MÏDDELRURGSCHE r 63. Donderdag 1859. COURANT. 26 Mei. Öirmralcutöschf tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Biunen deze gemeente en Vlissin- jen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekendm* kiugen enz., van cén tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van w.ensdag avond 8 ure. !?Iid<te£bur& 3ü mei. Vervolg van bet overzigt van het Verslag over den toestand dezer gemeente in 1858. Het totaal bedrag der ontvangsten over 1857 is gebleken te beloopen f 227,097,99, uitgaven f 218,294,71$, zoo dat die reke ning sluit met een goed slot van f 8,803,27A- Voorzoo ver die bij bet opmaken van dit verslag bekend zijn, bedragen over 1858 de ontvangsten f 224,945,69J- en de uitga ven f197,653,43 J-. Hoewel bet saldo nog niet met juistheid is op te geven, zal de dienst een goed slot van minstens f 6,700 opleveren. De opbrengst der belastingen op voorwerpen van verbruik wasf8,278,54 hooger dandcraming, waarvanat gaat f 3,170,18 meerdere teruggaaf, zoo dat er zuiver f 5,108,36 meer was. De meerdere opbrengst is grootendeels veroorzaakt door ver- meerderd verbruik. Voor de met 1 januarij 1859 weder inge voerde belasting op bet gemaalis net in werking treden behoorlijk voorbereid en de aangife tot aaupeil juist geschied. Het kohier van den hoofdelijken omsiag, voorloopig den 15 februarij opgemaakt teu bedrage van f 50,983,71 werd den 31 maart met verbooging van 9 tot 10 opcenten vastgesteld ad f50,977,11. Den 19 junij werd het door gedeputeerde staten gearresteerd ten bedrage van f 50,955.931. Het eerste suppletoir kohier bedroeg f 624,52£ en werd den 19 november door gedeputeerde staten bekrachtigd. Over 1857 bragt de hoofdelijke omslag zuiver op f50,053,751. De beginselen van den raad, om geene restitutie te geven voor tijdelijk verblijf buiten de gemeente, wanneer men kan geacht worden zijn hoofdverblijf alhier te behouden, gaf weder lot menige reclame aanleiding. Het bekende regtsgedir.g door jhr. mr. J. van Reigersberg Versluijs was op het einde des jaars nog bij het provinciaal geregtshof in Zuidholland aan hangig. [Sedert heeft dat collegie, zoo als wij in der tijd hebben medegedeeld, de regtbank alhier bevoegd verklaard van de zaak kennis te nemen, welke daarin heden uitspraak deed.] Wederom bepaalden de uitgevoerde werken zich, uit hoofde van den min gunstigen toestand der gemeente financiën, groo tendeels tot gewoon onderhoud. De gebouwen zijn in een voldoenden slaat, met uitzondering van het raadhuis, waarvan de herstelling slechts langzaam vordert. Het naast de vleeschhal nog bestaande arendhuisje, hetwelk aanzienlijke herstellingen vorderde, is afgebroken. In 1858 werden 7 verschillende aanzoeken om gemeeutegrond in erfpacht, tot een jaarlijksch bedrag van f 62,50, ingewilligd. De bestrating van straten en pleinen laat veel te wenschen over, hoewel zij langzamerhand wordt verbeterd. In het geheel werden 100U0 vierk. ellen straat-, en 30000 vierk. ellen klinkerwerk verlegd, terwijl hier en daar eenige straatgolen door overdekte hulpkanalen en wateruitloozingen werden vervangen. Het vroeger contract voor het onderhoud en de vernieuwing van het straat- en klinkerwerk werd ultimo december weder voor drie jaar met den zelfden persoon vernieuwd voor f 0,16 de vierk. el, over minstens bovengenoemde hoeveelheid per jaar. Ook thans is het schoonmaken en wieden van alle markten, grachten, kaaijen en pleinen voor de gemeente-gebouwen weder opgedragen geweest aan bedeelden bij het burgerlijk armbe stuur. Zulks kostte der gemeente eene som van f 973,45 doch men verlieze niet uit het oog, zegl het verslag, dat de tot dit werk gebezigde personen zonder dezen arbeid, het zij hier, het zij in de koloniën van weldadigheid, ten haren Jaste geheel in alimentatie zouden moeten zijn opgenomen. Het getal der in de verschillende wijken geplaatste urinebak- ken bedroeg 25, makende met de reeds bestaanden 70 stuks uit. Het onderhoud van wandelingen en plantsoen geschiedde op de gewone