3Mijömgm. CjanörlstimQtm. was en daargestcld achter een diep kanaal, Roggione genaamd, waar over slechts een smalle brug lag, maakten de kompagnien, aan de overzijde van het kanaal geplaatst, met de bajonet af. of dreven ze in het water, vermeesterden de stukken en maakten 500 gevangenen. Toen de koning die dapperen zich op den vijand zag werpen met zulk een onvvederstaanbaren moed kwam hij zich aan hun hoofd stellen en bleef hij met hun ge plaatst voor de monden van hel oostenrijksche geschut, maar bij het gevaar dat Victor Emmanuel liep wierpen deZouaven zich weder voor hem en trachtten hem ierug te houden. De koniug wist echter de groep die hem weerhield te ontwijken gaf zijn paard de sporen, en met. opgeheven hoofd en de degen in de vuist, wierp hij zich op den vijand onder de toejuichingen van 10,000 mannen, die voor een oogenblik het gevaar verga ten, waaraan de koning zich vrijwillig blootstelde. Die zege werd gekocht lot den prijs van 21 gesneuvelden, waaronder 1 officier, terwijl men 200 gekwetsten telt; het moet intusschen een moorddadig gevechtaijn geweest,waaraan men niet voor den nacht, gedwongen door de duisternis, een einde heeft gemaakt. Ook door de Oostenrijkers moet le midden van het gevecht eene poging zijn aangewend om eene aanval met de bajonet te doen, maar zij gingen daarbij zoo onhandig te werk dat zulks de lachlust opwekte van het onverschokken korps der sardinische Bersaglieri. Ten gevolge van die ironische houding waren zij zoo van hun stuk gebragt.,dat zij de onzen den rug toe draaiden. De koning heeft eene tweede proclamatie afgekondigd uit het hoofdkwartier te Torrione, gedagtcekcnd 31 mei. Deze luidt aldus: Soldaten Een nieuwen schoon wapenfeit is heden weder met een nieuwen zege bekroond. De vijand heeft ons le Palcstro hevig aangevallen. Hij rigtte het grootste deel zijner krachten tegen onzen regtervleugel, om te beletten dat wij ons konden vereenigen met generaal Canrobert. Het oogenblik was plegtig; onze troepen waren veel minder talrijk dan die van den vijand, maar de aanvallers hadden voor zich de dappere solda ten der vierde divisie,onder bevel van den generaal Cialdini en het onvergelijkelijke derde regement zouavcn, hetwelk krach tig bijgedragen heeft tot de overwinning, door heden in onze gelederen te strijden. De ontmoeting was moorddadig, maar in het einde hebben de vereenigde troepen den vijand teruggesla gen, na hem hevige verliezen te hebben loegebragt, waaronder een generaal en verscheidene officieren. Wij maaktenongeveer duizend gevangenen, terwijl acht kanonnen met de bajonnet zijn vermeesterd, waarvan vijf door de zouaven en drie door de onzen. Op het zelfde oogeublik waarop het gevecht bij Palestro geleverd werd, heeft generaal Fauti aan het hoofd der troepen van de tweede divisie, mede met gelukkig gevolg, ecu aanval der Oostenrijkers op Coufienza terug geslagen. Z. M. de keizer, die een bezoek aan het slagveld gebragt heeft, gaf zijne bijzon dere voldoening te kennen en stelde hoogen prijs op het groote voordeel, in den gelukkigen uitslag van dezen dag opgesloten. Soldaten! Volhardt in uwe edele gezindheid, en ik geef u de verzekering dat de Hemel het werk zal zegenen, hetwelk door u zoo moedig wordt ondernomen. Den 1 dezer zijn te Turyn 500 oostenrijkschegevangenen aangekomen, en men verzekert dat een gelijk aantal direct naar Marseille zou worden gezonden. Volgens een berigt uit Vercelli was aldaar den 28 mei eeu oos- tenrijksch spion, van Pavia geboortig, gefusilleerd. Het trekt de