Volgens The morning advertiser zal Kossuth zich binnen kort naar Hongarije begeven, met het doel om daar te lande opstand te bevorderen. Hij zal de reis over Genua nemen en, daartoe gemagtigd door de regering van keizer Napoleon en Victor Emmanuel, vrijwilligers trachten aan te werven. flVnitschlantl. Weenen 21 mei. De dikwerf goed onderrigte correspondent der Hamburger Börsenhalle schrijft onder dagtcekening van 21 dezer, dat men gegronde reden meent te hebben om zich met eene aanvankelijke wijziging der russische staatkunde te mogen vleijenin zoo verre namelijk als in geen geval eene vijan dige handeling van llusland ten aanzien van Oostenrijk zoude plaats grijpen. Ten gevolge van de dienaangaande ontvangen zekerheid zou dan ook onze regering hebben afgezien van het vormen van een observatie-corps in Gallicie. Bij keizerlijk rescript aan aartshertog Karei Lodewijk, stadhouder van Tyrol, wordt dezen gelast de voorbereidende maatregelen te nemen tot verdediging van het tyroolschegrond- gebied. De commissie uit de vertegenwoordiging van dit gewest ia met eenige personen vermeerderd, waarop de regering kan rekenenten einde deze met het gevoelen van verstandige vaderlandslievende mannen worde bekend gemaakt. Te Munchen is den 21 dezer bekend gemaakt, dat van den volgenden dag af tot nader order de goederen- en nacht treinen op den staatsspoorweg tusschen Kufstein en Hof niet zullen loopen, daar die spoorweg voor het vervoer van 40,000 man oostenrijksche troepen uit Bohemen naar Tyrol gebezigd moet worden. Het dagblad van Maintz behelst in groole letters heft berigt dat in de volgende week 25,000 man beijersche troepen naar den Palts zullen rukken om de grenzen te verdedigen. Dresden 25 mei. De zitting der wetgevende kamers is heden door den koning geopend met eene troonrede, waarin aangekou- digd wordt dat de regering, met het oog op de tegenwoordige omstandigheden, de beschikking over de geldmiddelen zal vra gen. In die rede wordt o. a gezegd, dat de oorlog dreigt de ver dragen in gevaarte brengen,waarop de regtstoestand van Europa berust; dat de koning het bewustzijn heeft steeds zijne stern te hebben verheven waar het de bescherming van Duitschlands eer en de handhaving der regtsbeginselen gold, en dat hij overtuigd is dat geheel het Saksische volk deze gevoelens met hem deelt. Mogt het tot een oorlog voor de zaak van het vaderland komen, dan stelt de koning zijn vertrouwen op God, die met hel land van Saksen en met geheel Duitschland zal zijn. Kwïfserlaml Bern 26 mei. Te Magadino werd heden morgen eene kauon- nade tegen Yaresc gehoord. Van alle torens te Laveno en Moccagno waaide de drie kleurige vlag. S^JPariHirijjU. Parijs 26 mei. Geenerlei nieuws van eenig belang valt er ook thans nog vau het looneel des oorlogs te vernielden. Het officieel dagblad heeft een telegram medegedeeld, gisteren uit Alessandria ontvangen, maar deze behelst niets dan de mede- deeling dat Z. M. de keizer eenige uren te Voghera heeft door- gebragt, en dat er nog niets bekend was van zijn vertrek. Men begint hier weder ongeduldig en daardoor ongerust te worden. Het stilzwijgen van den Moniteur omtrent het in de laatste dagen voorgevallene, het oponthoud hetwelk parti culiere telegrammen to Turyu ondervinden, dit alles draagt bij om die onrust te vermeerderen. Het gewigtigste nieuws van den dag is clc proclamatie van prins Napoleon aan de inwoners van Toskaue, gedagteekend van 23 dezer cop de reede van Livorno." ^Inwoners