MIDDELRÜRGSCHE r 68. Dingsdag 4859. COURANT. 7 Junij. ©ütncnlanöscijc lijtringen. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. Middelbui-g G junij. De gemeenteraad alhier zal woensdag aanstaande, des namid dags ten half twee ure, eene openbare zitting houden waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden: missive van gedeputeerde staten, magtiging procedure burgerlijk arm bestuur Rotterdam; idem goedkeuring raadsbesluit tot uit gifte in erfpacht van gemeentegrondidem vau de plaatselijke schoolcommissie, en idem van de plaatselijke geneeskundige commissie, 'ocide voordragt vacature. Sedert eenige dagen is de telegrafische verbinding met het kantoor alhier mecrendeels geheel verstoord, of zoo dit al niet het geval was, ondervond toch de overseining der depe- ches eene zoodanige vertraging dat wij ze somtijds meer dan 24 uren na de afzending ontvingen. De storing is wel eenigzins verbeterd maar heeft nog niet opgehouden, waardoor wij dan ook bij het ter perse leggen van ditnommer wel onze gewone handelsberigten uit Rotterdam, doch nog niet de amsterdam- sche effectenuoteriug noch eenige nieuwstijdingen langs dien weg hebben ontvangen. Men vermoedt dat een nog steeds bestaand gebrek aan den kabel in het Sloe hiervan geheel of al thans gedeeltelijk dc oorzaak is. Rij de voormiddag godsdienstoefening in de Koorkerk albier werd gisteren, op feestelijke wijze voor de eerste maal gebruik gemaakt van een orgel. Tol de aanschaffing daarvan was reeds voor 13 jaren de grond gelegd door een legaat van wijlen vrouwe S. M. Schorer, echt- genootevan mr. J. G. Hinlopen, waarbij laatstgenoemde, bij zijn in 1S56 gevolgd overlijden, nog een legaat voegde. Daar die sommen in ren legerend kapitaal beiegd waren, zagen kerk voogden zich thans in staat gesteld een geschikt orgel te doen daarstellen, waarvan de vervaardiging werd opgedragen aan den heer W. II. Kam. te Rotterdam, en wel in dier voege dat men des verlangende, later nog tot uitbreiding kan overgaan. Nadat de gemeente zonder begeleiding Ps. 84 vs. 1 had ge zongen, hield de heer J. F. L. Abresch eene toepasselijke leerrede, bij welks aanvang andermaal een psalm, en (hans met orgelbe geleiding, na een breed voorspel door den bekwamen organist der Nieuwekerk, den heer J. C. Labrant, werd aangeheven, waarbij het orgel uitmuntend heeft voldaan. Thans bezit de nederduitschc hervormde gemeente alhier in elk kerkgebouw een orgel. De zomcr-concerten, welke door de Confrérie van St. Sebas- tiaan in het Klein Schuttershof jaarlijks gegeveu wordeu, zullen weder een aanvang nemen. liet eerste is reeds aange kondigd. Uit Vlissingen wordt ons heden het volgende gemeld j- Gisterenmiddag omstreeks 12 ure arriveerde alhier een pléiziertrein van Antwerpen per stoomboot Oscar, welke met een aantal vlaggen versierd was. Het muziekgezelschap der //Scheldczonen" bevond zich daaronder en voerde in den Prin sentuin alhier verscheidene muziekstukken uit. Ten half vijf ure vertrok het gezelschap weder naar Antwerpen, terwijl tij dens het vertrek de muziek zich hooren liet cn van de stoom boot salulschoten werden gelost. Naar wij vernemen zal eerlang ecu iiu-uxve maatregel worden ingevoerd omtrent de bevordering vau ambtenaren der rijkste- legrafie. Tot dusver werdeu die ambtenaren naar ancienneleit bevorderd cn ook de telegrafistleerlingen op dien voet lot lele- gralislen aangesteld; voortaan zal zulks echter naar hunne bekwaamheden geschieden, zonder acht tc slaan op hunnen diensttijd. M ,i. verwacht van dezen maatregel veel goeds. Wij lezen woordelijk het volgende in de te Antwerpen ver schijnende