MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 65. Dingsdag 1859. 31 Mei. Öhtncnlcmöscl]f tijömgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendm., kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van maandna avond 8 uro. HUddellturg 30 mei. Bij het ter perse leggen van dit nommer waren nog geeuerlei telegrafische berigten ontvangen. Ofschoon er geene bepaalde storing op de telegraaflijn is, ondervindt men toch bij het seinen telkens verhindering. Wij vernemen dat het orgel in de Koorkerk thans is voltooid en dat daarvan op aanstaanden zondag voor hot eerst bij de godsdienstoefeningen zal worden gebruik gemaakt. In ons vorig nommer deelden wij mede dat door den hoogen raad was verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld door L. F. de Goede van Aardenburg, tegen een arrest van het pro vinciaal geregtshof in Zeeland, en dat hij bij dat arrest zou zijn veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Wij vernemen echter nader dat hij door het hof slechts tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de zwarte aukerboeivormige bakenton met korfbal voor het slijkgat van Goedereede opgenomen en, op de zelfde merken en diepte, vervangen is door eene zwart geschilderde ijzeren reddingboei, naar de uitvinding van Peacock. Het verspreid gerucht dat vorst Gortschakoff als russisch minister van buitenlandsche zaken zal af treden, schijnt allen grond te missen. Die vorst geniet het volle vertrouwen van zijnen souverein, en niets duidt aan dat keizer Alexander in dit opzigt van meening zou zijn veranderd. Ten gevolge van den tijdelijken stilstand van de vaart der stoombooten tusschen Triest en de Levant, is de gelegenheid tot verzending van brieven uit dit rijk door middel van do land- post over Weeuen naar Konstantinopel aldus geregeld 1. over Weenen, Temeswar en Galatz, vertrek van Amster dam des vrijdags van elke week, met den laatslen spoortrein op Emmerik; aankomst te Konstantinopel des zaturdags van de daaropvolgende week des morgens vroeg; 2. over Weeuen, Temeswar en Semlin, vertrek van Amster dam des maandags van elke week, met den laatstcn spoortrein op Emmerik, aankomst te Konstantinopel des donderdags van de daarop volgende week, des morgens vroeg. De brieven komen in het eerste geval over in den tijd van 180, en in het tweede van 228 uren. Naar men uit Stutgardt berigt, is H. M. de koningin der Nederlanden aan een groot gevaar ontsnapt, ten gevolge van het schuw worden der paarden van haar rijtuig, bij een onwe- der, in de nabijheid van een meer. H. M. wordt tegen het eiude der maand juuij te 's Hage terug verwacht. Jl. woensdag heeft aan het paleis van wijlen Z. M. koning Willem II de vergadering plaatsgehad van het bestuur der algeraeene^koninklijke landbouwvereeuiging, onder bescherm heerschap van Z. M. den koning. Dit bestuur bestaat uit de heeren jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, voorzitter; I. G. J. van den Bosch, onder-voorzitter; W. K. van Gennep, penning- meester;W. J.Wolterbeek en L.E. A. TL baron van Heeckeren, secretarissen. Zaturdag is te 's Hage het berigt ontvangen dat, na eeue ongesteldheid van eenige dagen, te Weimar is overleden H. D. H. de hertogin Sophia, tweede dochter van HH. DD. HH. den groothertogen de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach. Geboren den 29 maart 1851, had zij den ouderdom van ruim acht. jaren bereikt. Den 21 dezer lag te Oudetonge zekere persoon aan den djjk te slapen, terwijl zijn hond zich bij hem bevond. De man werd wakker, doordien de hond naast hem een kuil in den grond groef, waaruit die gelukkige eene kous beladen met klinkende specie te voorschijn haalde. De kous bevatte een horologie met ketting, alsmede andere gouden en zilveren voor werpen, welke men herkent te zijn gestolen uit het huis, waarin onlangs brandstichting met diefstal is gepleegd, en waarvan d e vermoedelijke dader zich reeds in arrest bevindt. IJenoetniniren eia besluiten. Benoemd bij besluit van 27 dezer, de luitenant ter zee der lste klasse N. M. J. Kroef, tot riddur der orde van den Neder- laudschen Leeuw. Bevorderd bij besluit van 27 dezer, met ingang van den 1 junij aanstaande, tot vice-admiraal, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, den schout bij nacht P. X. R. 