van Toskane," zoo luidt zij, //de keizer zendt, mij in uwe landen op verzoek van uwe vertegenwoordigers, om er den strijd aan te gaan mot onze vijanden, de verdrukkers van Italië. Mijne zending is eene uitsluitend militaire; ik heb mij niet in te laten en ik zal mij niet inlaten met uwe binneulandsche aangelegenheden. Napoleon III heeft verklaard dat hij slechts één doel kende voor zijne eerzucht, namelijk om de heilige zaak der bevrijding van een volk te doen zegepralen, en dat hij nooit onder den invloed zou staan van familiebelangen. Hij heeft gezegd dat het eenige wit van Prank rijk, tevreden met zijne magt, daarin bestond: een bevriend volk aan zynegrenzen te zien, dat aan hem zijne herstelling zal te danken hebben. Zoo God ons beschermt endc overwinning schenkt, zal Italië zichzelve vrijelijk kunnen constitueren, en voortaan medetel- lende onder de natiën, zal het medewerken om het evenwigt van Europa te bevestigen. Bedenkt dat gccne opofferingen te groot zijn, wanneer de onafhankelijkheid het loon inoet. worden van uwe pogingen, en toont aan de wereld, zoo door uwe eensgezindheid en uwe matiging als door uwe geestkracht, dat gij waardig zijt vrij lp zijn." Het is overigens, op zich zelf beschouwd, een hoogst erustig feit: de tegenwoordigheid van een fransch leger in Toskane'; want het corps van prins Napoleon js inderdaad een Jeger. Het telt minstens 40,000 man. Volgens een berigt uit Weenen zou Garibaldi den 23 dezer met 6,000 man bij Varese zijn aangekomen, en ten doel hebben om het district Como in opstand te brengen, doch daar tegen zijn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. De inwoners hebben reeds met zijne hulp verscheidene oos tenrijksche soldaten ontwapend. Tijdingen uit Lugano, latei- per telegraaf over Bern ontvangen, melden dat Garibaldi met 5000 man, doch zonder geschut, Varese barricadeert. De Oos tenrijkers zijn met hunne kanonnen inde nabijheid van Varese, en het gevecht nam een aanvang. Dit is dus in strijd met het elders vermelde berigt, dat de Oostenrijkers het district Como reeds zouden ontruimd hebben. Onze regering zal, zegt men, aan de beijersche ophelde ringen vragen, ter zake van den door dat rijk toegestanen over- togt door zijn grondgebied, aan een oostenrijksch legerkorps van 40,000 man hetwelk zich van Boheme naar Tyrol begaf. Het wetgevend ligchaam vordert schielijk met de behan deling der staatsbegrooting voor 1860. In de zitting van den 21 dezer heeft het over het budget van het departement van binnenlandsche zaken en over dat van financien beraadslaagd en deze aangenomen. Daarbij is door de heeren Curé en Brame, twee van het geringe aantal opposanten die in de verga deringzitting hebben, beweerd dat de administratieve overheid in de departementen door de hooge regering niet genoegzaam onder toezigt gehouden werd. Zij achtten versterking van dat toezigt noodig, om de ingezetenen tegen willekeurige maatre gelen en misbruik van magt te beschermen, tot welk einde huns inziens meer vrijheid aan de dagbladschrijvers in de departemen ten zou dienen te worden gegeven, opdat zij des noods de rege ring met liet bestaan van misbruiken zouden kunnen bekend maken, hetgeen zij thans, nu zij zoo zeer van het goedvinden der departements-prefectenafha.ukelijk zijn, niet zouden kunnen doen. Lapatrie zegt, dat het berigt onjuist is. als of Erankrijk oin de bescherming van den toskaaiischen handel te verzekeren, de maritieme vlag van Toskane onder zijne bescherming