GrondwetTer gelegenheid van O. H. Hemelvaart, zal de Groudwet morgen niet verschijnen. Zoo er nogthans tijdingen van belang kwamen, die iets meer beteekeuen dan de fransche blague, die wij gedurende eenige dagen gekregen heb ben, of de mirakelen van Garibaldi, die zonder geschut of ruiterij te hebben, geheele oostenrijkscho legers opvreet alsof 'tansjo- visschen waren, zullen wij er eenen bulletin voor uitgeven. H. M. de koningin moeder is vrijdag per extra spoortrein uit 's Hage naar Soestdijk vertrokken. H. M. de koningin wordt den 10 dezer van Stutgart in de residentie terug verwacht. Te Luxemburg worden binnen eenige dagen verschillende duitsche contingenten verwacht lot versterking der bondsbe- zettiug van die vesting. Het plaatselijk bestuur heeft eenige openbare gebouwen doen ontruimen, ten einde tot verblyf te strekken van de nieuw aankomende troepen. Bij de overwinningen, welke het opperhoofd der sardinische vrijkorpsen Joseph Garibaldi op de oosteurijksche troepen be haald heeft, is het niet onbelangrijk eenige levensbijzonder heden van dezen, wij zouden bijna zeggen, oorlogsman van nature mede te deeleu. Geboren te Genua in 1807 trad hij in dienst bij de sardinische marine, en was in 1834 in eene revo lutionaire zamenzwering betrokken, ten gevolge waarvan hij de vlugt moest nemen, llij diende vervolgens cenigeu lijd ouder den Bey van Tunis. Hij vertrok daarna naar Zuid Ame rika, werd generaal in de republiek Uruguay, in den oorlog tegen Buenos-Ayros later hoofd van een revolutionair leger tegen den president Rosas. In 1848 keerde hij naar Italië terug, vocht onder Karei Albert tegen de Oostenrijkers, die hij in ver scheidene gevechten versloeg. Na de overgave van Milaan aan Radetzky, was hij de laatste om de wapens neder te leggen. Na den vrede werd hij door de ultra-oppositie in de sardinische volksvertegenwoordiging gekozen. Hij verweet aan de sardi nische regering, dat zij zelve de schuld was geweest van de nederlagen. De regering werd echter weldra van zijne opposi tie bevrijd, door dat Garibaldi naar Rome vertrok om zich daar aan het hoofd der revolutionairen te plaatsen, die de stad legen de Franschen verdedigden. DeFranschen hebben in der tijd erkend, dat de verdediging van Rome door Garibaldi groote bewijzen heeft gegeveu van beleid en moed. Toen eindelijk de stad werd ingenomen, moest Garibaldi vlugten. Op die vlugt stierf zijne vrouw, eene croate, die hem overal op zijne togten vergezeld had. De avonturier vertrok vervolgens weder naar Amerika. Hij was eenige maanden kaarsenfabrikantdaarna zeekapitein op een pcruaansch schip, waarmede hij ccn reis naar China deed vervolgens keerde hij terug naar Sardinië, werd kapitein op een pakctbool, en naauwelijks waren de woor den vau keizer Napoleon, op 1 januarij van dit jaar gesproken, in Italië vernomen, of Garibaldi val tc weder zijn oud metier op van overste van vrijkorpsen. UenneminKen en lieslulten. Pensioen verleend, bij besluit van den idezer, aan den gewe zen administrateur bij het hospitaal der marine te Willemsoord S. J. Roos, ad f713 's jaars, met ingang van den 1 april jl.aan den boekhouder bij de magazijnen der marine te Amsterdam J. L. Lc Mahieu, ad f 800, met iugang van den 1 julij aanstaande, en aan den gewezen adjunct-commies bij de directie der marine te Amsterdam J. ltivery, ten bedrage van f 704'sjaars, met ingang van den 1 mei 11. Kecrolosie, liet plolseliug en treffend afsterven van den heer mr. Lam- berlus Dominicus Storm, heeft in do residentie algemeen groote deelneming verwekt. Zijn stoifeiijk overschot is vrijdag avond overgebragt naar bel