om het doel te bereiken, en daarom zal de hooge raad als hof van appel, nooit tot die regtszekerheid kunnen bijdragen. Zal het doel bereikt worden, dan moeten de uitspraken zijn wat de fransche schrijvers noemen //solutions doctrinales." Ja maar, zegt men, heeft dan de ondervinding hier te lande bewezen, dat het doel bereikt is met het reglsmiddei van cassatie in burgerlijke zaken? Spreker antwoordt datdit kon, omdat de toepassing was onzuiver, doordiende reglspraak ten principale er aan verbonden is. Dit is eene anomalie in het stelsel van cassatie, en ook doordien het middel beperkt is, tot schending van den tekst der wet, en dus van eene soort van letterkuechterij. Zoo dus het middel van cassatie bij ons niet goed gewerkt heeft, dan is dit niet te wijten aan het stelsel, maar aan de onzuivere toepassing en de gebre ken van het cassatieproces. Maar, afgescheiden van de gebre ken, die voor verbetering vatbaar zijn, zoo is en blijft het groole voordeel van het middel van cassatie gelegen in het onthouden van 'top nieuw in beslissing brengen eener reglsvraag, die reeds door den hoogen raad //in terminis" is beslist, en dus afsnijding van processen; dat is het nu waarop men zou kunnen zeggen: h ce qu'ou ne voit pas." Alleen om dat groote voordeel is het cassatiestelsel aanbevelenswaardig. De heer van Lynden herinnert hoe in 1853 een spreker, wiens afzijn door zeer velen betreurd wordt (de heer Groen), in be denking heeft gegeven om, wegens de groote oneenigheid lus- schen de priesters der weienschap, art. 5 der additionele artike len uit de grondwet te ligten, met de bepaalde clausule, dat er in de eerste jaren geen sprake meer zou ziju van eene nieuwe regterlijke organisatie. Men heeft dit toen niet ernstig opgeno men, maar nu wordt in het voorloopig verslag eene andere ver- okking geopend daar wordt namelijk gezegd dat als dit ontwerp mislukt, het wenschelijk is voorloopig de regterlijke organisatie te laten rusten, tot dat er zich meer eenstemmigheid zal hebben geopenbaard. Daar tegen moet spreker waarschuwen, en hij hoopt dat deze discussie, al mogt de voordragt niet lot wet worden verheven, toch zal leiden tot eenstemmigheid nopens de hoofdbeginselen. Spreker zal zijne opinie niet lang ontwik kelen, want hij gelooft dat, hoe weinig oorlogzucht ig deze kamer ook zij, de politieke omstandigheden vau het oogenblik wel van invloed zijn op de attentie der leden en ook schadelijk zijn voor de rustige en kalme houding, waarin men zoodanige wet zou wenschen tot stand te brengen. Wat nu het wetsontwerp zelf betreft, zoo kan hij zich over het algemeen daar wel mede ver eenigen. Hij is het niet eens met het stelsel van den heer Gode- froi. Hij acht het stelsel om den hoogen raad uitsluitend te maken hof van cassatie, niet wenschelijk. De heer Sander kan zich wel vereenigen met de afschaffing van appel in strafzaken. Hij is echter tegen de opdragt van appel in burgerlijke zaken aan den hoogen raad. Dit punt levert bij hem zoo veel bezwaar op, dat hij zich genoodzaakt zal zien, zoo hij in den loop der discussie niet beter wordt ingelicht, tegen het ontwerp te stemmen. 