heeft genomen. Te Marseille zijn berigten uit Konstantinopel ontvangen van IS dezer, volgens welke de parte eindelijk besloten had om den kolonel Couza te erkennen, als bospodar van de beide Donau-vorstendommcn, overeenkomstig liet besluit der daartoe betrekkelijke conferentie. Sedert de oorlog in Italic is uitgebro ken, schijnt de divan vredelievender gestemd le zijn. De Slavoniers aan de Adriatische zee leggen eene vijaudige gezindheid legen Oostenrijk aan den dag. Do Montenegrijnen en de bewoners van Plerzegowina hebben zich, vereenigd, mees ter gemaakt van de turkschc sterkte bij Clobuk. Drie turksche oorlogschepen zijn daarom naar de Adriatische zee gezonden. Uit Athene melclt men dat het grieksche ministerie, in ant woord op eene interpellatie, heeft ontkend dat Oostenrijk gevraagd heeft om zijne handelsvloot onder de bescherming der grieksche vlag te stellen. Parijs 27 mei. Een gisteren ic Turyn afgekondigd bulletin maakt melding van ceue dcpeche uit Varese, volgens welke 5000 Oostenrijkers dien morgen ten 4 ure het korps van Gari baldi hebben aangevalleu. Na een strijd van drie uren was de vijand met groot verlies terug geslagen. De jagers der Alpen hebben zeer dapper gevochten en den vijand met de bajonet aangevallen. De omstreken van Varese zijn in opstand en alles is er gewapend. Garibaldi vervolgde den vijand bij zijne retraite. Z. M. de keizer is heden naar Verce'li gegaan, vergezeld van de maarschalken Vaillant en Lamarmora, en werd alclaar door de burgerlijke authoriteiten, de geestelijkheid en de bevolking met levendige toejuichingen ontvangen. De Moniteur behelst ook een telegram uit Alessandria van gisteren. Er was nog niets belangrijks mede te deelende gezondheidstoestand van het leger ging vooruit. Italië. De nieuwe koning van Napels heeft onder den naam van Erans II de regering aanvaard. Overal hecrschl rust. Naar verzekerd wordt, hebben Engeland en Erankrijk de diplomatike betrekkingen met Napels weder aangeknoopt. Het ofliciele dagblad van Modena behelst in zijn notnmer van den 6 dezer de volgende verklaring: liet sardinisclte gouvernement is den 2 dezer namens het ouze uitgenoodigd om te verklaren of het zich zelf verantwoor delijk stelde voor de schending en vermeestering van eenige tot ons grondgebied behoorende landstreken, met name Massa, Carrara cn Montignoso, alwaar zendelingen en troepen van Piemont binnengedrongen zijn. Een bevestigend antwoord op die vraag ontvangende, heeft Z. K. II onze doorluchtige souve- rcin zich gehaast Ie protesteren en hij heeft aan de bevriende hoven, welke de verdragen van het jaar 1815 onderteekend hebben, zijn protest toegezonden. In dit protest worden bij voorbaat alle mogelijke gevolgen van die overweldiging ge wraakt. Hiervan wordt, lot onderrigt voor allen, officieel ken nis gegeven." De Corriere Mercantile van Genua bevestigt dat de bey van Tunis heeft aangeboden om Sardinië met twee regementen bij te staan. Het voorloopig protectoraat van koning Victor Emma nuel is thans officieel georganiseerd te Massa en Carrare. Z. M. zal in die beide steden worden vertegenwoordigd door graaf de St. Martin, buitengewoon commissaris te Genua. Volgens het dagblad Opinione verkeerde den inwoners van Ancona, niettegenstaande de opheffing van den staat van beleg, in zulk een toestand dat zij van alle wettelijke zekerheid ver stoken zijn. Aan vele eigenaren zijn hunne huizen of hun vee ontnomen De Oostenrijkers eischen volgcus dat blad alles op, als