aandacht dat dit dc tweede uit die plaalsafkomstige spion is. De mecstmogelijke voorzorgen worden echter genomen. Als eene bijdrage lot het moorddadige van de tegenwoordige wijze van oorlog voeren, kan het berigt dienen dat de fransche artillerie met het nieuwe model kanonnen voor Casale op een afstand van 2G00 el, een huis in den tijd van tien minuten heeft plat geschoten. Op 1500 cl afstads rekent men dat 80 van 100 man worden getroffen. Turkye. De porte heeft berigt outvangen dat een aantal, men geeft op 2000, Serviers met tien kanonuen en, naar verzekerd wordt, buiten weten van den vorst Milosch, uit Belgrado vertrokken is om zich bij de Monteoegvijnen te gaan voegen. Dat de Monte- negrynen uit Servië bijstand ontvangen, is een zorgbarend feit bij de tegenwoordige gesteldheid van Bosnië cn Herzcgowina en bij de plannen waarvan de grieksche bevolking van Epirus en Thessalie zwanger gaat. De Porto heeft dan ook dadelijk besloten het garnizoen der citadel van Belgrado te versterken en scherp toezigt op het verkeer tusschen Servieen Montenegro te houden. Om de zelfde redenen heeft zij bepaald dat het naar dc Adriatjsche zee bestemde eskader een regement infanterie en twee batterijen berggeachut aan boord nemen en op Albauies kust landen zal. De albauiscbe landweer zal met de zelfde gele genheid bevel ontvangen om zich voor werkelijke dienst gereed te houden. Men verzekert dat de hulp van eene engelsche vloot is ingeroepen, doch dat Rusland daartegen geprotesteerd heeft. Italië. Het wordt van alle kanten bevestigd dat hel gevecht bij Palestro voor de geallieerden eene belangrijke overwinning is geweest, en reeds opmerkelijke gevolgen heeft gehad. De Oos tenrijkers trekken zich na deze gebeurtenis dan ook meer en meer terug. Het verlies van Ho vara en de vergecfsche poging om de Po bij Bassignana over te trekken hebben wij reeds ver meld, en later onlvangene berigt en geven de zekerheid dat zij in den ochtend van 2 dezer ook Robbio, tusschen Palestra en Mort ara, hebben ontruimd. Zij hadden om hunnen aflogl te verbergen, van daar een aanval op de fransche voorposten gedaan, doch deze werd na een kortstondig gevecht afgeslagen. Inmiddels verlieten de troepen Robbio, volgens opgaven uit Turyn omstreeks duizend gewonden met zich voerende. Bijna gelijktijdig met deze operatie had eene dergelijke bewe ging aan de Po plaats, ten gevolge waarvan Torre de Beretti en de naburige plaatsen, tegenoverValenza gelegen, geheel van de Oostenrijkers bevrijd zijn. Ook van Mortara waren in den nacht van 2 op 3 dezer de corpsen Zobel, Schwarzenbergen Lichteustein tot Vigevano, Bercguardo en Pavia teruggetrok ken om op die wijze weder het lombardisch grondgebied te bereiken, en daarbij was met zulk eeue overhaasting te werk gegaan, dat men eene hoeveelheid graan en andere levensmiddelen had moeten achter laten. Deze overhaas ting werd noodzakelijk gemaakt door eene onmiddelijke ver volging door de fransche troepen, welke zij tot aan de overzijde der Tcssino hebben uitgestrekt. Bij het opslaan der bruggen over die rivier ondervonden zij veel tegenstand doch de vijand heeft de passage niet kunnen beletten. Aan den oever heeft een gevecht plaats gehad, dat volgens berigten van de zijde der geallieerden zeer hardnekkig is geweest en waar bij zij de Oostenrijkers met zware verliezen en achterlating van vele wapenen en krijgsbehoeften totdenaftogt zouden genood zaakt hebben. De troepen onder bevel van den generaal Niel, die te Novara waren, zijn mede op verscheidene punten