BIJVOEGSEL VAN DE MIDDELBURGS E COURANT. Dingsdag 7 junij 1839. Stttteu-generiftal. Vrijdag heeft de eerste kamer met algemeene stemmen aan genomen het wetsontwerp tot eindregeling van de zaken der Maatschappij van weldadigheid en verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting over het diensljaar 1859. De kamer zal den 15 dezer weder bijeenkomen. De tweede kamer heeft vrijdag de beraadslagingen voortge zet over het wetsontwerp nopens de zamenblijving der miliciens van het Liraburgsck contingent van het duitsche bondsleger. Die discussie is onderbroken door een hoogst treffend voor val. De heer L. D. Storm uit Breda, bezig zijnde de wet te be strijden en met warmte verklarende dat hij nooit in eene wet zou toestommen waarbij exceptionele lasten aan eene provincie werden opgelegd, kreeg een hevig en plotseling toeval, en was, na nog eenige geneeskundige hulp van de doctoren de Poorter en Idzerda, doch vruchteloos te hebben ontvangen, in weinige oogenblikken niet meer ouder de levenden. Het behoeft niet vernield te worden dat de geheele vergade ring met ontzetting vervuld was bij dit aandoenlijk plotseling sterfgeval. De zitting werd dadelijk opgeheven. Wat de behandeling van het wetsontwerp betreft, de heer Thorbecke stelde in deze zitting voor om het artikel in dezer voege te doen luiden: //Bij gebrek aan genoegzame vrijwilligers worden de miliciens der provinciale limburgsche ligting (met uitzondering van de miliciens herkomstig uit de vestingen Maastricht en Venloen hare kringen) vaul855,1856,1857 en 1858, die door ons onder de wapenen zijn of worden geroepen, voor zoo veel dc bonds- dionstdit, binnen het jaar, te rekenen van de afkondiging dezer wet, vorderen zal, onder de wapenen gehouden. //De miliciens voorde bondsdienst bestemd, worden zoo veel en zoo spoedig mogelijk door vrijwilligers vervangen." De zitting van zaturdag werd door den voorzitter aangevan gen: met een kort doch hartelijk woord, gewijd aan de nagedach tenis van den heer Storm. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp is de door den heer Thorbecke voorgestelde wijziging (de heer van Winlershoven had eene van hem weder ingetrokken) met 38 tegen 26 stemmen verworpen. Voor hebben gestemd de heeren Jcspcrs, Meeussen, van der Linden, van Wintershoven, Strens, van Heukeiom, Heemskerk Reinders, de Poorter, ter Bruggen Hugenholtz, Zylker, Poort man, Idzerda, de Bie'oerstein, Bots, van der Veen, Thorbecke, lloynck van Papcndrecht, Betz, de Lom do Berg, Olivier, Beeus, Dullert, Kingma, van Hoëvell en Meylink. Het ccnig artikel van het wetsontwerp, in den loop der be raadslaging door de regering aldus gewijzigd, dat het luiden zou: //De miliciens der provinciale limburgsche. ligting van 1855, 1856,1857 en 1858 (met uitzondering van de miliciens herkom stig uit dc vestingen Maastricht en Venlo en van hare kringen) die door ons ten behoeoe van het contingent van het hertog dom Limburg tot het duitsche bondsleger onder de wapenen zijn of worden geroepen, worden, zoo lang de bondsdienst dit vordert, onder de wapenen gehouden," zijnde dec«/«y/gedrukte woorden er bij gevoegd, werd daarna zonder hoofdeiijke stemming goedgekeurd. Dc heer van Winlershoven had voorgesteld om een nieuw tweede artikel bij de wet te voegen, van den volgenden inhoud //Bij een gelijktijdig met deze wet uit te vaardigen reglement van algemeen bestuur wordeu de aanwijzing voor de bondsdienst van dc in art. 1 bedoelde miliciens, en tevens de bevordering van de vrijwillige werving voor deze dienst geregeld," welke bijvoeging met 54 tegen 9 stemmen werd verworpen. Voor hebben gestemd de heeren Jespers, van