't Hooft; tot schouten hij nacht, de kapiteins ter zee A. baron Collot d'Escury en J. E. E. von Romertot kapiteins ter zee, de kapi tein-luitenants ter zee W. II. A. Wesselink en ridder 11. W. A. vanRappard; tot kapitein-luitenants ter zee, de luitenants ter zee der lste klasse C. L. J. d'Hamecourt en J. A. H. Schreuder; tot luitenants ter zee der lste klasse, de luitenants ter zee van de 2de klasse J. W. Binkes, M. O. de Kanter, P. J. Buyskes en A. C. J. Edeling; tot officier van administratie der 2de klassej den officier van administratie der 3de klasse M. G J. A. Huis man van Dueren; voorts met geineldendatum benoemd: tot officier van administratie der 3de.klasse, den adjunct-admi nistrateur J. C. Coops en wijders mèt den 1 julij aanstaande, de betrekking van directeur en kommaudant der marine te Amsterdam opgedragen aan den kapitein ter zee O. J. Berghuis. Pensioen verleend bij besluit van 2G dezer, aan den lsten officier van gezondheid der lste kl. dr. C. Gobée, dienstdoende bij het garnizoen te Amsterdam, op zijne aanvrage, op grond van ligchaamsgebreken, ad f1500. Benoemd: bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot lsten officier van gezondheid der lste klasse, den lste officier van gezondheid der 2de klasse J. J. Sas, en tot lsten officier van gezondheid der 2de klasse, den officier van gezondheid der lste klasse L. F. Persille, beiden van gemeld personeel. Ilerls- ensclioolnieuws. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat te 's Hertogenbosch een der normaal-kweekscholen van onder wijzers voor het lager onderwijs zal gevestigd worden. ffB&rïne en leger. Aangaande de proefnemingen, welke in de aangevangene week door de artillerie aan den Helder zullen genomen worden, verneemt men dat van de batterij Kaap-IIoofd met los kruid zal worden gevuurd op de stoomschepen van het ter reede van Texel liggende exercitie-eskader, die op verschillende afstan den, met volle kracht, de gezegde batterij zullen voorbij stoo- meu, ten einde te kunnen nagaan hoeveel schoten men op ieder dezer schepen zal kunnen lossenomgekeerd zal daarna dooi de schepen gelijkelijk beproefd worden, hoeveel schoten zij onder het stoomen op de batterij zullen kunnen lossenterwijl daarna door het gehcele eskader de zelfde proef zal genomen worden. —Met den laatsten dezer maand zal de cursus eindigen, welke te Delft sedert 1 januarij 11. bij dengeweerwiukel der artillerie-, stapel- en conslructiemagazijnen is gehouden, ten einde eenige officiereu van het wapen der infanterie, in de kennis der wapenen te oefenen. Deze officieren zullen alsdan naar hunne respectieve garnizoensplaatsen vertrekken. Yoorloopig zal er geene nieuwe cursus bij den geweerwinkel gehouden worden. ^'ecirologie. Het doopsgezinde kerkgenootschap heeft een treffend verlies geleden door het overlijden van dr. Jan van Gilse, sedert 1849 in de plaats van zijnen leermeester dr. CnoopKoopmans, hoog leeraar aan de kweekschool der algemeene doopsgezinde socië teit te Amsterdam. Hij ontviel dingsdag morgen ten 4 ure. na eene kortstondige maar hevige ziekte, in den ouderdom van 48 jaren, aan zijn talrijk gezin, aan de studerende jonge lingschap en aan zijn vele vrienden. De werkzaamheid, door hem in en buiten zijn kerkgenootschap betoond, mag met regt uitgebreid en heilrijk heeten. De wetenschap in het algemeen en de theologie in het bijzonder, zal zijnen dood als een zwaar verlies betreuren en hem onder hare degelijkste beoefenaren eene eervolle plaats verzekeren. CBost-indisdie koloniën. Volgens een bij de regering ontvangen telegram, dd. Batavia 9 april jl., was alles rustig en was de doessoeu Djattie, in het Palembangsche, ingenomen. Z. exc.de gouverneur-geueraal heeft de tijdelijke waarneming van hel ambt van vice-president van den raad van Nederl.