen geopend, en de noodzakelijkheid van den maatregel betoogd. Vooral heeft hij gewezeu op hel geen elders tot ver sterking van land- en zeemagt plaats vindt, bijzonder op Pruis sen, Belgie, Engeland, Portugal, Spanje enz. Ook heeft hij op enkele punten gewezen om aan te tooueu dal voorbereiding tot verdediging van den vaderlandschen grond, noodig is. Inzon derheid heeft hij daarbij ontwikkeld bet beginsel dat !en grond' slag van den thans gevoerden krijg ligt, namelijk de onafhanke lijkheid van het volksbestaan van Italië, het zuiveren van vreemde heerschappij, ten einde dat zelfstandig volksbestaan te vestigen. Wauuecr dit beginsel eenmaal zegeviert, is het de vraag of het niet ook elders van toepassing te maken zou zijn. Daaraan sluit zich een ander beginseloproeping van het volk tot het verwerveu van de onafhankelijkheid door de wapenen. Dc miuister heeft voorts gewezen op de opgewouden stemming in Duitschland en gevraagd of die op den duur zal le bedwin gen zijn Het is waar dat het voeren van oorlog, vreemd aan Duitschland, niet kan geschieden zonder toestemming van al dc leden van den duitschcn boud; maar er bestaat eene andere bepaling in de 'oondsacte, dat wanneer er gevaar dreigt, de meerderheid toch tot den krijg kan besluiten. Nu is het eene gewigtige vraag of het niet door sommigen beschouwd kan wor den, dat zoodanig gevaar aanwezig is doop-de verklaring dat d e onafhankelijkheid varp Ilaüe moet. beslaan tot aan de Adriati -

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1