stellingen van liefdadigheid geldt, dat is: dat zij onderworpen zijn aan liet beheer vau het gemeentebestuur. Dit punt, lang een twistappel tusschen de clericalen en liberalen, was, zoo als men zich zal herinneren, de hoofdoorzaak van den val van het vorige ministerie, vermits het een ontwerp had ingediend, waar in het beginsel gehuldigd werd, dat particulieren het regt had den om voor particuliere instellingen afzonderlijke bestuurders te benoemen, eene bepaling die grootelijks het benoemen van pastoors als zoodanig, alsmede de vermeerdering van het aantal goederen in dedoode band bevorderde, ten gevolge waarvan het ontwerp den naam van kloosterwet verkreeg en de bewe ging van 1857 ontstoud. Nadat men zich met eenparigheid van stemmen met het amendement van den heer Forgeur, strekkende om aan het ont werp der regering de terugwerkende kracht te ontnemen, had vereenigd, werd het ontwerp aangenomen met 26 tegen 23 stemmen, terwijl 3 leden zich van medestemming onthielden en slechts 2 leden om wettige redenen afwezig waren. De kamer van afgevaardigden, die het artikel onveranderd met groote meerderheid had aangenomen,is nu op nieuw bijeen geroepen en zal heden over het geameudeerde ontwerp stemmen. Frankrijk. Parijs 28 mei. De berigten geven geen dadelijk vooruitzigt op groote krijgsbedrijven Keizer Napoleon zou waarschijnlijk, naar men meende de uitwerking der bewegingen van Garibaldi op den regter, en van den prins Napoleon op den linkervleugel der Oostenrijkers afwachten, alvorens met de hoofdmagt van zijn leger iets te ondernemen. Nadere depêches bevestigen de tijdingen omtrent Garibal di's operatien. Zijn korps van 6000 of 10,000 man, ondersteund door generaal Niels korps, ageert werkelijk met goed gevolg- Hij had zich te Varese gebarricadeerd, en, hoezeer van kavalerie noch artillerie voorzien, heeft hij de Oostenrijkers, die hem met 5000 man en geschut aanvielen, verslagen, hun geschut ge nomen en hen een eind weegs vervolgd, en daarna heeft hij zich naar Como begeven. Gelijk raeu wel verwacht hadis in de omliggende streek bij zijne komst de vaan des oproers opgestoken. Oostenrijk was daarvoor te regt bevreesd en heeft daarom van Stradella generaal Urban uitgezonden om Garibaldi tegen te houden en het oproer te bedwingen. Een telegram, heden ochtend uit Como ontvangen, meldt dat de troepen van Garibaldi den vorigen avond ten 10 ure aldaar waren binnengerukt. De Oostenrijkers waren ten eenenmale op de vlugt geslagen in de rigting van Milaan. Toen deze tijding in het hoofdkwartier werd ontvangen, heeft koning Victor Emmanuel het legerhoofd door middel van den telegraaf zijne gelukwenschen doen toekomen. Een over Bern ontvangen telegram behelst het zelfde berigt; Garibaldi's intogt in de stad Como was een ware triomftogt, daar dc stad feestelijk verlicht was en de klokken speelden. Al de oostenrijksche stoomboolen welke zich op het meer van Como bevonden, zijn Garibaldi in handen gevallen. In Le pays leest men eene algemeene order voor hel ita- liaausche leger, door keizer Napoleon den 15 dezer le Alessan dria uitgevaardigd. Daarin worden in éénen adem aan koning Victor Emmanuel eu aan de generaals bevelen gegeven. //Dage lijks bij het vallen van den nacht, zoo leest men daarin, zullen de koning en bevelhebbers van legercorpsen den keizer een beknopt verslag zenden van hetgeen op den dag is voorgevallen. Een half uur na zons ondergang zullen de koning en de bevel hebbers der legercorpsen den keizer berigten wat zij omtrent de position des vijands vernomen hebben. Dat dagblad bevestigt het beweren van sommige eugelsche bladen dat Engeland tegen de zuiver strategische operatiëu van prins Napoleon in Toskane niet geprotesteerd heeft. Het is dan toch aan te nemen, dat er vooraf eene opheldering ge vraagd cn gegeven is. De keizerin heeft gisteren namiddag ten 1 ure de leden van de groote staatsligchamen bij zich outvaugeu cn bij die gelegenheid eene rede gehouden tot de presidenten dier ligcha- men. H. M. heeft aan den graaf de Morny, president van het wetgevend ligchaam, gezegd, dat zij rekende op de vaderlands liefde en de verlichte denkwijze der afgevaardigden, dat dezen in de departementen terugkeerende, aldaar het vertrouwen zullen onderhouden hetwelk allen in de energie van het leger behooren te stellen, en wanneer het tijdstip gekomen zal zijn, in de gematigdheid