- Indie, opengevallen door het overlijden van den titularis, den heer P. J. B. de Perez, opgedragen aan het oudste in benoeming van de aanwezige leden van den raad, mr. A. Prins. Als een vervolg op een vroeger medegedeeld berigt, ten aanzien der eervolle belooningen, toegekend aan eenige officie ren en onder-officieren enz. der zee- en landmagt, die zich bij de expeditie van Djambie op 6 september 1858 hebben onderschei den, is aangelcekend, dat ter zelfder zake alsnog is bepaalddat aan den luitenant ter zee der 2de klasse P. R-oodzant, komman- dant van Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kingsbergen, namens den koning, zal worden uitgereikt een eeresabel, met het opschrift: Koninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid. Men zegt dat onze troepen, na de voltooijing van het fort. te Badjoa, aldaar een behoorlijk garnizoen teruglaten, en naar Java, althans naar Makassar zouden retourneren, aangezien binnen kort op de oostkust van Celebes de regen-mousson be gint. die alle verdere operatieu onmogelijk maakt, cn eeu verder verblijf onzer troepen te Boni alleen zoude dienen, om belan grijke verliezen te veroorzaken door ziekten, die in den laatsten tijd zich reeds met kracht deden gevoelen, en eene evacu- ëring naar Sourabaya noodig maakten. Een paar stoomschepen in de baai van Boni zouden voldoende zijn, de communicatie met het achterblijvend garnizoen te verzekeren, en den toegang tot Boni van de zeezijde te beletten, terwijl die van de landzijde kon worden belemmerd. Eene vervolgiug van den. thans ver dwenen en als het ware onzigtbaren, vijand in het gebergte, wordt voor even ondoelmatig als onraadzaam gehouden. Sitsrgerlijke staml. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 29 dezer; F. Hoste, jm. 26 j met. T. J. de Roos, jd. 25 j. H. Ludikhuize, jm. 24 j. met A. L.Fey, jd. 30 j. W. C. Goeman, jm. 33 j. met P. VVouterse, jd. 26 j. A. Baljeu, jm. 22 j. metN. Alewijnse, jd. 21 j. J. T. van der Meijer, jm. 38 j. met J. A. Dekker, jd. 23 j. j. G. Snijder, weduwn. 60 j. met J. J. Masson, jd. 67 j. M. van Dalen. jm. 27 j. met C. M. Nauta, jd. 24 j. T. A. van der Hell, jm. 27 j. met E. van Rotten, jd. 23 j. J. H. van Rotten, jm. 25 j. met F. M. Hendrikse, jd. 22 j. Vlissingen, van 21 tot 28 mei. Gehuwd: F. Fon, jm. 21 j. met H. Zwart.jd. 20j Bevallen N. van der Hoeden geb. Penniugs, z. S. Claassen geb. Maas, d. M. Fagg geb. van Drongelen, d. M. W. v. Hoek geb. Clements, z. M. Fritz geb. Anten, z. C de Boer geb. Drui per, z. A. M. Wallart geb. van Graafeilang, d. (doodgeb.) L. Prince geb. Riemens.d. (doodgeb.) S. Janssens geb. de Koning d. L P. Baitenmann geb van Hoek, z. M Dekkers geb. Fai z. E. Haarzakker geb. Pabbruwée, d. H. J, van Drielen get), van der Eijk, d. OverledenA. J. Kegge, z. 7 j. C. Aamoutse, wed. van D. ,1 Beenhouwer, 81 j. L. J Sap, z. 1 m. C. Hage, z. 3 m. I. Ij. Emck, jm. 35 j. C. Torre, man van J. C. de Lange, 53 j. M.P. Werkman, d. 5 m. H. D. van dcr Linden, jm. 17 j. Goes, van 21 tot 28 mei. Bevallen: J. Groenendijk geb. Hoelands, z. G. v. d. liofsede geb. John, d. J. F. Korstanje^geb. van den Bussche, z. M. van Zweden geb. Dagevos, d. Overleden: H. Bakker, z. 3 m. M. C. Borgs,d. 5 m. S. Mei jers,jd.38j.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1