of zij op hun gebied waren. Ürtaling nart coupons. De coupons der 5 pet. Lombardo-veneiiaansche obligation van het jaar 1850, verschenen 1 junij 1859, worden betaald p den voet van 40 cents Nederlandsch courant voor 1 lire. ijanhclsLu-ritUrn. Sherzigt tier week. Rotterdam 27 mei. In koffij gaat weinig om; de politieke verwikkelingen houden zaken terug. Men noteert goed ordinair Java koffij per ceel op 35 a 35J cent. Thee stil. Specerijen geheel verlafen. Rijst met meer vraag voor gepelde soorten. Süraaneaas-kten, Oostburg 25 mei. De aanvoer van granen was heden ruim doch de kooplust beperkt; houders wilden vorigen prijs bedingen en koopers daar entegen 60 a 70 cents lager koopeu, en hierdoor ging vooral in het artikel van tarwe weinig om. De beste kou fS,75, f9 a f9,10 opbrengen, doch voor afwijkende bood men slechts f 8,25 afS,50. Rogge f 5,50 a f 6. Haver f 3,50 a f 4,20. Paardeboo- nen f 6,50 a f7, bij kleinigheden gedaan. Gerst genoot legen iets lagere prijzen nog al vraag en werd verkochtde winter f 4,70 a f 5, enkele 10 a 20 cents daarboven. Zomer dilo f 4,70 a f 4,90 met kleinen voorraad. Middelburg 26 mei. De aanvoer uit onze naburige eilanden was heden weder zeer kleinuit Walcheren wercl ook algemeen minder tarwe geveild, en op de verlaagde hollandsche berigten waren koopers algemeen lager gestemdhouders daarentegen hielden te hoog, zoodat er zeer weinig in den handel is omgegaan. De volgende prijzen zijn betaaldvoor puike zeeuwsclie tarwe f 9, mindere ï'8.75 a f S,50. Puike jarige walchersclie tarwe werd heden niet geveild. Puike nieuwe walchersche tarwe f9,40, f9,30, f9,20 a f9, naar deugd en kwaliteit; meestal hield men echter op f 9,40 en f 9,50 vast, Rogge bijna zonder handel, slechts enkele mudden zijn aan f 6, verkocht. Gerst weinig ter veil, puike win ter bragt f 4,90 a f4,30 op. mindere f 4.75. Puike zomergerst die weinig ier veil was, heeft f 4,75 opgebragt. Walchersche witie- boonen zijn voor f10, f 10,25 enkel aan f 10,50 de mud ge kocht; dito walchersche bruine boonen geheel zonder handel, dito paardeboonen waren zeer weinig ter veil, en werden me' graagte f7,50 a f 7,25 de mud gekocht. Walchersche groen- erwten op de kook f 10. Zeeuwsclie erwten noch paardeboonen waren er aande markt. Koolzaad werdt nominaal op f 12 geno teerd daariu gaat niets om. Raapolie f 37. Patentolie f39,25 Lijnolie f 35, per vat op 6 weken, op contant f 1 per vat lager. Raapkoeken f 70 per 1040 stuks, llarde Lijnkoeken f10 per 104 stuks. GecaiBiliSeSïüö KtiapSiipragzesii. per ned. mud. j per nod. mud. Tarwe oude f a f Bruineboon- f k f Dito nieuwe- 8,50a- 9.30 Paardeboonen- 7,a- 7.50 Rogge oude- 6, &- 6.— Gr. erwten - S,a-10, Gerst wint. - 4,70 a4,90 Kooi en raapz. - a - Dito zom.- 4,75 a - 4,75 Kanariczaad - a - Haver aj Aardappelen - 1,50 a- 2, Boekweit aj per ned. pond. Witteboon. -10,a -10,5.0 'Versche boter f—,70 a,S2. Middelprijzen van bakbare tarwe f 9.10 en rogge f 6, B°?5jseo van eyFeeéen. Amsterdam 26 mei. NB. Het beursberigt van heden avond was ten 7 ure^nog niet ontvangen. Nederland. CertiGc. Werkelijke schuld2^ pct. 57 - dito Nationale dito 3 I GS dito dilo dito 4 j S8J Aand. Handelmaatschappij44 123 Obl. Maatschappij van weldadigheid 4 Rusland. Obüg. 1798/1816 5 I 100 Certific. Hope co4 n 77^,- dito dito 1855, Gde serie 5 93 dito6 59 Aand. spoorweg (afgefourneerd) 212 dito dito (onafgefournccrd) j Polen. Schatkistobligatic'n 4 //I 70:

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3