0uitenlanö0cl)e tijïrincjcii. Engeland. Londen 23 mei. The times deelt in zijne tweede editie eene depeche uit llome mede, volgens welke de koning van Napels gisteren namiddag ten half 2 ure overleden is. In Rome was de rust ongestoord. De verkiezingen voor het nieuwe huis der gemeenten zijn nu, behoudens de nog noodige herstemming wegens dubbele benoemingen, afgeloopen. Volgens de liberalen'oehooren 302 der verkozenen tot de voorstanders van het ministerie, en 349 tot de opposanten, en van dien kant wordt erkend, dat de mini steriele partij 26 stemmen gewonnen heeft. De organen van de bewindslieden daarentegen verdeelen de verkozenen aldus304 ministerielen, 279 opposanten, en 69 onafhankelijke leden, die zich niet bepaaldelijk aan ecnige partij hebben aangesloten. Het ministerieel orgaan The morning herald behelst een vertoog over de in Duitschland heerschende stemming, waar van de slotsom eene waarschuwing is om zich door het gevoel van vaderlandsliefde niet te ver te laten vervoeren en daardoor olie in het vuur te werpen. In dien zin, zegt dit blad, heeft dc regering, die noch van fransch-sardinische noch van oostenrijk- sche invloeden af hankelijk is, reeds sedert geruimen tijd de duitsche vorsten en volken tot bezadigdheid, met vastberaden heid vereenigd, aangespoord, en nadrukkelijk verklaard dat Duitschland, in het geval van voorbarig geprovoceerde vijan delijkheden, geen hulp van Engeland tot verdediging van zijnen handel in de Oostzee of elders verwachten mag. De aangekondigde groote vergadering, ter bespreking van den oorlog in Italië en de daarbij door Engeland te volgen hou ding, heeft vrijdag 11. onder voorzitting van den lord-mayorin de London-Tavcrn plaats gehad. De aanwezigen beloonden veel sympathie voor Italië, doch gaven nagenoeg allen de hoop te kennen, dat Groot-Brittanje zich niet in den strijd zoude mengen. De heer Kossuth was de voornaamste sprekerhij weidde in het breede uit over de verkeerde staatkunde van Oos tenrijk, verklaarde zich tegen de aan onze regering toegeschre ven neiging van Oostenrijksgezindheid, prees de handelwijze van den keizer der Eranschen en achtte het ongerijmd, dat de oorlog tot Italië zoude kunnen beperkt blijven. Onder luide toejuichingen werden in clen geest van deze redeneringen on derscheiden resolutien aangenomen, waarbij wel uitdrukkelijk werd verklaard, dat voor Engeland geene reden bestond om de wapenen op te vatten ter handhaving van de tractaten van 1815. Prof. Newman gaf zijne vrees te kennen, dat het gouver nement zich evenwel tot oorlog voorbereidde, en zeide, dat het parlement niet in handen der ministers de geduchte krijgsmagt behoorde te laten, welke thans op de been werd gebragt, zon der de plegtige verklaring te ontvangen nopens de door hen te volgen staatkunde. Eene deputatie, met den lord mayor aan het hoofd, zal eene memorie, waarin deze resolutien zijn opge nomen, eerstdaags aan lord Derby gaan aanbieden. In militaire kringen verzekert men dat bij de regering het voornemen bestaat om het korps der genie tot 10,000 man te vermeerderen, zijnde nagenoeg het dubbel van de tegenwoor dige sterkte. Duitschland. Weenen 22 mei. De Oesterreichische Correspondenz bevat een authentiek berigt omtrent het. gevecht 'oij Montcbello, van den volgenden inhoud: De luitenant-veldmaarschalk Stadion wilde eene verken ning gaan doen, ten einde de sterkte en de positie van den reg- tervleugel des vijands op te nemen. Daarbij trok hij voorwaarts tol Casteggio en Montebello, alwaar hij stootte op eene vijan delijke overmagt. Na een hevig gevecht, hetwelk den vijand noodzaakte tot ontwikkeling van belangrijke hulpmiddelen trok de luitenant veldmaarschalk in volmaakte orde terugnaar den legenovergestelden oever van de Po." Uit verschillende oorden des lands worden voortdurend adressen gezonden aan den keizer, waarin de bevolking de betuiging harer gehechtheid en trouw aan den keizer hernieuwt en belooft goed en bloed ter verdediging van het vaderland veil te hebben. Dezer dagen zijn dergelijke adressen ingezonden door de inwoners van Temeswar, Pozega, Weserich en andere steden. Men meldt dat de