des keizers. De rede der keizerin werd met levendige bijvalsbetuigingen beantwoord. Het wetgevend ligchaam heeft in zijne zitting van den 24 dezer de geheelc staat.sbegrooting voor I860 met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen; slechts 5 van de 260 leden stemden daartegen. De beraadslaging over deze gewiglige aan gelegenheden is doorgaans zeer kalm geweest en betrof meestal geene algemeene vragen, maar bijzondere, hoewel daarom niet onbelangrijke punten. Ten gevolge van het voorafgaand over leg tusschen de volksvertegenwoordiging en de regering,is het totaal der voorgedragen uitgaven met nagenoeg drie millioen francs verminderd. Maar er zijn ook. van den kant der kamer wenschen geuit, waaraan het gouvernement niet heeft voldaan en deze wenschen hadden geeuszins alle de strekking om de uitgaven te verminderen. Zoo is door 220 leden voorgesteld de voor maatregelen tot bevordering der paardenteelt uitgetrokken som met een millioen te vermeerderendaar hiertegen bij de regering bezwaar bestond, wilde de commissie van rapporteurs met eene vermeerdering van 100,000 francs genoegen nemen; maar ook deze heeft de regering gemeend niet te knnnen toe staan. Naar de berekening van een dagblad zou het totaal der staatsuitgaven wel 30 millioen francs hooger zijn, indien al de van $en kant der volksvertegenwoordiging geuite wenschen door de regering ingewilligd waren geworen. Te Toulon is rneu ijverig bezig met een paar flotilles in orde le brengen, de eene bestaande uit kanonneerbooten en drijvende batterijen, de andere uit transportschepen, lleeds liggen dezen ter reede, en kunnen dus elk oogenblik bevel ont vangen onder zeil le gaan. Sommigen verwachten den keizer spoedig weder in hun midden, volgens den een, omdat cr eene ministeriele wijzi ging op til is, volgens anderen, omdat er nog mogelijkheid zou bestaan tot het bijeenbrengen van een congres, wanneer een algemeen treffen in het voordeel der verbonden legers uitviel. De regering heeft maatregelen geuomen, om zich buiten Engeland van steenkolen te voorzien. Daartoe zijn met ver schillende maatschappijen contracten gesloten. Zoo moet o. a. de Compagnie dc la Loire 100,000 ton, die de !a Grand comté 10,000 ton, die van Graisscssac 25,000 ton leveren. Bovendien heeft de regering zich met het sardinische gouvernement ver staan, om gemeenschappelijk de rijke steenkolenmijnen van het eiland Sardinië te laten ontginnen. De Vesuvio, welke boot Napels den 24 heeft verlaten, is te Marseille aangekomen, rnct een aantal passagiers, die de wijk hebben genomen uit genoemde stad. Eene'botsing tus schen de partijen scheen aldaar op handen. Aan het hof heersch- te verdeeldheid. De kouing, steunende op het leger, maakt zich gereed eene mogelijke omwenteling op het paleis te onderdruk ken; hij had verschillende hooggeplaatste^personen in hechtenis doen nemen. Men verzekert dat de koning neutraal zal blijven in den strijd tusschen Frankrijken Oosleurijk en dat hij gerust stellende verzekeringen van de groole mogendheden heeft ontvangeu. Eene particuliere dépeche, den 27 dezer te Turyn ontvangen, berigt dat de koning ter gelegenheid zijner troonsbeklimming eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin lnj de goede hoe danigheden van zijn voorganger opsomt, zonder in eenig opzigt de toekomst le binden door zich uit te laten over gebeur tenissen, die geheel het italiaansche schiereiland bezig honden. Parijs 29 mei. Een berigt uit Alessandria van gisteren meldt dat de keizer, met den wensch om de gevolgen van den oorlog zoomin mogelijk drukkend te maken, beslist heeft dat alle gewonde gevangenen aan den vijand zullen worden teruggege ven, zonder uitwisseling- De Moniteur deeit voorts eene verklaring van de regering mede. volgens welke het gouvernement de steenkolen nimmer als oorlogscontrabaiul heeft aangemerkt en ook in den tegen- woordigen oorlog niet voornemens is van deze zienswijze af te wijken. Men verzekert thans dat de diplomat ie hare werkeloos heid nog zal volhouden tot dat Milaan door de fransch-sardi- nische krijgsmagt zal bezet zijn, maar, zoodra dit het geval zal zijn, dan gelooft men dat er eene uiterste poging zal worden aangewendvoornamelijk door Pruissen en Engeland om onderhandelingen uit te lokken tot herstelling van den vrede. Men bragt daarmede in verband het reeds voor eenigen tijd aangekondigde