de Tessino overgetrokken en regtstreeks op Milaan aangerukt waar zij, volgens berigten van 4 dezer, den volgenden dag hoopten aau le komen. Men schijnt zoo zeker te zijn de oude hoofdstad van Lombardije oogenblikkelijk te vermeesteren dat vele officieren reeds hebben verzocht de aan hen gerigte brieven daar heen te zenden. Te Parijs wordt de tijding van den inlogt te Milaan, door den keizer aan het hoofd van een leger van meer dan 100,000 man elk oogenblik te gemoet gezieu. Deze verwachting heeft zeker kans van bevredigd te worden wanneer de generaal Giulay het plan volgt dat reeds voor het overtrekken door de Oostenrijkers van het sardinische grondgebied was beraamd.namelijk om zich in de vestingen terug te trekken of ten minste hunne operatien door deze te doen ondersteunen. Maar het kon ook gebeuren dat de oosleurijksche bevelhebber, hoewei tot nog toe ongenegen een grooten veldslag te leveren, toch tot dekking van Milaan het uiterste zal aanwenden. De positie van zijn hoofd kwartier te Abbiategrasso, tusschen Buffalora en Pavia gelegen, geeft tot eeu dergelijk vermoeden allen grond, en in dat geval kunnen de wenschen der Parijzenaars wel eens niet zoo spoedig bevre digd zijn. Een telegrafisch berigt uit Parijs spreekt nog van eeue depe- che, door de keizerin van den keizer ontvangen, gedagteekend Magenta 4- dezer, des avonds ten 101 ere. Daarin wordt gemeld dat de franco-sardisclie legers weder eene overwinning heb ben behaald, waarbij van de Oostenrijkers 5000 man gevangen genomen en 15,000 gesneuveld en gekwetst zijn. Het verlies der geallieerden wordt, even min als de sterkte der wederzydsche legers, of eenige andere bijzonderheid opgegeven. Magenta ligt zeer digt bij Abbiale grasso, en hel is dus ver moedelijk dat door deze overwinning de inbezitneming van Milaan voor de geallieerden zeer zal zijn vergemakkelijkt. Garibaldi verkeert met zijn corps in minder ongunstigen toe stand dan sommige berigten hebben kunnen doen vermoeden- Dal zijn wijken opzwitsersch grondgebied, waarvan in sommige berigten gesproken werd, niet waarschijnlijk was, althans niet bevestigd is,hebben wij reeds in ons vorig no. aangevoerd.Het is nu ook bepaald gebleken onjuist le zijn; wel heeft hij den 31 mei leVaresc voor den generaal Urban moeten onderdoen ,en had laatstgenoemde aldaar het wettig gezag weder hersteld en de stad eene oorlogscontributie, men zegt. van drie milliocn lires en 300 ossen, opgelegd, maar den volgenden dag heeft Garibaldi zijne tegenstanders verrast en op nieuw verjaagd; terwijl zij bezig waren de stad geheel uit te plunderen, omdat de inwoners de geeischte oorlogsbelasting niet hadden willen opbrengen. Hij is daarop weder naar Como getrokken. Tc Instra, op den piemontesclien oever van het Lago mag- giore, waren 500 Eranschen onder bevel van gcuieofficieren aangekomen, om voort te zetten hetgeen Garibaldi bad aange vangen. Zij hebben alle vaartuigen welke zij meester konden worden in beslag genomen, waarschijnlijk om de oostenrijksche schepen te jicmcn of uit het meer te verjagen, en zich van de kleine forten aan den oever van het meer gelegen meester te maken. De maarschalk von Hess is in het hoofdkwartier aange komen. De keizer van Oostenrijk bevindt zich te "Verona, waar hij zich met de organisatie der troepen, welke nieuwe verster kinghebben gekregen, bezighoudt. De hertog van Modena, beducht voor eene bezetting van zijne hoofdstad, heeft de wijk genomen naar Brescella, een on langs versterkte en ommuurde stad,5 uren ten noordwesten