wijze; ook hiervan eindigde het contract van aanne ming, hetwelk eveneens verlengd werd voor drie achtereenvol gende jaren, tegen eene som van f945 's jaars. De zoo binnen als buiten de kom der gemeente verkochte boomen bragten onzuiver f 1836 ophet hakhout f 605. Voor de noodige aanplanting is in gelijken mate zorg gedragen. Het exercitieplein op het Molenwater is, behoudens eene ver dere begrindiug, reeds spoediger moeten worden afgewerkt, dan men zich oorspronkelijk had voorgesteld, daar de ondervinding leerde, dat eene gedeeltel ijkc voltooijing voor de exercitien van garnizoen en schutterij tot vele bezwaren aanleiding gaf. De kosten daarvoor zullen dan ook, in plaats van over twee of meer jaren, over een dienstjaar gedragen moeten worden. De aanleg van liet Molenw, ierin verband tot voormeld plein, is grootendeels voltooiddoch de bij het spitten ontdekte zillheid van den grond liet alsnog dit jaar geenc algemeene aan planting toe. Door het graven van meer doelmatige afwate ringsmiddelen heeft men getracht in dit gebrek te voorzien. Met den aanleg van het bolwerk tusschen de vlissingsche en lange- vijie poortenis men, ten gevolge der door//Loon voor werk" beschikbaar gestelde gelden, voldoende gevorderd, zoo dat dit in den volgenden winter waarschijnlijk zal voltooid zijn. De wegen en paden, aan de gemeente toebehoorende of voor welker onderhoud zij zorgen moet, verkeeren in voldoenden toestand. Met het gemeentebestuur van Vlissingen ontstond er ver schil van gevoelen nopens de uil legging der bij koninklijk besluit van 10 augustus 185(tym». 88, verleende concessie voor den gemeenscliappelijken straatweg, ten aanzien van het al of niet verpligtende, om de batige sloleu der jaarlijksclie rekenin gen, wegens het beheer van den weg, in de gemeentekassen, elk voor de helft, over te brengen, hetwelk in eerstgenoemdeu zin is beslist geworden. Het zuiveren van de vesten is dit jaar weder onder eigen beheer geschied, doch de uitvoering daarvan onderhands aan besteed voor f175, schijnbaar f 25 boven hetgeen daarvoor in 1857 werd uitgegeven, maar inderdaad niet duurder, daar als- toen de gemeente hare eigene vlotten, gereedschappen enz., moest bezigen. Hoewel de lage waterstand der vest dit werk wederom zeer bemoeijelijkte, werd het naar genoegen uitge voerd en bleek op nieuw de doelmatigheid van het besluit, om deze zaak onder eigen beheer te doen uitvoeren. De vernieuwing der kaaimuren bepaalde zich tot een gedeelte aan de Bellingbrug en de Londensche kaai. Langs den Korendijk zijn de 60 strekkende ellen beschoeijing, waarmede men in het vorig jaar, na eene vruchteloos beproefde publieke aaubesteding, onder eigen beheer was aangevangen, voltooid geworden. De leidijken van het havenkanaal vercischeu voortdurend belangrijke herstellingen; in afwachting dal hieraan met kracht de hand kan worden geslagen, is men voortgegaau met, even als vroeger, 18000 vierk ellen met kramwerk te beleggen. De uitgebaggerde gronden bedroegen 30500 kubieke ellen. Het is bekend dat, ten aanzien der verbetering van het haven kanaal, het min kostbare plan, voorgesteld door don heer van Uije, om de haven binnen twee jaren op eene behoorlijke diepte te doen uitbaggeren en alzoo gedurende tien jaren met herstel ling der leidijken te onderhouden, is goedgekeurd. Intusschen is bij de aanbesteding op 29julij, het laagste bod van f274,000, met f44,000 boven de raming gebleven, waar door deze werd afgekeurd. Hierna is besloten tot de uitvoering onder eigen beheer, met aanbesteding van daarvoor vatbare oudcrdcelen. Over 1859 zal de uitbaggering nog op den ouden voet moe ten geschieden. (Wordt vervolgd.) gave van vier twaalfde gedeelten van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag voor deze gemeente over het dienstjaar 1856, uit hoofde hij gedurende de maanden junij, julij. augustus en september van dat jaar, zijne woonplaats in de gemeente Domburg zou hebben gehad. De regtbank heeft daarbij hoofdzakelijk overwogendat