vertrek van graat Walewsky naar den keizer. Het besluit van den bondsdag te Frankfort heeft hier een zeer gunstigen indruk gemaakt en de dagbladen toonen er zich zeer mede ingenomen dat men aan Pruissen het initiatief wil laten. La patrio wil er intusschen een nederlaag voor Oostenrijk in zien, dochLe constitutionnel doet opmerken dat in den grond de stemming der zuid-duitsche staten dezelfde blijft en dezen beijvert hij zich om gerust tesleilen ten aanzien dey ijverzuch tige voornemens welke meu den keizer toeschrijft. Eialie. Oostenrijksche stoomschepen kruisen op hclLago Maggiore, de oeverstreken bedreigende. De bevolking heeft zich gewapend om den vijand af te weren. Voor Cabbio hebben de stoom schepen Bennedeck en Radetzkyzich moeten verwijderen voor het geweervuur der burgerwacht en tolbeambten. De schepen hadden slechts eenige schoten gelost, welke geen schade aan- rigtten. Uit Toskane is het berigt ontvangen dat ook de land streek Lunigiana in opstand gekomen is, eu de bevolkiug zich voor de zaak van Sardinië verklaard heeft. De generaal Ribolti was met toskaansche troepen in het hertogdom Parma binnen gerukt. Overal was hij met toejuichingen ontvangen en had de bevolking zich voor den koning van Sardinië en de zaak der onafhankelijkheid verklaard. De parmesaansche troepen waren afgetrokken. Volgens andere berigten zou de komst van den generaal Ribotti in verband staan met een verlof, door de hertogin op grond van de bestaande tractaten gegeven, tot het trekken van oostenrijksche troepen voor Toskane bestemd, door Parma occtijöingen. Den 25 dezer ter reede van Vlissingen aangekomen voor Belgie bestemd: Tropic, gez. Nowell, New Orleans; Marie Key, gez. Claes, Liverpool; den 26 dezer, Union, gez. Fiick, Dublin Jules Sophie, gez. Bazin, Bordeaux Den 27 ter reede aangekomen, voor Belgie bestemd: Perle, gez. liolst, LondenJessie, gez. Allen, Liverpool; Bonne So phie, gez. Le Clerc, Bordeaux, Rienhardt, gez. Bolwin, den 28 dezer, Anna, gez. Jongebloed, beide van Riga; Hoop, gez. Pott, Concilialeitr, gez. Olive, beide van Spanje; Traveller, gez. Blanchard, Londe; den 29 dezer, Emerald, gez, Neltrop, Hull De Schelde afgekomen, en naar zee gezeildJuno, gez. Bent- zig, Charlottegez. Jens, beide naar MemelSpeedwell, gez. DcnchEender, gez. Witt, Endeavour, gez. Cooper, deze drie naar Londen. Be vrome Charlotte, gez, Noordenbos, Frater- niié, gez. Arentsen, beide naar DuinkerkenJasongez. Smith, LiverpoolBellerophon, gez. T rap p, MemelFriedrich II, gez. Wegener, Ommelande, gez. Wieringa beide naar Havre. Het nederlandsche galjootschip Concordia, gez. Tuntelcr, van Cardiff naar Rotterdam bestemd, heeft den 25 dezer de reis binnendoor voortgezet. QanMsbmgtcn. C*raaii tnarkten. Amsterdam 27 mei. Tarwe stil. Gerst hooger. Raapolie op zes weken f 35IJ. Lijnolie op zes weken f 31 Koolzaad 60 p. vl. (Reeds aau de geabonneerden op ons bulletin medegedeeld.) ÏPrnjzeza van effeeteu. Amsterdam 28 mei. NB. Het beursberigt van lieden avond was ten 7 ure nog niet ontvangen. Polen. Spanje. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito Natiouale dito" dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Obl. Maatschappij van weldadigheid Rusland. Oblig. 1798/1816 Certific. Hope co dito dito 1855, 6de serie dito Aand. spoorweg (afgefourneerd) dito dito (ouafgefourneerd) Schat kistobügatien Obligatien dito binnenlandseh Certific. coupons bewijzen Crcdiet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Wecner metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Certificaten bij Rot.hscUiid Obligatien dito nieuwe dito dito dito dito 2è pet 3 4 U 4 5 4 Belgie. Portugal 394 564 42A 2U 5SS 384 384 123 3d 4 154 Beurs van Londen, 28 mei. ten 12 ure. Consols 924 Beurs van Weenen, 28 mei. (siotprijzen) Metalliek 5 pet. 59.50. Beurs van Parijs, 28 mei. (siotprijzen.) 44pct. compt. 3 pet. 61,45, Grenada. Venezuela, rilinois. Mexico. 57£ 68 126 100 59 212 713 26 a 37| Prijzen van ccsijpous en Sosfcare obligatien. Amsterdam 26 mei. Metalliek f 19,50NapelschefDiverse engelsche in £fll,45; Engelsche Russen f 11,45; Fransche f54.75 Belgische f 55,75 Pruissische f 34.75; Spaansche piasters f Spaansche coupons per fr. fHarnb. Russen f33,50; Russische in zilveren roebels f30,25 Poolsche ir. fl f Nationale metalliek f29,50; Dollars f

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3