grondeigenaren in Moravie op eene vergadering, dezer dagen gehouden, met algcraeene stemmen het besluit hebben genomen om twee bataillons vrijwilligers op te rigten. Tot dat einde heeft men eene som van 200,000 11. beschikbaar gesteld. De regering heeft het voornemen opgevat om alle rege- menten infanterie met een bataillon te vergrooten. Berlijn 22 mei. De politiek welke onze regering den kt te volgen, is juist omschreven in de door haar afgelegde verklaring in de zitting van den bondsdag. Het gouvernement heeft daar bij op nieuw zijn voornemen kenbaar gemaakt omderegten van Duitschland met al zijne magt te handhaven, meer nog dan het als lid van den bond verpligt ismaar liet komt met kracht op tegen het initiatief der militaire maatregelen welke men wil nemen, en het zal zich altijd verzetten tegen ieder voorstel, waarbij wordt vooruitgeloopen op de gebeurtenissen en bij welke de grenzen te buiten gegaan wordt van de bondswetten. De groote meerderheid der duitsche regeringen moet erkend hebben, dat het de voorkeur zou verdiend hebben wanneer men zich eerst met ons kabinet had kunnen verstaan. Overigens verzekert men dat onze regering bij de wisseling van gedachten over het zeeregt, welke door Frankrijk zijn uitge lokt, die gelegenheid heeft aangegrepen om zoo wel te Parijs als te St. Petersburg kenbaar te maken, dat hel zich in geenerlei opzigt tot neutraliteit bepaaldelijk kon verbinden. Prinses Eriedrich Wilhelm wordt den 5 junij uit Engeland hier terug verwacht. Het pruissische leger is thans in marschvaardigen toe stand. Voor de artillerie zijn 36,000 paarden voorhanden, ge noegzaam voor de bespanning van 864 stukken geschut en de noodige voertuigen van den trein. De geregelde ruiterij kan over 21,000 paarden beschikken. Ook in Rusland worden militaire maatregelen genomen, ofschoon geenszins op eene zoo grooteschaal als van de fran sche zijde is voorgegeven. De russische regering heeft verklaard dat, terwijl geheel Europa zich wapent, Rusland niet ongewa pend kan blijven, doch men rekent dat er een geruime tijd zal verloopeu, alvorens eenig belangrijk russisch korps troepen aan de grenzen vereenigd kan zijn. Zwitserland. Bern 25 mei. Men is zeer beducht voorrevolulionnaire bewe gingen in Lombardije; dien ten gevolge zijn er troepen te Lugano zamengetrokken. Franhrijk. Parijs 24 mei Do nadere berigteu omtrent het gevecht bij Montebello bepalen zich tot eene mededeeling van het dagblad La patrie volgens hetwelk daaraan slechts 5000 Eranschen benevens een regement piemontesche k&vallerie zouden hebben deelgenomen, terwijl de oostenrijkschestrijdmagl zamengesteld was uit een keurkorps infanterie, Croaten en fyroolsche jagers. Voorts deelt de Moniteur eene depeche uit Alessandria van gisteren avond. Z. M. de keizer had den vorigen dag eene pleg tige mis in de hoofdkerk bijgewoond, eu ontving van alle zij den levendige blijken van sympathie. De gezondheid van Z. M. is uitmuntend. Volgens een rapport van den generaal Eorey, wordt het ge tal dooden en gewonden van de onzen berekend op t usschen 6 en 700 man. De vijand moet 15 a 18000 man geteld hebben, doch wanneer men geloof mag slaan aan hetgeen daaromtrent door de gevangen genomenen wordt verklaard, zou dit getal nog belangrijk meer bedragen hebben. [Bovenstaande berigteu deelden wij gisteren per bulletin mede]. Alle berigten bevestigen dat de strijd zeer hevig moet geweest zijn en dat de overwinning bepaald aan de zijde der onzen is geweest, al schryft men ze dan ook bij den vijand aan overmagt toe. Ten aanzien van het gebeurde bij de rivier Sesia met de troepen van generaal Cialdini, verneemt men nader dat