van Reggio. Hij heeft bij zijn vertrek derwaarts niets willen achter laten en al de meubelen van het paleis, de schilderijen, benevens alle voorraad van levensbehoeften en artikelen van weelde tot geld gemaakt. Ook is door hem nog eene poging aangewen 1 om de certificaten der staatsschuld, waaraan hij reeds vroecrer ge tracht had koers te geven, te verkoopen, maar hij is daarin even min geslaagd als in het aaugaan eener nieuwe leening. Over die beide teleurstellingen heeft hij echter wraak genomen door de staatskassen te Modena en le Reggio in beslag te nemen. Hij heeft er zich bepaald op toegelegd om de Eranschen niets op zijn domein te laten vinden, en is zelfs zoo ver gegaan om order te geven dat al het wild. hetwelk besloten was gehouden in het jagtveld van St. Eelix, de vrijheid zou gegeven worden. Volgens sommigen zou hij ook aan een SOtal mineurs, waar onder men Oostenrijkers telt, bevel gegeven hebben om de bruggen te Vercelline en den weg naar Abelo, zoo veel doenlijk onbruikbaar te maken, daar nieu de verbondene legers van die zijde verwachtte. De prins Napoleon heeft zich van Livorno naar Pisloia begeven, doch zou te Florence terug komen. Dit mededeelen- de voegen de ministeriele dagbladen van Parijs daarbij, dat de vorming van het legercorps, hetwelk onder het bevel van den prins zou staan, schielijk vorderde, zoo dat hij denkelijk over eene week de krijgsbedrijven zou kunnen aanvangen, en dat men ook yverig bezig was liet toskaansclic leger, hetwelk het tweede corps van Midden-Ilalie heeten en hel kruis van Savoie in zijne vlag voeren zou, t.e organiseren. Volgens berigt uit Rome van 2-1 mei jl. zijn dien dag 600 man fransche troepen aldaar aangekomen en hebben de Eran schen de werken tot versterking van Civita Vecchia, die voor eenigen tijd gestaakt waren, hervat. Te Mapeis zijn dc stoffelijke overblijfselen van den over leden koning van Napels met groote plcgligheid en met bege leiding der troepen van het paleis naar dc kerk overgevoerd en ter aarde besteld. De stad blijft rustigterwijl door den jongen koning nog geenerlei slappen gedaan zijn van eene gewigtige staatkundige beteekenis, doch men wacht altijd nog verande ring in het t-iunenlandsch beheer. Deu 3 dezer ter reede van Vlissingen aangekomen voor Bel- gie bestemd: Matador, gez. Tuhl, Riga; Osiris, gez. Warnke, Aillergez. Scheibenhuber, Bertha, gez. Schakow, deze drie van Memel: Helena, gez. Bramzeil, Denemarken, llerta, gez. üade, Riga, Improvent, gez. Goutwaithe, St. Valery, Hortense, gez LiverpoolSine Nominegez. Haccou, van Hartlepool voor Vlissingen bestemd. SSeeki-fï^prijzeB. Rotterdam G junij. Van meekrap werd heden weinig geveild. De prijzen zijn onveranderd, zonder handel. ^'raaitimarliten. Rotterdam G junij. Tarwe, rogge 10 cent, witte en bruineboouen 50 cent lager. Overigeus on veranderd. Frijzcn van effecten. Amsterdam 4 juuij 1859- NB. Het beursberigt van heden avond was ten 7 ure nog niet ontvangen. dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 1798/1816 Certific. Hope co dito 1855, 6de serie dito dito Aand. spoorweg (afgefourneerd) dito dito (onafgefourneerd) Polen. Schatkistobügatien Spanje. Obligatien dito binnen landsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Weeuer metalliek dito amsterdamsche5 dito nationale dito 1847/1852 2 Bank actiën8 Belgie. Certificaten bij Rothschild2£ 59£ 3 4 91* 4£ n 127 5 H 101J 4 78 5 tr 94* 6 H 61 4 -r 71 27 A 3 n oGg 5 n 401 5 n 59* 5 620 47 J

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3