llolel de l'Europe, waarin de overledene zijn verblijf hield. Mr. L. D. Storm, den 25 maart 1792 te Breda geboren, had dus den ouderdom van 07 jaren bereikt. Hij was gedurende een aantal jaren, burgemeester dier gemeente en voorzitter van de arrondissements regtbauk aldaar. latrine tsn leg-er. Zr. Ms. fregat de Ruyter, thans liggende te Vlissingen, zal den 15 dezer worden buiten dienst gesteld, van daar naar UeJJevoelsiuis gesleept en op die werf worden veranderd in een stoomschroefsohip van 400 paardenkrachten. Tot dat einde moet het schip bijna geheel wordeu gesloopt, daar het geheele voor- en achterschip moet worden veranderd en het buiten dien 25 voet langer wordt gemaakt. Zr. Ms. brik De wesp, zal morgen naar de reedc van Vlis singen gaan, en waarschijnlijk over een paar dagen met de bootsmansleerlingen gaan kruissen. Zr. Ms. transportschip de Merwede, onder bevel van den kapitein luitenaut. ter zee J. van der Meersch, opreisnaar Oost Indie, is den 16 april jl. ter reede van Simonsbaai (Kaap cle Goede hoop) ten anker gekomen. Zr. Ms. instructie-brik Urania is, met 38 adelborsten 2. kl. aan boord, den 1 dezer de Zuiderzee ingevaren, ter oefening. Naar men verneemt zal de kapitein H. T. Lidth de Jeude van de 10de compagnie van het 1ste regiment vesting-artillerie, tc Amsterdam in garnizoen, besterad zijnde om de functien van adjudant in het kamp te Waalsdorp te verrigten bij dc artillerie troepen aldaar, zich met den laatsten dezer naar gemeld kamp begeven, ten einde bij de inrigting, enz. tegenwoordig te zijn. Uit Texel wordt het volgende gemeld Woensdag' morgen werd met parade, aan boord van Zr. Ms. fregat Evertseu, de admiraalsvlag aan den voortop geheschen, die onmiddelijk met 15 schoten werd gesalueerd door het fregat, de Admiraal van Wassenacr, en de stoomkorvetten de Citadel van Antwerpen en de Vesuvius, welk saluut met 13 schoten door de Everlsen werd beantwoord. Hierna begaven zich eerst de kommaudantcn en daarna de état-majors der verschillende schepen naar den .vice-admiraal 'L Hooft, om zijne exc. hunne gelukwcnschen aan te bieden. De kapitein ter zee M. C. van Vreeland is alhier aangekomen, om het bevel over de Everlsen van den kapitein ter zee J. Maij over te nemen. De veel beschreven schieloefeningen met de batterij aan Kaap-lioofd zullen in den loop dezer week een aanvang uemen de stoomkorvet Vesuvius zal met deze beginuen. Er heerscht thans op alle werven eene groote bedrijvigheid door het in gereedheid brengen der blokschepen en kanonneer- booten. Uit Curapao hebben wij berigteu van 7 mei, de aankomst vermeldende van den kommandant van Zr. Ms. brik de Sperwer, den kapilein-luiteuaut ter zee O. A. Uhlembeck, en een verslag mededeelende van den opstand in Venezuela in april, die na eenige gevechten is gedempt. ESiarsearlijSse sdiiuuï. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 5 dezer: B. A. Fokker, jm. 41'j. met M. L. JT. Heyligers, jd.2Sj. S. J. Kluijfhout. jm. 30 j. met C. Wondergem, jd, 2S j. A. G. Lavent. jm. 29 j. met C. M. Crombouw, jd. 21 j. Vlissingeu, van 2S mei tot, 4 junij. Gehuwd: P. Kastelijn, jm.26j. met J. Bes1elink,jd.24j Bevallen: H.IConing geb. Clare, z. R. van der Graaf geb. van Loo, z. L. M. van Hemelryck geb. Regout, z. S. F. van Hooffgeb. Smith, z. A. Blotevogel geb. Becnljcs, d. A. Prince geb. Lagaay, z. C. Peters geb de Kok, d. Overleden E. Booy, vrouw van A. A. Reijers, 41 j. N. van dor Linde, jd. 32 j. M. P. Groen, cl. 5 w. C. Schout, wed. van J. de Rijcke, 81 j. E. J. Ie Sage, wed. van 11. Roelse, 54 j. F. Swenne, d. 2 j.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1