die rivier op twee onderscheidene punten tegelijk is doorwaad boven Vercelli nabij Albauo. Een der twee kolonnes heeft een zeer hevig gevecht moeten voeren te Villata, maar is meesier van het terrein geblevenen in den avond van zat urdag waren de Sardiniers stevig gevestigd te Borgo, Vercelli op eene mijl afstands van Vercelli aan den weg naar Novarra. Die stad is echter nog door de Oostenrijkers bezet, even als Mortara. Dit feit krijgt vooral daardoor eenige betcekenis omdat de Militare Zeitung van Weenen nog onlangs verklaarde dat het oostenrijksche leger voornemens was de linie aan de Sesia krachtdadig te verdedigen. Sedert schijnt men van denkbeeld te zijn veranderd en zich meer te concentreren naar Pavia, waardoor men den onzen de overtogt vau de Tessino leu noor den van die stad, en van de Po tusschen Pavia en Piacenza nadrukkelijk zal kunnen beletten. Men berigt beden in welonderrigte kringen, dat gisteren bij de keizerin een brief van keizer Napoleon zou zijn ontvan gen, de verzekering inhoudende, dat het thans zijn vast voor nemen is, tegen Milaan zelf op te rukken, en dat hij zich voor den 15den der volgende maand binnen die stad hoopt te zullen bevinden. Het wetgevend ligchaam heeft in zijne zitting van den 20slen dezer de openbare beraadslaging over de staatsbegroo- ting voor het jaar I860 aangevangen, en reeds dadelijk, na eene niet. onbelangrijke discussie over het geheele onderwerp, drie hoofdstukken aangenomen. De minister van koloniën heeft een wets-ontwerp in gereedheid gebragt lot daarstelllng van een spoorwegnet in Algerie, ten behoeve waarvan het rijk gedurende 99 jaren eene rente zal waarborgen van 5 pet Het kapitaai waarvan de rente gewaarborgd wordt, zal echter niet meer dan 61 milüoen frs. hedragen. Naar men verneemt zal graaf Walewsky zich op verlangen des keizers in het begin der volgende week naar A lessaudria begeven. Men houdt zich hier nog steeds bezig met het observatie leger aan den Rijn. Hel zou niet minder dan 8 divisien tellen Men verzekert, dat bij het ministerie van oorlog een daarmede in verband staand rapport wordt in gereedheid gebragt, be treffende de mobielverklaring der nationale garde van de ooste lijke departementen. De gemeenteraad heeft, in aanmerking nemende de dien sten, door den heer de Lamarline als lid vau het op het stad huis vergaderde voorloopig bewind, bewezen bij gelegenheid van de gebeurtenissen in februarij 1848, hem een huis met den daarbij behoorenden grond afgestaan in het Bois de Boulogne, en zulks op de zelfde voorwaarden als waarop men vroeger aan Rossini eene dergelijke schenking heeft gedaan. Parijs 25 mei. Een heden verspreid gerucht van eene nieuwe overwinning der onzen is voor alsnog niet bevestigd. Behalve aan het oostelijke legerkorps werkt, men in de bureaux van het ministerie van oorlog ijverig aan de daarstel- ling van eeu ander korps, hetwelk den naam van Noordelijk legerkorps zal dragen. Dit zal worden zamengesteld vooreerst uit de vier divisien infanterie en de vier divisien kavallerie welke het garnizoen van deze hoofdstad uitmaken. Als dit korps compleet is, kan het door ons spoorwegnet ook binnen vier en twintig uren naar onze oostelijke grenzen worden vervoerd, wanneer zich de behoefte daar aan mogt doen gevoelen. Men beraamt tevens een ontwerp om in zoodanig geval in de bezetting van Parijs te voorzien. Daartoe zouden naar men verzekert, bijna alle depots van de regementen gelegerd worden in de kazernen van Parijs,in de fortificatiën on nabij deze hoofd stad. Voorts zou men grootendeels uit de nationale garde eene

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3