Wintershoven, Strens, Zylker, de Bicbcrstein, Bots, de Lom de Berg, Beens en Meylink. Na de goedkeuring der beweegredenen werd het wetsont werp met 55 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren van der Linden, van Win tershoven, Strens, de Bieberstcin, van der Veen, Thorbecke, de Lom de Berg en van Hoëvell, zijnde dc heer Rcinders bij die stemming niet tegenwoordig. Niemand der leden nam deel aan de algemeene beraadslaging over het wetsoutwerp tot verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1859, ten behoeve van het onderwerp by de aangenomen vctsvoordragt bedoeld. Artikel 1, aangevende de onderscheidene artikelen der be grooting van hoofdstuk X, waarvoor verhooging werd aange vraagd, werd naar die onderdeelen behandeld. Voor artikel 10 (lilde afdeeling), wapen der kavallerie, staf en corpsen, daar onder begrepen de officieren van gezondheid en paardenartsen, benevens het limburgsch bondscontiugent enz., werd verlangd eene verhooging van f359,287,83. De heer Thorbecke stelde voor om dat bedrag metf 154,080, kosten voor de mobilisatie van het bondscontiugent benoodigd, te verminderen. Die wijziging werd echter met 39 tegen 25 stemmen verworpen. De regering vereenigde zich met het voorstel van den heer Storm van 's Gravesande, om uit het artikel weg te nemen de woorden://officieren van gezondheid en," waarna het aldus, even als de volgende artikelen waarop verhoogiug werd aangevraagd en waarover gecne beschouwingen gehouden werden, beuevens de beweegredenen achtereenvolgens werd goedgekeurd. Het wetsontwerp zelf werd met 55 tegen 8 stemmen aangeuo- men. Tegen hebben gestemd de heeren van der Linden, van Win tershoven, Strens, lleiuders, de Biebcrsteiu, de Lom de Berg, Olivier en van Hoëvell. Gemeeuteraad van Vlisssogen. Zitting van 1 junij. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig dc heer Borghstijn. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en goed gekeurd, waarna door den heer Schultz, namens de commis sie tot daarstclling eener nieuwe plaatselijke school voor on- en minvermogenden, wordt medegedeeld dat reeds ten vorigen jaro door den toenmaligen gemeentcbouwmcester aan de com missie drie plannen waren ingezonden, doch dat zij het noodig heeft geoordeeld, van den inmiddelsnieuw benoemden gemeen tebouwmeester ook een plan te verzoeken, waaraan door tus- schenkomst van heeren burgemeester en wethouders is voldaan. De commissie kon zich daarmede echter niet vcrcenigen, en na hare opmerkingen den bouwmeester te hebben medegedeeld, heeft zij alsnog verzocht, een ontwerp in te zenden tot over dekking van de opene ruimte achter het gebouw in het Groe- newoud en dc verdere inrigting daarvan tot school, alsmede eene van het vroeger tot kazerne gebruikte lokaal aan liet einde van de Walstraat; ten gevolge waarvan door den bouwmeester andermaal drie ontwerpen zijn overgelegd, als twee van het gebouw in het Grocncwoud, en een van dat in de Walstraat. Deze zijn echter te laat ingekomen om nog voor deze zitting naauwkeurig door de leden der commissie te worden onder zocht; waarom hij voorstelt, de commissie deligent te verkla ren, als buiten de gelegenheid geweest zijnde om het bedoelde rapport uit te brengen, met te kennengeving dat daaraan in eene volgende vergadering zal worden voldaan. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stem men dien overeenkomstig beslotennadat de heer Ruysch ït priori verklaarde zich niet te zullen vereenigen met een even tueel voorstel tot verbouwing van de vroegere kazerne aan het einde der Walstraat, uit hoofde deze plaats ongelegen is en het gebouw zelf ongeschikt voor do gezegde school, welk een en ander hij in het breede betoogde, door to wijzen op do geschie denis van dat gebouw, zoo als bet meermalen tot verschillende doeleinden gebruikt, en daarna telkens weucr is afgekeurd. Door het bestuur van liet departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen alhier is een verzoek gerigt aan het gemeen tebestuur, tot wegneming barer bezwaren tegen de betaling van het maandclijksch schoolgeld ad f 1, per hoofd voor kinderen welke voor rekening van dat departement onderwijs genieten, op eene der openbare scholen; verschuldigd in gevolge dc veror dening op het openbaar ouderwijs, terwijl vroeger daarvoor slechts 75 cent per hoofd betaald werd, waarbij vooral wordt gewezen op dc omstandigheid, dat het onderwijs van wego het departement verstrekt wordende, uit ecu liefdadig oogpunt ge schiedt, aangezien die kinderen niet in de termen vallen om te worden toegelaten op de school voor on- en minvermogenden, en nogthans zonder deze hulp van het zoo noodig onderwijs verstoken zouden blijven. De heer Uyttcuhooven stelt de vraag voor of eenige wettelijke bopalingen zoodanige wijziging in dc gemeente verordeningen verbieden, hetwelk hij vermeent ontkennend te moeten beant woorden. Wel verbiedt art. 172 der grondwet het verleenen van privilegiën in zake van belasting, maar aan zoodanig privi legie als in vorige tijden somtijds aan bijzondere personen of standen der maatschappij werd verleend, kan in het onderha vige geval niet gedacht worden. Het geldt hier eene ontheffing van bezwarende bepalingen in het belang van het onderwijs, daar waar het streng opvolgen der regels het oogmerk der wet niet slechts niet zoude doeu bereiken maar integendeel zoude doen missen, in voege als dergelijke ontheffingen ook ten opzigte van verschillende rijkswetten worden toegelaten,in het belang van sommige takken van handel en nijverheid, zoo als in de wet op dc personele belasting en verschillende accijnswetten, waarom door hem wordt voorgesteld zoodanige wijziging in dc betrekkelijke verordening te brengen, dat de kinderen van wego het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen op eene openbaro school onderwezen wordende, even als vroeger zullen betalen 75 cent per hoofd in de maand. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Wordt door den voorzitter kennis gegeven, dat door gedepu teerde staten aan burgemeester en wethouders magtiging ver leend is, om over te gaan tot dc liquidatie van dc zaken van het bcurtveer tusschen Middelburg en Botterdam. Wordt voorgelezen een adres van het parochiaal roomsch katholiek armbestuur, waarbij men verzoekt om het subsidie ad f 60, per wees, voor dit en volgende jaren met f 5 te verhoogon en alzoo te brengen op f 65 per hoofd. Dit verzoek was gerigt aan heeren regenten van het arm- gast en weeshuis alhier, die dit adre3 benevens hnn advies aan burgemeester en wet houders hebben doen toekomen daarin aanbevelende om dc gevraagde verhooging toe te staan, doch voorloopig slechts voor een jaar, daar het niet zeker is dat dc thans aangevoerde be zwaren ook in liet vervolg zullen blijven bestaan. Ten gevolge van een en ander is door burgemeester en wethouders verzocht om dc inzending van cencn staat, aanwijzende het aantal, kunne, ouderdom enz. der roomsch katholieke wcczen, waaraan dat armbestuur heeft voldaan en waaruit is gebleken dat de be doelde verhooging wenschciijk is; waarom door den voorzitter wordt voorgesteld dc gevraagdo verhooging voor een jaar toe te staan. Daartoe wordt besloten met algemeene stemmen. Door den voorzitter wordt voorgesteld de navolgende reke ningen goed te keuren. a. van de bank van lecning: ontvang f 