de eischer weliswaar tijdelijk verblijf in de gemeente Domburg heeft gehouden, doch geenszins blijkt van het werkelijk over brengen van woning of hoofdverblijf; dat hij de drie laatste maanden van het jaar 1856 weder teMiddelburg heeft gewoond en het alzoo bewezen is dat hij slechts tijdelijk te Domburg heeft vertoefd; dat uit art. 245 der gemeentewet volgt: 1. dat inde hoofdelijke omslagen niet worden aangeslagen zij die elders als inwoners zijn gevestigd, en 2. dat daarin wel beiiooren te wor den aangeslagen, zij die niet hebben opgehouden inwoners te zijn, terwijl de laatste alinea's van dat artikel niet toepasselijk zijn op hen die werkelijk inwoners zijn, maar alleen op dezulken die feitelijk, voor korteren of langeren tijd, in eene gemeente verblijf houden. De gemeenteraad heeft in eene heden gehoudeue zitting onder anderen afwijzend beschikt op een verzoek van dr. J. C. de Man, om de betrekking van lector aau de geneeskundige school gelijktijdig te mogen blijven bekleeden met het lidmaat schap der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevcorzigt Bij vonnis der arrondissements regtbank van heden is jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys niet ontvankelijk nochgegrond verklaard (met veroordeeling in alle kosten op deze zaak geval len) in zijne vordering tegen de gemeente Middelburg, tot terug Gisteren, voormiddag heeft te Vlissingen deplegtige ter aarde bestelling plaats gehad van het lijk van den vice-admiraal J. F. D. Bouricius, laatstelijk opperbevelhebber der zeemagtiu Oost- Indien, ridder der Militaire Willemsorde 3de klasse, Komman- deur der orde van den Nederlandschen Leeuw eu der orde van St.. Mauritius en Lazarus van Sardinië, versierd met het Meta len Kruis en het onderscheidingstecken voor 40jarige werkelijke dienst als officier. Ten half tien ure werden de tot de begrafenis genoodigden alsmede de aauwezige naaste familiebetrekkingen, ontvangen door den kapitein ter zee ceremoniemeester J. Spanjaard, op de werf vau uitrusting, alwaar in eene daartoe ingerigte catafalk de lijkkist was nedergezet, prijkende met de onderscheidings- en eereteekenen van den waardigen overledene, en versierd met de kleuren der nederlandsche vlag in rouw gehuld. Teu 10 ure stelde de lijkstoet zich in beweging, waarbij het lijk werd gedra gen door 12 dekofficieren, gaande van de catafalk tot aan de rouwkoets door een in twee rijen geschaard detachement mari niers van het fregat de Ruyter, onder bevel van den luitenant Korndörffer, als eerewaeht aldaar geplaatstterwijl op het zelfde oogenblik het eersle schot viel van het rouwsalvo van het fregat, bestaande uit 17 schoteu, achtereenvolgende om du drie minuten gedurende den optogt naar de begraafplaats gelost wordende. Nadat de lijkkist in de rouwkoets was geplaats, vervolgde de stoet onder treurmuziek zijnen weg, langs de Houtkaai. SteenenbeerPottenkaai, Nieuwendijk Bierkaai, door de Nieuwstraat en Walstraat uaar de begraafplaats. Aldaar totdeu ingang genaderd, werd het eerste salvo gelost door het geheele balailjon infanterie, het lijk uit de lijkkoets genomen, en tot den grafkuil gebragt, ook uu de in twee rijeu geschaarde eere waeht doorgaande, terwijl bij het nederzetten aan den kuil door het balailjon infanterie het tweede salvo gelost werd. Daaroi» werd een kring geformeerd, en eene hartelijke eu treffende lijk rede uitgesproken door den schout bij nacht, directeuren kom- mandautder marine alhier, de Smit van den Broecke, alsmede den kapitein luiteuant Ier zee G. Fabius, kommandant van iitt. fregat de Ruyter, schoonzoon des overledenen. Alstoen werd het lijk in de groeve neder gelaten, en door alle aanwezigen met eene schop aarde bedekt, waarbij het derde salvo werd gelost en het spelen van gepaste muziek den ernst van het oogenblik verhoogde. Na afloop daarvan heeft de stoet zich weder inde zelfde orde in beweging gesteld, tot op de groote markt, alwaar een carré

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1