17619,54, uitgaaf f 18100,25, nadeelig saldo f480,71 b. van dc plaatselijke tce- kcnschool ontvang f318,65, uitgaaf f301,94, voordeelig saldo f 16,71; c. van de dienstdoende schutterij ontvang f 1066,05, uitgaaf f 1029,83, voordeelig saldo f 36,22; d. van de calicotsfabrick, ontvang f 29214J-, uitgaaf f 182,75^ voordee lig saldo f 109,39. Deze worden alzoo met algemeene stemmen goedgekeurd. Na voorlezing van een adres van dc wed. Sterkman Zonen te 'sHagc, tot betaling van het restant der aannemingsom,wordt door den voorzitter te kennen gegeven dat burgemeester en wethouders gedifficultcerd hebben in dc uitbetaling van den tweeden termijn, aangezien de derde of laatste termijn alleen onvoldoende is om daarvan af te houden de door die firma ver beurde boete, wegens te late levering van de ijzeren draai brug, zijnde volgens contract f 20 per dag,dus voor 80 werkda gen a f20, is f 1600. In dat adres worden tevens eenige oor zaken opgegeven, die tot die vertraging hebben medegewerkt. Hierover grijpen uitvoerige discussion plaats, waaraan behalve de voorzitter nog deelnemen de heeren Schultz, Ruysch, Mcst- dngli, ITyttonhooven, van Uyc Picterse en J. A. Schmidt; waaruit blijkt dat de leden in het algemeen ongenegen zijn, om dc boete kwijt te schelden, aangezien er geen grond bestaat om dc vertraging toe te schrijven aan overmagt, maar alleen aan bijomstandighedenterwijl bij de aanneming wel vermoedelijk op de aanncmingsom van invloed zal geweest zijn, hot hepaalde tijdstip der levering, en men mitsdien eene onbillijkheid zoude begaan tegenover de concurrente aannemers, die op ccnc leve ring op tijd gerekend zouden hebben. Sommige leden wenschtcn echter eenige vermindering der boete te kunnen toestaan, wor dende eindelijk door den lieer Uyttenhooven in het midden gc- bragt, dat burgemeester eu wethouders zich onbevoegd achten, eene kwijtschelding voor te stellen van gelden, welke krachtens de bepalingen van een contract, der gemeente regtens toeko men zoo dat hij voorstelt om het aan burgemeester en wethou ders gerigt verzoek, zoo als het daar is liggende, te wijzen van dc hand, met kennisgeving dat adressanten zich bezwaard gevoe lende, alsnog hunne bezwaren aan den gemeenteraad kunnen kenbaar maken, met opgave en constatering der feiten die tot die vertraging geleid hebben en door den gemeenteraad aanne melijk zouden kunnen worden geacht, om op grond daarvan eene remissie der boete te verlecneD. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. Wordt door den voorzitter kennis gegeven dat de boeken en kiis van den gemeenteontvanger 20 mei jl. zijn opgenomen en in kas bevonden f 18729,21$ waarvan mcdedceling zal geschieden aan gedeputeerde staten. Voor kennisgeving is aangenomen de mcdedceling der ovcr- dragt van het garnizocnshospitaal, in gevolge besluit der vorige vergadering, wordende de acte van overdragt voorgelezen. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat is overleden do heer C. Torré, gemeenteontvanger, en dat ten gevolge van art. 1 IS der gemeentewet door burgemeester en wethouders al dat gene is verrigt, wat is voorgeschreven bij genoemd artikel, terwijl op verzoek der weduwe, dc interimaire waarneming dier betrekking is opgedragen, aan den heer P. Mets, thans werk zaam op dat zelfde kantoor. Nadat alsnog door den heer Ruysch gevraagd werd, of dc commissie tot onderzoek van het doelmatige eener weging en meting van aan belasting onderworpene artikelen voor rekening der gemeente, daarvan reeds verslag had gedaan, hetwelk ont kennend werd beantwoord, wordt dé vergadering door den voorzitter gesloten. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 5